Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,  Mam pytanko. Wujek ma dom o powierzchni 100m² w przyszłości jest adaptacja poddasza . Dom nie jest ocieplony, jedynie jest zrobiony tynk, ściany z suporeksu,  strop jest betonowy ocieplony styropianem 10cm. Dom posiada piwnice w której znajduje się piec na węgiel i drewno bez pompy i wgl, posiada też starą instalacje z grzejnikami żeliwnymi oraz tymi grubszym rurami. Czy da się podłączyć piec na ekogroszek? Jeśli tak to jakiej firmy oraz ile Kw najlepiej. Dziękuję za pomoc

Opublikowano

Jaki dokładnie tam jest piec teraz i ile zużywa się węgla na sezon?

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, Warsik napisał(a):

piec na węgiel i drewno bez pompy i wgl

@Warsik Nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem nie warto brać podajnikowca tylko pełny automat typu gaz, pompa ciepłą, megabufor, bo w praktyce właściciele ekogroszkowców i pelletowców często palą w nich drewnem kawałkowym na rusztach awaryjnych bo drewno jest tańsze i do tego ekogroszek i pellet potrafi nagle zdrożeć do 3-4 tysięcy od tony (co pewnie wyjdzie drożej od gazu/prądu do pompy) a co gorsza nie ma co liczyć, iż w razie kryzysu rząd ponownie będzie dopłacał do węgla/ekogroszku i tanio go dystrybuował. Także jak myślisz o paleniu drewnem kawałkowym to lepiej nie robić tego na ruszcie awaryjnym bo to ma słabą sprawność ale na czymś co spala drewno np. osobny kominek, piec kaflowy, kocioł do drewna z buforem albo kocioł wielopaliwowy na ekogroszek i drewno kawałkowe z buforem (np. kocioł trójpaliwowy na ekogroszek, pellet i drewno kawałkowe – zerknij sobie na coś w tym stylu Uniwersal Power https://allegro.pl/oferta/kociol-hybrydowy-piec-co-certyfikaty-na-pellet-drewno-ekogroszek-5-klasa-16463613455?fbclid=IwY2xjawFmCppleHRuA2FlbQIxMAABHSFi5opQYfrLMKhgPJqwoLIjEtdsxiPbwdCY-FdvDBIEsbYd8l-XZ89o_w_aem_EhHdGzwYFu_MpHj8JP3xNg&dd_referrer=https%3A%2F%2Fl.facebook.com%2F )

Natomiast podłączenie ekogroszkowca do starej instalacji było dokonane przez użytkownika @koval7 i jest omawiane na forum przykładowo w poniższych linkach (które warto na początek przeczytać):

  1. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/30399-grawitacyjny-obieg-kot%C5%82owy-problem/#comments

  2. https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/48682-instalacja-cwu-nie-pracuje-w-obiegu-grawitacyjnym/

  3. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4048058.html

Nie jestem ekspertem, ale mam nadzieję, że powyższe się na coś przyda.

Edytowane przez Matejko1
  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Ja tak mam i nie ma problemu.Na poczatok dla mocy kotla užyj wyliczenie:

https://cieplo.app/start

No,poki stary kociol nie byl przewymiarowany,dobro dobrany,to moc groszkowca 2/3 zasypowca.Bo groszkowiec,czy pelleciak nie ma rozpalania i wygaszania(ale bardzo dobry kociol automatyczny z buforom može tak dzialac,pelletowy každy)-grzeje 24/7.Dla tego tež potrzebne zrobic na nim instalacji z 4-D zaworom i dwuma pompkami do možliwosci niezaležnego sterowania temperatury kotla i temp. CO.

Edytowane przez bercus
Opublikowano

Na początek wylicz zapotrzebowanie, tak jak koledzy podesłali. Spokojnie stare żeliwne grzejniki z starą instalacją możesz zagrzać piecem na ekogroszek czy pellet. Chociaż jeżeli teraz wymieniasz to radził bym bardziej na pellet czy jak piszą na zgazowywanie drewna.  Z tego względu, że chyba w 2027 roku ma wejść ustawa z dodatkowym podatkiem od paliw stałych jak węgiel gaz itp. Pellet i drewno zostanie bez zmian bo to "eko" źródło więc cena nie powinna podskoczyć za dużo ale się również zwiększy zapotrzebowanie jak ludzie będą przechodzić więc na dwoje babka wróżyła 🙂

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
W dniu 29.09.2024 o 12:16, Matejko1 napisał(a):

Nie jestem ekspertem, ale moim zdaniem nie warto brać podajnikowca tylko pełny automat typu gaz, pompa ciepłą, megabufor,

Matejko, nie doradzaj już lepiej, bo mega idiotyzmy ciśniesz że boli czytać.

Nie wiesz to się nie odzywaj, bo jeszcze naprawdę chłop sobie założy pompę ciepła do nieocieplonej chałupy i dopiero będzie płakał.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

@jameess Ja nie wskazuje, że mega idiotyzmy ciśniesz więc proszę daruj sobie tego typu wywody.

 

Nie jesteś osobą która będzie mi mówiła czy mogę czy nie mogę się wypowiadać.

 

Ja nie napisałem co ma wybrać czy gaz czy pompa ciepła itd. ani jakiej firmy ma wybrać, ani jakiego instalatora zamówić, ani jaką długość rur instalacyjnych kupić.

 

Moja znajoma wybrała pelletowca a teraz nie ma siły podkładać i polega na pomocy obcych ludzi aby przychodzili do niej dokładać, czyścić, naprawiać po częstych awariach pelletowca.
 

Prosiłbym abyś w takim razie zabrał głoś w tej dyskusji pod linkiem https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/50267-pompa-ciepła-kocioł-w-starym-domu-czy-to-ma-sens/  bo tutaj forumowicz wprost pyta czy do nieocieplonego domu dać pompę ciepła i można tam spotkać poradę aby montować pompę ciepła. Proszę weź odnieś się w tamtym wątku do tych porad.

Edytowane przez Matejko1
  • Nie zgadzam się 1
Opublikowano

Nie ma co, powaliłeś mnie na łopatki, a forumowicz z linka umie czytać, to niech poczyta forum a nie zadaje durne pytania.

Co jeden to lepszy specjalista ;).
 

Myślę że trzeba wydzielić wątek na forum dla tych którym się nie chce czytać forum, lub czytają bez zrozumienia ;).

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.