Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opłacalność Kolektorów Słonecznych


Marcin33

Rekomendowane odpowiedzi

wynika, że ogrzewając cwu w zbiorniku 200l przy 8 kolektorach płaskich uzyskam rocznie zysk 1509 kWh/rok? Moje zapotrzebowanie to ok. 4000 kWh na rok, czyli pokryje moje potrzeby w 37,7%? Jeżeli tak jest to trochę mało i ekonomicznie nieopłacalne, chyba, że źle odczytałem te wyliczenia.

Witam,

Tu jest coś źle policzone. Wygląda to tak, jakby ktoś przyjął, że układ jest zupełnie nieoptymalny (np. nie potrafi wykorzystać 800 l zbiornika do podgrzania 200l latem).

Ale jak masz tylko zbiornik 200l, to rzeczywiście tak to może wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość Spednet

Przy naszym klimacie cięzko mi powiedzieć czy opłacalność takiego systemu grzewczego jest wysoko. Z moich obserwacji wynika ,że nie szczególnie jeżeli robimy to po kosztach i "solary" są tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co do symulacji to gdyby przyjąć iż jest to zgodne z rzeczywistością to nie miało by to sensu.

Średni uzysk na poziomie 172 kWh/m2 jest bardzo mizerny, zresztą sprawność 19,5% też o tym świadczy.

Ogólnie układy ze wspomaganiem ogrzewania jak tu ( czyli znacząco przewymiarowane pole pod kątem c.w.u. powodujące straty w okresie letnim kiedy tej energii nie wykorzystujemy - co widać też na symulacji iż w okresie letnim may pokrycie 100 % c.w.u.) będą bilansowały się gorzej niż w przypadku tylko c.w.u. lub gdzie latem wykorzystujemy energię solar do ogrzewania basenu odkrytego.

W praktyce budowa układu ze wspomaganiem ogrzewania powinna być pewnym kompromisem pomiędzy potrzebami energii na c.w.u. a ogrzewanie. Zwiększanie pola zbyt znacząco pod kątem ogrzewania w stosunku do potrzeb c.w.u. powoduje niewspółmierny wzrost kosztów inwestycji w stosunku do oszczędności na cele c.o.

Dodatkowo wadą takiego rozwiązania ( zbiornik w zbiorniku ) to też to iż nie mamy tu żadnego warstwowego ładowania czyli aby mieć ciepłą wodę musimy ogrzewać praktycznie "cały" zbiornik buforowy co też wpływa na efektywność układu.

 

Z moich doświadczeń w praktyce i z pomiarów jakie mam na kilku obiektach wynika iż układ solar zastosowany tylko na potrzeby c.w.u. jest w stanie dostarczyć około 550 kWh/m2 powierzchni apertury w skali roku.

W przypadku dobrego rozwiązania ( odpowiedni obiekt, dobre rozwiązanie hydrauliczne z warstwowym ładowaniem i nie rażąco przewymiarowane pole z kolektorami próżniowymi) z wspomaganiem ogrzewania osiągamy około 400 kWh/m2 powierzchni apertury w skali roku

 

Mam też pytanie o wasze spostrzeżenia odnośnie zaszronienia kolektorów.

Z tego co zaobserwowałem to zaszronienie nie jest aż takim problemem bo nie występuje ono przez znaczący okres czasu o ile jest "słońce", jeśli pogoda jest fatalna to czasem dłużej ale uzysku praktycznie i tak by prawie wcale nie było.

Z mich obserwacji zauważyłem iż znacznie szybciej w przypadku kolektorów próżniowych odszraniają się kolektory ze zwierciadłem niż bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

,, bo jak lutem miękkim to tylko woda w obiegu.??? jak to rozumieć? napewno jest osobny obieg przez pompke do bojlera sterowane termostatem ,[wężownica]800l pisze.na koncu i widać jak lutuje cyną 100m rurki i coś koło 10l płynu może zwykłe borygo?- Jak to wszystko przemyslane radiatory z cienkiej blachy szybko sie nagrzewają miedz bardzo dobrze odbiera ciepło na bank taki zbiornik 800l jak na domek to sie przez 1 dzien słoneczny zagrzeje jak nic a 800l starczy na kilka dni Taniocha !!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwe (fabryczne) kolektory płaskie dopuszczają temp kolektora w stagnacji 190 - 195C.

