Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Podawaniem i mocą.Chodzi o to abyś w rezultacie zmniejszał lub zwiększał,w zależności od potrzeb spalanie kilogramów na godzinę.Zmieniasz ustawienia,patrzysz czy zmniejszyło się w sterowniku spalanie na godz.,obserwujesz czy kocioł dochodzi do zadanej ( bo w tej chwili chodzi ci o to że kocioł przekracza zadaną + 5 st. i się wyłącza a tego nie chcesz),czy nie,jeżeli nadal temp. idzie w górę,znowu zmniejszasz podawanie lub moc i tak do momentu aż temp. na kotle nie dojdzie powyżej zadanej.Oczywiście zaraz po zmianie podawania i/lub mocy obserwuj dobrych parę minut czy temp będzie rosła czy nie.Siłą rozpędu może jeszcze rosnąć więc nie zmniejszaj od razu parametrów bo możesz "przedobrzy"ć w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kriss12 napisał:

A mocą w jaki sposób chcesz regulować ??

U siebie zmniejszałem moc max. w ustawieniach palnika aż do uzyskania efektu że temp. kotła nie dochodziła do zadanej,lub lekko ją przekraczała i spadała..Oczywiście cały czas piszę o FL,bo przy skokowej u kolegi IzaTom nawet przy podawaniu 2,1 kocioł przekracza zdaną + 5 st. i się wyłącza a on chce uniknąć ciągłego wyłączania i załączania kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kriss12 napisał:

Może ja nie kumam tego sterownika .....powiedz mi @Okman w jaki sposób regulujesz moc w skokowej

Zauważ że cały czas piszę do IzaTom o FL a nie skokowej.

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, IzaTom napisał:

U mnie skokowa się coś nie sprawdza. Miałem ustawione na 2,1 s i działa, ale i tak przekracza tą temp zadaną na kotle. Wydaje mi się że spowodowane jest zbyt dużą histerezą na kotle teraz mam 65st i histereza 15, więc jak od 50 on daje na 100% mocy to siłą rozpędu nie może przyhamować i jak przy 61st przełącza się na 30% to i tak spokojnie do tych 70 dobije. Co tu zrobić, żeby było lepiej to działało na skokowej?

Ustaw temperaturę zadaną na 70 i obserwuj .....podawanie ustaw na 2.4 żeby podawał na mocy 30% 0,5 kg/h......u mnie poniżej 2,4  wygasza i uruchamia odpalanie .....jeżeli to nie pomoże podnieś zadaną 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Trener40 napisał:

Do Ozi. 

Do trybu auto musi być czujnik pokojowy. 

Tryb dziala na zasadzie : przykładowo... 

Ustawiasz, że chcesz w domu mieć 23 st, a histereze czujnika pokojowego ustawiasz np. 1 st C. 

Jezeli temp w domu spadnie do 22 st kocioł się odpala i zaczyna pracę. Pracuje z mocą max jaką mu dobralem do potrzeb mojej instalacji. Po osiągnięciu temp w domu kocioł się wygasza i czeka ponownie na sygnał z czujnika. Każde wygasznie/rozpalanie kotla = czyszczenie palnika powietrzem na 100% mocy dmuchawy co eliminuje powstawanie spieków, a co do pracy stalej:

Praca stała kotla ( u mnie) praktycznie oscyluje na mocy 20-25 %, czyli mało sypie pelletu i wiatry muszą również być mniejsze aby tej małej dawki nie zwiewało no i również aby zachować płomień na ruszcie. 

W estymowskim Igneo ciągła praca przy stałej, niskiej mocy to mit, dlatego porównania twoich nastaw z naszymi chyba nie mają sensu. Nie widziałem, żeby u kogoś z Teklą stała moc palnika potrafiła utrzymać stałą temperaturę kotła. FL2 ciągle zmienia moc, żeby tą temperaturę utrzymać (co u mnie mu to nie wychodzi), a skokowa z założenia polega na tym, że co chwilę zmieniana jest moc z 30% na 100% i z powrotem. Tak, że u nas tryb ciągły w praktyce wygląda inaczej niż u Ciebie. Tryb automatyczny z pracą na 100% mocy to już bardziej. Pod warunkiem, że ta stuprocentowa moc będzie tak dobrana, że nie przegrzeje kotła zanim domu nie nagrzeje. No i pod warunkiem, że akceptuje się słaby komfort cieplny w postaci braku stałej pompy. 1 stopień histerezy w temperaturze pokojowej? Brrrrrrrrrrrrr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Okman napisał:

