Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

jedno jest pewne- sterownik przy osiągnieciu temp zadanej w pomieszczeniu zamyka zawór 4D i wyłącza pompę...piec dązy wtedy do zadanej temperatury i zaczyna się wygaszac-ot normalna procedura...ale to nie płomień gazowy, że zgaśnie i nie ma oddawania ciepła...i tak piec zanim skończy podbijac temperature w obiegu kotłowym (jakby nie było małym, bo ok 30l, piec żeliwny) to podnosi ją do powżej 85- 90c,  a może i wiecej (wtedy recznie otwieram zawór i włączam pompę, żeby nie czekac do 100C)

 

ja się na tym nie znam, nie muszę. a może czegoś nie rozumiem, ale dla mnie logiczne jest, że niezaleznie czy miałbym nową instalację, starą, hiper grzejniki i inne cuda, to jak zawór zamyka obieg i zostaje tylko mały obieg kotłowy to nie ma bata i woda w nim będzie się gotować...

A może czegoś nie rozumiem...może tak byc...

Moim zdaniem rozwiązaniem jest włączenie pompy stałej na obiego co i ustwawienie wsółczynnika korekcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stałej pompie zawór nie powinien się zamykać tylko przymykać aby zmniejszyć temp w zależności od wsp korekcji. Proponuje dobrze sprawdzić mieszacz. Mi jeden padł ze się nie otwierał w ogóle. Ewentualnie odlaczyc mieszacz i ustawić ręcznie.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

A sprawdziles dobrze mieszasz czy się nie zawiesza? Masz możliwość podmienić na inny? Czas mieszacza masz ustawiony poprawnie?

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam instalację na zaw. 4D i jak kocioł się wygasza to płynnie reguluje.

Po wygaszeniu temp. wzrasta max o 2 stopnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo, temp tylko wzrasta o około 5 stopni czyli niegroźnie. Kiedy będzie u ciebie ten serwis producenta?

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, u sąsiada nowa tekla tytan bio 20. Na wyświetlaczu jakieś wartości których u mnie nie ma. W instrukcji też cisza na ten temat. Wie ktoś może co one oznaczają. Widocznie jakiś nowy soft.

post-64018-0-28699000-1505656699_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo, temp tylko wzrasta o około 5 stopni czyli niegroźnie. Kiedy będzie u ciebie ten serwis producenta?

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Maja dzwonić do mnie na początku tygodnia co do terminu przyjazdu.

Ps

ja mam tytana bio-zeliwnego, na pewno zachowuje sie inaczej niz wasze satlowe draco

Problemy to jak pisałem zamknięty zawor 4d przy wygaszaniu PO osiagnieciu zadanej temp w domu - tylko wtedy...

Czasz mieszacza ustawiony zgodnie z danymi producenta na 140s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, u sąsiada nowa tekla tytan bio 20. Na wyświetlaczu jakieś wartości których u mnie nie ma. W instrukcji też cisza na ten temat. Wie ktoś może co one oznaczają. Widocznie jakiś nowy soft.

 

Oooo i jak mu to chodzi-jak sie zachowuje przy wygaszaniu po osiagnieciu zadanej temp w domu ? Bo mam taki sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, u sąsiada nowa tekla tytan bio 20. Na wyświetlaczu jakieś wartości których u mnie nie ma. W instrukcji też cisza na ten temat. Wie ktoś może co one oznaczają. Widocznie jakiś nowy soft.

 

 

To chyba korekcja zadanej temperatury na C.O. na podstawie prognozy pogody. Nigdy z tego nie korzystałem i raczej nie będę. Mi się to pojawiło po aktualizacji softu. Jak hasło do nastaw serwisowych mu się zdezaktywuje (chyba po 10 minutach od zalogowania), to te liczby znikną, a zamiast tego pojawi się temperatura na powrocie (o ile ma czujnik temperatury powrotu), co jest już dużo bardziej pożyteczne. Poprawcie mnie, jeśli się mylę.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie robienia zdjęcia kocioł pracował w trybie auto - temperaturę jaką sobie zadał to 50st. Dokładnie tyle jaka ustawiona na CO w trybie ręcznym. Nie pracował pogodowo. Też myślałem że to współczynnik korekcji ale zmieniałem, a tam była wciąż ta sama wartość "na minusie".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kriss12. Niestety instrukcja książkowa nie ma wiele rzeczy. Ktoś by spisał wszystko w spójną całość z tego tematu i Tekla ma gotową instrukcję 46 razy lepszą ;)

