Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

@Kriss12

Znacząco pewnie nie.

Na pewno podczas rozpalania idzie więcej peletu, jeżeli u kogoś często się wygasza żeby chwilę potem się rozpalać to jakieś oszczędności z tego będą.

Cytat

Rozwiązanie to sprawdza się przy starszych zimnych domach gdzie jest szybki odbiór temperatury.

Również powinno się sprawdzić w instalacjach gdzie jest błąd instalacyjny czyli małe średnice zaworów i rur i po procesie wygaszania za chwilę kocioł znów się uruchamia bo spadła mu temperatura.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ile godzin macie ustawione czyszczenie rusztu? Obecnie mam co 4h, ale chyba ustawie co 6h. Czy może to spowodować pogorszenie warunków spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robi007 Ja mam ustawione na 12h, tylko dlatego że nie można wyłączyć tej funkcji w ogóle, w slimie w starym oprogramowaniu z 2014r nie było tej funkcji.

Ja nie mam mechanicznego czyszczenia a samo dmuchanie niewiele daje, palę dobrym peletem, nie mam spieków, więc to tylko zbędne wygaszanie. Kiedyś w starym sterowniku przy pracy ciągłej teoretycznie można było włączyć jesienią a na wiosnę wygasić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie też palę dobrym pelletem (Lava) i nie mam spieków, tak więc zwiększenie tego czasu nie powinno negatywnie wpłynąć na jakość spalania. Narazie zwiększę do 7h i będę obserwował popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę zgłosić błąd, który pojawia się w nowej wersji 2.97 oprogramowania TE. Igneo touch.

Kiedy bardzo szybko przeglądałem ustawienia, dotknąłem ikony pieca (pieca, który pokazuje ilość pellet w zbiorniku).
Nagle oba podajniki peletek zaczęły działać nieprzerwanie i musiałem je zatrzymać, wyciągając przewód zasilający, aby zapobiec poważnemu pożarowi.

W tym czasie palnik również odnotował wzrost mocy o ponad 100%, następnie o 150%, następnie o 200%, a następnie o 300%, i tak dalej.
Kiedy zdarzył się ten incydent, zostałem zalogowany za pomocą pinezki serwisowej.

Powodem jest to, że zbyt szybko sprawdziłem ustawienia i pamięć RAM lub CPU została wyczerpana.

Konieczne było ponowne uruchomienie urządzenia w celu rozwiązania problemu.

Edytowane przez Paollo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2018 o 11:56, IzaTom napisał:

Dzięki za info, mi przy temp. 22stC, 180m2 z rekuperacją, nowy 2letni dom, 14kg na dobę => pewnie za dużo :) Ale i tak lepiej do zeszłego roku o jakieś 30% mniejsze zużycie. W tym roku zamontowałem nakładkę na komin z Polmaru.

I coś dała ta nakładka?Ja również mam dom z 90-tych lat,nie ocieplony (w środku w ścianach jest styropian chyba 5 cm.,nie wiem dokładnie bo ten dom kupiliśmy).Ogrzewam jakieś 120 m2 i schodzi mi około 25 kg na dobę.Uważam że to bardzo dużo.Mam inny piec niż w założonym tutaj temacie,mianowicie Tekla Tytan Bio 20 KW.Moje wątpliwości opisałem parę stron wcześniej.Powiem szczerze że mam dosyć zagłębiania się w ustawienia bo można dostać hopla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wczoraj zeżarł 32kg pelletu od godz. 9:00 do 23:00 przy trybie ciągłym kotła i stałej pompie oraz temperaturze ogrzewania 22C.

Dzisiaj zostawiam żeby chodził całodobowo z małym spadkiem temperatury ogrzewania w nocy (z 22 na 20C). Zobacze ile teraz spali.

Ale to spalanie to strasznie duże ma Tekla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji zauważam, że największy wpływ na poziom spalania ma to, ile ciepła ucieka z kotła do komina, zamiast do CO czy CWU. Tak więc ciąg, temperatura spalin - to chyba ma pierwszorzędna znaczenie i tutaj nie ma znaczenia, czy na piecu pisze "Tekla", czy coś innego. Drugorzędne to ustawienia sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że u mnie jest RCK Draco pod czopuchem ustawiony na 12Pa. Często się wychyla więc ciąg jest spory.

Jak jeszcze ograniczyć ten ciąg. Może nadmuch jeszcze zmniejszyć. Ozi na ile masz ustawioną dmuchawę i jakie masz podawanie ustawione.

