Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Innowacje W Kotle Zasypowym Czyli Jak Wyeliminować Smołę


def

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolego drewniak czy mógłbyś wrzucić zdjecie palnika, obecnie mam kocioł sas nwt przerobiony na GS ale myślę nad powrotem do ds oczywiście po przerobce palnika, zastanawiam się nad palnikiem coś na wzór nowego palnika w kotle mpm wraz z zawirowaczami, powietrze wtórne chciałbym doprowadzić pod palnik doprowadzając je z otworu dmuchawy z popielnika wcześniej oczywiście zaślepiajac otwory nawiewu w komorze zasypowej, PG oczywiście z klapki popielnika + miarkownik. Obecnie mam zmniejszona komorę do wymiarów ok 23x23 i wysokość ok 45-50cm wyłożona szamotem, zobaczymy co z tego wyjdzie pozdrawiam

 

Wysłane z mojego 5015D przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ale rozebrałem ten palnik wirowy. Źle się w sumie paliło, za duże opory i niska temp. spalin a pezez to słaby ciąg i sadza na wymienniku. Mam teraz prosty palnik i jest ok. Zdjęć nie zrobię bo nie mam tam dojścia. W sumie kanał mam 23 cm w poziomie i 17 cm do góry ( w szamicie ) wymiar 17 cm x 6cm i w połowie poziomego kanału 17cm x 2,8cm gdze jest pw z popielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za info, z tego co się orientuję to z zawirowaczami w sas nwt będzie pewnie ten sam problem ze względu na wąski przelot, pozdrawiam

 

Wysłane z mojego 5015D przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam,Szanownych kolegów.Jestem nowy na tym forum,proszę o pomoc w usprawnieniu mojego kotła Protech STK 21KW.Czytam to forum od kilku tygodni i teraz widzę jakim byłem cimnym palaczem.Więc do rzeczy:Palę flotem(puki co)ogrzewam dom o powierzchni 150m2,kalryfery to panele,dom stary ocieplony,okna plastikowe,poddasze nieocieplone,boiler 140l.Instalacje CO stara pompa CO zamontowana na powrocie ponieważ nie ma miejsca montażu pompki na zasilaniu (gabaryty).Ciąg do komina bardzo dobry.Czytając posty Kolegów po piecu i kociołku próbowałem zastosować szamot ale coś chyba robię nie tak bo nie chce sie palić(ciąg kominowy się bardzo osłabia,szybko zapopielają się ruszta a przez szamot nie mogłem używać ruszt ruchomych.Generalnie produkuję dużo smoły i sadzy.Kocioł posiada dmuchawę(teraz wiem że niestety).Dziś kupiłem miarkownik Honeywell i wypipsze dmuchawę.Proszę o jakieś wskazówki z góry bardzo dziękuję i zapraszam do dyskusji.Pozdrawiam.

P.S Załączam przekrój pieca myślę że mi się uda.

post-71785-0-11904000-1486632779_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeżeli to dolniak jak pisze w obrazku to nie nadaje się do palenia flotem i miałem po prostu za drobna frakcja więc dlatego się nie chce palić.

Kup sobie ze dwa worki węgla orzecha takiego 40-80mm średnicy i zobaczysz że będzie się dużo lepiej paliło i wtedy bez dmuchawy a na miarkowniku.

Flot i miał ze względu na drobną frakcję ( a flot to miał z piachem i innymi odpadami postprodukcyjnymi ) palą się najlepiej w kotłach górnego spalania rozpalane od góry z nadmuchem wymuszonym i z otworami napowietrzającymi komory załadunkowej.

http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/jak-palic-mialem-weglowym/

Edytowane przez sono2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc.Dopalę ten flot co mi został i przerzucam się na węgiel.Chciałbym jeszce zastosować szamot ale te ruszta ruchome,nie wiem jak to rozwiązać.

Edytowane przez Ryszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie męczyć z tym flotem to już dokup sobie węgla i mieszaj go z flotem tak z 70% węgla i 30% flotu wtedy spalisz go bez problemu bo z samym flotem to się zamordujesz w tym kotle.

Co do konstrukcji palnika szamotowego w tym kotle to jak najbardziej słuszna sprawa jednakże nie znam budowy tego kotła więc nie wiem co Ci poradzić.

Jest na forum kilka różnych konstrukcji palników szczególnie kolegi @genab i jak da radę gabarytowo u Ciebie to taki skonstruuj.

