Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dogrzanie Wstępnie Nagrzanej Wody Z Boilera


WROZAMET

Rekomendowane odpowiedzi

55 st. z kranu to zdecydowanie za dużo. trochę tez obawiam się ,że może dochodzić do wychładzania się c.w.u. poprzez odbieranie ciepła przez wężownicę. Najlepszy byłby bojler z wężownicą w dolnej części a w górnej grzałka. A może lepiej byłoby czasowo podnosić temperaturę w kotle w czasie używania c.w.u.? Np. sterownik czasowy podnosi przed planowanym użyciem wody temperaturę do 55 - 60 st. C na kotle a potem powrót do zadanej temperatury. C.w.u w normalnym użytkowaniu wystarcza temperatura od 38 do 50 st. C. Trzeba znaleźć tu konsensus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste rozwiązanie podnieś temp na kotle do 70 st.Troche zmodernizuj instalację wstaw zawór 4D do sterowania temperaturą c.o. pompę ładującą zasobnik cwu i wtedy na zbiorniku utrzymuj 55 st. I masz problem rozwiązany. Masz ciepłą wodę odpowiednią temperaturę w domu kocioł wygrzany i optymalne spalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z tym zaworem zapewne jest swietne ale nie do konca by sie sprawdziło u mnie ,dlatego ze zasypuje piec rano ok godz 6 oraz ok godz 14 Przychodząc do domu ok 18-19 w piecu jest bardzo mało żaru który zapewne nie bedzie w stanie wygenerowac na zbiornik temp 50C nie wspominając o tym ze kaloryfery zapewne tez bedą zimne(ale mogę sie mylic bo moze okazac sie ze woda w zbiorniku cwu utrzyma sie ciepła od godz 16 kiedy to w piecu wegiel ładnie sie spala) Chce dopasowac ekonomiczne i sprawne rozwiązanie typowo pode mnie,niechce tez zrobic sobie czegos co juz kiedys przerabiałem, mianowicie leje wode do wanny ,wszystko ok, wchodze a po chwili woda spływa coraz zimniejsza. Słusznie kolega guitar zauwazył ze moze dochodzic tez do wychładzania wody od węzownicy ,tymbardziej przy podwójnej węzownicy niewspomninając juz o płaszczu wodnym

Edytowane przez WROZAMET
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie do tego trzeba zrobić odpowiednio instalację najlepiej z pompą ładującą zasobnik cwu jeśli się to dobrze zrobi to nie bedzie wyciągania ciepłej wody z zasobnika przez wężownicę czy też płaszcz. Dobrze zrobiona instalacja będzie utrzymywała ciepło w zasobniku cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w przyszłosci gdy bedzie wymieniany kocioł zapewne zmodernizuje instalacje i pozakładam jakies nowsze rozwiązania,jednak na dzien dzisiejszy spróbuje uruchomic grzałke w zbiorniku cwu dodatkowo z programatorem, koszty poboru energi dzienne nie powinny byc wieksze niz 1kwh co daje ok 20zł za dogrzanie wody, przypuszczam ze starego typu junkers bierze wiecej gazu,bedzie to troche taki pół srodek na sezon zimowy ,ale nic nie inwestuje by to sprawdzic na żywo, jedynym problemem bedzie programator, te mechaniczne z tarczą przestawiają sie gdy elektrownia wyłancza prąd , ale może te cyfrowe załatwią te sprawe, wiecie cos o nich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem identyczny problem.

Mogłem zakupić przepływowy ogrzewacz wody firmy Kospel który może być zasilany wodą o temp do 70c.

http://www.kospel.pl/pl/produkty/podgrzewacze-przeplywowe/kde-bonus.html

 

Ostatecznie połączyłem szeregowo boljer zasilany z kotla z bojlerem elektrycznym ustawionym na temperaturę akurat do kąpieli.

Sprawdza się.

