Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Pelmax Nibe-Biawar Opinie Użytkowników


Damian111

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba bylo ja bylem za granica jak byla robiona cala instalacja to byl dom rodzicow oni wzieli instalatora ktory rzekomo sie znal i teraz sam wykrywam jakie kwiatki porobil 2 lata temu wiec staram sie wszystko samemu zrozumiec za nim przyjdzie nastepny poprawiac zeby bylo to zrobione jak nalezy


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat u mnie tak wychodzi, ze przeplyw ok. 0,8-1m3/h a bufor 700l. Ale to tak po prostu wyszlo.

Pompe kotlowa (predkosc) dobralem do mocy kotla aby zachowac optymalna roznice temperatur pomiedzy zasilaniem a powrotem. Czyli rowniez pomiedzy gora a dolem bufora. Wyszlo ze stala moc - czyli pierwszy bieg.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , wydajność pompy dobieramy w zależności od mocy kotła!

Im mocniejszy kocioł , tym musi być większy przepływ przez niego.

Najlepiej jakby była utrzymywana na kotle między zasilaniem i powrotem delta temp około 15C- tutaj jest podobnie jak z solarami - najlepsza jest pompa

z reg wydajności  sterowana odpowiednim sterownikiem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sambor napisał:

najlepsza jest pompa

z reg wydajności  sterowana odpowiednim sterownikiem 

mógłbyś podać przykład?

12 minut temu, sambor napisał:

Nie , wydajność pompy dobieramy w zależności od mocy kotła!

Im mocniejszy kocioł , tym musi być większy przepływ przez niego.

 

a jak pytałem w innym temacie ze 3-4tyg temu to pisaliście, ze mniej wiecej 1 x pojemność bufora

 

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki przykład mam podawać - sprawdź w instalacjach solarnych, do kotów tego się nie stosuje wyjątkiem są niektóre kotły kondensacyjne gazowe gdzie wbudowana w kocioł pompa jest sterowana sterownikiem kotła.

Co do praktycznego określenia ilości przepływu to ciężko to określić jednoznacznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu producentów kotłów podając sprawność wymiennika podaje ją z podaniem delty temp np delta 20C lub 15C - wtedy ponoć wymiennik ma największą sprawność.

Kiedyś próbowałem tak ładować bufor, ale dałem spokój - pompę o płynnej zmianie wydatku sterowanym z zewnątrz można kupić , ale problem jest z dobrym sterownikiem do niej.

Ja widziałem to tak że sterownik kotła daje impuls na właściwy sterownik pompy kotłowej, a ten sterownik pompy kręci pompą wg zadanej różnicy temp  np 15C

- to pozwoliłoby nawet robić za ochronę powrotu.

Ale podczas ładowania bufora ta różnica temp się zmniejsza, więc następny problem- czy po osiągnięciu temp X na powrocie ta prędkość ma się nadal utrzymywać czy spadać , czy rosnąć.

Naukowe ładowanie bufora wbrew pozorom jest trudne, lepiej zdać się na intuicję i praktykę.

Ja jak mogę określić przepływ to liczę to z mocy kotła i tej delty , którą podałem np dla delty 20C i mocy kotła mam przepływ ok 860l/h .

Wiem że to herezja ale to jest OK. pod warunkiem że potrafimy określić ten przepływ rzeczywisty - podawanie max przepływu pompy mija się z celem,

powinniśmy znać opory instalacji w której ta pompa pracuje.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to jest konkretna odpowiedź :)

13 minut temu, sambor napisał:

Ale podczas ładowania bufora ta różnica temp się zmniejsza, więc następny problem- czy po osiągnięciu temp X na powrocie ta prędkość ma się nadal utrzymywać czy spadać , czy rosnąć. 

z własnego doświadczenia(krótkie bo krótkie) doszedłem do tego, ze powinna rosnąć, szybciej bufor odbiera ciepło z kotła i szybciej się nagrzewa, przez co kocioł szybciej się wyłącza.

