Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w kolejnym dniu biegania do kotłowni i sprawdzania ile spalił. 

Przepiołem czujnik powrotu pod sam kocioł i ustawiłem temperaturę 41 stopni.

czujnik pokojowy ustawiony na 22 to kocioł potrzebuje 67 stopni zadanych, nagrzewa się do 80 stopni a w instalację ledwie pcha 38-max 40 stopni , czy to normalne?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temperatura kotła dochodziła do 80 to w sieci było 40 i na powrocie 40 a temperatura zadana pokojowa 22 a na teście czujników ledwo 21,5. Jak przepiołem czujnik powrotu z powrotem za zawór 4D to na kotle 60, w sieci 48, powrót 40. Tylko kocioł jakby częściej się właczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JS45 to masz coś nie tak. Opisz swoja instalację, co masz co nią steruje i jak jest podpięta pod piec.

Edytowane przez RobikF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarcinMM, życzę powodzenia przy spalaniu na tych ustawieniach.

Tak j/w Opisz swoja instalację, co masz co nią steruje i jak jest podpięta pod piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-70277-0-96038600-1479415388_thumb.jpgpost-70277-0-71206700-1479415552_thumb.jpgpost-70277-0-58474600-1479415622_thumb.jpgWitam i dzięki że chcesz pomóc. Cała instalacja ogrzewa trzy grzejniki na parterze i cztery na I piętrze. Na parterze jest trochę podłogówki : holl, wc, łazienka, kuchnia razem cztery obwody z mieszcza na którym jest zawór z nastawami temperatur. Całość pracuje na jednym obiegu z pompą  i zaworem 4D z siłownikiem. Osobny obieg z pompą jest na ciepłą wodę, nowy 200l zbiornik COSMO. Kocioł SAS BIO SLIM 14 Kw. Sterownik multiFun wersja 17. 03.16. Palę peletem ze stelmetu OLIMP. Teraz zamówiłem z Barlinka liściasty. Szukam jakiegoś rozwiązania na zmiejszenie spalania. Przedtem miałem miałowca ale po 11 latach zaczoł przeciekać. Czujkę pogodową mam na zewnątrz i wewnątrz, Kocioł chodzi na ustawieniach z tego forum. Po montażu i ustawieniach na pelet kocioł pracował na 100 procent i był pełen ognia a palił jeszcze więcej. Czujnik powrotu jest wpięty na powrocie z instalacji przed zaworem 4D a ochrona ustawiona na 20. Gdy przepiełem czujnik pod piec i ustawiłem 41 stopni to kocioł nagrzewał się do 80 a w instalację pchał bardzo niską temeraturę.

Cała kotłownia się nagrzewała  więc wróciłem do poprzednich ustawień. Specem nie jestem ele ten czujnik pokazuje swoje a powrót i tak jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piotr z okolic Zielonej Góry. 

Jestem posiadaczem pieca na pellet SAS BIO MULTI 17 kw ze sterownikiem Multifun Recalart (rok produkcji piece 2015). Czytam ten temat codziennie i wiele sie dowiedziałem, ale nadal jestem laikiem w sprawach tego pieca jak również zrobionej instalacji, ale o tym innym razem. Chciałbym najpierw zapytać w jaki sposób podłączyć się do internetu, bo jakm czytam, widzę łatwiej póżniej komuś wejść  i zweryfuikować pewne dane zdalnie, więc chciałbym od tego zacząć. Blisko mam router, więc może można go podłączyć bezpośrednio kabelkiem? Jeżeli tak to chciałbym zapytać gdzie to mam podłączyć, bo w instrukcji nie znalazłem, a i żadnego wejścia w piecu niestety również. Jeżeli nie, to czy wymagane jest zakupienie jakiegoś dodatkowego modułu? Od tego chciałbym zacząć, poźnieej na ile się znam przedstawie co/ jak mam podlaczone i oczywiście poprosze o pomoc w zmniejszeniu spalania:) Dziękuje za założenie tego tematu, bo to chyba jedyne miejsce gdzie można się coś dowiedzieć i są jeszcze osoby, które podzielą się wiedzą :)

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć jestem tu nowy więc witam wszystkich serdecznie mam zamiar kupić piec na pellet sas bio efekt 14kw . Mógłbym prosić o wskazówki dotyczące instalacji c.o. jak polaczyc grzejniki ok 8 szt. Z podlogowka ok 80m2

 

Szukałem dużo po forach ale jest tego tyle że już nic sam nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piotr z okolic Zielonej Góry. 

