Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Życie Bez Prądu - Możliwe?


SONY23

Rekomendowane odpowiedzi

Zużycie dla całego domu. 

4,5kW mam od miesiąca, wcześniej miałem 2,2kW i uzysk z tego był 2100kWh.

 

Tu można zobaczyć w czasie rzeczywistym jak pracuje instalacja pv.

http://rpi-pvmonitor.sytes.net/moc/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiam u Pana "AdamMa" taki zestaw 4,5 kW proszę podać termin wejścia na budowę, kwota oczywiście z linku 74 i gwarancja na sprawne działanie przez okres zwrotu poniesionych kosztów.poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hermogenes, to jest moja prywatna instalacja, zrobiona we własnym zakresie z używanych paneli, inwertery to tzw. leżaki magazynowe z zerowym przebiegiem.

 

@mittek, pracuje już od miesiąca 4,5kW co widać na wykresie jako "suma faz123". Wydajność jest liczona dla 2,2kW bo obie instalacje pracują na różnych licznikach(test która instalacja ma większą wydajność), od maja obie podpięte będą pod jeden licznik. Minus na pierwszej fazie oznacza energię oddawaną do sieci(oba inwertery mam podpięte pod jedną fazę tak samo jak wszystkie odbiorniki w domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hermogenes, to jest moja prywatna instalacja, zrobiona we własnym zakresie z używanych paneli, inwertery to tzw. leżaki magazynowe z zerowym przebiegiem.

 

@mittek, pracuje już od miesiąca 4,5kW co widać na wykresie jako "suma faz123". Wydajność jest liczona dla 2,2kW bo obie instalacje pracują na różnych licznikach(test która instalacja ma większą wydajność), od maja obie podpięte będą pod jeden licznik. Minus na pierwszej fazie oznacza energię oddawaną do sieci(oba inwertery mam podpięte pod jedną fazę tak samo jak wszystkie odbiorniki w domu).

To wszystko wyjaśnia.

Teraz to musisz chyba zwiększyć zużycie albo trochę podarować bo chyba nie wszystko wypychasz do sieci.

 

Też mam system z używek ok. 4 letnich a Twoje panele iluletnie? i czy porównywałeś wydajność z podobną instalacją z Twojego regionu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyliczeń wychodzi że będzie na styk, może nawet odrobinę zabraknąć energii żeby wyjść na zero, ale zobaczymy za rok jak to wypadnie.

 

Najstarsze panele(suntech 245W, mono, 9 szt.) mają w tej chwili 5 lat. 10 pozostałych to panele 4 letnie(canadiansolar 230W). Mojej najbliższej okolicy są 3 instalację o mocy 12kW każda ale nie mają monitoringu, właściciele nie chcą ingerować w instalację zrobione przez firmy. Z odczytów z inwerterów wychodziły uzyski podobne do moich.

 

Bardzo mnie ciekawi ile energii można uzyskać z elektrowni wiatrowych, chciałby zobaczyć jakiś monitoring takiej elektrowni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zupełnie inna beczka śledzi i nici z instalacji co by miała szansę na taki wynik kW/zł .poz Hermogenes

Rozejrzyj się, bo zdaje się takich instalacji jest już więcej niż tych nowo/firmowych. IMHO przy tych cenach i tych regulacjach prawnych jest to jedyny sensowny sposób cokolwiek zyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie natężenie ma hałas z turbin wiatrowych?

poziom-halasu-turbina-wiatrowa.png Hałas z turbin wiatrowych na tle innych hałasów
Powyższa grafika wskazuje, że turbiny wiatrowe spośród różnych źródeł dźwięków klasują się w dolnej części stawki. W odległości 150m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi ok. 45 dB czyli mniej niż hałas jaki panuje w domu podczas oglądania TV czy rozmowy. Samochód jadący z prędkością 65 km/h w odległości 100 m generuje hałas 55 dB a ciężarówka jadąca z prędkością 50 km/h oddalona w odległości 100m to 65 dB. Wszechobecne samochody to poziom hałasu znacznie wyższy niż farma wiatrowa. Miejski ruch uliczny to aż 90 dB na tym tle turbiny wiatrowe są naprawdę ciche. Należy także zaznaczyć, że elektrownia wiatrowa pracuje w polskich warunkach wietrzności od 15 – 25% dni w roku, co oznacza, że przez resztę czasu jest nieruchoma i nie emituje hałasu. Dodatkowo podczas wietrznej pogody sam wiatr poruszając naturalne przeszkody jak drzewa stwarza głośne tło, na którym hałas turbin jest mniej słyszalny.

Rodzaje hałasu turbin wiatrowych.

