Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Przy 100% czego? Mocy palnika? Nadmuchu?

 

 

 

Jak je dam za palnikiem to właśnie będą wstrzymywaly spaliny w dolnej komorze, bo wylot do góry jest tylko na końcu wiec dając ja na końcu kieruje je prosto do wylotu.

 

No tak, mój 35kW ma jednak inną konstrukcję, niż twój compact.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 100% czego? Mocy palnika? Nadmuchu?

 

 

 

 

No tak, mój 35kW ma jednak inną konstrukcję, niż twój compact.

100 mocy palnika nadmuch mam na 40 i nie ma większej różnicy jak zmniejsze. Pomaga otworzenie drzwi wyczystki mam w drugik pomieszczeniu za ścianą temp spada do około 210".

Zawirowywacze zrobię porządniej

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmniejszysz nadmuch do 20% to nie ma różnicy?

Też mam wyczystkę w drugim pomieszczeniu za ścianą. W instrukcji regulatora ciągu na wyczystkę piszą, że musi być on montowany w tym samym pomieszczeniu...

Sam tych zawirowywaczy nie robiłem :)

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszalem do 25 i nie było widać znaczących różnic. Mam stary komin pewnie kolo 18cm jak nie więcej.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszałeś podczas pracy palnika, czy pozwoliłeś mu wygasnąć i dopiero przy kolejnym cyklu jego pracy obserwowałeś temperaturę spalin przy mniejszym nadmuchu?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie pracy.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj z ciekawości nie zmieniać w trakcie pracy, tylko pozwól mu przepracować na mniejszym nadmuchu pełny cykl od rozpalania do wygaszania. I wtedy obserwuj temperaturę spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sam tych zawirowywaczy nie robiłem :)

Wrzucie trochę zdjęć z bliska jak to wygląda u Was please...post-65697-1482998591,7482_thumb.pngb878fbdb9b6bb48e8b62a6eb8c744dda.jpg

u mnie producent oferuje za 143 zł z przesyłką opłaca się taki zawirowywacz samemu robić??

 

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłeś pellet? Palnik wyczyszczony?

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, bo z tego co widzę to nikt nie ma takich ustawień i pisaliście że mam za duży nadmuch, ale im mniejszy tym mniejsza temperatura na piecu... 
 

Tekla Draco Bio Compact,
Palnik Fireblast, sterownik ESTYMA.
moc nominalna 5,4 - 18 kw
 
Ustawienia palnika:
 
powietrze min (20%) - 40
powietrze max (100%) - 65 (jak dam mniej niż 50 to piec nie osiągnie więcej niż 49stopni) ZADANA 62stopnie, jak zwiększe nadmuch do 100 to temperatura wzrasta do 55 stopni, ale nadal nie osiąga zadanej.  :wacko: 
podawanie max - 4.4
moc min (fl2) - 50
moc max (fl2) - 100
typ modulacji - fl2
próg foto - 25
ilosc paliwa test - 12.0
wartosc opałowa paliwa - 4.5
tlen min (20%) - 10.0
tlen max (100%) - 14.0
dawka startowa paliwa - 12s
max czas pracy - 24h
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

11e1323010f037f5b39cc08af926f27c.jpg5b2859352cfc780c5b8a98f538755613.jpg

 

Ciekawe dlaczego tak "fajnie" się pali?

 

Wcześniej przy takich samych ustawieniach było tak:

 

4140d83fd0d4a6ae007fd313a63ffd9c.jpg

 

 

 

 

Ognia nie widać - to przez zawirowywacz?

 

Yasek

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tmkz: skoro piec nie osiąga zadanej, to znaczy, że nigdy ci nie gaśnie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Tkmz, palnik w compact 18kw musi czymś różnic sie od tego mniejszego. Ja mam taki i mam ustawione po ważeniu paliwa podawanie 5.5 a nadmuch 50-90%. Pięknie sie pali. Wcześniej próbowałem ustawiać podobnie jak koledzy z forum mają ustawione swoje 10tki i było do bani.W książce od pieca są podane ustawienia wyjściowe dla różnych kotłów i tam już widać różnice dla 10kw i 18kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura spalin.
Nadmuch 35% bez zawirowywaczy: 160 stopni.
Nadmuch 35% z zawirowywaczami: 150 stopni.

Nadmuch 20% z zawirowywaczami: 145 stopni.

 
Jutro jeszcze zmniejszę nadmuch, bo przy tym większym jednak wcale nie miałem mniej syfu w palniku...
 
