Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

No ja niższego podawania dać nie mogę. W jednym z wcześniejszych postów pisałem, że gdy zmniejszyłem do 4 sekund, to w efekcie palnik dłużej pracował, bo kocioł nie umiał się rozgrzać przy pracującej pompie C.O. No i spalanie było większe.

Wychodzi na to, że te fuzzy logic do bani jest? A jakby go wyłączyć? W ustawieniach serwisowych palnika jest coś takiego:

Typ modulacji - Sposób pracy palnika, modulowana moc (Fuzzy Logic 2) lub dwa stopnie mocy (skokowa).

Skokowa... Tylko ciekawe kiedy się przełączy z pierwszego na drugi stopień mocy i potem z powrotem z drugiego na pierwszy? Teraz w środku nocy tego testował nie będę ;)

 

P.S. Jak ty masz podawanie 2,6, a ja 5,0, to już wiadomo skąd różnica w spalaniu :)

Edytowane przez Ozi80
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gdy zrozumiałem co to H1 i H2, to zrozumiałem też do końca post Patrola #709:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19634-opinie-na-temat-tekla-draco-bio-tekla-draco-bio-compact-12-kw/?p=284808

 

Te teklowskie fuzzy logic działa tak, jak pisał Patrol, że możesz utrzymać jak najdłużej moc palnika na 100%. U mnie właśnie palnik zasuwa z wielką mocą i szybko dostaje sygnał o wygaszeniu. Dlatego też w procesie wygaszania podnosi się nadal temperatura kotła, bo leży sobie dużo podanego peletu. U mnie chyba właśnie jest też ten niedopalony granulat. Ale zauważyłem, że czy czyszczę palnik po jednym, czy po trzech dniach, to tego niedopalonego jest tyle samo. Wniosek z tego chyba taki, że jeśli teraz się nie dopali, to przy następnym odpalaniu się dopali. I na koniec zostanie zawsze tylko ten niedopalony z ostatniego sypania. Może więc to nie jest takie złe?

 

"Praca palnika powyżej 75 stopni to zajeżdżanie go"... I znowu pytanie bezzębnej babci klozetowej: czy proces wygaszania, w którym nie ma podawanego paliwa, ale nadal pali się ogień, zaliczamy jeszcze do pracy palnika?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w estymie, ale regulacja fuzzy logic w plumie ma zaprogramowane przekroczenie zadanej temp. kotła o 5C i dopiero po tym nastąpi wygaszanie.

FL przy nadwyżce mocy zawsze będzie zmuszał palnik do pracy na niskich mocach, żeby tego wygaszenia uniknąć i to tyle z tych członów całkująco-różniczkujących...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w estymie, ale regulacja fuzzy logic w plumie ma zaprogramowane przekroczenie zadanej temp. kotła o 5C i dopiero po tym nastąpi wygaszanie.

 

W Estymie tak samo.

 

 

FL przy nadwyżce mocy zawsze będzie zmuszał palnik do pracy na niskich mocach, żeby tego wygaszenia uniknąć i to tyle z tych członów całkująco-różniczkujących...

 

No to u mnie tak nie działa. Spadek mocy po przekroczeniu temperatury zadanej w żaden sposób nie spowalnia dojścia do 5 stopni więcej, a co za tym idzie - do wygaszenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym, że do tego minimum nie zdąży schodzić. Schodzi do 60% i wygasza, bo już przekroczył zadaną o 5 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to nic dziwnego w sytuacji, gdy minimalna moc kotła pokrywa już pełne zapotrzebowanie (te 35kW mogłoby ogarniać 400m2);

nie bez powodu w porządnej instrukcji jest napisane, że fuzzy logic nie jest zalecanym sposobem regulacji dla trybu lato, a już głośno serwisy mówią, że niezalecany w ogóle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na cieplowlasciwe.pl mi wyszło, że te 20kW to maksymalna moc grzewcza, jaką potrzebuje mój dom (przy minus 20 na zewnątrz). A planuję jeszcze zrobienie pokojów na poddaszu, więc dojdzie metrów kwadratowych.

Przy moim podawaniu 5 sekund, to moc jest właśnie 20kW, ale tak jak pisałem, dalsze zmniejszanie czasu podawania powoduje straty na paliwie (dłuższe dogrzewanie).

 

 

To może wyłączyć te fuzzy logic? Jak on wtedy będzie wyliczał, kiedy ma przejść z 1 stopnia mocy na 2 stopień i z powrotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim sterowniku Pluma mogę ustawić max. i min. moc pieca oraz korektę wiatru w trybie IFL.

Zauważyłem, że jak ustawię max. 70% mocy, to kocioł nie zdąży "wychamować" przed wygaszeniem.

Mam ustawione 60% i z reguły mu się udaje zwolnić pracę do min. ustawionego na 10%.

Choć i tak przy braku odbioru po czasie wygasza się.

Są też jakieś parametry w ustawieniach serwisowych, ale zalecają ich nie zmieniać.

Edytowane przez rob68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam nowe informacje od Tekli. Dziś zacząłem walczyć z wysoką temp spalin i chciałem się zabrać za wykonanie zawirowywaczy, ale na początku zadzwoniłem sobie do serwisu czy może przypadkiem nie posiadają oryginalnych, dostałem informację że posiadają tzw turbulizator, który wkłada się w górną szufladę. Koszt 60zł + przesyłka. dziś zamawiam i dam znać jaki efekt. Dodatkowo polecał montaż RCK. Zawirowywacze chyba i tak wykonam.

Poniżej zdjęcie:

post-69948-0-36887000-1483359472_thumb.jpg

Edytowane przez Chojrakrock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wyłączyć te fuzzy logic? Jak on wtedy będzie wyliczał, kiedy ma przejść z 1 stopnia mocy na 2 stopień i z powrotem?