W przypadku turbin wiatrowych mamy do czynienia z dwoma źródłami, rodzajami hałasu:
  1. aerodynamicznym, który emitowany jest przez obracające się łopaty wirnika,
  2. mechanicznym, który, emitowany jest przez przekładnię i generator.
Nowe turbiny wiatrowe dzięki izolacji akustycznej gondoli, mają w znacznym stopniu ograniczony hałas mechaniczny do poziomu praktycznie nie słyszalnego przez człowieka gdyż zagłuszany jest on przez głośniejszy szum aerodynamiczny. Hałas mechaniczny stanowi problem w starych modelach turbin, które obecnie są demontowane za granicą i niestety często instalowane w Polsce. Poziom emitowanego hałasu mechanicznego wzrasta wraz z wiekiem turbiny o ok. 1% rocznie. Dlatego stare przestarzałe turbiny mogą być źródłem nadmiernego hałasu. poz Hermogenes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co by nie było to najgorszym modelem turbin sa wysokoobrotowe turbiny przydowmowe ,kazde inne generują mniej niz tło ą ze powyzej 45DB tła pomiarów sie juz nie robi to wszytkie te duze generatory 0,8,1,2 ,1,6MW nie sa objęte pomiarami bo zawsze generują mniej niz tło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbiny też już "udupili" - za Onet.pl

I po raz kolejny cisną się słowa  Mistrza Wyspiańskiego - A to Polska właśnie

 

 

 -Małe wiatraki na skraju bankructwa
Rolnicy inwestowali w elektrownie wiatrowe, zabezpieczając je swoim majątkiem. Dziś nie mają na spłatę rat kredytów i boją się przejęć za bezcen. Wszystko przez bardzo niskie ceny zielonych certyfikatów - pisze "Rzeczpospolita"Właściciele wiatraków dotują je z innych działalności, np. rolniczej czy przetwórczej. To często biznesy rodzinne. Stawiając pojedyncze turbiny osoby te lokowały w nich oszczędności życia lub zadłużały się. Dzisiaj mają problemy ze spłatami i walczą o przetrwanie - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita".

 


Powodem są taniejące zielone certyfikaty, które miały stanowić wsparcie od państwa. Przyczyną ich niskiej ceny jest nadpodaż. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" nadwyżka pojawiła się po przyznaniu przez rząd PO-PSL wsparcia dla współspalania. Koalicja przez lata nie zdecydowała się na zdjęcie nadwyżki przez zwiększenie obowiązku umorzenia certyfikatów.

Za certyfikat dzisiaj płaci się ok. 25 zł/MWh czyli 10 proc. tego, co w czasach prosperity. Do tego dochodzi 160 zł/MWh za energię. Małe wiatraki są zdane na cenę z rynku. Nie mają umów długoterminowych na certyfikaty czy energię. Zainteresowani kupnem wiatraków już pukają do banków oferując za nie o wiele mniej niż wynosiła wartość inwestycji.

Od stycznia tego roku część samorządów nalicza wyższy podatek od nieruchomości dla turbin (nie tylko od części budowlanej, ale też technicznej). Jest to efekt tzw. ustawy wiatrakowej, która miała regulować techniczny, a nie podatkowy aspekt działania turbin. 1 stycznia 2018 roku ma także zostać zniesiony obowiązek odkupu energii dla ponad 500 kW. - powiedział "Rzeczpospolitej" Kamil Szydłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Małej Energetyki Wiatrowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy hałas jest męczący czy nie zależy od indywidualnych preferencji tego kto go słucha. Np dla mnie buczenie silnika jest uciążliwe chociaż jest zagłuszane przez samochody czy pociąg za oknem a które mi nie przeszkadzają.. Podobnie może być z turbinami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest takie Stare przysłowie ." Jeśli chcesz uderzyć psa kij zawsze się znajdzie" to by było na tyle w kwestii wyższości fotowoltaiki nad wiatrakami.poz Hermogenes

 

ps Kiedyś pojechałem nad ocean cały czas nie mogłem zatrybić czemu  ludzie tutaj jeżdżą płacąc za wątpliwą ciszę i błogi nastrój prawdziwe pieniądze,?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Proste jest piękne i stosunkowo tanie. Dawno chodziło mi po głowie magazynowwnie energii na podobnej zasadzie jak kiedyś działały zegary z " odważnikami". I proszę inni już to będą robić...

https://tech.wp.pl/japonia-softbank-inwestuje-110-mln-dolarow-w-gigantyczna-wieze-od-energy-vault-6414952084842625a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, SONY23 napisał:

Proste jest piękne i stosunkowo tanie. ,,,,

To co podlinkowałeś raczej, nie jest proste. To jest przede wszystkim myśl wyrafinowanego kunsztu inżynierskiego.
Tanie także raczej nie będzie, bo Ci wyrafinowani inżynierowie, są podobno bardzo zachłanni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magazynowanie energii elektrycznej a w zasadzie jej zamiana (na energie potencjalna) nie jest niczym innowacyjnym. Tak od kilkudziesieciu lat pracuja elektrownie szczytowo-pompowe. Dlaczego podnosic bloki betonowe jak mozna przepompowac wode...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszej ojczyznie tego miejsca i zasobow (wydaje mi sie :) ) nie brakuje, wiecej jest obaw, pytan, sprzeciwu spolecznego i oczywiscie braku funduszy.

@Andrzej_M_ porownaj te kilkadziesiat ton betonu (moze byc i kilkaset i kilka tysiecy) do objetosci zbiornika zarnowiec, solina, porabka i inne mniejsze.

Moze gdzies na swiecie tak, u nas sa jeszcze inne mozliwosci - tak mysle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.