A co do pomp, to z tych budżetowych jedna jaką znam która umożliwia płynne sterowanie z zewnątrz, to alpha1L 

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby szybciej rosła temp bufora trzeba więcej mocy poświęcić na grzanie, przy stałej mocy to nie wyjdzie.

Należy pamiętać że moc przenoszona przez wodę to delta T x  przepływ x ciepło wł wody.

Ciepło wł jest stałe , jak zwiększysz przepływ to przy tej samej mocy kotła spadnie delta, gdyż moc kotła nie wzrośnie.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sambor napisał:

I stoisz nad tym kotłem dzień po dniu , e to nie ma sensu.

nie no, nie stoję :),  tak doświadczalnie raz na tydzień jak jestem na budowie.

 

2 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Jakie masz roznice w trakcie ladowania pomiedzy gora a dolem bufora? A zwlaszcza po tym przyspieszeniu?

ok 5*C i jak dam to przyspieszenie(czytaj pompa na max) to bufor szybciej odbiera ciepło z pieca, który ma nadwyżkę temperatury ok 4-5*C ponad temperaturę "górną" bufora która wynosi 70*, ogólnie odbiera ten nadmiar w szybszym tempie.

Tak przynajmniej zaobserwowałem. Niestety, obserwacje są zbyt krótkie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po dłuuugim czasie.  Z tego co widzę, Pelmax 100 (20kW) ma trzy wyjścia zasilające ( dwa z tył kotła jako "dodatkowe, plus jedno u góry kotła jako podstawowe).  Które wg Was wyjście powinno być podłączone do ładowania bufora (w buforze będzie CO i wężownica CWU, układ zamknięty) ?   Jak to macie u Siebie porobione ?    Na fotkach widzę, że różnie..   

Ponadto, jak się sprawdza u Was wermikulit na drzwiczkach (po kątem uszkodzeń) ?  Z tego co zauważyłem jest cholernie delikatny, łatwo można go uszkodzić.  Może po wygrzaniu kotła troszkę stwardnieje.. 

 

 

Edytowane przez Sandek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 miesiące temu...

Na dniach kupuje piecyk na pelet.Wachalem sie miedzy Lazarem a Biawarem.Wybralem ten drugi.Ale dzis dzwonilem do Biawara z pytaniem ktory lepszy kociol czy Pellux 100 20 touch czy Pellux Compact 12 toutch.Mam bufor 750 litrow i powierzchnie 110 m w starej nieocieplonej kamienicy.Przedstawiciel biawara powiedzial ze lepiej  doplacic 500zl i wziasc 100/20 gdyz spali tyle samo peletu lub nawet mniej od compacta a i szybciej bufor zagrzeje.Ktory piec bedzie bardziej odpowiedni? Myslalem ze Compakt 12kW bedzie idealny gdyz bedzie duzej chodzil z moca nominalna,wygrzeje sie,teoretycznie mniej razy bedzie sie rozpalal.Wymiarowo kotly mieszcza sie w mojej malej piwnicy.Toutch musze miec choc drozszy bo w tym piecu jest sterownik i ma mozliwosc sterowania buforem. W zwyklym peluxie trzeba dokupic jakis modul.

Ktory wybrac?

Edytowane przez adam1974
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz bufor 750l to zdecydowanie pelluxa 100/20 Touch, na tego z estyma nawet nie patrz . Tez bedzie chodził na 100% az zagrzeje bufor, tylko krócej

 

Edit:

No i czyszczenie komory spalania, w 100/20 otwierasz drzwiczki i juz, w compakcie, musisz palnik wyjać/wykrecić.

Edytowane przez Gonzo19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że kolega  Gonzo19 ma 100% rację, po drugie mniejsza minimalnie pojemność wodna od Compacta i moim zdaniem lepsza budowa wymiennika. Co do bufora przy tak małej powierzchni to raczej jestem na nie. Kotły włoskie i duńskie maja jeszcze mniejsza pojemność wodna i spokojnie sobie radzą. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.