Lut miękki topi się od ok 200C i dlatego instalacje z i do kolektora wykonuje się z miedzi łączonej na lut twardy- ok 600C lub skręcane ze stali nierdzewnej łączonej na uszczelki.

Na tym filmie widać w tle palmy - to jakiś cieplejszy kraj np Hiszpania., tam można wykonać obieg z wodą w środku bo nie ma zagrożenia zamarznięciem.

 

 

,, Jak to wszystko przemyslane radiatory z cienkiej blachy szybko sie nagrzewają miedz bardzo dobrze odbiera ciepło

A widziałeś fabryczny kolektor - tam radiatory są spawane ultradźwiękowo z rurami

Piszesz że 6 kolektorów płaskich nawet takich jak na filmie potrafi zagrzać więcej niż 800l.

Byłem na Teneryfie tam w małym hotelu na dachu był sześcian z blachy ok 1,5 m krawędzi , pomalowany na czarno - to ponad 3m3 wody bez żadnych kolektorów i wieczór woda zawsze była ciepła , ba nawet gorąca.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko racja co mowisz ale; 1 jakie koszty pomysłowego dobromira a jakie koszty fabrycznych? 2 po co ci temp pow 100C idzie to zabezpieczyć przed zagotowaniem 3 zalać petrygo 4 wystarczy od maja do pazdziernika a reszte grzać np eko grochem razem z CO nie trzeba katować kotła latem 4 Owszem widać że tam cieplej bo w tle palma jakaś ale nie zaciepło bo ,,dobromir'' dość ciepło ubrany podejrzewam że niezagorąco mu tam . 5 sam zauważyłem że np wąż ogrodowy potrafi sie zagrzać i to dość mocno 6 ciężko bedzie zagotować w naszm klimacie Ja jezdze latem z campingiem i mam zrobiony prysznic z 40l baniaka kłade go na dachu i spokojnie w 4 osoby się kompiemy 10l +5l zimnej bo trzeba ją zchłodzić na 1 osobe sitko oszczędne i wystarcza zobacz np tu;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam,

 

Chciałabym zainstalować u siebie w domu zestaw kolektorow słonecznych.Wczoraj trafiłam w sieci na artykuł o solarach (podsyłam link: http://solarinfo.pl/index.php/page/view_article/18-Dlaczego_warto_zainwestowa%C4%87_w_kolektory_s%C5%82oneczne?) Pisza tam, ze kolektory zwracają się w ciągu kilku lat od instalacji. Jak dokładnie mozna obliczyć czas zwrotu kosztow takiej inwestycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Święta prawda, czasem lepiej kupić co markowego za wyższą cane niż coś kiepskiego a taniego.

 

Co do czasu zwrotu do nie można tego obliczyć bardzo dokładnie ale szacunkowo przyjmując pewne założenia można obliczyć to w miarę dokładnie.

 

Co do podgrzewania w sposób domowy to można w słonecznej pogodzie rozwinąc kilometr węża czarnego a uzyskamy około 133 c.w.u. nie wiem czy to jest dla przecietnego człowieka do realizacji.

 

To tak jak wystawianie czarnej beczki na słońce, woda bedzie ciepła tylko gdzie komfort, kąpiel pod drzewem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy wtrancam że tak powiem swoje 3 grosze Gó... o wicie i pieprzycie farmazony!!!! co do solarow byłem negatywnie nastawiony Ale teraz gdy mam samoróbke powiem montować !!!!!!!!!!!! samemu ze złomu!!!!!!!! przyjechała firma wyceniła 20 tyś zł pl no troche kasy jest!!!!!! nie? postanowiłem że zrobie sam i zrobiłem za ok2 tyś mnie kosztowało !!!!! dużo !!!!! ale teraz 10 -15 osób bierze prysznic za darmoche!!!!!!!!!! Czemu ja taki głupi byłem że wcześniej nie zbudowałem i płaciłem po 1 tyś na mc, bo głupi byłem i wy też takie pirdoły piszecie bo się g..,..,.o znacie w temacie !! w 2 widze miechy mi się wróciły koszty!!!!!!! słonko wode gotuje n A na jesien zima wiosna będzie 3 zmontowany !!! A na wiosne następny zestaw w 2 domu .

post-39699-0-12106700-1343425427_thumb.jpg

post-39699-0-37014500-1343425447_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie kolego, rozmawiamy o kupnych solarach i to w dodatku o całych zestawach ze zbiornikami grupami pompowymi i automatyką i usługą zamontowania.

