Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wsteczny Ciąg W Kanałach Wentylacyjnych


Krzycho7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

PRzeprowadziłem się do nowego miejsca zamieszkania i mam problem.

Salon połączony jest z kuchnią kanały wentylacyjne są dwa w salonie i w kuchni(do tego polączony okap rurą)

Problem jest taki jak pozamykane są okna to obydwoma kanałami cofa się (także okapem) powietrze i jednocześnie zasysa spaliny z komina paleniskowego oddalonego 2m.

Jak rozszczelnię okno to znika ,ale za to wpada zimne powietrze więc musi być zamknięte.

 

Czy zastosowanie na kominie nasady obrotowej pomoże usunąć ten wstęczny ciąg?

Średnica komina na wylocie jak wchodziłem zmieżyć to ok.26cm

 

Nie mamy piwnicy domek z jednym piętrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum

Chyba wiesz o tym, że w pomieszczeniach musi być wymiana powietrza? Ile wpadnie, tyle zużytego ulatuje. Do wlotu świeżego powietrza do pomieszczeń służą tzw. nawiewniki, najlepiej usytuowane pod oknem, gdzie są zamontowane grzejniki ( jeżeli są)

To bardzo dobre rozwiązanie, bo wpadające przez nawiewnik powietrze trafia na ciepłe powietrze od grzejnika i nagrzewa się. We wszystkich cywilizowanych krajach (tych zimniejszych) stosuje się to od dawna, u nas jak widać, raczej niepopularne. Dlatego wieje kratkami w łazience, kuchni, salonie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Dlatego wieje kratkami w łazience, kuchni, salonie itd.

 

Pozwolisz Heso, ale Twa wypowiedź nie rozwiała moich wątpliwości co do przypadku kolegi Krzycho7.

 

To, że nawiewa zimniejsze i cięższe powietrze, czy to z kratek wentylacyjnych, czy też z uchylonych okien może świadczyć tylko o tym, że gdzieś na to powietrze jest zapotrzebowanie.

 

A o tym kolega Krzycho7 nam nic nie wspomniał.

Mogę się tylko domyślać, że gdzieś w jakimś pomieszczeniu na tym jego "piętrze", jest urządzenie, które służy do wytwarzania energii. To ono nie mając swobodnego dostępu do powietrza, zaciąga powietrze z sąsiednich pomieszczeń, w których to pomieszczeniach są kratki wentylacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to jest racja, skoro zaciąga wszystkimi wentylacjami, to gdzieś musi wciągać i wypuszczać jeszcze gdzie indziej ;)

Może być tak, że kocioł na dole ciągnie co się da bo u niego nie ma nawiewu gdzieś bokiem, zetką.

Czasem jednak jest tak, że jedną wentylacją ciągnie a drugą wypuszcza...

Jednak nawiew do domu musi być. Jak są okna i drzwi zbyt szczelne (a tak powinno być), to dziury podokienne trzeba zamontować.

 

Ale tu martwi mnie co innego, bo kolega chce chyba jakieś coś obrotowego zainstalować na kominie. :blink:

 

Kolego, to nie komin jest chory, tylko wentylacja.

Na wylotach wentylacyjnych montuje się najczęściej deflektory (np. H), które zapobiegają wpadaniu powietrza do domu górą.

I tak trzeba by postąpić, nie zapominając przy tym o tych mikrouchyłach okien, tudzież dziur pod oknami jak opisał Heso.

No i tak kotłownia również się kłania - tam musi być doprowadzone powietrze, co podnosił Andrzej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

PRzeprowadziłem się do nowego miejsca zamieszkania i mam problem.

Salon połączony jest z kuchnią kanały wentylacyjne są dwa w salonie i w kuchni(do tego polączony okap rurą)

Problem jest taki jak pozamykane są okna to obydwoma kanałami cofa się (także okapem) powietrze i jednocześnie zasysa spaliny z komina paleniskowego oddalonego 2m.

Jak rozszczelnię okno to znika ,ale za to wpada zimne powietrze więc musi być zamknięte.

 

Czy zastosowanie na kominie nasady obrotowej pomoże usunąć ten wstęczny ciąg?

Średnica komina na wylocie jak wchodziłem zmieżyć to ok.26cm

 

Nie mamy piwnicy domek z jednym piętrem.

piszesz nowe miejsce i nie ma wentylacji mechanicznej ???? rozumiem że to stary budynek? jesli nowy to o zgrozo cud że chociaz woda jest w kranach a nie w wiadrach ze studni ... ale do sedna

wentylacja w obiekcie mus byś nasada nic nie pomoże bo aby wyciagac musi gdziec nawiewać czyli po prostu trzeba zrobić nawiewniki okienne albo gdzies przebić otwór na zewnątz i tak sostarczyć powietrze ,to powietrze nalezy ogrzać np większym grzejnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotłownia jest za drugimi drzwiami w przedsionku jest tam zetka wykuta na 180cm od podłogi i kończy się na 30cm nad podłogą średnica jej 120 kotłownia jest 3m na 2 ale po otwarciu dzwi od kotłowni i tych od wejścia do przedpokoju zwiększa się ciąg w piecu (węglowym) jak by zetka nie działała

kotłownia.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem je ponieważ w tych miejscach też się cofało teraz jest spokój . W kotłowni po nagrzaniu tylko od pieca bo nie ma tam kaloryfera temp.dochodzi do 25st na pokojach jest 20st .Pali się 12 godz. potem przerwa 8 godz temp spada do 18st i na wieczór znów się rozpala jeśli nie jest zbyt niska temp. na dworzu .

Zetka jest drożna bo jak przyłoże rękę to czuć zimne powietrze jak wpada

Dodam jeszcze ,że nie zawsze jest to cofanie się teraz np mamy 18st. i nie ma cofki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja konwekcyjna działa poprawnie wówczas jeśli w pomieszczeniach "mokrych" (kuchnia, łazienka, WC), istnieją czynne kanały wywiewne, natomiast do pokoi doprowadzane jest się świeże poprzez nawiewniki okienne. W pokojach można rozsczelniać okna ale trudno nad tym zapanować. Nawiewniki okienne zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, mają możliwość regulacji stałego strumienia niezależnie od warunków zewnętrznych (wiatr). Drzwi W mieszkaniu powinny być podcięte dołem na wysokość 8mm umożliwiając przepływ strumienia powietrza. W pokojach nie powinno być kanałów wywiewnych, gdyż będą zakłócać poprawny kierunek przepływu. O nawiewnikach poczytaj tutaj: http://www.brevis.co...isnieniowe.html

W kotłowni nie jest wskazany wentylator w kanale wywiewnym, przy drożnym kanale wywiewnym sama kratka spełnia swoją rolę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nie zakładaj strażaka na kominie spalinowym , bo po pewnym czasie zablokują się łożyska i narobi więcej szkód niż pożytku. A jak się nie zablokują łożyska to będzie zarastał komin tuż przy strażaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie.

Jeśli komin paleniskowy ma na wylocie 26cm to czy założnie strażaka 20cm śr może jakoś zakłucać wylot spalin i zmniejszy ciąg?

WITAJ!!

Ciekawie o wentylacji z sąsiedniego forum

http://forum.murator...łuż-i-w-poprzek!

http://forum.murator...i-quot-wykonany

pozdrawiam henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.