Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie w tym wielkim zbiorczym temacie o kotlach tekla. Przeczytanie calego tematu to ogromne wyzwanie na razie dotarlem do 30 strony. Mam takie wazne pytanie. Jaki jest wymiar dlugosci(wystajaca czesc wymiar b4 ) palnika fireblast II w kotle draco compact 12kw FII bo na stronie tekli jest podany wymiar b4 36cm a w instrukcji kotla az 51cm. Mam jeszcze takie pytanie jak z glosnoscia tego kotla podczas pracy. Interesuje sie tym modelem kotla ze wzgledu na wymiar szerokosci korpusu tylko 53cm bo mam dosc waska kotlownie. Ta dlugosc palnika 51cm to moze byc problem z otwieraniem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie.Pytanie do tych osób które mają czujnik pogodowy. U mnie leży i jakoś nie mogę się zebrać żeby go podłączyć. Jeżeli temp. na CO będzie regulowana krzywą grzewczą według tego czujnika to czy wartość PODAWANIA w ustawieniach  palnika (mam Slima) też będzie się sama zmieniać,(jeżeli będzie chłodniej na zewnątrz to się zwiększy a jeżeli cieplej to się zmniejszy) czy może jednak nie.Jeżeli nie to jaki jest sens podłączania pogodówki jeżeli i tak trzeba biegać do kotła i zmniejszać podawanie jak się zrobi cieplej i zwiększać jak zrobi się chłodniej? Sama zmiana temperatury na CO według krzywej grzewczej mnie nie urządza.Przy dzisiejszych temperaturach na zewnątrz podawanie mam 1,8 a jeżeli w ciągu dwóch dni temp. na zewnątrz spadłaby do -20 to i tak kocioł nie dałby 50 st. na CO bo podawanie jest za małe. Obstawiam że to drugie,czyli wartość podawania zostanie na takim poziomie jaki ustawię.

Edytowane przez Okman
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, podawanie samo zmieniać się nie będzie... Druga sprawa po co ty to zmieniasz? Ja ustawiam to raz po ważeniu pelletu na początku sezonu i praktycznie wogóle nie ruszam a kocioł chodzi jak trzeba. Dziwne twoje rozumowanie. A może ja czegoś nie kumam.... 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że nie chcę żeby kocioł się przegrzewał i odpalał co rusz lub nie dogrzewał jeżeli zrobi się chłodniej. Jeżeli jest tęgi mróz to podawanie musi byś stosunkowo wysokie, więc jeżeli nadejdą cieplejsze dni bez zmiany tego wysokiego podawania na niższe, kocioł będzie się przegrzewał i odpalał. O stratach ciepła które pójdą w komin już nie wspomnę. Uważam że jest to największy mankament tych sterowników. To powinien być podstawowy parametr który powinien się zmieniać . Sterownik widząc że kocioł ma trudność z dobiciem do zadanej temp. na krzywej grzewczej na CO przy aktualnej temperaturze na zewnątrz, powinien zwiększyć podawanie i to samo robić w drugą stronę. Nie mam racji? Mrekzo tak więc jakie jest u Ciebie podawanie, że Twój kocioł "ogarnie" temperatury od -20 do +10.Ogarnie, znaczy i dogrzeje dom przy -20 i nie będzie się za często prztgrzewał w cieplejsze dni?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa modulacja i tu wartość podawania oraz prędkość wentylatora zmienia się w zakresie mocy palnika 50-100%. No chyba, że Ty masz moc min. i max. na 100%, to wtedy sam musisz zmieniać czas podawania. 

Edytowane przez mrekzo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem co to jest modulacja, tylko akurat jeżeli chodzi o mój kocioł, to ma stosunkowo małą pojemność wodną i jak się już rozpędzi to żadna modulacja nie pomaga i się wygasza. Palę 4 sezon więc wiem już jak z nim postępować. Pytanie o regulacji podawania zadałem chcąc znać Waszą opinię. Uważam że jest bardzo potrzebna. W dodatku kocioł mam przewymiarowany i palnik działa na minimalnych mocach. Oczywiście sadza wszechobecna. Tyle dobrego w tym kotle że wymiennik jest cały z żeliwa i żadna rdza go nie bierze. Przy kotłach gdzie wymiennik jest ze stali przy takim paleniu jak u mnie w nie jednym kotle wymiennik by już przeżarło. Moc mam ustawioną 30-60%.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro żadna modulacja ci nie pomaga, to po co zmieniasz co chwilę tą moc, jeśli to nic nie daje?

Ta Fuzzy Logic u mnie też działa kiepsko i nie wyhamowuje przed przekroczeniem temperatury zadanej o histerezę wygaszania i wygasza mimo ciągłego odbioru ciepła. Rozwiązaniem była moc skokowa, ale i tak co jakiś czas zwiększam lub zmniejszam podawanie, bo na wykresie widzę że np. kocioł za długo się dusi na niskiej temperaturze. Ale nie robię tego codziennie, ani nawet co tydzień. Rzadziej.