Tu masz co nieco o palniku:

http://czysteogrzewanie.pl/technika/drobne-usprawnienia-kotlow/

Pozwolę sobie jeszcze zapodać Ci do poczytania dwa wątki z innego forum w których jest całe kompendium wiedzy o paleniu, kotłach, opale i palnikach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

Ja osobiście mam palnik bardzo podobny do tego:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5679443&viewfull=1#post5679443

Edytowane przez sono2020
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,wczoraj założyłem miarkownik,w drzwiczkach zasypowych na razie wywierciłem trzy otwory 10mm.Wydaje mie sięże kociołek pracuje spokojniej i stabilniej jak przy dmuchawie.Dzisiaj rano tempertura na piecu 40 st.i trochę żaru,otwarłem górne i zobaczyłem biały nalot(czy to dobrze?).Nie zdążyłem wczoraj wyłożyć szamot w piecu ale zrobię to w tym tygodniu,na pewno się podzielę wynikami.Pozdrawiam i bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby się nie męczyć z tym flotem to już dokup sobie węgla i mieszaj go z flotem tak z 70% węgla i 30% flotu wtedy spalisz go bez problemu bo z samym flotem to się zamordujesz w tym kotle.

Co do konstrukcji palnika szamotowego w tym kotle to jak najbardziej słuszna sprawa jednakże nie znam budowy tego kotła więc nie wiem co Ci poradzić.

Jest na forum kilka różnych konstrukcji palników szczególnie kolegi @genab i jak da radę gabarytowo u Ciebie to taki skonstruuj.

Tu masz co nieco o palniku:

http://czysteogrzewanie.pl/technika/drobne-usprawnienia-kotlow/

Pozwolę sobie jeszcze zapodać Ci do poczytania dwa wątki z innego forum w których jest całe kompendium wiedzy o paleniu, kotłach, opale i palnikach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?195149-Ekonomiczne-spalanie-paliw-sta%C5%82ych

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego

Ja osobiście mam palnik bardzo podobny do tego:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?100061-Ekonomiczne-spalanie-w%C4%99gla-kamiennego&p=5679443&viewfull=1#post5679443

Witam kilka postów wyżej jest schemat mojego kotła pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a flot to miał z piachem i innymi odpadami postprodukcyjnymi 

Skoro tak polecasz lekturę polecania strony czysteogrzewanie, to może sam od niej zacznij i zapoznaj się z tym, co to jest flot, jak powstaje i jak nim palić. Nie pisz o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia.

http://czysteogrzewanie.pl/czym-ogrzewac/flotokoncentrat-i-mul-weglowy/

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4089-flot/

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Muszę Panom uświadomić, że żaden udzielający się na tym forum autorytet nie uznał "mojego" ( nie taki on mój) "wynalazku" za godny polecenia. Palenie górnie w górniaku jest znakomite a szczególnie z KPW ( to rozszczelnienie komory zasypu) jest super. Podawanie powietrza nad zasyp w dolniaku jest zaś be, ponieważ to rozszczelnia komorę i powoduje koksowanie całego zasypu jak w górniaku. Zawracanie ciepła zaworem n-drożnym wody (60*C) jest ok, zawracanie ciepła powietrzem (140*C) do komory jest be. To, że propozycje "be" eliminują smołę, że zachodzi spalanie sukcesywne a kocioł nie wariuje i poddaje się regulacji, nie spala więcej ani nie krócej jest bez znaczenia bo,... ? nie spełnia się mityczne spalanie w warstwie a pojawiająca się smoła nikomu nie przeszkadza. Jeśli się pojawia, to należy montować okapiki, rynienki,... Kto ma rację? Nie wiem. Wmawianie w pojedynkę, że to co proponuję jest słuszne, jest intelektualnym żebractwem i jest też niebezpieczne. Niebezpieczne, ponieważ jeśli jest aż tak trudne do zrozumienia i akceptacji, to może rzeczywiście stać się przyczyną jakiegoś wypadku. Jestem amatorem i nie daję głowy za to co proponuję. Kto może zweryfikować amatorskie dyrdymały? Profesjonalista z instytutu lub chociaż producent. Mam tłumaczyć dalej?

Edytowane przez def
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Def a czym ty się przejmujesz jak ktoś będzie chciał wykorzystać twoją wiedzę i pomysł vto zrobi to.Nic na siłę. Ja niestety muszę palić tym gorszym sposobem czyli od góry. Pokazalem kilku ludziom jaki to prosty i w miarę czysty sposób palenia kilku dało sie przekonać i są zadowolenia a są też takie BETONY że wola kopcić jak parowóz pod górkę. Nic nie dociera i tak na razie musi być.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Def

Odstaw to co palisz aktualnie (albo się przynajmniej nie zaciągaj) i ogranicz do węgla - bo to umiesz. 

Nie bądź baba.

 

Tak jak napisał artur - kto chciał to skorzystał z tego co piszesz (a jest z czego korzystać). 

 

Palenie od góry w GS z KPW nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów, ale jest o niebo lepsze niż kopcenie. Wiem bo sprawdziłem. 

 

Podawanie powietrza od góry w DS stosują niektórzy producenci. Czasem jest to konieczne, np. w przypadku zbyt grubego lub koksującego opału (było o tym na forum wielokrotnie). Doświadczeni palacze to rozumieją. 

