Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem całkiem nowy w temacie. Przeglądam bardzo dużo forum nie czytam każdego strona po stronie bo to by zajęło wieczność. Dlatego zapytałem a jak jesteś dłużej na tym forum czy tak ciężko napisać że już o tym kotle była mowa wcześniej. To bym sobie poszukal. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Kriss12 napisał:

A czy raczyłeś z łaski swojej przejrzeć ten temat ......no chyba że to jest ponad twoje siły 

Przeglądanie i czytanie tego wszystkiego nie wiele tutaj koledze da,bo tego jest bardzo dużo,każdy z innym problemem.Najlepiej niech opisze dokładnie w czym problem,jaka instalacja,co ogrzewa i ile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kociol tekla draco bio 25 pali mi około 60kg/24h. Jeżeli ktoś posiada taki kocioł to prosił bym o przesłanie informacje jakie ma ustawienia. Bądź prosił bym kogoś aby pomógł mi w moich ustawieniach. 

Moje ustawienia to:

Podawania  2.7

Powietrze min 55

Powietrze Max 70

Moc min 55

moc Max 100

 Temp zadaną kotła 60

Tem min pom 45

Ten powrotu 45

Histereza 5 

Sterownik estyma Slim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie płyt szamotowych, to wytłumaczcie mi proszę w jaki sposób one wpływają na zmniejszenie temperatury spalin? Sam je mam, bo tak doradzano, ale nigdy jakoś się nad tym specjalnie nie zastanawiałem. Rozumiem działanie zawirowywaczy, bo one spowalniają przepływ spalin, dłużej te spaliny są w kotle, dzięki czemu więcej ciepła z nich idzie do wody w kotle a mniej do komina. Ale płyty szamotowe?
Kolejna kwestia, to gdzie w naszych kotłach jest ta woda? Za którymi ściankami? Czy odgradzając tymi płytami szamotowymi te ścianki z wodą od ciepła produkowanego w palniku nie powodujemy, że to ciepło właśnie zamiast przenikać przez te ścianki do tej wody, to odbija się od płyt szamotowych i ucieka do komina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Ozi80 napisał:


Kolejna kwestia, to gdzie w naszych kotłach jest ta woda? Za którymi ściankami? 

Zalecenie było od serwisanta że na wprost palnika ma być ta ich cienka płyta i na tylnej ścianie też zalecał. Na wprost palnika nie ma wody jest nieco powyżej na wprost jest zaślepka z blachy by można było zamontować palnik z prawej strony więc jest to moim zdaniem uzasadnione by dać tam szamot. Tylna ściana? Fabryczna stała oparta pod skosem, podobnie jak ta na przeciw palnika, nie dotykała ściany, ustawiłem zamiast jej cegły cienkie szamotowe jedna na drugą tak  że dotykają do ściany tylnej kotła i lepiej oddają ciepło niż fabryczne moim zdaniem. U mnie jest tak że płomień otula górny ruszt wodny więc kocioł nie ma problemu by przyjąć ciepło od palnika. 23kg na obecną temp na zewnątrz 1 - (-2) st. 135m przy 22.6 w domu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tą płytę na przeciwko palnika to mogę zrozumieć, bo tam faktycznie jest zaślepka, na wypadek jakby ktoś chciał palnik z drugiej strony. Ja jak otwieram drzwi, to palnik mam po prawej stronie, a po lewej mam płyty szamotowe pod lekkim skosem ustawione na metalowym stojaku.

Tylko, że mi w Tekli zalecili jeszcze płyty szamotowe nad palnikiem. Mam tam zrobione takie jakby schodki z trzech płyt. I tego już nie bardzo rozumiem, skoro nad tymi płytami są te "rury", w których jest woda. Tu mam taki stary filmik (teraz te płyty już nie są takie fajne białe, ale pokruszone w rogach i przebarwione):

 

Tutaj jakiś inny stary filmik z czasów, gdy nie miałem tych "schodków", ale widać na nim te płyty na przeciwko palnika. Wtedy miałem tam jedną całą i jedną połówkę, a teraz tam mam jedną całą i dwie połówki:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem. Jedna cała po wyjęciu z opakowania już nie miała roga, był, ale oddzielnie. Wsunąłem ją nad drugim rusztem w górnej części kotła. Cała czarna jest teraz zasyfiała nie wiem czy czemukolwiek służy, trochę spowalnia spaliny bo jeden zakręt więcej... Nad palnikiem nie mam możliwości takich schodów jak u ciebie na pierwszy rzut oka zdaje się że zamysł był taki by zwiększyć temperaturę w komorze wokół palnika chyba... 

Tą połówkę fabryczną z ceramiki położyłem na płasko na drugim ruszcie, po przeciwnej stronie palnika, płomienie dłużej wtedy ogrzewają te rury wodne przynajmniej tak mi się wydaje. 

Edytowane przez arek1263
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście widziałbym rolę cegieł szamotowych tak jak w uczciwych kotłach na węgiel, jako stworzenie powierzchni o wysokiej temperaturze do dopalania resztek gazów i drobinek opału. Raczej myślałem o stworzeniu tunelu jako przedłużenie palnika niż przytulanie szamotek do ścianek koła.