A co do czujnika pogodowego, to i tak jest przydatny. Być może jakimś cudem rozwiązał by twój problem z tym doborem mocy, ale nie dowiesz się bo od czterech lat nie umiesz się zdecydować go zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem że od Oziego dostanę ochrzan za ten czujnik:) Tak jak pisałem wyżej generalnie już ogarnąłem ten kocioł. Co jakiś czas zmieniam podawanie a nie moc. Oczywiście mógłbym na początku sezonu ustawić podawanie na jakieś 3,5, paliłby wtedy 2kg/h przy tym pellecie który teraz mam i miałbym z głowy. Kocioł co dwie godziny wygaszałby się i odpalał i duża część ciepła szła by komin.U mnie na całym piętrze CO tygodniami jest wyłączone.Dopiero jak na jakiś weekend przyjedzie jeden łebas albo dwóch naraz to CO załączam.Wtedy zwiększam podawanie.Jak pojadą zmniejszam. Dlatego taka funkcja jak automatyczna zmiana wartości podawania, oprócz modulacji byłaby tutaj rozwiązaniem. Wolę już co jakiś czas zejść i zmienić podawanie, niż w sezonie spalić dwa razy więcej pelletu niż jest to konieczne.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak zmieniasz powierzchnię do ogrzana to faktycznie zmiana podawania konieczna... Ja mam samą podłogówkę niczym nie sterowaną, żadnych zaworów zamykających automatycznie obwody. Temperatura na podłogę sterowana właśnie na podstawie krzywej grzewczej w zależności od temperatury na zewnątrz. Dzięki temu, że mam w kotle 75l wody kocioł mój większość okresu grzewczego włącza się na godzinę, dochodzi do zadanej, gaśnie i godzinę stoi. Jak jest zimniej to oczywiście grzeje się dłużej, lub przy dużych mrozach nie gaśnie wcale. Ale chyba na tym to powinno polegać. Czym większe zapotrzebowanie budynku na ciepło tym dłuższa praca. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może komuś się to przyda, taka informacja od producenta o długości palnika fireblast II który ma 36cm:

Cytat
Dzień dobry, obudowy naszego palnika zostały jakiś czas temu zmienione tak żeby kocioł jeszcze lepiej mieścił się w małych kotłowniach. Aktualny wymiar to 36 cm, znajdzie go Pan na naszej stronie jak i w najnowszych instrukcjach, które powinny być niedługo dostępne do pobrania na naszej stronie internetowej.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman takiego sterownika, który będzie wyczuwał obecność łebków na piętrze i zwiększał przez to moc (wzrost podawania, to wzrost mocy, dlatego używam tego zamiennie), to raczej jeszcze nie znajdziesz 😉

Natomiast taki, który grzeje w zależności od pogody, to masz i nie wykorzystujesz. Algorytm Fuzzy Logic jest najpilniej strzeżoną tajemnicą świata, ale być może on uwzględnia zadaną temperaturę na CO? A jeśli tak, to oznaczałoby to że pośrednio pogodówka wpływa na moc kotła (podawanie).

Aha. To jak? Dalej wygasza ci się niepotrzebnie, czy już dzięki bieganiu tam i zmianie podawania już opanowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam go już opanowanego. Tak ustawiam podawanie że się nie przegrzewa. Raz na kilka dni zejdę i zmienię podawanie. To nie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na grzejniki zawsze idzie to samo ciepło, bez względu na to ile jest stopni na dworze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie mogę zatrybić tej waszej dyskusji o podawaniu, Mi podawanie zmienia się samo wraz z zapotrzebowaniem tj. jak mi grzeje tylko bojler to 1,2kg na godzine  a jak bufor to 2,5kg na godzinę dane te odczytuje z palnika. kocioł w trybie auto.

wnioskuje ze nie ma potrzeby zmieniać tego podawania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Przy takiej w miarę stałej temp. na dworze, to w podawaniu i w temp. na CO  nic nie zmieniam. Mam jeszcze kominek który bardzo dużo daje.Jeżeli zrobi się jakoś chłodniej to go odpalam i uzupełnia CO. Tak więc do kotła schodzę nie tak często jak Wam się wydaje.A mam go i tak po drodze do garażu więc jak idę do samochodu to i zajrzę do kotła:) Już bardziej z przyzwyczajenia niż z potrzeby.

6 minut temu, Roszer napisał:

Trochę nie mogę zatrybić tej waszej dyskusji o podawaniu, Mi podawanie zmienia się samo wraz z zapotrzebowaniem tj. jak mi grzeje tylko bojler to 1,2kg na godzine  a jak bufor to 2,5kg na godzinę dane te odczytuje z palnika. kocioł w trybie auto.

wnioskuje ze nie ma potrzeby zmieniać tego podawania?

