Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Trener40 napisał:

Ozi... Brrrrrrrrrrrrr to ja bym robił gdybym kupił kocioł za 8 tysi i wiecznie klepał w sterownik. Czytam ten temat i bardzo współczuję. 

Skończyłem klepać w niego jakieś półtora roku temu. Teraz "dla sportu" czasem coś zmienię.

 

7 godzin temu, Okman napisał:

Miał już ktoś z Was takie doświadczenie że po ociepleniu dachu lub ścian spalanie pelletu drastycznie spadło?

Gdy teść palił jeszcze kopciuchem, to jak ociepliliśmy dom 10 cm styropianu, to spalanie spadło prawie o połowę.

 

7 godzin temu, Okman napisał:

Mam Tytana i wszystko pięknie działa i przy FL2 i przy skokowej,z tym ze przy skokowej dużo lepiej.\

No to fajnie. Tylko, że jak jemu nawet przy skokowej się przegrzewa, to mam wątpliwości, czy przy FL2 uda mu się ustawić tak, żeby się nie przegrzewało.

 

6 godzin temu, Chojrakrock napisał:

Opcja zmiany interwału była tylko w jednej wersji sterownika, później serwis ja wyłączył bo ludzie za bardzo mieszali, aktualnie nie ma opcji zmiany tego interwału. Info bezpośrednio od tekli.

I powiem szczerze, że dobrze zrobili. Nie bardzo widzę sens zmiany tego interwału. Co za różnica, czy sypie się przez 4 sekundy co 20 sekund, czy też sypie się przez 6 sekund co 30 sekund.

 

5 godzin temu, robi007 napisał:

Ps. Podawanie przy niższych temperaturach zewnętrznych ustawiam na 4,5s-4,8s, bo kocioł przy rozruchu dosyć długo nie może mi dojść do temperatury zadanej 67 stopni (czasami trwało to 3-5 godz. i bujał się na 55 - 58 stopni).

Aż się prosi mieć możliwość zmiany podawania z poziomu igneo.pl, co nie? Trochę martwi mnie ta stagnacja z tym portalem. Od co najmniej trzech lat nic nowego tam nie wprowadzili. Kiedyś buńczucznie założyliśmy tutaj temat z propozycjami zmian m.in. w Vide Roomie i igneo.pl. Prawie nic z tego nie zostało wprowadzone. Jak widzę brak możliwości ustawiania programu czasowego CWU na Vide Roomie, to aż płakać się chce... A konkurencja nie śpi...

 

2 godziny temu, slawekqaz napisał:

Witam, jestem posiadaczem kotla draco bio compact f2, od tygodnia mam problem z modulacja kotla, a mianowicie gdy podczas modulacji temp. dochodzi do ok. 65.5-66 st. to przestaje rosnąć temp. i zaczyna powoli spadać w dół a pięć cały czas moduluje i tracę dużo opału. Czy ktoś wie czy to wina ustawień czy może trzeba by o zgłosić do serwisu.?

Jedni chcą, żeby im temperatura przestała rosnąć, a innym to przeszkadza :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, slawekqaz napisał:

Witam, jestem posiadaczem kotla draco bio compact f2, od tygodnia mam problem z modulacja kotla, a mianowicie gdy podczas modulacji temp. dochodzi do ok. 65.5-66 st. to przestaje rosnąć temp. i zaczyna powoli spadać w dół a pięć cały czas moduluje i tracę dużo opału. Czy ktoś wie czy to wina ustawień czy może trzeba by o zgłosić do serwisu.?

