Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Sambor, dziękuję za wskazówkę. Zamontuję tak jak mówisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość montażu RCK ma znaczenie!

Powinien być powyżej 0,3m i  poniżej 2m nad posadzką kotłowni.

Z praktyki lepiej jest zamontować poniżej czopucha.

Sambor mam stary komin z cegły bez wkładu i mam pytanie: czy RCK zamontowac lepiej na czopuchu(u mnie jest dosyc długi około 40cm) czy lepiej w kominie?

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montowałbym w kominie, na czopuchy to za dużo zabawy z uszczelnianiem,

chyba że masz firmowy odcinek czopucha do montażu RCK np taki jak miał kiedyś Biawar.

Dodatkowo przy montażu w kominie poniżej czopucha odcinek między RCK a wylotem komina jest wentylowany i dosuszany.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a mi się przytrafiło coś innego musiał mi się rozszczelnić kanał dymny i spaliny przedostaje mi się do wentylacji do salonu. Nie są to wielkie ilości ale czuć i widać, reszta kanałów jest ok sprawdzałem tymczasowo zaślepiłem kratkę ale czuje ze będzie mnie czekać wstawienie wkładu kominowego dla świętego spokoju, co polecacie? Jaki przekrój?

Bio compact 12kw

 

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator ciągu kominowego zamontowany. Spaliłem na razie 45 kg peletu i tak wygląda spiek. Chyba trzeba wypróbować inny pelet, co?

https://photos.app.goo.gl/1gu1lKUPzBqEMeOb2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podasz jakiś przykład? Zamontowane jest dopiero od godziny, w sterowniku nic nie zmieniałem. RCK ustawiłem na 15 bo producent zaleca 15-20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój kocioł wygląda mi na compacta. Jak kupowałem rok temu ten kocioł 18KW to w ulotce było napisane, że zalecany ciąg kominowy to 10-12. Teraz widzę, że piszą już 8,7-15. Nie wiem co się zmieniło ale ja cała zimę miałem ustawione na 10.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, compact. Mam przed sobą instrukcję i ma być 15-20 wg producenta. Mój kocioł wyprodukowany w 2016.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ale na papierowej instrukcji, którą dostałem mam napisane 15-20. Zaraz napiszę @ do tekli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Panowie, pytanie do posiadaczy modelu Draco BIO 12 :)

 

Jakie wartości osiąga u Was płomień na sterowniku (igneo SLIM) podczas normalnej pracy? Chodzi mi o zakres, mniej więcej.

Pytam, ponieważ mam z tym problem od samego początku używania pieca - sukcesem jest osiągnięcie wartości 100, zdarza się to w bardzo rzadko a prawie wcale, z reguły są to wartości 30-70.

Ostatnio natomiast całkiem się popitoliło i często wywala mi bład nr 2 czyli brak ognia - zaglądam do środka ogień normalnie jest ale wartość na wyświetlaczu 3-4, komp myśli co innego, wygasza i stopuje i drze ryja ;)

 

Spotkał się ktoś z czymś takim?

 

pozdrawiam,

 

Jacek

Edytowane przez iacpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść czujnik foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dziwnie to zabrzmi ale przy certyfikowanym pellecie mam między 100 - 150 a przy pellecie no name 140 - 220. Może fotokomórka brudna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik foto to ta żarówka choinkowa w palniku? ;) Jeśli tak to jest czysta, sprawdzane już wiele razy.

No chyba, że coś tam jest jeszcze do wyczyszczenia w części palnika, która jest poza samym kotłem?

 

Od początku pale olimpem, 220 to mój sterownik nie widział w życiu, może z 2 razy było jakimś cudem 150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz dochodzi do ponad 200 na mix plus z Żuromina. Niestety jest sporo popiołu i chce wypróbować inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam compacta i u mnie jest trochę inne "wnętrze" palnika. Mam otwory po dwóch stronach ślimaka. Otwór na 9ej patrząc na twoje zdjecie jest od czujnika foto a na 3ej od mechanizmu czyszczenia palnika którego nie mam. U mnie nie ma tych otworów u góry jak u ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
na wstępie: proszę mnie nie krytykować za lenistwo bo przeczytałem ten cały wątek i kilka innych ale mimo tego, nie dużo z tego rozumiem (całe życie w bloku).
Mam kocioł Tekla Draco Bio 25kw (moc prawdziwa 23kw) moc przy nazwie to marketingowy szajs.
Dom parterowy, 125m2 użytkowych w 95% ocieplony styro 18cm, na podłodze 17cm stryo, na razie brak ocieplenia stropu + garaż oddzielony ocieploną ścianą. Pierwszy sezon grzewczy!
Wszędzie podłogówka + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (na razie zawór zamknięty) , zbiornik cwu 130L - program czasowy, w nocy nie grzeje, temp zadana 50C
Kocioł działa od początku września, posadzki były wypalane w lato przez 3 tyg.
5 termostatów firmy Tech w łazience, salonie i 3 pokojach, średnia temperatura ustawiona na 21C w dzień i 20C w nocy.
Termostat działa na zasadzie zamykania i otwierania zaworów w rozdzielaczu gdy osiągnie zadaną temp.
Zauważyłem już od początku, że piec strasznie dużo pali pelletu, instalator twierdzi, że nowy dom to musi palić...
Zmierzyłem ilość spalanego pelletu i wygląda to tak:

Pellet Java - wartość opałowa na opakowaniu 4,6Kw
Temperatura na zewnątrz w dzień 15-18C w nocy około 8-10C
Sprawdziłem ile spalił przez ostatni tydzień przy temp w/w i wychodzi, że około 30kg na dobę (zmierzone fizycznie, ilością wsypanego pelletu). Czy to nie za dużo ??? boję się, że przy na prawdę niskich temperaturach w zimie spalanie dojdzie do kosmicznych wartości.