Ciekawostka dla ciekawych. Kilka dni temu włączyłem stałą pompę na TAK. Nie zauważyłem jakiegoś wzrostu spalania. Pompa prawie cały czas pracuje, kaloryfery cały czas są letnie i temperatura w pokoju bardzo ustabilizowana (u mnie to 23,5 stopnia), rzadko kiedy drgnie o więcej niż 0,1 stopnia. No oczywiście poza nocą, kiedy mam temperaturę ekonomiczną, wtedy na kilka godzin pompa się wyłączy, ale potem znowu się włącza do podtrzymania tej temperatury ekonomicznej. Nad ranem na kaloryfery idzie więcej ciepła, żeby nadgonić z powrotem do temperatury komfortowej.
Przedtem przy stałej pompie na NIE, mimo histerezy temperatury pokojowej 0,3 stopnia, temperatura w domu w krótkim czasie przy zimnych kaloryferach spadała nawet do 0,5 stopnia, by potem przy ciepłych kaloryferach znowu szybko rosnąć o 0,5 stopnia (skakała od 23,3 do 23,8 stopnia). Na pewno komfort cieplny był gorszy.
Zachęcam nowych użytkowników kotła do testów stałej pompy. Być może spalanie nie będzie większe, a komfort jednak jest. Pamiętajcie jednak o podstawowej kwestii: wraz z włączeniem stałej pompy na TAK trzeba dosyć mocno obniżyć temperaturę zadaną na C.O. Ja używam trybu pogodowego, którego przy wyłączonej stałej pompie miałem ustawionego na 36-41-46 stopni. Teraz przy włączonej stałej pompie, żeby osiągnąć w domu tą samą średnią temperaturę musiałem przestawić krzywą grzewczą na 31-36-41, czyli aż o 5 stopni w dół.

Tak wyglądał wykres temperatury kotła przy stałej pompie na NIE:
50lcsn.png

A tak wygląda wykres temperatury kotła przy stałej pompie na TAK:
1zeqzb.png

 

Jak widać, przy stałej pompie na TAK nie ma sytuacji, że kocioł się nagrzał do temperatury zadanej i stoi przez jakiś czas ciepły. Teraz jego temperatura od razu spada, ale już nie tak szybko, jak spadała po włączeniu pompy przy stałej pompie na NIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert wczoraj włączył stałą pompę na TAK i miał przez to rekord spalania:

2eppzj4.png

 

Ale to była wg mnie wina tego, że nie obniżył krzywej grzewczej. Dzisiaj już to zrobił i oto mamy efekt:

sc86yb.png

 

My sobie z Robertem udostępniliśmy swoje kotły w VIDE NET i obserwujemy swoje wykresy wymieniając się obserwacjami. Czy ktoś chciałby się do nas przyłączyć? Ma ktoś jeszcze VIDE NET? Oczywiście nie możemy sobie nawzajem nic zmieniać, to jest tylko tryb do odczytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że jak ktoś mi jeszcze powie/napisze, że VIDE NET to zbędny wydatek, to zaoponuję. Zmieniam nastawę i obserwuję przez 1-2 dni efekty w postaci reakcji kotła i poziomu spalania. Zamiast siedzieć w piwnicy przy piecu i obserwować temperatury, to loguję się na igneo.pl i tam wszystko widzę.

 

Niestety, jak każda taka nowinka ma swoje błędy, które już zgłosiłem do Estymy. Zobaczymy, czy to solidna firma, czy odpowie na moje zgłoszenie i czy poprawi ewidentne błędy (chodzi o liczenie sumy spalania i działanie krzywej grzewczej o czym pisałem na tym forum parę stron temu). Poza tym dałem im jeszcze pod rozwagę dodanie na wykres kolejnych danych. Póki co mamy tylko temperaturę kotła, temperaturę pokojową i temperaturę wody w kranie. Aż prosi się o dodanie temperatury C.O. i temperatury zewnętrznej oraz mocy palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik korekcji mam ustawiony na 10 stopni.

 

Tak więc przy temperaturze na zewnątrz 0 (zero) stopni zadana na C.O. jest 36 (teoretycznie, bo ta krzywa grzewcza nie do końca dobrze działa, o czym już pisałem), ale jak do zadanej pokojowej brakuje jednego stopnia (po nocy), to idzie 46 stopni. No i potem stopniowo zadana na C.O. maleje wraz ze wzrostem temperatury w domu. Gdy w domu dojdzie do zadanej temperatury 23,5 stopnia, to na kaloryferach już jest te 36 stopnia, ale pompa się nie wyłącza. W takich warunkach więcej niż o 0,1 stopnia temperatura w pokoju już mi nie podskoczy. Jeśli tak się stanie, to przy 23,6 stopniach w domu, na kaloryfery idzie już tylko 35 stopni. To sucha teoria w przypadku, gdyby na zewnątrz było cały czas zero stopni. Przy temperaturach minusowych na C.O. idzie odpowiednio więcej, a przy plusowych - odpowiednio mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, swoje jeszcze miesza histereza pokojowej. Ja mam ją nastawioną na 0,3 stopnia. Tak więc po osiągnięciu tych moich zadanych 23,5 stopnia, to temperaturą zadaną w pokoju staje się nie 23,5, a 23,2 stopnia. W efekcie momentalnie z powodu współczynnika korekcji, odejmuje od temperatury zadanej na C.O. trzy stopnie. Czyli przy zerze na zewnątrz, i przy krzywej grzewczej 31-36-41, po osiągnięciu w domu zadanej, na C.O. idzie nie 36, ale 33 stopnie. Dlatego też temperatura w pokoju się stabilizuje i już więcej nie rośnie. Start pomp mam przy 30 stopniach, więc jakby jakimś cudem wzrosła mi w pokoju temperatura o 0,6 stopnia wobec zadanej (czyli do 23,8) to przy zerze na zewnątrz ta stała pompa by się jednak wyłączyła. Nie jest to głupie, ale trza trochę nad tym posiedzieć, żeby to zrozumieć. Pamiętam moje pierwsze wrześniowe telefony do Tekli, nic z tego nie rozumiałem... :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.