Od tygodnia masz problem z modulacją...a wcześniej było ok?W jakim celu chcesz żeby temperatura kotła rosła?Masz zadaną 65 st. i po przekroczeniu tej temp.moc spada dlatego temp, w kotle również spada.To jest normalne i  nie szukałbym problemu.Niektórzy na tym forum daliby sobie rękę odciąć żeby temp. w ich kotle nie przekraczała temp zadanej...prawda IzaTom?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się ma igneo to chyba lepiej jak szybciej dojdzie do zadanej bo potem podtrzymanie można ustawić na godzinę  później wybieg pompy na godzinę . Ja w prawdzie jeszcze nie mieszkam ale utrzymuje stałą temperaturę 18stopni . Piec mam ponoć przewymiarowany 22kw na 170m2 komin też ponoć za duży a spałam jakieś 10-12 kg na dobę. Mam czujnik pogodowy i pokojowy. Piec zalancza się max 3 razy na dobe

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się zdążyłem zorientować to FL2 działa na podstawie wgranych,zainstalowanych,jak zwał tak zwał algorytmów,czyli jak dochodzi do zadanej to odpowiednio zmniejsza się moc,a jak stygnie to odpowiednio się zwiększa.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slawekqaz napisał:

Witam, jestem posiadaczem kotla draco bio compact f2, od tygodnia mam problem z modulacja kotla, a mianowicie gdy podczas modulacji temp. dochodzi do ok. 65.5-66 st. to przestaje rosnąć temp. i zaczyna powoli spadać w dół a pięć cały czas moduluje i tracę dużo opału. Czy ktoś wie czy to wina ustawień czy może trzeba by o zgłosić do serwisu.?

Może czas uczciwie kociołek wyczyścić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, IzaTom napisał:

U mnie skokowa zacznie działać jak będzie -10 na zewnątrz:) narazie muszę o tym zapomnieć. Teraz ustawiłem tak ze 1.9 podawanie, min moc 25 , max 65, nadmuch min 30 max 45. Żeby ktoś umiał wyjaśnić logikę działania fl2 ...;)

Przy takim podawaniu to ile czasu nagrzewa ci do zadanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okman napisał:

W jakim celu chcesz żeby temperatura kotła rosła?Masz zadaną 65 st. i po przekroczeniu tej temp.moc spada dlatego temp, w kotle również spada.To jest normalne i  nie szukałbym problemu.

Zależy czy w tym czasie ma odbiór ciepła czy nie. Jeśli nie, to faktycznie to jest problem, że temperatura kotła spada. A jeśli jest odbiór, to nic dziwnego, że temperatura kotła spada i nie pozwala doprowadzić do wygaszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że jest odbiór ciepła bo w końcu jest zima.Chyba że lubi mieć włączony piec a grzejniki zakręcone.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 22.12.2018 o 19:43, Kriss12 napisał:

Przy takim podawaniu to ile czasu nagrzewa ci do zadanej?

Bez CWU, z pompa stała na podłogówkę i grzejniki wyglada tak jak na pierwszym zdjęciu. Natomiast przy CWU, ale zaznaczam ze to moment w którym ogrzewa z 30st do 46 to na drugim zdjęciu. ( czasowe grzenie od 17-22).

0EB08BB9-EC8B-4F30-8998-B16CF8647C44.jpeg

A78DD8B5-14A0-43E1-8D48-8B44DC38CC90.jpeg

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to tobie wyłącza się palnik przy tak niskim podawaniu z powodu braku płomienia gdy przełączy się na niższą moc.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Okman napisał:

Z tego co widzę to tobie wyłącza się palnik przy tak niskim podawaniu z powodu braku płomienia.

Nie, to napewno nie co piszesz Okman. W tym drugim zdj. nie mogę zrozumieć dlaczego cały czas idzie na tej max. Zadanej mocy. Przecież po przekroczeniu jakiejś temp. Powinnien zmniejszać moc, a do samego końca idzie na max, dlatego między innymi nie mogę zrozumieć fl2..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz teraz skokową czy FL?Głupio się pytam...widać na wykresie.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, IzaTom napisał:

Nie, to napewno nie co piszesz Okman. W tym drugim zdj. nie mogę zrozumieć dlaczego cały czas idzie na tej max. Zadanej mocy. Przecież po przekroczeniu jakiejś temp. Powinnien zmniejszać moc, a do samego końca idzie na max, dlatego między innymi nie mogę zrozumieć fl2..

Nie idzie cały czas na max bo osiąga 60 st i moc spada.Masz ustawioną zadaną 65.W momencie jak pracuje na niższej mocy wyliczonej przy FL w sterowniku podawanie jest tak niskie że zanika płomień i palnik rozpala się od nowa.Widać wyraźnie że palnik nie pracuje.Niestety ale musisz podnieść podawanie żeby na niższej mocy,czy to przy FL czy skokowej nie zanikał płomień.Niech się może wypowiedzą mądrzejsi ode mnie ale wydaje mi się że tak właśnie jest.