To, że więcej opału się rozpali jest oczywiste - "żar rośnie w kierunku, z którego napływa powietrze". Tylko chodzi o aspekt ilościowy: nie wiemy jak to wpłynie na skuteczność dopalania w palniku. Może wcale? Może będzie dymić w przewymiarowanym kotle, może w takim z kiepskim dopalaczem? A może tylko w fazie budowania warstwy żaru, która później będzie dobrym filtrem/dopalaczem niezależnie od tempa odgazowania opału? U każdego może być inaczej. 

 

Z zawracaniem ciepła w krótkim obiegu spotkałem się jakieś 10 lat temu i chyba był to obieg wody zrealizowany wewnątrz kotła. Nie wiem czy zamysł został zrealizowany bo kotłów już na rynku nie ma (FEX) - jest Irlech zbudowany na tej bazie. U siebie mam trochę inaczej: do palnika podaję podgrzane powietrze wtórne (podpatrzone właśnie w kotłach FEX). A smoła mi się sama wypala po przekroczeniu granicznej grubości. Przy zastosowaniu kilku innych "sztuczek" przestałem się nią przejmować. 

Edytowane przez HP79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z tego co pamiętam u defa chodzi o podawanie podgrzanego PP od góry na zasyp. I żeby taką koncepcję przetestować trzeba, przynajmniej u mnie, nie lada akrobacji i o to najczęściej rozbija się cała idea. Jak skomentować coś, czego nie jest się w stanie w miarę łatwo i tanio sprawdzić. Już samo podawanie PP nad zasyp pchnęło mnie bardzo do przodu i nawet "flachę" za taką sugestię defowi kiedyś obiecałem... Ale jak powiedziałem jeszcze te PP skutecznie podgrzać, to dla mnie już wyższa szkoła jazdy. Może, gdyby to co jest działało źle, to bym się porwał ale jest dobrze i motywacji brak..

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do jakiej wysokosci będzie to potrzebne ?. Jeśli pw wpada 1-2cm2 w palnik o pow. 100cm2 z temp rzedu 1000* to cz to ma jakies znaczenie?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@drewniak, odpowiedzią na Twoje pytanie jest uzasadnienie zastosowania zaworu n-drogowego. Różnica jest natomiast taka, że zawór zawraca 60*C a podgrzane powietrze osiąga 143*C. Jeśli opał uwalnia mokre destylaty to gorące powietrze zapobiega powstawaniu smoły w zasypowej komorze. Gorące powietrze obniża wymogi co do wilgotności paliwa. To moja hipoteza a jak jest w rzeczywistości ? Nie wiem. Miejsce i przekroje przewodów (proporcje na komorę i na palnik) należy dobrać doświadczalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pp podaje normalne, powiedzmy 0* i smoły niet, także nie jest to konieczne co do smoły. Jeśli w palniku bedzie 1000* to pw 0* może wychłodzi spaliny w palniku max do 950 *, czy to ma praktyczne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dobrej konstrukcji myślę, że nie potrzeba kombinwać. Moje i kilka przypadków które znam, to słaba konstrukcja, dużo smoły i duże spalanie zostalo bardzo poprawionych przez wprowadzenie usprawnień. Poprawka w kotle Seko wykonana jako usługa przez hydraulika kosztowała około 100.- zł. Same usprawnienia nie są drogie i są odwracalne. Żeby określić aż tak szczegółowo zalety tych usprawnień trzeba badań elektronicznymi miernikami a jeszcze lepiej na stanowisku badawczym. Moje kwalifikacje w kotlarstwie mają się tak jak fryzjera do firmy Gerlach która produkuje nożyczki, brzytwy i sztućce, ale też fryzjer poprawił płetwy dla jednostek specjalnych wojska. Nie wszyscy potrzebują płetw i nie wszyscy potrzebują rozwiązań zawartych w temacie "innowacje,..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dobra konstrukcja" -hm, tą poprawkę to ja sam wprowadziłem bo to jest zwykły śmieciuch. Te dywagacje na temat obniżenia temp spalin to tylko moje teoretyzowanie, nie mierzyłem tego. Wyliczyłem to z proporcji, bo skoro pw podaję 2cm2 to to jest 2%gazów , które uznałem, że mają 1000* w palniku o pow. 100cm2. 2% z 1000* daje 20* , to by tyle obniżyło temp. spalin. Czy mniej więcej dobrze myślę, czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,... tak rano nie potrafię przytomnie ocenić Twojej matematycznej logiki. Zakładam, że jest ok. KPW również jest podawaniem ocieplonego ( nie gorącego) powietrza nad zasyp. Podanie PP z zwenątrz do samego palnika dolniaka również jest podawaniem gorącego powietrza, chyba żeby ktoś specjalnie izolowałby przed temperaturą profil doprowadzający to powietrze. Generalnie chodzi wszystkim oto, aby w kotle było jak najcieplej a intalacja żeby miała porządaną temperaturę. Aby to uzyskać pali się na maxa do bufora. Ja nie mam warunków na peryferyjne urządzenia ale udało mi się osiągnąć ten cel. Na kotle 40*C w palniku pewnie 800*C ( zwiędnięte żeliwne ruszta - fotografia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.