U mnie przy podawaniu 2,1 zanika płomień i kocioł rozpala się od nowa.Chodzi na 2,4.Spróbuj FL bo wydaje mi się że u ciebie przy skokowej,nawet jakby przy mocy 1 w ogóle nie było płomienia,  to i tak by dochodził do zadanej plus 5.Zmień na FL,weź sobie piwo,może coś mocniejszego albo herbatę...co tam lubisz,powiedz żonie,domownikom że idziesz na jakiś czas do kotłowni,nie wiesz czy wrócisz na święta i żeby ci nie przeszkadzali :)Stój na tym kotłem i obserwuj co się będzie działo.Jeżeli stwierdzisz że dojdzie do zadanej (musisz to wyczuć) to wchodź w serwis palnika i od razu zmniejszaj delikatnie podawanie i/lub moc maksymalną albo to i to.Tak że jeżeli przed zmianą sterownik pokazuje że kocioł spala na przykład 1,8 kg.h to po zmianie żeby spalanie wychodziło na przykład 1,7 lub 1,6 kg/h. Oczywiście w trakcie pracy palnika i bez wyłączania kotła.I w drugą stronę.I obserwuj.Jeżeli będziesz widział że nie może się rozpalić to zwiększ delikatnie podawanie i/lub moc.Nie ma cudów,musisz go wreszcie ustawić tak jak chcesz,czyli żeby nie dochodził do zadanej temp.+ 5 stopni.Ja tak doszedłem do konsensusu,chociaż w tej chwili mam skokową,ale cały czas pracuje płynnie,nie dochodzi do zadanej+5 stopni.Rozpala się i czyści co 6 godzin bo tak ma ustawione w sterowniku.

Jeszcze jedno.Przy tak małym podawaniu,rzędu 2 z hakiem zmniejsz też dmuchawę max bo tak małą ilość pelletu może ci zdmuchiwać.U mnie przy podawaniu 2,4 ustawy dmuchawy to min. 25 a max. 30.

Okman czemu ma służyć ten eksperyment? Bo się pogubiłem.
Co z tego, że z piwem w kotłowni i ciągłymi zmianami nastaw zdoła utrzymać temperaturę kotła tak, że z jednej strony nie doprowadzi do przegrzewania, a z drugiej że nie będzie mu płomień znikał, skoro gdy tylko piwo dopije i wróci do pokoju, to mu się i tak kocioł albo przegrzeje, albo płomień zniknie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kriss12 napisał:

Ustaw temperaturę zadaną na 70 i obserwuj .....podawanie ustaw na 2.4 żeby podawał na mocy 30% 0,5 kg/h......u mnie poniżej 2,4  wygasza i uruchamia odpalanie .....jeżeli to nie pomoże podnieś zadaną 

Juz miałem nawet 2.0 podawanie ale jakos prze FL nie chciał za bardzo pracować na 30 mocy, a może moc max mu zmniejszyć jeszcze bo teraz mam na 80 ustawiona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę tylko że ja piszę o skokowej a nie o FL.....ustaw skokową zostaw te moce FL na poziomie min 50% max 100%.....podawanie na 2,4 ...u mnie poniżej 2.4 po przełączeniu na 30% sypie  0,5 kg/h i niestety kocioł się wygasza....jeszcze bardzo istotna kwestia dmuchawa u mnie min 21% max 27% przy dość silnym ciągu kominowym

Edytowane przez Kriss12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Kriss12 napisał:

Przypomnę tylko że ja piszę o skokowej a nie o FL.....ustaw skokową zostaw te moce FL na poziomie min 50% max 100%.....podawanie na 2,4 ...u mnie poniżej 2.4 po przełączeniu na 30% sypie  0,5 kg/h i niestety kocioł się wygasza....jeszcze bardzo istotna kwestia dmuchawa u mnie min 21% max 27% przy dość silnym ciągu kominowym