Popiołu dość mało i generalnie wypala się chyba dość dobrze, nie zauważyłem dość dużych spieków.

Ustawienia na piecu:
OGRZEWANIE
temp. komfortowa - 22C
program - stały
temp. ekonomiczna - 20.5C
histereza 0.2C
temp CO dla -20C - 42C
temp CO dla 0C - 38C
temp CO dla 10C - 35C
max Tzew pomp komf - 18C
max Tzew pomp eko - 10C
min Tco pomp - 20C
temp maksymalna 70C
czas mieszacza 180(s)
piorytet CWU - NIE
test pompy - NIE
współczynnik korekcji - 10C
Tryb pracy - pogodowy (posiadam czujnik pogodowy na zewnątrz)
czujnik pokojowy - brak
czujnik CO - tak
stała pompa - nie

KOCIOŁ
temp zadana kotła - 57C
temp MIN pomp - 45C
tryb pracy - ciągły
histereza - 2C
MIN temp powrotu 45C
czas mieszacza powrotu - 120s

PALNIK
powietrze MIN (20%) - 55
powietrze MAX (100%) - 82
podawania MAX (100%) - 5.3
moc MIN (FL2) - 50
moc MAX (FL2) - 100
typ modulacji FL2
próg foto - 30
ilość paliwa test - 16
wartość opałowa paliwa - 4.6
tlen MIN (20%) - 14.00
tlen MAX(100%) - 8.00
dawka startowa paliwa - 15s
maksymalny czas pracy - 2h

Zauważyłem, że gdy woda jest nagrzana to zadanej temp a ogrzewanie jest wyłączone bo na zewnątrz jest ponad 20C, piec i tak się włącza, aby utrzymać swoją temp zadaną, czy to normalne ??? wychodzi na to, że nawet gdy nic nie ogrzewa to i tak się odpala żeby nagrzać sam siebie..

Proszę Was bardzo o pomoc w ustawieniu kotła (jeśli jest nie poprawne) będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
Chciałem wołać serwis, ale czytając tego posta doszedłem do wniosku, że nie jeden z Was zna się lepiej smile.png
Gdyby znalazł się jakiś chętny z przyjemnością zapłacę za transport i za ustawienie pieca u mnie na miejscu (Brodnica kuj-pom)
A jeśli ktoś mi pomoże zmniejszyć ilość spalanego paliwa (zdalnie przez forum lub prv) obiecuję, wyślę kurierem flachę rudej substancji smile.png z góry dziękuje

Dorzucam zdjęcia instalacji:

 

66c11a8a81b30c8amed.jpg

236069a12190a432med.jpg



486ffdd98930af34med.jpg

a330332f94c726cfmed.jpg



6f57eb1001644513med.jpg

046450d6c2e9945bmed.jpg

da722e688db41bb9med.jpg

7a6522d4755c4899med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł ci się sam włącza mimo, że nie ogrzewa ani c.w.u., ani c.o., bo masz tryb pracy ciągły i pilnuje, żeby jego temperatura nie spadła poniżej 55 stopni (57 zadana minus 2 histereza). Jak jest w miarę ciepło na zewnątrz to chyba lepiej mieć tryb auto. Choć ja już wczoraj przełączyłem na ciągły. W każdym razie 2 stopnie histerezy to zdecydowanie za mało. Ja mam zadaną 70, a histerezę 15. Dziwnie niską masz też ustawioną "min tco pomp". No chyba, że przy podłogówce tyle ma być? Przy grzejnikach 30 to minimum. No i powietrze jakieś wysokie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to kociol Yahoo masz min 2 razy za duzy... za jaja tego co ci go sprzedal...powiesic...

Min moc modulacji to 30% to okolo 7 kw co przy obecnych temp jest i tak okolo 2 razy za duzo...

 

Za jaja i na galaz

 

On ci zawsze bedzie palil za duzo... jedynie przy -20 spali tyle co draco bio 12 ktory spokojnie by ci styknal...

 

Bufor tylko cie uratuje... a do tego dodatkowy modul przy tekli trzeba kupic...

 

Pisalem juz ze za jaja tego co ci to sprzedal powiesic?

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gural86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie kocioł zdecydowanie przewymiarowany ja na taki sam metraż mam 12kw a budynek jeszcze nie ocieplony i w największe mrozy palił 25-30kg przy temp 23" w domu. Teraz pali około 10kg na dzień.

Zmień tryb na auto. Zwiększ histereze na co najmniej 10, start pomp 40", i moze ogranicz mu moc max na 70% na początek.

Wejdź jeszcze na stronę cieplowlasciwe i sprawdź jaki powinieneś mieć piec...

 

Instalatora i sprzedawcę powiesić

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja mam podobne ocieplenie domu ale na podłogę w największe mrozy idzie mi 32stopnie. Mam program stały, pompa od podłogi chodzi cały czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy trybie auto histereza kotła może być nawet 0. Przy trybie ciągłym co najmniej 10.

A jak ma zmniejszyć moc palnika, to niech zmniejszy czas podawania. Faktycznie 5,3 to dużo.

Yachooo napisz jaką masz moc w kw przy 100% mocy (prawy dolny róg ekranu przy stanie palnika). No o ile razy dziennie odpala ci się kocioł i jak długo trwa modulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.