Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki wszystkim za pomoc - test paliwa zrobie w sobote. Policzyłem OZC i wychodzi 160kWh/m2 rocznie. A jeszcze wracając do ustawień powietrza na palniku i podawania mozecie cokolwiek powiedziec przy takiej wiedzy?

 

 

pozdrawiam

Mozesz wrzucić link do wyniku ?

 

Czym paliles wczesniej i jakie miales koszty ?

 

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1wa2

Wczesniej paliłem grubym weglem plus drewno bukowe. Koszty około 1,5 T  wegla czyli 1300zł plus 5 kubików drewna czyli czyli 900 wiec łacznie 2200zł za zimę.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić i obym się mylił.

Prosta matematyka.

 

Mój dom potrzebuje 69 GJ energii, spalam ok 3,5 tony rocznie.

69÷3.5

=19.7142857143

 

Twoj dom potrzebuje 90GJ

90÷19.7142857143

=4.5652173913

 

Przyjmijmy że Twoj pellet ma 19GJ z 1 tony i ty nie masz strat przy spalaniu.

90GJ÷19GJ/T

=4.7368421053T

Jezeli teraz przyjmiesz ze grzejesz 180dni to otrzymujemy:

4.7368421053t÷180

=0.0263157895 czyli 26,3kg/dobę

 

Jak dla mnie Twoje spalanie jest ok. Mozesz z nim zejsc ale niewiele.

 

 

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przy mrozach bedzie spalal 60kg/dobę.

W przyrodzie nic nie ginie.

 

Wysłane z mojego SM-T310 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za pomoc. Potwierdziliscie moje obawy. Pierwsza rzecz to bedzie ocieplanie wełną poddasza i wtedy zobaczymy.

 

Jeszcze raz dziekuje za uwagi.

 

 

pozdrawiam

 

Krzysiek

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg zasady to pomiar temp powinien być w odległości 1 średnicy czopucha od kotła.

Nic nie demontujesz , opiłkami się nie przejmuj, najlepiej aby wywiercić tak aby ten termometr szczelnie wszedł.

Jak wyjdzie dziura za duża to uszczelnić

Czasem termometry ma ją adapter z gwintem, wtedy wkręcasz adapter w otwór a w niego wkładasz termometr.

Koniec kapilary termometru powinien być w połowie średnicy rury.

 

Odebrałem dzisiaj termometr spalin, który przyszedł z Tekli do mojego sprzedawcy. Coś takiego:

 

5v39y8.jpg

 

Sambor pisałeś, że ta końcówka powinna być w połowie średnicy rury. Tymczasem mój sprzedawca mi mówił dzisiaj, że do rury powinna wchodzić tylko ta sama końcówka, a ten drut już nie. Czy to jest jakiś inny typ termometru, niż ty pisałeś?

 

2dkh3cm.jpg

 

Niestety ta końcówka nie ma ani gwintu, a ponadto jego budowa jest taka, że sam początek jest najszerszy, więc jak wywiercę dziurkę żeby się zmieściła, to od razu cała wpadnie do środka, więc muszę to jednak uszczelnić tym silikonem. 300 stopni wystarczy, tak?

 

Jeszcze kwestia, gdzie wywiercić dziurkę na to. Sprzedawca powiedział, że jak najbliżej pieca. Ty Sambor pisałeś, że w odległości jednej średnicy czopucha od kotła, czyli 16 cm. Tylko że teraz sobie zdałem sprawę z tego, że z pieca wychodzi czopuch i go nie widać, bo jest wewnątrz tej rury która idzie z pieca do komina. W ten czopuch to lepiej żebym się nie wwiercił. Wg DTR wystaje on 19 cm od pieca (na rysunku odcinek B2):

 

28b8a42.png

 

Tak więc jakbym wiercił 16 cm od kotła, to musiałbym się przewiercić przez dwie blachy: jedna z rury i jedna z czopucha.

 

qqqogj.jpg

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc tokiem wyliczeń Lamy mój dom powinien spalić 7,8 tony na rok. Po podzieleniu przez 180 dni daje średnio na dzień 43 kg. Czyli niepotrzebnie kombinuję? Moje spalanie jest w takim razie normalne? Wyszło mi 148 GJ/rok:
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1wdt
 

W co zainwestować, by taniej ogrzewać?
40% taniej
ocieplenie dachu 20cm styropianu

Tylko, że o to akurat w tym formularzu nie pytali. Dach ja mam ocieplony wełną szklaną 10 cm. Na nieogrzewanym poddaszu mam fajną temperaturę, która w tym sezonie grzewczym jeszcze nie spadła poniżej 15 stopni. Jedynie o co pytali, to ocieplenie podłogi poddasza. Gdy sobie tam wpisałem te 10 cm wełny szklanej, które de facto jest pod dachem, to wyszło już 97 GJ/rok, czyli trochę więcej niż gitarrowi:

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/1wdu

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór na termometr zrób jak ci pasuje, ale jak najbliżej kotła, jak będzie 20cm to świat się nie zawali.