Ten tryb ciągły kotła i stała pompa jakoś dziwnie u mnie działa. Duze wahania temperatury na kotle mam. Oto wykres:

chart.jpeg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, robi007 napisał:

Mi wczoraj zeżarł 32kg pelletu od godz. 9:00 do 23:00 przy trybie ciągłym kotła i stałej pompie oraz temperaturze ogrzewania 22C.

Dzisiaj zostawiam żeby chodził całodobowo z małym spadkiem temperatury ogrzewania w nocy (z 22 na 20C). Zobacze ile teraz spali.

Ale to spalanie to strasznie duże ma Tekla.

Dobrze zrozumiałem? W 14 godzin spalił ci 32 kg?To bardzo dużo.Mi spalił 28 kg w 24 godziny (Tekla Tytan BIo 20KW),dom nie ocieplony,z tym że nie mam czujnika pokojowego,temp zadana kotła na auto,czyli w Estymie Slim jest to 50 st.,wyłącza się przy 55 a załącza przy takiej jaka jest ustawiona histereza (ustawiłem 5 st.).Z tym że na grzejniki dałem 37 st.,czyli są tylko letnie,w domu 19 st,.ale nam taka temp. odpowiada,nie lubimy jak jest zbyt ciepło.

 

9 godzin temu, Ozi80 napisał:

Z obserwacji zauważam, że największy wpływ na poziom spalania ma to, ile ciepła ucieka z kotła do komina, zamiast do CO czy CWU. Tak więc ciąg, temperatura spalin - to chyba ma pierwszorzędna znaczenie i tutaj nie ma znaczenia, czy na piecu pisze "Tekla", czy coś innego. Drugorzędne to ustawienia sterownika.

Pierwszy sezon zaczynam palić ale od razu zwróciłem na to uwagę.Czopuch gorący że nie można się dotknąć.Wydaje mi się że dzisiaj przy tych klasach kotłów i technologii powinno być to inaczej rozwiązane.Spaliny o zbyt wysokiej temp. powinny być w jakiś sposób cofane,zawracane z powrotem do kotła i wykorzystywane,dopiero przy odpowiedniej temp. wypuszczane w komin.

Panowie,jak to jest przy Estymie Slim?Chodzi mi o różnice w ustawieniu temp. kotła na AUTO lub CIĄGŁY.Wiem że na AUTO działa tak jak opisałem wyżej,natomiast jak działa na ustawieniu  CIĄGŁYM?To znaczy przy jakiej temp  kocioł się wyłącza?Bo podejrzewam że załącza się tak jak ustawiona jest histereza.Pytam bo teraz o godz 7 ustawiłem na CIĄGŁY i kocioł rozgrzał się aż do 78 st.Może to i dobrze bo tak często się nie będzie wyłączał i załączał bo przy AUTO robił to 2 razy na 1,5 godziny.Nie wiem czy to dla niego takie zdrowe tak często się wyłączać i załączać, a szczególnie załączać bo wtedy czyści palnik więc im więcej takich procesów tym zużycie kotła chyba jest wyższe...Jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje spalanie w 12 kw. Na dobę spalanie nie przekraczalo 10 kg. Dopiero wczoraj podskoczylo lekko ponad 10kg. Powierzchnia domu 120 m2 , Zamontowane RCK,   zawirowacze i całkowicie inne cegiełki w popielniku.  Temperatura na czopuchu max 130 st. C.  Pelet no name po 800 zł bardzo dużo wychodzi z ważenia 19.2 kg co przekłada się na faktycznie zużycie. Przy pracy fl2 palnik nie nadąża zejść z mocą. Praca skokowa sprawdza się jednak nie można zejść z podawaniem niżej jak 2,3 bo w sterowniku jest błąd i podajnik palnika wogole nie uruchamia się co skutkuje wygaszeniem. Mam zawór 4 drogowy wspomaganie powrotu jest realizowane pompą od cwu,  jeśli z instalacji wraca woda poniżej 42st. C to pompa się odpala. Realizowane jest to przez sterownik z solarów i dwa przekaźniki według programu czasowego i różnicy temperatur. Układ jest jeszcze do dopracowania ale przy starcie pieca nie zalewa go  zimną wodą różnica między temp pieca a powrotu jest około 5 st. Temperatura ustawiona w domu 22,2 st. C  histereza 0.4 st. C, 

Screenshot_2018-11-18-08-12-46.png

Edytowane przez rotkeh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sambor napisał:

Ciąg wystarczy 10Pa, a  dmuchawę też można przykręcić- tak na styk smolenia.