Jestem posiadaczem pieca na pellet SAS BIO MULTI 17 kw ze sterownikiem Multifun Recalart (rok produkcji piece 2015). Czytam ten temat codziennie i wiele sie dowiedziałem, ale nadal jestem laikiem w sprawach tego pieca jak również zrobionej instalacji, ale o tym innym razem. Chciałbym najpierw zapytać w jaki sposób podłączyć się do internetu, bo jakm czytam, widzę łatwiej póżniej komuś wejść  i zweryfuikować pewne dane zdalnie, więc chciałbym od tego zacząć. Blisko mam router, więc może można go podłączyć bezpośrednio kabelkiem? Jeżeli tak to chciałbym zapytać gdzie to mam podłączyć, bo w instrukcji nie znalazłem, a i żadnego wejścia w piecu niestety również. Jeżeli nie, to czy wymagane jest zakupienie jakiegoś dodatkowego modułu? Od tego chciałbym zacząć, poźnieej na ile się znam przedstawie co/ jak mam podlaczone i oczywiście poprosze o pomoc w zmniejszeniu spalania:) Dziękuje za założenie tego tematu, bo to chyba jedyne miejsce gdzie można się coś dowiedzieć i są jeszcze osoby, które podzielą się wiedzą :)

Pozdrawiam

Piotr

Odkręć sterownik i z tyłu sterownika masz wejście na gabel internetowy. Druga strona do rutera.

Linki do Instrukcji podłączenia do platformy:

 

http://recalart.com/data/gfx/file/2015/11/Skr%C3%B3cona%20instrukcja%20uruchomienia%20us%C5%82ugi%20w%20Platformie%20e-multifun%20(09_11_2015).pdf

 

http://recalart.com/data/gfx/file/2016/06/e-multifun%20konfiguracja%20regulatora%20(2).pdf

 

 

 

 

Ustawienie parametrów inernetowych >Zaawansowane>Ethernet>Ustawienia

 

 

 

 

Mode: Auto lub Manual (tryb Manual wymaga wpisania  nastaw sieciowych ręcznie, ip, mask, Gate)

 

E-Time: on

 

Loc +01

 

Czas letni: OFF

 

 

 

 

Z pola >Zaawansowane>Ethernet> Informacja:

 

Spisać numer ID: (24 znaki) Numer ID należy wpisać w polu dodania nowego sterownika

 

W polu Informacja po naciśnięciu pokrętła pojawia się diagnostyka sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat następujący układ otwarty bojler cwu spięty zaraz za piecem zawor czterodrozny potem grzejniki i w zasilaniu wpiety zawor 3 D do podlogowki oczywiście do każdego obiegu pompa. Hydraulik proponuje mi podlogowek na rtl tylko nie bardzo wiem jak ten zawor działa.

 

Jak macie układy u siebie rozwiązane?

 

Jak to wykonac aby nie przekombinowac a w miarę było to sterowalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkręć sterownik i z tyłu sterownika masz wejście na gabel internetowy. Druga strona do rutera.

Linki do Instrukcji podłączenia do platformy:

 

http://recalart.com/data/gfx/file/2015/11/Skr%C3%B3cona%20instrukcja%20uruchomienia%20us%C5%82ugi%20w%20Platformie%20e-multifun%20(09_11_2015).pdf

 

http://recalart.com/data/gfx/file/2016/06/e-multifun%20konfiguracja%20regulatora%20(2).pdf

 

 

 

 

Ustawienie parametrów inernetowych >Zaawansowane>Ethernet>Ustawienia

 

 

 

 

Mode: Auto lub Manual (tryb Manual wymaga wpisania  nastaw sieciowych ręcznie, ip, mask, Gate)

 

E-Time: on

 

Loc +01

 

Czas letni: OFF

 

 

 

 

Z pola >Zaawansowane>Ethernet> Informacja:

 

Spisać numer ID: (24 znaki) Numer ID należy wpisać w polu dodania nowego sterownika

 

W polu Informacja po naciśnięciu pokrętła pojawia się diagnostyka sieci

Witam

dziękuje za pomoc:) udało się podłączyć bez strat, konto założone :) działa wszytko.