Chyba mylisz podawanie z zużyciem pelletu na godzinę.Podawanie możesz zmienić w ustawieniach palnika a zużycie pelletu na godzinę możesz tylko sprawdzić.To znaczy zmienić też możesz ale tylko zmieniając wartość podawania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zużycie na godzinę jest wynikiem podawania, jeżeli zużycie na godzinę się zmniejszyło to znaczy ze podawanie sie zmniejszyło. nadal nie rozumiem poco zmniejszać coś co dzieje sie automatycznie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby pomylił podawanie ze zużyciem, ale ma rację. To podawanie też się zmienia w czasie podczas modulacji, a jedynie co my w Slimie ustawiamy, to maksymalne podawanie (przy 100% mocy).

2 minuty temu, Roszer napisał:

zużycie na godzinę jest wynikiem podawania, jeżeli zużycie na godzinę się zmniejszyło to znaczy ze podawanie sie zmniejszyło. nadal nie rozumiem poco zmniejszać coś co dzieje sie automatycznie:)

Bo Fuzzy Logic nie zawsze działa logicznie i albo trzeba go ograniczać mocą minimalną i maksymalną, albo wyłączyć i pracować na mocy skokowej (tylko w Slim).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie tak bo podczas modulacji zmienia się zużycie na godzinę, głównie gdy kocioł dochodzi do zadanej (wtedy się zmniejsza)...ale wartość podawania chyba jest cały czas taka sama jaką się wpisze. Trzeba byłoby w momencie gdy kocioł zmniejsz moc dochodząc do zadanej wejść w ustawienia palnika i sprawdzić czy wartość podawania jest taka sama jaka została wpisana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość napewno będzie ta sama... Tak jak Ozi napisał, tam jest czas podawania dla pełnej mocy palnika. Jeśli palnik moduluje i zmienia moc, czas podawania zmienia się automatycznie, ale nie na zasadzie, że w menu serwisowym palnika zmienia się wartość czasu podawania. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman ty po czterech latach dalej tego nie ogarniasz 🙂

Mocą kocioł reguluje tylko w jeden sposób: zmieniając podawanie. Na resztę zmiennych nie masz wpływu (kaloryczność peletu, wydajność podajnika, sprawność kotła).

Tak że jeśli podczas pracy palnika zmienia się moc, to oznacza to, że zmienia się podawanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszeliście jeszcze może o takim czymś ze fuzi logic uczy się i dostosowywuje do warunków pracy?

Ja to usłyszałem od serwisanta na pierwszym uruchomieniu, ze przez jakiś czas od uruchomienia kocioł [sterownik] będzie się uczył i dostosowywał do warunków pracy.

Jezeli tak jest to zmieniając to podawanie za często trochę sobie broimy.Takie moje osobiste wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1874 rozpaleniach przez 3 lata grzałka powiedziała papa. Dobrze że miałem na zapasie.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/46d5738730ab7b3d4653ae7c929cb942.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/32b7e54eecb0c3db03cc77462644fb44.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/f5ef2b5a6e8eb7fd1db110c19f880121.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20211213/5e75e8b4bed4984a4c0ae374c257856f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Roszer napisał:

A słyszeliście jeszcze może o takim czymś ze fuzi logic uczy się i dostosowywuje do warunków pracy?

Ja to usłyszałem od serwisanta na pierwszym uruchomieniu, ze przez jakiś czas od uruchomienia kocioł [sterownik] będzie się uczył i dostosowywał do warunków pracy.

Jezeli tak jest to zmieniając to podawanie za często trochę sobie broimy.Takie moje osobiste wnioski.

No pisałem wcześniej że algorytm Fuzzy Logic to najpilniej strzeżona tajemnica świata 🙂

Z tym że ten mój to chyba jakiś matoł, bo długo się uczył i się nie nauczył. A dawałem mu wiele szans...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Ozi80 napisał:

Okman ty po czterech latach dalej tego nie ogarniasz 🙂

Bez obaw.Akurat mój kocioł mam opanowany:)

 

Edytowane przez Ryszard
Oddzielono cytat od odpowiedzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pumping napisał:

Po 1874 rozpaleniach przez 3 lata grzałka powiedziała papa. Dobrze że miałem na zapasie.
 

Ja tez mam zapasową kupiłem już, niech leży.

1 minutę temu, Ozi80 napisał:

No pisałem wcześniej że algorytm Fuzzy Logic to najpilniej strzeżona tajemnica świata 🙂

Z tym że ten mój to chyba jakiś matoł, bo długo się uczył i się nie nauczył. A dawałem mu wiele szans...

Ale mi na początku też tak trochę broił, myślę ze za dużo grzebałem jak to ze świeżym nabytkiem próbowałem różnych ustawień.Zresztą nawet dziś zmieniłem nieco temperaturę bufora wedle rad z linku na 126 stronie tego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.