Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 

jak masz zamontowany wentylator w stosunku do rozkładu szczelin w koronie. koronę masz ponacinaną na długich bokach 4 i 8 szczelin. ciekawi mnie z której strony korony -8 czy 4 szczeliny - zamontowany masz wiatrak

 

PS. dziś otrzymałem termometr bimetaliczny o którym pisałem wcześniej - prezentuje się solidniej niż ten z AFRISO, duży cyferbala i solidny. zdjęcia przy okazji

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powtórzę pytanie

jak macie zamontowany wentylator w stosunku do rozkładu szczelin w koronie???

korona jest ponacinana na długich bokach 4 i 8 szczelin. ciekawi mnie z której strony korony -8 czy 4 szczeliny - zamontowany jest wiatrak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem poza domem wiec jak tylko wrócę to sprawdzę. Jeżeli nic nie mieszam, to wylot wentylatora mam od strony węższej ściany, na której nie mam nacięć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho pytał raczej o to czy masz wentylator z przodu kotła czyli od strony gdzie na długim boku palnika jest 8 nacięć czy raczej od tyłu czyli tam gdzie są 4 sztuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwrotnie - z przodu pieca jest wentylator i 4 nacięcia, z tyłu - 8 nacięć. z Twojego postu TIMON wnoszę, że prawidłowo powinno być odwrotnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugeruj się

u mnie w brucerze jest jak napisałem

możliwe że w waszych palnikach jest odwrotnie

jeśli bok bez nacięć jest od strony kosza to widocznie tak jest w waszych palnikach

tutaj musiałby sę np Pieklorz wypowiedzieć bo on w palnikach mocno siedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugeruję się tylko

  • kiedyś pisałeś o rozkładzie powietrza w palniku i jak dobrze pamiętam to powietrze mocniej dmucha po przeciwnej stronie wentylatora
  • z niewiadomego powodu ja mam tam więcej nacięć. więcej nacięć = więcej powietrza. przez to również mniej powietrza dociera na koniec palnika
  • ze spalania wynika iż właśnie tam zawsze dochodzi do spiekania węgla
  • z wyglądu płomienia można wnioskować iż z tyłu jest płomień bystrzejszy natomiast z przodu - nieporównywalnie słabiej dmucha
i to chyba z grubsza tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wnioskuję z tego iż wentylator "dmucha na 4 nacięcia", a tam gdzie 8 nacięć - od strony drzwiczek - wiatr "rekompensują" nacięcia.

u mnie wyląda odwrotnie - jak na schemacie, u Ciebie wentylator jest po przeciwnej stronie

 

post-36078-0-99171100-1390426049_thumb.jpg

 

zapytam - czemu wcześniej miałeś odwrotnie? ta przekładka z czegoś wynikała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem w sieci jakiś schemat i widać na nim było że wentylator jest z tyłu

NAHUM potwierdza zaś moje domysły że powinien być wiatrak od tej strony gdzie jest nacięć więcej aby nadmuch szedł na stronę z mniejszą ilością nacięć

moze warto zatem spróbować i przełożyć wiatrak na drugą stronę???

 

bregho

u mnie nacięć 8 jest od strony drzwiczek i w każdym kotle jaki widziałem też tak było

myśle ze "tnąc" Twoją koronę komuś się zwyczajnie strony pomyliły i masz odwrotnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisałem do STAPORKOWA - ciekawe czy odpiszą.

rozumiem że wiatrak też masz od strony drzwiczek

natomiast potwierdzasz logikę, iż dmucha mocniej na przeciwległą stronę i tam powinno być mniej nacięć, natomiast tam gdzie jest słabszy wiatr - więcej, rekompensując braki. i wszystko teoretycznie się wyrównuje.

poczekam jeszcze na jakieś opinie - napisałem m.in. do PIEKLORZa - i jak sie potwierdzi to do roboty.

 

spytam jeszcze o jedno - białe uszczelki /np. pomiędzy wentylatorem a korpusem podajnika - są ogólnie dostępne, można je z czegoś zrobić ...???  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli wnioskuję z tego iż wentylator "dmucha na 4 nacięcia", a tam gdzie 8 nacięć - od strony drzwiczek - wiatr "rekompensują" nacięcia.

u mnie wyląda odwrotnie - jak na schemacie, u Ciebie wentylator jest po przeciwnej stronie

 

attachicon.gifpalnik - rozkład powietrza.jpg

 

zapytam - czemu wcześniej miałeś odwrotnie? ta przekładka z czegoś wynikała?