Koszty inwestycji niewielkie w porównaniu do przepływowego i zaworu 4d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, wychodzi wiec na to ze boiler bedący na koncu(elektryczny) pracuje wzasadzie 24h zurzywając tyle samo energi gdy zuzył by, gdyby pracował samodzielne , jedynie gdy wybierzesz pierwszą wode podczas kompania to napływająca ciepła woda z zbiornika cwu bedzie wymagała tylko dogrzania przez boiler elektryczny. W/g mnie rozwiazanie to nie jest zbyt udane no chyba ze w domu jest spora licza mieszkancow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, wychodzi wiec na to ze boiler bedący na koncu(elektryczny) pracuje wzasadzie 24h zurzywając tyle samo energi gdy zuzył by, gdyby pracował samodzielne , jedynie gdy wybierzesz pierwszą wode podczas kompania to napływająca ciepła woda z zbiornika cwu bedzie wymagała tylko dogrzania przez boiler elektryczny. W/g mnie rozwiazanie to nie jest zbyt udane no chyba ze w domu jest spora licza mieszkancow

Prawie cały czas, a dokładniej około 4 h.Bojler pracuje pod dyktando programatora czasowego.

Mój bojler elektryczny potrzebuje około 2kwh na podtrzymanie temperatury, czyli +- tyle wynosza straty.

 

W mojej sytuacji było to najlepsze rozwiązanie tymczasowe, aby nie kupować przepłowego i nowego przydziału mocy w ZE.

 

Docelowym rozwiązaniem i jedynym prawidłowym jest zawór 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aby instalacja działała prawidłowo z zaworem 4d potrzeba pelnej kontroli kotła czyli dobry miarkownik cizgu lub sterowanie z dmuchawa lub kocioł z podajnikiem dlatego ze najlepiej jest palić cała dobę bez wygaszania. Dwa lata temu z konieczności zamontowałem nowy kocioł z dmuchawą i sterowaniem Co i Cwu (wczwśniej tez byl zasypowy ale paliło sie na zasadzie uchylania popielnika i tzw. przepalaniem po powrocie z pracy rozpalałem a w nocy wygasało) dałem zawór 4d i zasobnik Cwu 220l .Koszt( kocioł, zasobnik Cwu,pompa,inne materiały,robocizna )to 8 tys

Korzysci:

-stalła temperatura 20-21 st przez cała dobę

-woda z Cwu ok.50 st cała dobe

- dwa razy na dobę jestem w kotłowni (rano rusztowanie zasyp,wieczorem rusztowanie zasyp)

-spalam ok. 1 tony węgla wiecej niż w starym kotłe mimo że pale bez wygaszania od września do kwietnia i grzeje dodatkowo Cwu

-od września do kwietnia oszczędzam na rachunku za gaz ok 300 zł co dwa miesiące

Minusy

-chyba tylko te 8 tys

zakładając oszczędnosci na gazie przez 8 miesiacy czyli cztery rachunki po 300 zł =1200 zł minus dodatkowa tona spalonego węgla ok 700 zł zostaje 500 zł rocznie czyli poza naprawę wielka wygodą oszczedności finansowe wielkie raczej nie sa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowym rozwiązaniem i jedynym prawidłowym jest zawór 4D.

Koledzy, ale to każdy wie.

Myk jest taki, że wymaga to duzych nakładów i demolki w kotłowni.

 

Łatwo jest przekonywać twórcę tematu (choć swoje argumenty w miarę logiczne na utrzymanie obecnej sytuacji miał), bo ma normalny kocioł stalowy.

 

Jeśli jednak byłby posiadaczem dolniaka żeliwnego i sobie spokojnie jechał cały czas na max 40C, to już przekonać by go było trudniej.

Czy w takiej sytuacji na pewno zawór mieszający jest takim najlepszym rozwiązaniem?

Podniesienie temperatury w kotle + inwestycja mogą kosztować dużo drożej niż inny sposób dogrzewania cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę moze odbiegne od tematu.Swego czasu znajomy wspominał ze zainstalował kocioł z spiralą wodną, podobno ciepła woda ogrzewana jest na bierząco , co myslicie o takim piecu? W dalekiej przysłosci zapewne bedzie potrzeba zmiany na coś innego ,wiec dobrze było by miec pełna swiadomosc pewnych rozwiązań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.