Zmienić na skokowa? Tylko ze na skokowej mi przekraczało, moze zbyt dużo histereze mam (15st)i moze jakby sie nie rozbujał na tych 100% to łatwiej by mu było wyhamować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Kriss12 napisał:

Tak na marginesie @Okman jeżeli zmniejszasz lub zwiększasz moc to automatycznie zwiększa lub zmniejsza się podawanie

No przecież o tym cały czas piszę. IzaTom ma problem z tym że kocioł cyklicznie mu się wygasza i odpala bo przekracza zadaną + 5 stopni.Przy skokowej i podawaniu nawet na poziomie 2,1 nic to nie dawało,bo nadal mu tą zadaną kocioł przekraczał,więc zaproponowałem mu FL żeby wyregulował sobie podawaniem i mocą zmniejszając moc i/lub podawanie albo obydwie wartości.Ale zeby też nie przegiął w drugą stronę bo jak w końcu ustawi te parametry za niskie to znowu kocioł nie będzie się rozgrzewał.

 

9 godzin temu, Kriss12 napisał:

Ustaw temperaturę zadaną na 70 i obserwuj .....podawanie ustaw na 2.4 żeby podawał na mocy 30% 0,5 kg/h......u mnie poniżej 2,4  wygasza i uruchamia odpalanie .....jeżeli to nie pomoże podnieś zadaną 

Przecież pisał że przy skokowej nawet na podawaniu 2,1 przekracza mu zadaną a ty piszesz o 2,4.Podwyższenie zdanej do 70 stopni to jest może jakiś sposób ale z kolei tak mocno rozgrzewać kocioł?Można ustawić zadaną nawet 80 lub 90 ale to chyba nie o to chodzi...

 

7 godzin temu, Ozi80 napisał:

Okman czemu ma służyć ten eksperyment? Bo się pogubiłem.
Co z tego, że z piwem w kotłowni i ciągłymi zmianami nastaw zdoła utrzymać temperaturę kotła tak, że z jednej strony nie doprowadzi do przegrzewania, a z drugiej że nie będzie mu płomień znikał, skoro gdy tylko piwo dopije i wróci do pokoju, to mu się i tak kocioł albo przegrzeje, albo płomień zniknie?

W ten sposób ustawiłem u siebie tak skokową że na mocy 2 zadaną przekracza minimalnie ( o 1 stopień ),załącza się moc 1,stygnie,nie zdąży spaść poniżej temp. załączenia pomp bo załącza się moc 2 więc pompa pracuje cały czas i tak w kółko.Czyści się co 6 godzin.Przecież to ty mi tak doradziłeś dlatego dziwi mnie trochę to pytanie...Oczywiście ja mam bardzo prostą,jak budowa cepa instalację bez czujnika pogodowego i pokojowego,bez podłogówki,same grzejniki więc nie wiem jak u niego to się by się sprawdziło i czy dałby radę w ogóle tak ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Doradziłem Ci tak, ale to działa przy skokowej. Przy FL2 nigdy nie wiesz kiedy sterownik dowali jaką mocą, bo ma zaszyty algorytm, którego nikt nie zna. Wg mnie jak u niego skokowa nie zdoła wyhamować przed wygaszaniem, to FL2 tym bardziej. Ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Ozi80 napisał:

Tak. Doradziłem Ci tak, ale to działa przy skokowej. Przy FL2 nigdy nie wiesz kiedy sterownik dowali jaką mocą, bo ma zaszyty algorytm, którego nikt nie zna. Wg mnie jak u niego skokowa nie zdoła wyhamować przed wygaszaniem, to FL2 tym bardziej. Ale może się mylę.

.U mnie z tą prostą instalacją działa przy skokowej i FL2,z tym że przy skokowej wykres jest bardziej płynny.

 

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Trener40 napisał:

Nie wiedziałem ile kosztuje ta tekla, więc sobie na Ceneo sprawdziłem. Nawet ktoś wydał ciekawą opinie ;) 

Screenshot_2018-12-22-08-57-07-600x1200.png

To ja już wolę sam grzebać w sterowniku a niżeli miałby to robić serwisant kostrzewy ,któremu trzeba by było jeszcze zapłacić .....a tak kupię sobie tonę peletu ;)

@Trener40 wiesz doskonale jakie problemy mają ludzie z kotłami pana Kostrzewy .....reasumując ....przyganiał kocioł garnkowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Ozi80 napisał:

 

 

 

 

Mam obawy, że przy Tytanie choćbyś nie wiem co robił, to i tak ta siła rozpędu będzie tak duża, że zawsze będzie się przegrzewał i wygaszał.

