Skocz do zawartości

qwertykokos

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  45
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O qwertykokos

 • Tytuł
  Rozkręca się

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Dzięki za wszystkie porady. Czyli wysokość zbiornika nie ma tu nic do rzeczy. Jutro poinformuję o tym hydraulika. Może jak przepnie zbiornik to przestanie się zapowietrzać. Mam przynajmniej taką nadzieję.
 2. Tego nie wiem. Będę musiał poszukać w instrukcji. Kocioł defro eko lux. Czwórnik będzie musiał być bo w prawo cwu, w lewo ZB a do góry zbiornik wyrównawczy.
 3. Czyli jedna przeróbka tzn zbiornik wpinam na trójniku razem z odejściem do CWU. A zawór bezpieczeństwa też przenieść na zasilanie czy może zostać na powrocie? Nie wiem co ten facet tak ale uparł by podnieść wyżej zbiornik. Zbiornik od pieca jest gdzieś ba wysokości ponad 3m
 4. Tak z kotła do naczynia idzie rura bezpieczeństwa, z naczynia do kanalizacji rura przelewowa. Rura bezpieczeństwa jak już wspomniałem wpięta w powrót kotła. Pompa CO jest w kotłowni na zasilaniu za zaworem 4 drożnym. Na powrocie do kotła pompa kotłowa. Na piętrze przy rozdzielaczu pompa do podłogówki droga w rozdzielaczu na parterze do podłogówki na parter. Co z wysokością tego naczynia? Znalazłem inf że powinno być ok 0,7 m nad najwyższym punktem. Jeśli pompa jest na powrocie np pompa 25/40 zbiornik musi być 4x wyżej czyli mniej więcej 2,8 m. Czy w tą zasadę wpisujemy także pompę kotłową która jest na powrocie ?
 5. Pompa od grzejników w kotłowni na zasilaniu zaraz za zaworem 4 drożnym. Grzejniki jeszcze nie są podpięte więc na rurce zasilającej grzejniki mam zamknięty zawór.
 6. Dzień dobry. Sprawa wygląda tak. Kocioł na ekogroszek, układ otwarty. Zapowietrza się podłoga na piętrze. Zbiornik wyrównawczy wpięty w powrót kotła a umiejscowienie zbiornika pod sufitem na poddaszu 2, 30m nad podłogą i ok 1m nad oststnim grzejnikiem który jest w łazience. Mówię hydraulikowi że problem leży w podpiętym zbiorniku do powrotu o czym dowiedziałem się na tym forum. Że pojawiające się pęcherze powietrza nie mają ujścia do zbiornika. Hydraulik na to że to nie problem tylko zbiornik jest za nisko umiejscowiony u chce mi go przenieść na strych. Ja się na to nie zgadzam gdyż strych jest nieogrzewany. On upiera się przy swoim. Czy zbiornik jest faktycznie za nisko? Z tego co wiem na być powyżej ostatnieg grzejnika. Czy są jakieś normy mówiące jak wysoko ma być umieszczony?
 7. Rozumiem dzięki za wyjaśnienie . Nie rozumiem jeszcze tylko po co kolega sambor napisał bym narazie przepiął zawór bezpieczeństwa na zasilanie. Moim zdaniem on i tu i tu nie zadziała jeśli doszło by do zagorowania wody. Zbiornik jest w ogrzewanym pomieszczeniu więc nie zamarznie. Jak by zamarzł to pewnie zadziałał by ten zawór. Dobrze myślę?
 8. Nie uznaje że jest ok tylko zadaje pytania na które nie znam odpowiedzi a chce je poznać. Ty myślisz że usłyszę że instalacja jest zła, napiszę "ok dzięki" i chwycę za telefon by *** instalatora . Muszę przecież wiedzieć co z czym się je, o co chodzi w takim podłączeniu, co jest źle a co może zostać. Byłem też ciekaw samej zasady działania zbiornika który jest podpięty jak u mnie. Do kolegi Sambor. Mówisz że teraz przynajmniej warto by było przenieść zawór bezpieczeństwa. Tylko co on da jeśli gazy pójdą w instalację. Wątpię by zribiło się takie ciśnienie by go wyzwoliło. Także on jest tak samoy niepotrzebny na zasilaniu jak i na powrocie. Pytanie jeszcze do samej instalacji. Dlaczego podłoga ma być wpięta przed pompę na grzejniki oraz dlaczego na zbiorniku wyrównawczy musi być fajka a nie odpowietrznik?
 9. A ten odpowietrznik na zasilaniu cwu nie wypuści tej pary bo coś takiego mi pitolił facet który to montował. Zamontowane to jest tak. Wyjście z kotła - trójnik - w prawo na zawór 4d a do góry na cwu. Za pompą cwu trochę wyżej jest automatyczny odpowietrznik. Tylko wydaje mi się że przy gotującej wodzie to on z jego możliwościami mało da...
 10. Ostatnie pytanie dotyczące zbiornika i gotowania wody w układzie. Po zimie to przerobię bo i tak zmieniła się trochę koncepcja kotłowni ale jak wygląda gotowanie wody w układzie otwartym ze zbiornikiem na powrocie jeśli przed instalacją mamy zawór 4 drożny i 3 drożne. Zawory ustawione powiedzmy na 35 stopni i zaczyna się gotować woda. Czy gorąca woda nie pójdzie na powrót kotła za sprawą w/w zaworów?
 11. Dom z lat 80tych. Wtedy budowało się z tego co było i co się dało załatwić nie z tego co mówią normy ale pewnie mało kto z forum to pamięta.
 12. A gdzie ty widzisz mu jakiś argunent "za". Stwierdziłem tylko że u znajomych jest podobnie i nie wiem czy to jakaś moda instalatorów.
 13. Tak mówi norma i to jest jasne. A znalazłem na stronie zajmującej się doborem armatury itd wzór na obliczenie przekroju rur. I na rury bezpieczeństwa jest taki d=15+1,4xpierwiastek z q gdzie q to moc kotła w KW. A na dole informacja że mimo tego co wyjdzie należy dobierać średnicę według normy.... Wcześniej przed tą normą były jakieś inne wytyczne? I odrazu napiszę, by mi nikt znowu tego nie zażucił , że nikogo nie bronię tylko pytam z czystej ciekawości ponieważ w domu w którym mieszkam obecnie zbiornik jest wpięty w grzejnik a cała instalacja na rurkach 1/2 cala.
 14. A czy ja kogoś bronię? Chłopie zastanów się i czytaj ze zrozumieniem nie po łebkach. Zastanawiam się dlaczego tak instalatorzy montują czy to jakaś moda? Ludzie montujący tak zbiorniki robią to nieświadomie? Przecież świadomie nikt by nie narażał użytkownika oraz siebie i swojej reputacji. A nie mówimy tu o żadnych "instalatorach" z pod baru tylko o przeszklonych montażystów. U mnie np autoryzowany pewnej firmy produkującej kotły.
 15. Ostatnio zacząłem czytać to forum i każdy wspomina o w/w normie jeśli chodzi o zbiorniki wyrównawcze. Zastanawia mnie jednak jeden fakt. W normie jest zapisane że rura bezpieczeństwa ma mieć min 25mm średnicy. Znów ze wzoru na obliczanie średnicy tych rur wychodzą niższe wartości. Może tak do tego podchodzą instalatorzy i olewają normy.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.