Pierwszy sezon palisz?

Wygląda to tak jak byś miał bardzo znikomy odbiór ciepła (temp.idzie szybko do góry) a później szybko spada bo na niskiej mocy znika ci płomień.Ty masz ten dom ocieplony i porządnie zrobiony dobrze kojarzę?Jeżeli tak to masz kocioł w kosmos przewymiarowany.Może po prostu szukaj w necie gościa który ma piec o niższej mocy a potrzebuje mocniejszy?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman gdzie ty widzisz że mu zanika płomień i palnik rozpala się od nowa? Zaznacz proszę na czerwono. Ja nic takiego nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak się zaznacza.Ja patrzę po sobie.U mnie wykres mocy ( ten na dole na obydwu zdjęciach) też  "znikał" a wtedy nie było ognia.Popracował tak sobie chwilę bez ognia i rozpalał się od nowa.Tak jak pisałem wyżej,niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N miejscu IzaTom próbowałbym,testował.Zmniejszył moc max żeby tak szybko się nie nagrzewał,ale jednocześnie zwiększył lekko podawanie lub moc min. żeby mu kocioł nie wygasał.Nawet dzisiaj przesadziłem z  podawaniem w dół i u mnie pracuje na 2,4 gdzie na mocy 30% przy skokowej spala mi 0,5 kg/h.I jest ok.Wystarczy że zmniejszę podawanie tylko na 2,3,wtedy przy mocy 30% pokazuje że spala mi 0,4 kg/h ale przy takim podawaniu już zanika płomień i ten wykres mocy na dole ze zdjęć wygląda u mnie tak samo czyli znika.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@IzaTom nie potrafi zrozumieć ,że dopóki nie poprawi swoje instalacji grzewczej to może mieszać w sterowniku do os......śmierci i tak nic nie poprawi

@Okman natomiast brnie z uporem maniaka w skokową zapominając o podstawowej rzeczy przy swojej instalacji grzejnikowej .....o porządnym dociepleniu swojego domu ( poddasza ) ....a na powrocie jaka temperatura u Ciebie

23 godziny temu, Kriss12 napisał:

Ustaw temperaturę zadaną na 70 i obserwuj .....podawanie ustaw na 2.4 żeby podawał na mocy 30% 0,5 kg/h......u mnie poniżej 2,4  wygasza i uruchamia odpalanie .....jeżeli to nie pomoże podnieś zadaną 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale u mnie na skokowej wszystko ładnie pyka.Nie mam termometru na powrocie.Akurat z tego co wyczytałem temp.powrotu w moim kotle nie jest tak ważna.Wymienniki są z żeliwa na które Tekla daje 10 lat gwarancji nic nie pisząc o warunkach jakie mają być spełnione,oprócz tego że musi być założony siłownik 4D który mam.

Pytanie jak musiałbym ustawić parametry palnika gdybym na przykład ocieplił poddasze,jeżeli teraz przy nie ocieplonym kocioł pracuje na minimum swoich możliwości (na granicy wygaśnięcia płomienia przy niższych mocach) a w domu jest naprawdę ciepło.Cały czas uważam że ja  i IzaTom mamy przewymiarowane kotły.Zresztą jak większość ludzi na tym forum.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okman, to co poniżej zaznaczyłem na czerwono to jest rozpalanie.  Dalej obok ta krzywa, to moc palnika, która - jak widać - w tym wypadku ani na chwilę nie doszła do 100%. Natomiast w momencie, który zaznaczyłem na zielono, temperatura kotła przekroczyła o 5 stopni temperaturę zadaną (to ta górna krzywa), mimo że chwilę wcześniej moc zaczęła spadać i nastąpiło naturalne wygaszanie. Potem była pauza, więc dolnej krzywej nie ma, bo palnik nie pracuje. Mimo to siłą rozpędu temperatura kotła jeszcze przez jakiś czas rosła, a potem zaczęła spadać. Nie ma tu żadnego zaniku płomienia. Wprowadzasz w błąd forumowicza IzaTom, bo ja mam wręcz wrażenie, że u niego pali się aż za bardzo, skoro pomimo spadku mocy i tak wzrost temperatury kotła ani na chwilę się nie zatrzymuje.

image.png.8c39f34a39fd5b38e147b138165f924c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne Ozi,masz rację.Nie pomyślałem o tym że palnik przestaje mu pracować z powodu przekroczenia zadanej + 5 st.To ja się może już nie będę wypowiadał.