Dziękuje

Jutro część dalsza

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Podłączam się, gdyż też jestem użytkownikiem pieca SAS.

 

Mam dom 190m2, ogrzewanie podłogowe – 2 niezależne instalacje (130m2), pozostała część - grzejniki (60m2)  

 

Piec:SAS Bio Solid 19kW – na sterowniu jest 17 kW, (nie ma na sterowniku opcji wyboru 19kW)

Zużycie pelletu 30 kg/dobę – trochę dużo

 

Instalacja:

-zawór 4d afriso – bez siłownika (zasilanie: grzejniki,  CWU) – ustawieny na: 4

-zawór 3d afriso – bez siłownika (zasilanie: instalacja podłogowa) – ustawiony na: 3 (temperatura: 40 st C)

-zawór 3d afriso z termostatem (zasilanie: instalacja podłogowa) – ustawiony na: 6 (temperatura: 35 st C

- mam podpięte 2 wewnętrzne czujniki temperatury sterujące pompkami do podłogówki. Pompki do podłogówki są podpięte pod oddzielny sterownik, który je włancza po uzyskaniu na piecu 43 st C. (nie można było dwóch pompek podłączyć bezpośrednio do pieca, gdyż cały czas paliło bezpiecznik)

 

Po zmianie ustawień pieca jak niżej, sugerując się wpisami na forum:

ROZPALANIE:
czas przedm.komory-15sek   
czas wst. zasypu-30sek            
moc wnetylatora-40%              
max czas pracy grzałki-3min
temp. wyłączania grzałki -17 st C    
czas zapłonu-130sek
czas pracy podajnika - 2sek            

czas postoju podajnika-50sek          
czas pełnego rozpalenia-7min          
temp. zakończenia-10 st C
 
PALENIE:
moc minimalna
czas podawania-2sek
czas postoju podajnika-12sek
czas postoju rusztu-3min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-40%
 
moc maksymalna - domyślnie ustawiona u mnie
czas podawania-3sek                
czas postoju podajnika-12sek    
czas postoju rusztu-4min            
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora-54%
 
PODTRZYMANIE:
czas pracy podajnika-8sek
czas postoju podajnika-6min
czas postoju rusztu-15min
czyszczenie rusztu-1
moc wentylatora 35%              
opóźnienie wył nadmuchu-10sek
opóźnienie zał podajnika-10sek
 
wybór paliwa-inne
PID-PID standard
rodzaj pracy- palenie podtrzymanie
 
czas operacyjny wejścia w tryb wygaszania-20min      
ograniczenie temp. spalin-240 st C
zasobnik pelletu- harmonogram 8:00-24:00
 
obieg CO1
-zadane- 53 st C
-obniżenie temp. ogrzewania - 10 %        
-program tygodniowy nr 3                        
-obieg włączony
 
obieg CO2
-zadane -50 st C
-obniżenie temp. ogrzewania - 40%         
-program tygodniowy nr 3
-obieg wyłączony                                      
 
CWU
-zadane 40 st C                      
-histereza 4 st C
-program tygodniowy nr 3
-legionella-nieaktywne
priorytet CWU- nieaktywne
-obieg włączony
 
SERWIS:
kocioł:
temp. minimalna-50 st C
temp. maksymalna-85 st C
temp. krytyczna kotła-90 st C
temp. powrotu -40 st C
dodatkowa temp. kotła -10st C
czas ruchu rusztu-20 sek
moc kotła - 17kw (na obudowie pieca podano 23kw)          
wydajność podajnika-0,70 kg                                                
typ sterowania-ręczny
typ ogrzewania-grzejniki
temp. włączenia pompy -42 st C
priorytet-normalny
 
CO2
typ ogrzewania - podłogowe
typ sterowania - ręczny
temp. włączenia pompy - 42 st C
priorytet - normalny
 
CWU
temp. włączenia pompy 40 st C

 

Zużycie pelletu trochę zmalało do około 25 kg na dobę, (ale i na zewnątrz jest trochę cieplej), lech ostatnio po nocy piec wygasł.

 

Temperaturę teraz na piecu mam ustawioną na: 55 St C, piec nagrzewa sie do około 74 st C, po czym przechodzi w stan podtrzymania, przy spadku do około 52 st C, ponownie sie odpala. Co dziwne teraz piec pracuje cały czas tylko z mocą 20%,  bez różnicy czy po wygaszeniu czy też po przejściu ze stanu podtrzymania.

