Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia Eko-perfekt Lazar


marecki34

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od 2 miesięcy użytkuję piec żeliwny Eko-perfekt automat 23,3 kW opalany ekogroszkiem. Sterownik Ecomax 800 R. Powierzchnia grzewcza ok. 200m2, dom piętrowy z lat 60-tych ( cegła ), duża klatka schodowa, strych nieużytkowy. Ściany ocieplone , okna plastikowe, strych nieocieplony. Kaloryfery nowe, wszędzie termostaty oprócz pionu łazienek, rury stalowe, układ otwarty. Zbiornik CWU 300 litrów. Temperatura na parterze ok 22-23 stopnie, na piętrze 20-21 stopni.

 

Ustawienia pieca

Temperatura zadana CO 60 stopni.

Temperatura CWU 50 stopni.

Histereza pieca 2 stopnie.

Histereza cwu 5 stopni.

Podawanie 10 sek.

Przerwa 30 sek.

Przesłona otwarta 100%, moc wentylatora 35%.

Czopuch przymknięty 50% ( komin robił się gorący - duży ciąg).

Dwie pompki, jedna na powrocie do kotła druga na obiegu cwu.

Pompa CO startuje przy 45 stopniach ( praktycznie praca ciągła, cwu bez priorytetu).

Zawór 3 drogowy na podmieszaniu powrotu ( temperatura powrotu 50 stopni).

 

Przy temperaturze minus 10 stopni ( ostatnie 2 dni ) zeżarł 50kg na dobę, przy temperaturach w okolicy zera zużycie było w granicach 40 kg , przy plus 10 było to w okolicach 30 kg. na dobę. Groszek dopala się na retorcie, popiół suchy, przepalony, trochę większych kawałków ( 2-3 cm ) ale rozsypujących się jak ścisnę w palcach. Próbowałem różnych ustawień ale niestety bez powodzenia ;/. Cały czas mam wrażenie ze piec dosyć szybko oddaje ciepło, po dojściu do temperatury zadanej dobija jeszcze jeden stopnień i powoli spada.

Czy ktoś ma jakieś rady co do tych ustawień ?

Z góry dziękuję za każdą pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłona otwarta 100%, moc wentylatora 35%.

Czopuch przymknięty 50% ( komin robił się gorący - duży ciąg).

 

Czy ktoś ma jakieś rady co do tych ustawień ?

Z góry dziękuję za każdą pomoc!

 

Witam!

Wydaje mi się, że dobre masz ustawienia.

Mogę jedynie zasugerować otwarcie czopucha, a przymknięcie przysłony na wentylatorze do 30-40%, przy ustawionej przez ciebie mocy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłone zasłoniłem na 50% i zmniejszyłem moc dmuchawy do 30 %, narazie niewielka różnica, próbowałem tez zwiększyc podawanie do 15sec podawanie / 45 przerwa, po 7 minutach nazdoru 1 podanie 15 sec i przedmuch przez 60 sec. Pracuje to w takim rytmie : 4 minuty podgrzanie do temperatury zadanej tj. z 58 do 60 stopni, piec dobije jeszcze temperature do 61 i po 7 minutach nazdoru włącza się jedno podanie 15sec i przedmuch 60 sec, po 6 minutach przełącza się na tryb pracy bo temperatura spadnie do 58 stopni i tak w koło. Czy te ustawienia sa poprawne, co można jeszcze skorygować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czopuch przymknięty 50% ( komin robił się gorący - duży ciąg).

To też świadczy o zbyt dużej mocy ustawionej na palniku. Jak zmniejszysz moc, to temp. komina spadnie nawet bez zamykania szybra.

 

To, że sybko spada temp. w podtrzymaniu zależy od tego jak układ w danym momencie pobiera z niego energię oraz od ew. nieszczelności kotła (nieszczelność może również nienaturalnie podnosić temp. komina).

 

Może te uwagi Ci sie przydadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie ifz jedyne dostepne parametry to przysłona i moc dmuchamy, reszte dobiera sterownik, czas podawania i przewy dobiera automatycznie, jeszcze popróbuje ale pamiętam że dłużej dochodził do temperatury zadanej i częsciej przechodził w tryb praca.

 

bo na tym to polega i tu są oszczędności w spalaniu, a nie paleniu przez 4 min pełną mocą potem kiszeniu węgła przez 7 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.