 

 

Kupiłem piec z podajnikiem  z prawej strony brakło parę centymetrów i musiałem przenieść na  lewą i tak wyszło. Nie widziałem zaś żadnej różnicy podczas palenia z wentylatorem z tyłu czy z przodu przeniosłem ze względu na wygodę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem w sieci jakiś schemat i widać na nim było że wentylator jest z tyłu

NAHUM potwierdza zaś moje domysły że powinien być wiatrak od tej strony gdzie jest nacięć więcej aby nadmuch szedł na stronę z mniejszą ilością nacięć

moze warto zatem spróbować i przełożyć wiatrak na drugą stronę???

 

bregho

u mnie nacięć 8 jest od strony drzwiczek i w każdym kotle jaki widziałem też tak było

myśle ze "tnąc" Twoją koronę komuś się zwyczajnie strony pomyliły i masz odwrotnie

 

Analizując zasadę działania wentylatora z turbiną myślę że ciśnienie powietrza przy wylocie z kanału jest takie same.  (gdybyśmy wstawili dysze w kanał wylotowy z przodu i z tyłu a zrobilibyśmy pomiar    u''rurką to  wysokość słupa wody byłby taki sam )  ....... jedynie nacięcia nakładki palnika mogą różnie rozprowadzać powietrze mieszanki spalania 

    według mnie lokalizacja wentylatora raczej jest obojętna

ale  teoria czasami nie idzie w parze  

Pozdrawiam  

więc bregho przekładka jest konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sugeruję się tylko

  1. kiedyś pisałeś o rozkładzie powietrza w palniku i jak dobrze pamiętam to powietrze mocniej dmucha po przeciwnej stronie wentylatora
  2. z niewiadomego powodu ja mam tam więcej nacięć. więcej nacięć = więcej powietrza. przez to również mniej powietrza dociera na koniec palnika
  3. ze spalania wynika iż właśnie tam zawsze dochodzi do spiekania węgla
  4. z wyglądu płomienia można wnioskować iż z tyłu jest płomień bystrzejszy natomiast z przodu - nieporównywalnie słabiej dmucha

i to chyba z grubsza tyle

 

 

 

bregho  pomyśl o nakładce o której wspomniałem w mailu   :) warto czynić testy   jutro prześlę ci fotki naładki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekam na foty

na razie zrobie testy ze zmiana położenia wentylatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam bregho próbował przekładać koronę i wyszła kiszka więc to rozprowadzenie powietrza chyba jednak nie jest rownomierne

w fajkach jest inaczej. tam powietrze jest tłoczone pod palnik i potem rozchodzi się do góry, tu trafia od razu z boku i uderza wkrótką ścianę korony palnika. może się nie rozchodzić po równo i stąd taki a nie inny sposób wykonania nacięć korony. trzeba by szukać u źródła czyli u wunalazców Brucera i twórców jego następców. ja tylko snuję domysły na podstawie tego co widzę u użytkowników tych palników.

w temacie białych uszczelek to nie wiem czy są dostępne załadam jednak że bez problemów da się je nabyć w sklepach z akcesoriami CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam bregho próbował przekładać koronę i wyszła kiszka więc to rozprowadzenie powietrza chyba jednak nie jest rownomierne

w fajkach jest inaczej. tam powietrze jest tłoczone pod palnik i potem rozchodzi się do góry, tu trafia od razu z boku i uderza wkrótką ścianę korony palnika. może się nie rozchodzić po równo i stąd taki a nie inny sposób wykonania nacięć korony. trzeba by szukać u źródła czyli u wunalazców Brucera i twórców jego następców. ja tylko snuję domysły na podstawie tego co widzę u użytkowników tych palników.

w temacie białych uszczelek to nie wiem czy są dostępne załadam jednak że bez problemów da się je nabyć w sklepach z akcesoriami CO

co do przekładania korony - strzałką w kierunku podajnika - krótkie boki były zaślepione (jeden fabrycznie, drugi po przełożeniu trzeba był zaślepić) co też mogło prowadzić do nieprawidłowiści. skoro zaślepienie 1,2 szczelin powoduje przesunięcie płomienia w tą czy inną stronę.

