Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura C.w.u


gonzo2

Rekomendowane odpowiedzi

Niższa temperatura na bojlerze to mniejsze straty ciepła w bojlerze, jednak akurat porą zimową te straty przełożą się na dogrzanie pomieszczenia w którym ten bojler się znajduje. Jeżeli bojler masz w nieogrzewanym pomieszczeniu jakiś zysk po obniżeniu w nim temperatury na pewno będzie. Jednak przy węglu oszczędności mogą okazać się niezauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak przy węglu oszczędności mogą okazać się niezauważalne.

A ja do kąpieli dogrzewam bojlerek elektrycznie do tych 50stC (okresowo profilaktycznie na Legionellę nawet do 70ciu). Masz 'termometr' na baniaczku to można zapamiętać gdzie ma być wskazówka - jak nie jest, to wystarczy odciąć zaworkiem wężownicę (po co dogrzewać CO) i wlaczyć grzałkę na 1-2godz. Przestawianie kotła to znaczny wzrost zużycia węgla (tak wynika z obserwacji) no i przestawianie sterownika, żeby było dobre wypalanie na popiół...

PozdrA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa wygląda w ten sposób ,że bojler jest obok kotła w piwnicy i zasilany wlaśnie z niego.Opał to miał.

I też myślę ,że oszczędności mogą być znikome,ale na przestrzeni całego roku to już nie wiem.

Temperatura obecnie jaką utrzymuje na bojlerze to 48'C i to wystarcza na kąpiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawianie kotła to znaczny wzrost zużycia węgla (tak wynika z obserwacji) no i przestawianie sterownika, żeby było dobre wypalanie na popiół...

PozdrA.

 

Zmiana na sterowniku u mnie polega tylko na zmianie temp.zadanej na c.w.u. i dochodzi do tego schodzenie do piwnicy przed i po kąpieli.Najgorzej jest oczywiście z tym po :) ,bo zamiast myślecc o czym innym trzeba pędzić do piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Twój bojler jest bez izolacji, to warto go solidnie zaizolować. Miałem poprzednio taki model "socjalistyczny" jeszcze z wężownicą, bez izolacji. Bardzo długo się nagrzewał, a kąpiel kilku kolejnych osób rozciągał się w czasie mimo dogrzewania grzałką elektryczną. Zmieniając kocioł zmieniłem też bojler na płaszczowy izolowany pianką poliuretanową, którą pokryłem jeszcze styropianowym ekranem z folią alu. Kąpiel teraz nie wymaga zbędnego czekania na nagrzanie wody. Temp. mam ustawioną stale taką samą, tylko histerezę mam na c.w.u większą niż na c.o, bo 5 stopni.

Zmiany nastawy raczej bym ci nie doradzał. Lepiej dodatkowo go docieplić i 1-2 godz. dogrzać grzałką (jak radzi adamasz) podłączoną do programatora czasowego z ustawionym czasem na porę kąpieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bojler z wężwnicą ocieplony pianką i dodatkowo styropianem z ekranami za grzejniki.Grzałki elektrycznej nie ma w nim więc dokupowanie jest bez sensu.Chyba zostawie tak jak jest i nie bedę zmieniał nastaw temperatury.No chyba ,że ktoś matematycznie wyliczy jakieś wymierne korzyści,bo ja się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.