To z twoich zdjęć jest korekcją zadanej temperatury na C.O. ze względu na prognozę pogody. Jak nie masz podłączonego kotła do internetu przez Vide Neta, to ciężko, żeby kocioł znał prognozę. A jak już pozna tą prognozę, to i tak sterowanie kotłem wg niej, wydaje mi się ryzykowne. Przecież prognozę oglądamy tylko, żeby zobaczyć nogi Marzeny Słupkowskiej albo Pauliny Sykut ;)

 

 

W momencie robienia zdjęcia kocioł pracował w trybie auto - temperaturę jaką sobie zadał to 50st. Dokładnie tyle jaka ustawiona na CO w trybie ręcznym. Nie pracował pogodowo. Też myślałem że to współczynnik korekcji ale zmieniałem, a tam była wciąż ta sama wartość "na minusie".

 

Te minus 20, które jest pod temperaturą zadaną na C.O., to korekcja na podstawie temperatury powrotu. Jak masz za zimny powrót, to sterownik w jakiś tam sposób próbuje mniej kierować ciepła na C.O., a więcej na powrót. Robi to przymykając zawór bodajże co minutę o jeden stopień (nie stopień Celsiusza, tylko stopień na podziałce siłownika). Skuteczność tego jest dyskusyjna i z pewnością nie zastąpi to poprawnie wykonanej instalacji, o czym nie mam zielonego pojęcia.

 

W poprzednim poście pisałem o tych czterech liczbach na samym dole ekraniku. One dotyczą prognozy pogody. I one znikają po 10 minutach, jak hasło do nastaw serwisowych się zdezaktywuje. Wtedy pojawi się temperatura na powrocie.

 

Mam nadzieję, że piszę dobrze, bo walę z pamięci. Ostatnio to obserwowałem jakoś w kwietniu.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie w sobotę wykonałem mały serwis konserwacyjny instalacji a dokładnie:

- zmiana wody w co

- wymiana rotametrów na podłogówce bo były zatkane

- czyszczenie wszystkich filtrów

- wymiana termo manometru (stary zawyżał mi temp)

 

O dziwo woda była czysta nie wiem skąd się wziął syf w rotametrach (chyba nie przeplukałem pieca po montażu)

Na koniec wniesione 2 tony pellet do kotłowni.c02aebf392b62e62409fafb408c1c795.jpg464c8c23f27173ea0a4c24ce620fe598.jpgaa6cec6a141a9f42e551638f1104a0fe.jpg

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam koledzy kolejne pytanie na temat kotła sąsiada....instalacja z zaworem czterodrogowym z siłownikiem, czujnika temperatury w domu nie ma, ale jest czujnik temperatury zewnętrznej. Minimalna temperatura powrotu ustawiona na 45st. Max temp. zewnętrzna dla pompy C.O na 15st. Temperatura na C.O. ustawiona na 50st. Kocioł w trybie auto. Wczoraj jak pojechałem sprawdzić co z kotłem to okazało się, że w ciągu dnia uruchomił się jakieś trzy razy mimo że na zewnątrz było ok 20st. Pracował po jakieś 15min dochodząc do 60. Mam pytanie czy to możliwe że kocioł uruchamia się tylko po to aby utrzymać temperaturę powrotu powyżej zadanej? Pompa C.O. napewno się nie włączała bo tak szybko napewno nie nabiłby do 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze słyszę, że w tym sterowniku temperatura powrotu w jakiś sposób steruje kotłem. No chyba, że w Igneo Touch. to już pytanie do posiadaczy tego sterownika. W Igneo Slim przy nowym oprogramowaniu ta temperatura powrotu jedynie na co wpływa, to jak jest za niska, to zmniejsza temperaturę zadaną na CO.