Jedyny minus jaki widzę, to już przy moich trzech oryginalnych szamotkach w kotle, temperatura na kotle po jego wygaszeniu i zatrzymaniu pomp rośnie. Może w większości rozwiązań instalacji jest to nawet zaleta, ale nie w moim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zdania czy lepszy tunel z tych płyt by płomień doprowadzić do ściany jest dobrym pomysłem. Mam z boku palnik poza tym nad palnikiem ma drugi ruszt rurowy, więc mam inną nieco sytuację. W miom przypadku jest to zaletą że po wygaszaniu kotła temperatura wzrasta od rozgrzanych cegieł szamotowych. Przy zadanej 61 stopni,  wygasza przez 3 minuty  nie podając pelletu tylko dopalajac ten na palniku, dobija w ten sposób jeszcze około 10 stopni do 71 - 73 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Chciałem się zapytać czyb podlaczenie cieplej wody z kotła do zaworu 4d od dołu (Tak jak na załączonym zdjęciu) jest poprawne? 

20190208_143834.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan kolega Patryk jakiś wyjątkowo leniwy w szukaniu..... Dział instalacje CO. to po pierwsze... A po drugie wystarczy wpisać w wyszukiwarkę schemat instalacji CO z zaworem czterodrogowym jest mnóstwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Dinger lepiej wygrzany kocioł jest na manualu niż gdy wygasza się wcześniej w trybie auto ten temat był poruszany ale musisz się przekopać przez poprzednie strony tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego wszystkiego jest tyle zeby przeczytac to musiał bym tydzien przed komputerem spedzic.

Ale wydaje mi sie ze nie ma sensu zeby chodził cały czas, u mnie dochodzi do 70 wygasza sie i odpala przy 35 bo z automatu przestawia sie na 50 i 15 histerezy wiec pracuje 1.30 a stoi z 3 godz  nie mam czujnika  pokojowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolei tak dobrałem podawanie i moc,ze chodzi cały czas z przerwami na czyszczenie co 6 godzin.Nie dobija do zadanej.Pracuje w FL2. Również nie mam czujnika pokojowego ani pogodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może i ja spróbuje żeby chodził cały czas bo pierwsza zimę pale i się uczę i czytałem własnie ze ktoś pisał ze cały czas ma temp miedzy 60 a 65* i nie dochodzi do zadanej tylko co 12 godz się wygasza na czyszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to jeden minus,mianowicie przy jakiejś radykalnej zmianie temperatury na zewnątrz,cz to na minus,czy też na plus,trzeba podawanie i moc też minimalnie zmienić,ale przynajmniej dla mnie to nie problem.Czyszczenie można sobie ustawić na tyle ile się uważa.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie piec chodzi cały czas w auto ( sterownik Touch), moc min 30% a max 85% temperatura oscyluje między 60C-65C i jeżeli dogrzewa CWU to automatycznie zwiększa sobie moc a potem wraca z mocą 30%. Co 8 godzin ustawione mam czyszczenie.

Ja żadnego podawania nie muszę zmieniać ani mocy sterownik robi to automatycznie, oczywiście mam pogodówkę i regulator pokojowy.

Dodam jeszcze że wczoraj u mnie była słoneczna pogoda i mimo pracy palnika na 30% piec wygaszał się kilka razy w ciągu dnia średnio stał po 2 godz. w sumie to dobrze bo dzięki temu spalił tylko 14 kg na dobę. 

Edytowane przez matrix3078
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Mam sterownik dotykowy Touch i jest tam tylko tryb Auto, auto czasowy, manualny i manualny czasowy.

A sterownik Touch ma tryb FL3.

Więc czym się różni tryb auto kotła z trybem FL3 palnika?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, matrix3078 napisał:

 

Dodam jeszcze że wczoraj u mnie była słoneczna pogoda i mimo pracy palnika na 30% piec wygaszał się kilka razy w ciągu dnia średnio stał po 2 godz. w sumie to dobrze bo dzięki temu spalił tylko 14 kg na dobę. 

Kocioł spalił ci 14 kg na dobę nie dzięki temu że "wygaszał się kilka razy w ciągu dnia średnio stał po 2 godz.",tylko dlatego ze masz nowy dom,stosunkowo małą powierzchnię do ogrzania,nie podpiwniczony i bez poddasza (ciepło nie ma gdzie uchodzić) i ocieplony.Gdybyś miał przykładowo taki dom jak ja,to kocioł nie stałby ci dwie godziny a w trakcie pracy spalałby ci 2- 3 kg na godzinę,w efekcie spaliłbyś 24 kg. na dobę,jak u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgodzę, oczywiście wtedy był słoneczny dzień i w pewnym momencie temperatura na zewnątrz dochodziła do 10C,  piec wygasił się 5 razy po 2-2,5 godz. co zaowocowało spalaniem 14kg

Biegły z matematyki w szkole nie byłem ale wydaje mi się że jak ci piec spala w ciągu godziny 2 kg to:

2 x 24=48 kg na dobę a nie 24kg

Dzisiaj piecyk wygasił się dwa razy i spalanie wynosi 18kg oczywiście temperatura na zewnątrz jest dużo niższa niż wtedy.

Zgodzę się że mam nowy niewielki dom dobrze ocieplony ale mimo wszystko uważam że w moim przypadku wygaszanie się pieca skutkuje niższym spalaniem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Już kiedyś o to pytałem ale nie miałem czasu na montaż a z pamięcią to u mnie bywa różnie. Proszę napiszcie jeszcze raz w jakie piny należy wpiąć czujnik temperatury powrotu w sterowniku Estyma Slim.

Z góry dziękuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.