Oczywiście, że się opłaca samemu solary zrobić, tylko trzeba umieć trochę rzeczy.

Normalny zjadacz chleba to nie potrafi nawet kolanka prawidłowo w rurę wkręcić, uwierz mi.

Jeszcze dodatkowo Twój post pokazuje jak te ceny są pojechane na maxa, do granic absurdu :lol:

Tak, że tak trzymać, ale spokojnie, z uśmiechem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak koledzy macie racje, ale są bracia szwagry koledzy i jak sie zje i wypije to jest wszystko możliwe nie ma jak pomoc sąsiedzka!! hi hi . Powiem tak, jak postawiłem solary to tera sąsiedzi z byka na mnie patrzą nie wiem dlaczego? Jeden mi mówi, że jego system [ gazowy jest najlepszy] To ja, że moj jest za darmo, a on że bzdury opowiadam, no to ja że 12 osób wzieło prysznic za darmoche, a on nadal że płaci tylko za gaz 2 zł za 1 prysznic, jak tu z nim gadać? Inni patrzą na mnie z byka jak bym ześwirował i pytania co ja na tym dachu robie od kilku dni :ph34r:.

A ja na to że tak mi się spodobało, że chyba cały dach zabuduje tymi klatkami i króliki będe hodował, nawet moja kobita z poczatku wariowała, ale jak sie oparzyła od wody solara to odpuściła. Teraz sama domowników namawia, aby brać prysznic w 2 domku bo woda tam za darmoche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak koledzy macie racje ale są bracia szwagry koledzy i jak sie zje i wypije to jest wszystko możliwe nie ma jak pomoc sąsiedzka!! hi hi . Powiem tak jak postawiłem solary to tera sąsiedzi z byka na mnie patrzą nie wiem dlaczego? Jeden mi mowi że jego system [ gazowy jest najlepszy] To ja że moj jest za darmo a on że bzdury opowiadam no to ja że 12 osób wzieło prysznic za darmoche a on nadal że płaci tylko za gaz 2 zł za 1 prysznic jak tu znim gadać ? Inni patrzą na mnie z byka jak bym ześwirował i pytania co ja na tym dachu robie od kilku dni :ph34r:

 

Jak jeszcze nie miałeś kontroli,albo pisma z nadzoru budowlanego,to masz nie najgorszych sąsiadów.Zobacz jak "życzliwi" sąsiedzi potrafią kłopotów narobić:

 

 

http://expresskaszubski.pl/aktualnosci/2011/11/nadzor-budowlany-ta-przyczepa-to-budynek-mieszkalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @kabajo6 co ma piernik do wiatraka?

Pozwolenie na budowę jest wg PB potrzebne do dla obiektów "wbudowanych" w ziemię.

Jeżeli kolega @kociolsam postawiłby te solary na samodzielnie wybudowanym fundamencie to mógłby być problem.

Jeżeli stawiasz wiatrak do elektrowni wiatrowej to musisz mieć pozwolenie budowlane na fundament i maszt.

Jeżeli takę prądnicę umieścisz na płaskim dachu domu , lub na szczycie kalenicy to już nie potrzeba pozwolenia na budowę.

Gdyby było potrzebne pozwolenie to także na wszystkie anteny satelitarne itp

Jedynym ograniczeniem jest konserwator zabytków dla obiektów zabytkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem,że nie musi mieć pozwolenia na te solary,ale czasem znajdzie się taki,co spróbuje donosik napisać.

 

A swoją drogą tego urzędnika,co ocieplenie przyczepy potraktował jako samowolę budowlaną powinni umieścić w zakładzie dla umysłowo chorych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Z kolektorami jest trochę inaczej. Na umieszczenie kolektorów na dachu nie trzeba mieć ani pozwolenia ani nawet zgłoszenia o ile nie wystają ponad dach 3m. To co jest wymaganie przy instalacjach solarnych to pozwolenie na instalację. Czyli te dwie rurki które idą od kolektorów do zbiornika. Ale jeżeli wejdzie ustawa o OZE a ponoć ma wejść od 2013r sytuacja się zmieni i Prawo Budowlane w tej kwestii zostanie zmienione i nie trzeba ani pozwolenia ani nawet zgłoszenia również na instalacje.

pozdrawiam.

Witold

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.