Kiedyś podawałem metodę ustawienia czystości spalania na "latarkę" - poszukaj.

Przykręciłem dmuchawę "POWIETRZE MIN (20%) z 35 na 20."POWIETRZE MAX (100%) ustawione jest od początku na 85.Dmuchawa wyraźnie zwolniła ale jasność płomienia się nie zmieniła.Myślicie że zmniejszą się straty w wydmuchiwanych gorących spalinach przez komin?

Teraz jeszcze "POWIETRZE MAX (100%) zmniejszyłem z 85 na 55,dmuchawa chodzi z mocą 35 na wyświetlaczu.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno pomóc najlepiej wsadzić termometr w czopuchu ocieplić wełną czopuch i pięknie widać różnice temp w stosunku do nadmuchu. Schodzić z nadmuchem i obserwować płomień 

Edytowane przez rotkeh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okman napisał:

Panowie,jak to jest przy Estymie Slim?Chodzi mi o różnice w ustawieniu temp. kotła na AUTO lub CIĄGŁY.Wiem że na AUTO działa tak jak opisałem wyżej,natomiast jak działa na ustawieniu  CIĄGŁYM?To znaczy przy jakiej temp  kocioł się wyłącza?

Niezależnie czy jest tryb stały czy auto, to w Slim wygaszanie następuje po przekroczeniu o 5 stopni temperatury zadanej. Uważam, że temperatura zadana 50 stopni (a tyle wylicza tryb auto przy niskiej temperaturze na CO), to morderstwo dla kotła, szczególnie jak już normalnie ogrzewany dom, a nie tylko raz na dobę puszczany ciepło na grzejniki. Mi przy pracy na takich niskich temperaturach od razu się robi smoła w kotle, bo ścianki wewnątrz są wtedy wilgotne. Dlatego teraz mam tryb stały i zadaną 70. Wygasza przy 75, podczas wygaszania przekracza 80. Jako że histerezę mam 15, to rozpala się przy zejściu poniżej 55.

Powietrze 85% to dla mnie kosmos. U mnie nawet przy 1% pali się. Mam taki ciąg. Obecnie mam ustawione powietrze min 15, a max 25. Sprawdź u ciebie czy przy takich bardzo niskich nawiewach będzie się paliło.

Robi007 wg mnie ten twój wykres nie jest wcale taki zły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rotkeh napisał:

Powinno pomóc najlepiej wsadzić termometr w czopuchu ocieplić wełną czopuch i pięknie widać różnice temp w stosunku do nadmuchu.

Nie mam termometru.Nie wiem jaki kupić i jak go zamontować.Nie wiem czy ocieplenie czopucha nie mija się z celem bo zamiast ogrzewać kotłownie czopuch i tak większym czy mniejszym stopniu będzie wypuszczał gorące spaliny w komin.Celem jest to żeby spaliny w większym stopniu wykorzystać.Poza tym czopuch u mnie ma wyczystkę więc jak bym ocieplił to się do niej nie dostanę.Może się mylę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Ozi80 napisał:

Niezależnie czy jest tryb stały czy auto, to w Slim wygaszanie następuje po przekroczeniu o 5 stopni temperatury zadanej. Uważam, że temperatura zadana 50 stopni (a tyle wylicza tryb auto przy niskiej temperaturze na CO), to morderstwo dla kotła, szczególnie jak już normalnie ogrzewany dom, a nie tylko raz na dobę puszczany ciepło na grzejniki. Mi przy pracy na takich niskich temperaturach od razu się robi smoła w kotle, bo ścianki wewnątrz są wtedy wilgotne. Dlatego teraz mam tryb stały i zadaną 70. Wygasza przy 75, podczas wygaszania przekracza 80. Jako że histerezę mam 15, to rozpala się przy zejściu poniżej 55.

Powietrze 85% to dla mnie kosmos. U mnie nawet przy 1% pali się. Mam taki ciąg. Obecnie mam ustawione powietrze min 15, a max 25. Sprawdź u ciebie czy przy takich bardzo niskich nawiewach będzie się paliło.

Robi007 wg mnie ten twój wykres nie jest wcale taki zły.

Super, bardzo dobrze i konkretnie mi to wyjaśniłeś.Za nim napisałeś ten post to zmniejszyłem max powietrze na 55,min mam nadal na 20 i płomień jest ok.