Natomiast ten termometr to całkowite nieporozumienie.

Czujnik powinien być w środku strugi spalin.

Taki jak twój będzie robił błędy, tym bardziej , że masz gołą rurę spalinową.

O ociepleniu domu też ci pisałem ale ty najpierw chciałeś o kotle.

Prawidłowy termometr podawałem w linku kilka postów wstecz.

 

Jak na ocieplonym poddaszu masz ok 15C to tam ucieka ok 50% ciepła,

Jak masz zamiar ocieplić wełną to daj 15cm albo i więcej- to się w paliwie zwróci.

 

PS

Nie zapomnij o zawirowywaczach do kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczenia Lamy są jak najbardziej OK, ale pod warunkiem , że jest dobrze ustawiony kocioł.

Ja mam natomiast przelicznik ton pelletu na ciepło, który powstał przy pomiarach ciepłomierzem - to ok 12,5 MJ/kg.

Ten wsp to średnia ilości jaką odbiera dom, przy spaleniu w średniej jakości kotle.

Czyli jak spaliłeś 1t to dom potrzebował 12500MJ czyli 3472kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor dzięki za odpowiedź.

Termometr jest sprzedany przez Teklę, pasuje do otworu w panelu górnym kotła. Domyślam się, że Tekla jest jego producentem. Nie wpadło mi do głowy, żeby podejrzewać, że mogą sprzedać mi jakiś bubel. Gdy go zobaczyłem w sklepie, to od razu przypomniało mi się co pisałeś o tym, że koniec kapilary ma być w śroku średnicy rury. Długo dyskutowałem o tym ze sprzedawcą, ale już nie wypadało mi się wycofać z zakupu, skoro to specjalnie dla mnie zamawiał. Mam co mam. Zatanawiam się tylko, czy po prostu nie włożyć tej końcówki głębiej, żeby faktycznie była w środku średnicy rury. Tylko nie wiem, czy ten drut może być w środku rury. Jak myślisz?

 

Co do ocieplenia domu, to przedstawię szerzej sytuację, to może trochę zmienisz negatywne zdanie na mój temat. Gdy wprowadzałem się do tego domu, to nie był on nawet otynkowany, cały "kolorowy", bo zbudowany z cegły, ale dobudówki już z innych materiałów. Między cegłami był kruszący się cement. Jak się siedziało w pokoju, to normalnie od ścian wiało. Poddasze było nieocieplone, a wylewka na podłodze na poddaszu to był dramat, więc od sufitu też wiało, bo na poddaszu w zimie temperatura była tylko o parę stopni wyższa niż na zewnątrz. Okna w całym domu stare plastikowe, od których też wiało, ciężko je było nawet zamknąć. W kotłowni piec zasypowy, którym teść palił węglem i mułem.

Gdy po paru latach dom przeszedł na moją własność, to go ociepliłem styropianem 10 cm, otynkowałem, wymieniłem wszystkie okna na PVC dwuszybowe, zrobiłem wylewkę na poddaszu z wymieszanymi kulkami styropianu (żeby była lżejsza i trochę wytłumiła) oraz ociepliłem dach na poddaszu wełną szklaną 10 cm. Teraz 15 stopni tam to jest minimum, obecnie tam jest 17. Gdy w pokoju na piętrze mierzę temperaturę ścian, to jest ona mniej więcej podobna do temperatury sufitu (obecnie 21-22 stopni). Póki co ostatnim etapem była trzy miesiące temu wymiana kotła na peletowy. Jeśli fundusze pozwolą, to za rok dach na poddaszu będzie ocieplony drugą warstwą wełny szklanej, po czym zostaną wstawione płyty kartonowo gipsowe, a poddasze zostanie przedzielone ścianką działową na pół. Wstawie tam dwa okna dachowe i trzy kaloryfery. Dlatego też kupiłem nieco większy kocioł, bo na poddaszu chcę zrobić dwa dodatkowe pokoje. Tak więc ocieplanie podłogi poddasza mija się obecnie z celem. Wszystko jednak zależy od funduszy, a z tymi może być krucho, jeśli moje spalanie będzie takie wysokie. Dlatego jestem na tym forum i pisze tu tyle postów nie po to, żeby się z kimś kłócić, tylko po prostu szukam pomocy.