.

 

 

 

 

Mam Tytana i wszystko pięknie działa i przy FL2 i przy skokowej,z tym ze przy skokowej dużo lepiej.Zadaną mam 60 st. i pływa sobie między 62 a 56 stopni.Podawanie przy skokowej 2,4 dmuchawa min 25 max 30.Przy mocy1 spala 0,5kg/h,przy mocy2 spala 1,8 kg/h.Spalanie ostatniej doby 28 kg ( 24 godziny).Weekend więc włączona góra (zjechała się młodzież).Cały czas jednak uważam że to dużo za dużo.Cały czas biję się z myślami czy ocieplenie dachu wełną coś da,a jeżeli tak to ile da.Czy ta robota i koszty będą adekwatne do zysku,czyli mniejszego spalania.O ociepleniu ścian nie wspomnę.Kupiłem ten dom 5 lat temu i niby w ścianach jest 6 cm styropianu więc nie wiem czy ocieplać jeszcze ściany z zewnątrz czy nie.Tynk w kolorze (wyprawa) już położony 4 lata temu więc koszty i to spore były poniesione.Styropian jest bo jak wymieniałem okna to był w środku ścian.Nie wiem jednak jak dokładnie jest "upchany" na całości ścian.Co o tym myślicie?Ocieplać dach?A może dach i jeszcze raz robić ściany ale już z ociepleniem zewnętrznym?Miał już ktoś z Was takie doświadczenie że po ociepleniu dachu lub ścian spalanie pelletu drastycznie spadło?

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na ciepło właściwe wychodzi że ma spalić 6 ton pelletu i chyba tyle jednak wyjdzie. Niestety przy moim metrażu (tak z 260m2) i tym ze lubię ciepło w domu raczej nie  ma co liczyć że ustawieniami sterownika da się dużo zaoszczędzić. Utrzymanie 22,5 stopnia w chacie musi kosztować, fizyki się nie oszuka. W trybie automatycznym spaliby mi mniej ale komfortem termicznym to nie można tego nazwać. Dlatego jadę na stałej pompie i trybie stałym kotła oraz podawaniu 4 do 4,7s ( w zależności od temperatury na zewnątrz) tak aby kocioł nie wygaszał mi się (poza chwilami kiedy co 6h jest czyszczenie). Modulacja od 30% do 100% mocy. Mam dosyć wysoko ustawioną dmuchawę od 40% min do 80% max, ale i tak temperaturę  spalin mam niską bo nie większą niż 90 stopni. Więc nie wiem czy zmniejszenie nadmuchu coś by pomogło w zmniejszeniu spalania (może nawet by pogorszyło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, robi007 napisał:

U mnie na ciepło właściwe wychodzi że ma spalić 6 ton pelletu i chyba tyle jednak wyjdzie. Niestety przy moim metrażu (tak z 260m2) i tym ze lubię ciepło w domu raczej nie  ma co liczyć że ustawieniami sterownika da się dużo zaoszczędzić. Utrzymanie 22,5 stopnia w chacie musi kosztować, fizyki się nie oszuka. W trybie automatycznym spaliby mi mniej ale komfortem termicznym to nie można tego nazwać. Dlatego jadę na stałej pompie i trybie stałym kotła oraz podawaniu 4 do 4,7s ( w zależności od temperatury na zewnątrz) tak aby kocioł nie wygaszał mi się (poza chwilami kiedy co 6h jest czyszczenie). Modulacja od 30% do 100% mocy. Mam dosyć wysoko ustawioną dmuchawę od 40% min do 80% max, ale i tak temperaturę  spalin mam niską bo nie większą niż 90 stopni. Więc nie wiem czy zmniejszenie nadmuchu coś by pomogło w zmniejszeniu spalania (może nawet by pogorszyło).

Robi007 jeśli masz np dużą moc dmuchawy to zbyt duża ilość powietrza do spalania chłodzi ci spalin i odczyt termometru spalin jest oszukana.Do czego zmierza.... jeśli zmniejszysz nieco moc dmuchawy może się okazać ,że temperatura spalin wzroście.