 

nie wiem jak to w estymie ogarnęli, bo w instrukcji to przeeciąg jest, więc jak sam nie sprawdzisz to pozostaje info od innego użytkownika lub serwisu; może sztywna histereza między stopniami, może algorytm;

u mnie (RControl 890) mam edytowalne wartości histerez H1 i H2 odpowiadające odpowiednio za wejście na fazę 30, 50 i 100 % mocy - generalnie można zadać co się tylko chce (np. zakres 'dwufazowy' 75 i 100% albo 50, 60 i 70%,  a dla masochistów nawet 15%)

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak: na razie teoretyzujemy, bo mam ustawioną stałą pompę na TAK. A w takim wypadku, jeśli dobrze myślę, to lepiej jak piec szybko dojdzie do swojej temperatury zadanej i się wygasi, a następnie odda swoje ciepło do kaloryferów.

Takie zwalnianie z mocą ma sens, jeśli dobrze myślę, w przypadku stałej pompy na NIE. Wtedy chcemy dogrzać dom do temperatury zadanej na jednym rozpaleniu, aż się pompa wyłączy. Nie pozwalając mu się wygasić przed osiągnięciem zadanej, bo to oznaczałoby za chwilę kolejne rozpalanie.

Jeśli błądzę, to proszę poprawcie mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa chodzi non stop na jednym biegu na podłogę CO ogrzewając cały dom, tylko zawór obniża/ podnosi temp zasilenia

 

Yasek

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pompa chodzi non stop na jednym biegu na podłogę CO ogrzewając cały film, tylko zawór obniża/ podnosi temp zasilenia

 

U mnie teraz też. Spalanie takie samo, jak przy stałej pompie na NIE.

Ale mnie interesuje jak wam działa kocioł przy stałej pompie. Ile odpaleń na dobę, jak długie odpalenia, jak długie przerwy.

 

 

P.S. Robert: będzie lepszy pelet, to może stała pompa nie będzie tyle spalała. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie 15KW i zb.300l ok 10-15 odpaleń na dobę i pomiędzy 60-75 minut postoju.... Ale to z sumowanie godziny palenia z tygodnia i odjete od czasu całkowitego i podzielone na ilość odpaleń

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam liczyć średnio 12 odpaleń na dobę, a między nimi srednio 70-minutowe postoje. Wychodzi na to, że postojów masz średnio 14 godzin na dobę, a pracy 10 godzin? To tobie pali 2 kg na godzinę, skoro masz spalanie rzędu 20 kg na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak między 15-20 kg na dobę przeważnie wsypuję 7 - 9 worków na tydzień ale ostatni tydzień było 10

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi, że u ciebie palnik pracuje dłużej w ciągu doby, niż u mnie. Bo u mnie to jest 10 odpaleń na dobę, co daje 7-8 godzin pracy. A mimo to masz spalanie dwa razy niższe. Powód? Dużo mniejszy czas podawania. Ja muszę podawać 5 sekund, bo jakby było mniej to by się piec męczył z dojściem do zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wytłumacz mi jeszcze proszę dlaczego, skoro masz stałą pompę na TAK, wydłużasz pracę palnika zniżając jego moc przed dojściem do temperatury zadanej?

Wydawało mi się, że lepiej żeby jak najszybciej on zagrzał piec, bo ciepło i tak za chwilę będzie oddane na C.O.

Takie obniżanie mocy to rozumiem przy stałej pompie na NIE, bo wtedy w domu zdąży się nagrzać do zadanej pokojowej i się pompa wyłączy.

Gdzie jest luka w moim myśleniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa u mnie musi być na tak bo ja ogrzewanie podłoga nie tak jak Ty

 

U mnie są niskie temp dziś idzie 25°C jak ją wyłączał regulator to były duże skoki temp albo za chłodno albo za gorąco.... przeważnie dom się wychodził i potem kocioł gonił.... Jak wściekły...I spalił więcej....

 

 

Chce żeby kocioł mi się odpalał jak naj mniej razy na dobę najlepiej żeby się w ogóle nie odpalał tylko chodził non stop ale jak próbowałem ustawić spalanie dla progi 100℅ na np 8, 10, czy 12 KW to strasznie kopcil i nie miał siły nagrzać zb.300l więc teraz moduluje tylko H1 i H2 dziś za radą @Patrola ustawiłem H1=H2=3 zobaczymy....

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce żeby kocioł mi się odpalał jak naj mniej razy na dobę najlepiej żeby się w ogóle nie odpalał tylko chodził non stop 

 

Uważasz, że kocioł pracujący non stop 24 godziny na dobę przy niższej mocy będzie mniej spalał paliwa, niż kocioł pracujący 10 godzin na dobę przy wyższej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć generalnie musiałbyś u siebie zmierzyć mam modulację palnika 5-26KW po to żeby jej używać

:-P

Jedynym ograniczeniem jest kocioł który jest liczony na 15kW czy u Ciebie 35KW

Jak masz wygaszanie / rozpalania kotła to też kocioł na to zużywa ekstra pellet, grzałka zużywa prąd na odpalenie a jak jest czyszczenie palnika przed rozpaleniem i po wygaszenie to wentylator dmucha bardzo mocno i wychladza kocioł...

 

niestety na zewnątrz temp wciąż się zmienia a temp w środku zależy od niej wprost proporcjonalnie więc nie wiem jaką byś miał modulacja i tak kocioł kiedyś będzie musiał przejść w postój bo pracuje dla temp -20 do +15 i dodatkowo np mam ustawione raz na dobę czyszczenie palnika.....

 

 

 

Yasek

Edytowane przez jackjj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.