 

Bardzo proszę o informację czy jeszcze coś można zmienić w parametrach aby obiżyć zużycie pelletu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej wersji programu powinien być Twój kociołek napisz którą Ty masz wersję. Jeżeli najnowszą to musisz zjechać w dół poniżej 36Kw tam są dodane nowe moce dla kotłów takich jak Twój.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ustawieniu paliwa inne moc kotła nie ma odzwierciedlenia na panelu i pokazuje 20% . 

Ty np masz kocioł ustawiony wg parametrów 3/12 dla kotła o mocy 13,6 Kw

a i CWU masz troszkę zimne , ustaw 46 i histereze 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wchodzisz w napisz To daj więcej opcji i potem masz pliki do załączenia i załącz plik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz trochę o instalacji, proszę o wyrozumiałość jeżeli trochę źle formułuje albo dziwne pytania, kompletnie na tym się nie znam po prostu... zaczynam dopiero raczkować w temacie...

Domek nowy z poddaszem użytkowym - około 110 m2+20 m2 garaz+7 m2 kotlownia, cegła porotherm, styropian z grafitem 20,

Cała instalacja to hybryda składająca się z :

- zestaw solarny cosmossun(kolektory plaskie-3 sztuki, zbiornik 300 l), to działa  ok, zanim jeszcze zaczęliśmy mieszkać ciepła woda była non stop i tak prawie do połowy października (bardzo zadowoleni jesteśmy)

- kominek z płaszczem wodnym makroterm simple 14 kw : osobiście byłem na nie, ale po tym krótkim czasie powiem ,że rewelka... bardzo szybko nagrzewa się woda ciepła , jak również kaloryfery są bardzo gorące, niestety paliłem za świeżym drewnem i porobiły się naloty w piecu..przestawiłem sie na brykiet a drzewo schnie (ale to inny temat...)

post-69908-0-01569000-1480065017_thumb.jpg

 

- piec na pellet sas bio multi 17 kw  (oprogramowanie 03.12.15), wymiennik ciepła cos-20  firmy secespol oraz pompy LFP z leszna,bezprzewodowy regulator pogodowy Salus

 

Nie posiadam oddzielnego obiegu na podłogówkę, zrobione mamy w łązienkach i kuchni przedłużenie z kaloryferów

Poniżej zdjęcia jak to wygląda, numeracja pomp: 1- ogrzewanie kominek, 2 -ciepla woda kominek, 3- ogrzewanie piec, 4- ciepła woda piec, 5- kocioł ( ale co ona robi nie wiem, zawsze działa jak piec chodzi)

Co do ustawień, to piec jest na pid standard, opcja palenie-wygaszenie eco,  na piecu i na regulatorze ustawione podobne godziny działania (rano od 4.00 do 7.00, po południu od 15 do 22.00, sobota/niedziela cały dzień) temperatura na noc -20 stopni, na dzień jak jestesmy 22,4 stopnie

Pellet Stelmet lava 6mm (w cenie 13,99 za 15 kg worek), palenie wg programu w przeliczeniu około 20-25 kg dobę. 

Jestem podłączony do netu. Pytanie czy na innych ustawieniach będzie mniejsze spalanie? 

post-69908-0-50074500-1480065596_thumb.jpgpost-69908-0-41534500-1480065607_thumb.jpgpost-69908-0-41373500-1480065615_thumb.jpgpost-69908-0-88499200-1480065623_thumb.jpgpost-69908-0-91575300-1480065632_thumb.jpgpost-69908-0-94767600-1480065646_thumb.jpgpost-69908-0-69998300-1480065658_thumb.jpgpost-69908-0-44290200-1480065674_thumb.jpgpost-69908-0-07857000-1480065688_thumb.jpgpost-69908-0-84868800-1480065695_thumb.jpgpost-69908-0-32827500-1480065806_thumb.jpgpost-69908-0-22328700-1480065817_thumb.jpgpost-69908-0-38536600-1480065828_thumb.jpgpost-69908-0-90624800-1480065834_thumb.jpgpost-69908-0-24154100-1480065843_thumb.jpgpost-69908-0-48741700-1480065858_thumb.jpg

Edytowane przez fito1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.