@IzaTom dla pocieszenia powiem ci że przy takich temp jak teraz, dzisiaj w nocy jest u mnie to samo co u ciebie,z tym że na skokowej. Tutaj nie mam wpływu na moc tylko na podawanie. Przełączę zaraz na FL gdzie mogę sobie jeszcze zmniejszyć moc tak,żeby nie dochodził do zadanej.

IzaTom,uważam że te nasze kotły są przewymiarowane i w takie dni jak teraz,plus 5 w nocy,8 w dzień nawet na na najniższej możliwej mocy produkują za dużo ciepła,energii.Czysto hipotetycznie: taki Draco 12 KW chodziłby sobie teraz może na 20% swoich możliwości i nie przegrzewałby się tak.Jest jeszcze jakieś pole manewru w kotle o niższej mocy,natomiast w naszym Tytanie już bardziej nie możemy obniżyć mocy bo po prostu zanikał będzie płomień...Nie wiem czy czujnik pokojowy jednak nie rozwiązał by u mnie problemu.Przy takich ciepłych dniach piec by sobie stał i czekał na obniżenie temp. w pomieszczeniu.Może pogodowy którego też nie mam założonego...sam nie wiem.

I jeszcze inna kwestia.Dlaczego w ogóle myślimy,że taka praca kotła,czyli cykliczne wyłączanie się palnika z powodu przekraczania zadanej temp. i ponowne rozpalanie jest złe?.Większe zużycie prądu przez pracę grzałki przy rozpalaniu?A przecież jak palnik  pracuje cały czas to z kolei pracuje też non stop dmuchawa która też zużywa prąd.Pobierany jest też cały czas pellet,natomiast przez ten czas jak palnik się wyłączy z powodu przekroczenia zadanej zużycie pelletu jest zerowe.Jedyne co może budzić obawy przed takim cyklicznym wygaszaniem i rozpalaniem się kotła jest to, że wtedy również za każdym razem czyści nie się nie potrzebnie palnik jeżeli jest mechanizm samoczyszczący a ja takowy mam,przez co jego zużycie może mocno wzrosnąć.Tak myślę,może nie mam racji.Nie ma możliwości ustawienia sobie w sterowniku tak pracy mechanizmu samoczyszczącego żeby nie uruchamiał się po każdym wygaszaniu palnika tylko na przykład co 6 rozpaleń.A szkoda bo wtedy nie miałbym nic na przeciwko żeby kocioł cyklicznie się wygaszał i rozpalał.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Okman napisał:

I jeszcze inna kwestia.Dlaczego w ogóle myślimy,że taka praca kotła,czyli cykliczne wyłączanie się palnika z powodu przekraczania zadanej temp. i ponowne rozpalanie jest złe?

Chciałeś chyba napisać dlaczego ja tak myślę.....u mnie kocioł pracuje drugi sezon i działa

 

2 godziny temu, Okman napisał:

Jedyne co może budzić obawy przed takim cyklicznym wygaszaniem i rozpalaniem się kotła jest to, że wtedy również za każdym razem czyści nie się nie potrzebnie palnik jeżeli jest mechanizm samoczyszczący a ja takowy mam,przez co jego zużycie może mocno wzrosnąć

Odłącz wtyczkę przy palniku to ci mechanizm czyszczący nie będzie się zużywał......no i możesz rozpalać ręcznie , tylko wyczuj moment ;)

Też mam przewymiarowany kocioł i to sporo , tylko wydaje mi się ,że w waszym przypadku duże znaczenie ma pojemność wodna waszych kotłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.