Ozi80 jeżeli chodzi jeszcze o temp zadaną na kotle.Nie mam czujnika pokojowego więc temp na grzejniki ustawiłem na 37 stopni.To mi wystarcza bo wspomagamy się kominkiem w salonie.I teraz: czy jest sens ustawienia temp na kotle na przykład tak jak u ciebie,czyli 70 stopni jeżeli na grzejniki mam tylko 37 st? Czy jest taka potrzeba ustawienia tak wysokiej temp w moim przypadku?Kocioł będzie rozgrzewał się do tych 80 stopni ale czy kocioł nie będzie marnował tego wyprodukowanego ciepła stygnąc sam z siebie,czyli oddając przez ścianki,czopuch itd?Wiem ze zadają może głupie pytania ale tak jak pisałem wyżej to jest mój pierwszy sezon.

Jeszcze jedno Ozi80.Czyli jeżeli na grzejniki ustawiłbym na przykład 50 st. to w trybie AUTO na kotle temp zadana byłaby wyższa niż 50 st?

Jeszcze zmniejszyłem moc dmuchawy: max 35,min 15 i o dziwo mam lepszy płomień niż przy pierwotnych ustawieniach.Jednak czopuch nadal gorący jak diabli.Mogę tylko sprawdzać ręką.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplić żeby ustabilizować i podnieść temp spalin na kominie, bo jak zejdziesz za nisko z temperaturą spalin to kondensacja w kominie. Wstawiłem link do strony z takim termometrem.  Termometr do 300 st, C. Montaż bardzo prosty robisz mała dziurkę tak aby przeszła sonda i uszczelniasz to np. Pastą do naprawy tłumików 

Edytowane przez rotkeh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Okman napisał:

Ozi80 jeżeli chodzi jeszcze o temp zadaną na kotle.Nie mam czujnika pokojowego więc temp na grzejniki ustawiłem na 37 stopni.To mi wystarcza bo wspomagamy się kominkiem w salonie.I teraz: czy jest sens ustawienia temp na kotle na przykład tak jak u ciebie,czyli 70 stopni jeżeli na grzejniki mam tylko 37 st? Czy jest taka potrzeba ustawienia tak wysokiej temp w moim przypadku?Kocioł będzie rozgrzewał się do tych 80 stopni ale czy kocioł nie będzie marnował tego wyprodukowanego ciepła stygnąc sam z siebie,czyli oddając przez ścianki,czopuch itd?

To się nazywa sprawność kotła i wynosi jakoś około 90% (zależy od modelu). Czyli około 10% wyprodukowanego ciepła ucieka przez ścianki itp. Takie utrzymywanie wysokiej temperatury to i tak bardziej oszczędne, niż rozgrzewanie wystygniętego kotła. Po to we wszystkich sterownikach są lepsze lub gorsze funkcje podtrzymania. Wyżej Czarny pisał o tej pauzie w Touch. Po to jest Fuzzy Logic albo skokowa, żeby od razu nie wygaszał itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okman napisał:

Jeszcze jedno Ozi80.Czyli jeżeli na grzejniki ustawiłbym na przykład 50 st. to w trybie AUTO na kotle temp zadana byłaby wyższa niż 50 st?

Przy trybie auto, temperatura zadana na kotle jest taka sama, jak temperatura zadana na CO, ale nie mniejsza niż 50 stopni.

Pomijam tu celowo CWU, żeby nie namieszać. Bo tam jeszcze dochodzą delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Ozi80 napisał:

To się nazywa sprawność kotła i wynosi jakoś około 90% (zależy od modelu). Czyli około 10% wyprodukowanego ciepła ucieka przez ścianki itp. Takie utrzymywanie wysokiej temperatury to i tak bardziej oszczędne, niż rozgrzewanie wystygniętego kotła. Po to we wszystkich sterownikach są lepsze lub gorsze funkcje podtrzymania. Wyżej Czarny pisał o tej pauzie w Touch. Po to jest Fuzzy Logic albo skokowa, żeby od razu nie wygaszał itp. itd.

Dzięki za wyjaśnienie.W tej chwili temp zadaną na kotle mam 60 st w trybie CIĄGŁYM i wygasza się przy 76 st.Histeraza na 10 st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o termometrze spalin. W mojej Tekli jest specjalny otwór żeby go włożyć w czopuch. Jest też specjalny otwór w panelu kotła, żeby zmieścić tam "zegar" tego termometru. W załączniku filmik, jak to u mnie wygląda i zdjęcie podobnego termometru, jakie znalazłem na google.

tpm04-pm-500x500.jpg

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.