Brakuje mi też trochę czasu, żeby wszystko załatwiać, dlatego zauważyłeś pewnie, że pisze tutaj głównie nocami. Jak zamontuję termometr to zobaczymy na czym stoję. Jeśli potwierdzi się, że jest zbyt duża temperatura spalin, to kolejnym krokiem będą zawirowywacze i/lub kolejne płyty ceramiczne (mam jeszcze jedną wolną półkę). Ciąg w moim piecu to bowiem po prostu koszmar. Zerknijcie na ten filmik. Nadmuch 1%:

 


Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu zaczynasz płodzić "Starą Baśń", a to chyba nie w tym rzecz.

 

Co do ocieplenia poddasza to wełna rozłożona na podłodze może w następnym sezonie pójść na dach,

ale 20cm na dachu to mało, więc warto dać min 25cm.

Dlatego proponowałem 15cm na podłogę, jak będziesz robił dach to tą wełnę zwiniesz lub potniesz wg potrzeb i ocieplisz dach.

 

Obecny termometr trzeba wstawić w rurkę miedzianą , tak aby była osłonięta kapilara i taki zestaw wstawić w środek rury dymowej.

 

Musisz zdusić ten ciąg a do tego jest potrzebny zawirowywacz - wstaw go tam gdzie trzeba i po problemie.

 

Pisz jak zrobisz te 3 rzeczy :

termometr 

ocieplenie rury dymowej

zawirowywacze, które zrób na swój rozmiar a nie wg wymiaru kolegi - te rury w wymienniku

mogą być u ciebie większe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakiej średnicy ma być ta rurka?

Ciężko mi będzie rozłożyć wełnę na podłogę poddasza, bo jednak tam czasem wchodzę. Depcząc po tym mogę to zniszczyć?

Tak, planowałem dodać 15 cm wełny do tych 10 cm, które już tam jest.

A "Starą Baśń" rozpocząłem bo mi napisałeś, że zaczynam od kotła, a nie od ocieplenia. A to nie tak.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik to ta końcówka, a kapilara to ten drut, tak?

Jeśli tak, to ten czujnik ma w najszerszym miejscu 7 mm, a w najwęższym (tuż przy drucie) 4 mm. Sam drut ma grubość 1 mm. Jeśli jakimś cudem uda mi się kupić rurkę miedzianą o otworze powiedzmy 8 mm (poniżej na rysunku na brązowo), to mam ją tak nałożyć, że czujnik cały będzie odkryty, a drut przykryty, tak? Co w takim razie z tym "prześwitem" zaznaczonym na poniższym rysunku na zielono? Uszczelnić uszczelniaczem, czy zostawić?

 

wj9x8k.png

 

Rurka ma mieć długość powiedzmy 10 cm, z czego 8 cm wewnątrz rury, żeby się kończyła w połowie średnicy? Dobrze cię rozumiem?

Wychodzi na to, że muszę wywiercić w rurze bardzo dużą dziurę, żeby weszła ta rurka miedziana - co najmniej 10 mm?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby poprawnie ustawić podawanie, konieczne jest zważenie podawania przez godzinę

Własnie skonczyłem podawanie paliwa wyszło 5,1kg na 20 minut wiec 15,3kg na godzine. Kalorycznosc peletu z opakowania to 4,9-5,3 wiec wprowadziłem ze mam 5,1. Czy teraz jestes w stanie cos powiedziec o ustawiniach nadmuchu i podawaniu? teraz mam 

Powietrze min 27

Powietrze max 38

Podawanie 2,9

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak?

33arxo3.png

A tutaj ten zaznaczony na zielono prześwit (już sporo mniejszy, niż na poprzednim rysunku, ale jakiś na pewno będzie, bo pewnie idealnie dopasowanej rurki nie znajdę) uszczelniać?

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, znalazłem u siebie w piwnicy taką rurkę, która niemal idealnie pasuje (tylko 1 mm luzu), ale ona nie jest miedziana:

2enaw76.jpg

Może być, czy nie bardzo?
Rozumiem, że tą wełną (jaką?) miałbym tutaj uszczelnić?

24y8shz.jpg
s6hyqh.jpg




Położyłem sobie póki co ten czujnik tak na rurę:

2cxdn55.jpg

Efekt - 75 stopni:

14iml5j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie skonczyłem podawanie paliwa wyszło 5,1kg na 20 minut wiec 15,3kg na godzine. Kalorycznosc peletu z opakowania to 4,9-5,3 wiec wprowadziłem ze mam 5,1. Czy teraz jestes w stanie cos powiedziec o ustawiniach nadmuchu i podawaniu? teraz mam

Powietrze min 27

Powietrze max 38

Podawanie 2,9

 

pozdrawiam

Wprowadź tą wartość 15,3. Następnie podawanie ustaw takie żeby na wyświetlaczu ujrzeć moc kotła przy pracy palnika na 100%.

Edytowane przez gitarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jakim odcinku owinąć ten drut tą wełną? Przy samym wylocie drutu z rurki? Przy samym czujniku? Czy na całej długości rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.