A zbyt duża ilość powietrza (czytaj tlenu do spalania) to automatycznie spada sprawność kotła.

już wiele razy tu opisywano do kiedy można zmniejszać moc dmuchawy...   większość osób myśli że ja da dużą moc dmuchawy to  lepiej będzie palił,nic bardziej mylnego... oczywiście bez przesady.... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Jestem także "szczęśliwym" posiadaczem kotła Tekla Draco Bio Compact 12 kW. Po przeczytaniu około 50 stron już wiem trochę więcej. Chciałem podziękować osobie, która ładnie rozpisała jak przełączyć piec na pracę skokową. Zużycie peletu w ostatnich dniach spadło od razu po tej zmianie o około 2,5-3kg.  Niby niewiele, ale to jest jakieś 15% mniej. Na dodatek ładnie wygładziła się krzywa od temperatury kotła. Jutro napiszę szczegóły odnośnie instalacji oraz obecne ustawienia. Na tą chwilę mam jedno pytanie, czy tylko ja mam w ustawieniach serwisowych palnika możliwość ustawienia czasu przerwy pomiędzy podawaniem dawki peletu ? Regulacja od 20s do 40s.
Tak, to są sekundy. Standardowo sterownik ma 20-sekundowe interwały, w czasie których sypie pelet przez tyle sekund ile ustawisz mu w czasie podawania. Czyli jeśli masz ustawione 4 sekundy, to przez 16 sekund czeka i 4 sekundy sypie. Jak masz podawanie ustawione na 3 sekundy, to przez 17 sekund czeka i 3 sekundy sypie.
Okazuje się, że w nowszej wersji oprogramowania można te interwały ustawiać samemu i nie muszą być zawsze 20-sekundowe.
Właśnie sobie policzyłem na cieplowlasciwe.pl i wyszło mi, że moc grzewcza potrzeba jest 14 kW, a do tego 4 kW do CWU, czyli wystarczyłby kocioł 20 kW. Przypomnę, że mam 35 kW, czyli mocno przewymiarowany. Ale niżej na wykresie mi pokazuje, że ogrzewanie peletem rocznie mnie wyjdzie 6500 zł. Jako, że za tonę liczą 900 zł, to wychodzi, że wg nich spalę rocznie 7,2 tony peletu. Ile serio spaliłem, to pisałem w poprzednim poście...
Opcja zmiany interwału była tylko w jednej wersji sterownika, później serwis ja wyłączył bo ludzie za bardzo mieszali, aktualnie nie ma opcji zmiany tego interwału. Info bezpośrednio od tekli.

Wysłane z mojego MI 8 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Okman napisał:

Mam Tytana i wszystko pięknie działa i przy FL2 i przy skokowej,z tym ze przy skokowej dużo lepiej.Zadaną mam 60 st. i pływa sobie między 62 a 56 stopni.Podawanie przy skokowej 2,4 dmuchawa min 25 max 30.Przy mocy1 spala 0,5kg/h,przy mocy2 spala 1,8 kg/h.Spalanie ostatniej doby 28 kg ( 24 godziny).Weekend więc włączona góra (zjechała się młodzież).Cały czas jednak uważam że to dużo za dużo.Cały czas biję się z myślami czy ocieplenie dachu wełną coś da,a jeżeli tak to ile da.Czy ta robota i koszty będą adekwatne do zysku,czyli mniejszego spalania.O ociepleniu ścian nie wspomnę.Kupiłem ten dom 5 lat temu i niby w ścianach jest 6 cm styropianu więc nie wiem czy ocieplać jeszcze ściany z zewnątrz czy nie.Tynk w kolorze (wyprawa) już położony 4 lata temu więc koszty i to spore były poniesione.Styropian jest bo jak wymieniałem okna to był w środku ścian.Nie wiem jednak jak dokładnie jest "upchany" na całości ścian.Co o tym myślicie?Ocieplać dach?A może dach i jeszcze raz robić ściany ale już z ociepleniem zewnętrznym?Miał już ktoś z Was takie doświadczenie że po ociepleniu dachu lub ścian spalanie pelletu drastycznie spadło?

Jaka masz histereze? I przy ilu st pompy Ci sie załączają?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.