Natomiast jeśli przy trybie pracy automatycznym kocioł się odpalał, to znaczy, że albo dogrzewał bojler CWU, albo źle popatrzałeś na max temperaturę zewnętrzną dla pompy CO. Może 15 stopni ma ustawione w przedziale ekonomicznym, a dla komfortowego jest ustawione np.21? Swoją drogą gdzie teraz w Polsce jest na zewnątrz około 20 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zewnętrzny jak narazie leży jeszcze na parapecie kotłowni i w słońcu tyle pokazuje. Obiegu CWU nie ma, bojler wpięty jest w instalację C.O. i gdyby pompa się włączyła kocioł zanim osiągnąłby zadaną pracowałby o wiele dłużej. A tu na wykresie pracował dosłownie chwilę podnosząc temp do 60. Moim zdaniem żaden czynnik nie "kazał" mu się uruchomić. Tryb auto a zachowuje się jakby był tryb ciągły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakiś powód rozpalenia musiał być. Bezpośrednią przyczyną zawsze jest temperatura zadana na kotle. Na poniższym obrazku to te 65 stopni. Przy trybie ciągłym sam ustalasz tą temperaturę zadaną. Przy automatycznym jest ona wyliczana i pojawia się obok niej literka "A". A wyliczana jest na podstawie temperatury zadanej na CO i/lub temperatury zadanej na CWU. Jak ani CO, ani CWU nie każe mu się grzać, to przy trybie automatycznym temperatura zadana na kotle to 7 stopni (żeby woda nie zamarzła). Najpierw popatrz u sąsiada ile tam ma zadane, a potem jeszcze raz sprawdź dokładnie ustawienia.

post-69617-0-26267300-1505901875_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem wszystko....dzwoniłem do Tekli. Jest tak jak myślałem. Jeżeli jest czujnik na powrocie i zawór steruje pilnując minimalnej temperatury powrotu to tryb automatyczny zachowuje się tak jak tryb ciągły z tą różnicą że auto sam wylicza tylko temperaturę zadaną. Powrót ma być poprostu cały czas ciepły. Dziwne jest to, że Pan powiedział że żeby kocioł się rzadziej uruchamiał należy zwiększyć histerezę. To teraz nie wiem czy histereza kotła 10st dotyczy też temp powrotu bo skoro na kotle w auto jest 7st. To co tu ma do rzeczy histereza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, to ciekawe. Sąsiad ma nowy sterownik Igneo Touch?

Ja mam Igneo Slim, mam czujnik temperatury powrotu, mam ustawione tam chyba 45 stopni, mam tryb auto i choćby teraz mam wyliczoną zadaną na kotle 7 stopni. Oto dowód:

 

post-69617-0-23729600-1505905375_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma zwykły sterownik. Ja mam compacta bez czujnika powrotu i kocioł w trybie auto nigdy mi się nie uruchomi sam dla siebie. A u sąsiada uruchamia się i serwisant z Tekli mówi, że to normalne w przypadku ustawionej ochrony powrotu. Także człowiek wciąż uczy się czegoś nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez chwilę pomyślałem, że to działa tak, że jeśli mam minimalną temperaturę powrotu ustawioną na 45 stopni, a histerezę kotła ustawioną na 10 stopni, to przy trybie automatycznym kocioł odpali się, gdy jego temperatura spadnie poniżej 35 stopni. Ale nie. Poniżej wykres z poniedziałku. Wtedy temperatura kotła zeszła mi poniżej 35 stopni i nic. Odpalił się dopiero o godzinie 18:00, gdy mam ustawione grzanie CWU. Coś mi tu nie pasuje... A jak innym z tego forum posiadającym czujnik temperatury na powrocie? Odpala się kocioł tylko po to, żeby był ciepły powrót?

post-69617-0-52645700-1505907276_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam koledzy kolejne pytanie na temat kotła sąsiada....instalacja z zaworem czterodrogowym z siłownikiem, czujnika temperatury w domu nie ma, ale jest czujnik temperatury zewnętrznej. Minimalna temperatura powrotu ustawiona na 45st. Max temp. zewnętrzna dla pompy C.O na 15st. Temperatura na C.O. ustawiona na 50st. Kocioł w trybie auto. Wczoraj jak pojechałem sprawdzić co z kotłem to okazało się, że w ciągu dnia uruchomił się jakieś trzy razy mimo że na zewnątrz było ok 20st. Pracował po jakieś 15min dochodząc do 60. Mam pytanie czy to możliwe że kocioł uruchamia się tylko po to aby utrzymać temperaturę powrotu powyżej zadanej? Pompa C.O. napewno się nie włączała bo tak szybko napewno nie nabiłby do 60.

Wstaw zdjęcie instalacji od kotla... tesc tak miał latem... pomimo wyłączonych pomp i zamkniętego 4d jakimś cudem pchalo grawitacyjnie ... pomogło zamknięcie zaworów na pionach przed pompami... objawy identyczne spadała temp na kotle i mimo wysokiej temperatury zewnętrznej kociol się odpalal... brak ochrony powrotu w sterowniku....

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Gural86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.