Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Wełnę dać na końcu rurki w sensie tam, gdzie jest czujnik, czy tam, gdzie wychodzi drut?

"Każdy kij ma dwa końce" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, już doczytałem, że kapilara to cienka rurka z cieczą.

Czy wełna mineralna jako uszczelniacz w rurze dymowej się nie stopi? Temperatura powierzni mojej rury dochodzi do prawie 90 stopni, więc wewnątrz może być bardzo dużo...

 

Pytanie z innej beczki: na podstawie czego ustala swoją moc (w watach) pompa C.O., gdy jest ustawiona na auto? Na podstawie temperatury wody, jaką przekazuje jej mieszacz?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-b-termometry-b-.jpg?PHPSESSID=2b9107da0

Ja do rury spalinowej zamontowałem termometr wędzarniczy. Długość rurki sondy idealnie dopasowana do średnicy rury, więc prawie cała sonda jest "w spalinach". Uważam, że to rozwiązanie daje radę.

To wiertłem zrobiłeś otwór a potem jakoś uszczelniłeś po montażu czy wystarczy dobrze zmierzyć suwmiarką i dopasować otwór pod sondę ?

 

Yasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak piszesz. Wiertło dobrałem tak, że sonda weszła praktycznie pasownie, resztę wkoło uszczelniłem silikonem do wysokich temperatur. Uszczelnienie tak dla świętego spokoju raczej, bo podciśnienie jest takie, że zasysa powietrze z kotłowni w komin a nie odwrotnie. Robiłem to podczas pracy kotła, nie chciało mi się czekać aż wygaśnie. Działa od razu. Temperatury pokazuje płynnie, można więc nie tylko obserwować jej poziom, ale i tempo wzrostu/opadania. Pokazuje dość dokładnie. W każdym razie szynka nigdy nie była przypalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że w Tekli jest specjalna dziurka w czopuchu na ten czujnik termometru spalin:

 

2re76lw.jpg

 

 

Gdzieś go tam widać...

 

211m79i.jpg

 

 

Temperatura spalin przy nadmuchu 20% i mocy palnika na 100% (przy podawaniu 5 sekund na 20-sekundowy cykl to około 19kW):

 

16ln18h.jpg

 

Przy nadmuchu 55%:

 

2cqlaaw.jpg

 

 

Tutaj termometr lepiej pasuje ;):

 

fduc6f.jpg

 

 

Póki co nie zauważyłem, aby otwieranie/zamykanie regulatora ciągu miało wpływ na tą temperaturę, ale w wolnej chwili jeszcze się tym pobawię.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekla Bio Compact 12kW ma za mały wymiennik i były problemy przy certyfikacji na klasę 5 , więc zmienili moc tak aby się kocioł na klasę 5 łapał.

Teoretycznie 12kW to można ustawić, ale kocioł przy 10kW ma większą sprawność co może być bardziej opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy pierwszym odpaleniu przez serwis ustawili na 13.6 kw, serwis tekli mówił że ludzie mają ustawione nawet 16kw i nic się nie dzieje. Ja mam aktualnie 10.7 chyba i jest ok

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Ozi80 te pozostałości w palniku po spaleniu kilkudziesięciu kg pelletu są normalne. Przypuszczam, że pellet którym palisz jest z drzew liściastych (najprawdopodobniej buk).

 

Odnośnie temperatury koniecznie zrób sobie zawirowacze spalin, o których pisał Sambor. Masz "stary" dom z dużą średnicą komina (tak się kiedyś budowało bo kotły tego wymagały) i spaliny nie zdążą oddać ciepła w wymienniku.

 

Dzisiaj zasypałbym pelletem bukowym i temperatura spalin skoczyła do 230st. Wcześniej paliłem ukraińskim i było ledwo 130-140st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie tez muszę zrobić zawirowywacze, zastanawiam tylko czy takie z blachy czy może sprężyny? Wiem ze tak robią.

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z blachy skuteczniejsze bo większy opór stawiają powietrzu (większa powierzchnia).

No i tańsze, i łatwiejsze do zrobienia we własnym zakresie, a sprężyny nie ukręcisz :)

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez robert004
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blacha czy sprężyna nie ma znaczenia wszystko zrobię sobie na firmie mam odpowiednie maszyny do tego. Sprawdzenie może obie wersje

 

Wysłane z mojego KIW-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robert004: mam pelet sosnowy. Temperatura spalin u mnie o dziwo nie jest wysoka. Max 155 stopni, a dzisiaj jak wyczyściłem rurę dymową, to jeszcze mniej. No chyba, że termometr do dupy. Zawirowywacze już zamówione. Tak samo, jak dodatkowe płyty szamotowe, które przy zbyt wysokim ciągu poleca serwis Tekli.

Dzisiaj czyściłem sobie te rury:

211m79i.jpg

...i zajechałem przypadkiem szczotką o drzwiczki:

2j4wu1g.jpg

Czy to czemuś szkodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym ta weryfikacja poprawności ma polegać? Wiadomo, że temperatura powierzchni rury będzie niższa niż wewnątrz jej. Poza tym pewnie wpływ na nią będzie miała grubość blachy, z której jest zrobiona rura i temperatura pomieszczenia, w którym się mieści. Ja mierzę czymś takim:

http://www.microlife.pl/produkty/fever/1second/nc-100/

...i wychodzi mi niecałe 90 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz po wyczyszczeniu rury dymowej przy nadmuchu 20%, nie mam więcej niż 140 stopni na termometrze spalin. Jak się rozpali piec, to zejdę tam zaraz z tym termometrem i zmierzę temperaturę powierzchni.

 

Ty masz kurde nawet takie same oba termometry, co ja :D

A jaką miałeś temperaturę powierzchni rury przy 200 stopni spalin?

Napisz coś więcej o swoim domu i jakie masz spalanie. Albo daj linka, jeśli już gdzieś to pisałeś.

 

Ma ktoś z was Vide Neta i mógłby się pochwalić wykresami temperatur i spalania z ostatnich dni? Ja przez ostatni tydzień miałem spalanie od 33,4 do 39,9 kg na dobę. Jestem ciekawy, czy ci co mają dużo mniej, to dlatego, że im się rzadziej odpala, czy dlatego, że krócej trwa jedno odpalenie, czy też dlatego, że mają mniejszy czas podawania.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zużycie waha się na poziomie 44-82kg dziennie, ale zaznaczam to na ukraińskim pellecie. Temperatura w domu to 21,5 stopnia. Spieki są takie, że gdyby nie automatyczne czyszczenie palnika to bez przerwy chodziłbym do kotłowni.

 

Do ogrzania około 480 metrów i piec o mocy 35kW

Edytowane przez robert004
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max ile miałem to 46 kg na dzień.

Mam 180 m2 ogrzewane i drugie tyle nieogrzewane (poddasze + piwnica). Dom z lat 60. z cegły i pustaków ocieplony 10 cm styropianu i otynkowany. Spadzisty, drewniany dach na poddaszu ocieplony 10 cm wełny mineralnej, utrzymuje się tam teraz temperatura około 17 stopni. W domu utrzymuję od 22,4 do 23,7 stopni (zależy jaka pora dnia). Do tego ogrzewam bojler z wodą dla 7 ludzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.