 

dodzwoniłem się do serwisu. miła aczkolwiek mało kompetentna rozmowa. pan był zdziwony, bajka o przeprowadzonych testach, pięcioletnie bezproblemowej sprzedaży itd, itp. co prawda nie robili testów z przekładaniem wentylatora, jednakże przyznał rację iż jest to (wersja moja) nie logiczne. poprosił po przeprowadzeniu testów o informacje co do efektów - i tak to serwis pomógł biednemu użytkownikowi.

 

kilkakrotnie czytałem na różnych forach właśnie o nierównomiernym rozchodzeniu się powietrza w tego typu palnikach. gdyby było inaczej to po obu stronach była by taka sama liczba nacięć. więc skoro robili testy i badania i doszli do wniosku iż po jednej stronie jest 4 a po drugiej 8 nacięć to skądś to wzięli.

przez 8 szczelin wpada przecież więcej powietrza niż przez 4 - jakby nie buły ponacinane - chodzi mi o szer. /no oczywiście nie jakieś diametralne różnice/.

 

niec innego nie pozostaje jak dziś po pracy przekręcić wiatrak i zobaczyć

 

aha - pan z serwisu stwierdził, iż wentylator montują z przodu gdyż ułatwia to dostęp do klapki i obsługę wentylatora. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bregho  pomyśl o nakładce o której wspomniałem w mailu   :) warto czynić testy   jutro prześlę ci fotki naładki

 

jednakże taniej będzie przełożyć wiatrak :) czekam na foty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna wygląda jak poniżej na zdjęciu. Przynajmniej ja taką dostałem i używam do spalania pelletu.

W oryginale zdecydowanie więcej otworów jest po przeciwnej stronie zasobnika a dłuższe boki są symetrycznie nawiercone. Od góry są otwory powietrza wtórnego które musiałem przerobić bo w takiej formie do palenia ciągłego pelletem się nie nadawały.

 

Ja większość otworów po tej przeciwnej stronie zaślepiłem, zdecydowanie za mocno tam dmuchało. Co do dłuższych boków to ta strona bliżej drzwiczek trochę gorzej się pali więc może faktycznie powinna być lepiej napowietrzana (wentylator mam po prawej stronie kotła)

 

 

post-48118-0-17408100-1365660106_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty wstawiłeś fotę do tego większego palnika sądząc po proporcjach.

Jutro musze poszukać, gdzie jest "ćpnięta" ta moja nasadka, bo sporo m-cy leżała i jakoś nie mogłem się do niej zabrać...

Ja mam jednak w wersji do tego małego palnika.

 

Nie pasuje mi sposób wykonania, tj. odlew korpusu rozszerza się do dołu a ta stalowa nasadka jest prosta jak drut, tam tona sliconu musi pójść, pasowanie takie sobie.....

Edytowane przez Pieklorz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, ja mam wersję 20 kW, ale chyba w mniejszej jest tak samo.

Nakładka faktycznie słabo pasuje, swojej musiałem zeszlifować rant na dole bo się bujała na odlewie.

Do uszczelnienia w tym sezonie zużyłem pół tuby uszczelniacza, nie wiem czy to mało czy dużo, w nakładce nie ma rowka od spodu na silikon więc waliłem więcej po szerokości. Zresztą to uszczelnianie wewnątrz jest cholernie niewygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentylator przekręcony. przy okazji kilka spostrzeżeń

  1. spasowanie otworów na śruby do mocowania wentylatora i zaślepki pozostawia dużo do życzenia. 3 otwory pasują, czwarty trzeba było poprawić
  2. czego używaliście do wkręcania tych śrub - o ile w przypadku zaślepki sprawa jest prosta, o tyle przykręcić wiatrak to już trochę wysiłku. no i te śruby - dobrze nie włożysz to ciężko jak ...
  3. uszczelka rozsypała się w drobny mak, stąd moje pytanie w poprzednim poście. obecnie bez, ale jutro trzeba będzie coś zakupić
  4. przy okazji kolejne doświadczenie - alarm temp. podajnika, wywalony groch a po otworzeniu drzwiczek - prawie wybuch. okazało się że zamocowanie czujnika ślimaka ma znaczenie.

a teraz trzeba poczekać. niech piec zrobi swoje  :)

Edytowane przez bregho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.