Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy zakup większego kotła niż zalecany ma sens


pablos83
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez teres,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Proszę mi powiedzieć, czy zakup kotła o większej mocy niż wynika to z obliczeń ma sens? Przykładowo z obliczeń wynika, że moc kotła winna wynosić 18-20 Kw. Czy w takim przypadku zakup kotła np. 24 Kw lub większej ma sens? Oczywiście pomijam sam fakt zakupu takiego kotła. Chodzi mi jedynie o jego późniejszą eksploatację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dom ocieplony z nowymi oknami?

Jeśli planujesz za jakiś czas cos ocieplić lub wymienić, broń boże nie bierz za dużego.

Wszystko zależy od tego jaki kocioł wybierzesz - najważniejsze aby miał jak najniższą moc

Takiego Termeta 25kW np lepiej brać bo masz niską moc startową w porównaniu niektórymi 18kW

Wszystko zależy od instalacji, ale ogólnie patrz kondensat z dużym zakresem mocy palnika czyli (jak najmniej  do wymaganej twojej +)

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Co to znaczy moc startowa? Nie znam się na tym niestety, więc proszę się nie śmiać z moich ( zapewne dla Was błahych pytań ). 

 

Mam dom ocieplany z oknami plastykowymi 10 letnimi. 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, pablos83 napisał(a):

Co to znaczy moc startowa?

Lepiej pasuje określenie moc minimalna. Poczytaj o tym, czym jest "taktowanie kotła" i dlaczego jest złe.

W skrócie: szukaj kotła z mocą minimalną 2-3,5kW i będzie fajnie pracował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź która bardzo mi pomogła rozjaśnić temat. Pozostaje jeszcze kwestia wyboru kotła jaki jest mi polecany w innym wątku, a którego moc minimalna jest wyższa niż 3,5 kW. Czy zatem jest sens brać taki kocioł? Rozumiem, że nie i lepiej się rozejrzeć za kotłem innej firmy umożliwiającej pracę kotła z mocą jak najbliższą 2 kW ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Twoim radom zdecydowałem, że będzie to kocioł 1-F. Tyle tylko, że polecany mi kocioł w innym wątku ( tym w którym dzięki Twoim radom zdecydowałem się na kocioł 1 - F ) posiada moc minimalną ok 3,5 kW. Więc jak rozumiem polecany kocioł Termet Gold jednak odpada ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
20 godzin temu, sambor napisał(a):

Dlaczego odpada?

Tak wywnioskowałem  z tego względu, że kotły tego producenta mają moc minimalną ok 3,5 kW, a polecana jest mniej niż 3 kW. Oczywiście to tylko moje dywagacje na podstawie wypowiedzi Was, czyli ekspertów. Tak jak pisałem w innym wątku - powierzchnia grzewcza to 180m2 + grzanie C.W.U w bojlerze.

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablos pamiętaj że dom z grzejnikami poradzi sobie bez problemu z 3,5kW a np 3kW w podłogówce już mogą być za duże, a chodzi też o ilość ciepła jaką może pobrać instalacja przy niskim zapotrzebowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

sambor nie wiem niestety czy te 0,5 kW mocy mi pomoże, czy zaszkodzi. Po prostu czytam to co piszą specjaliści na tym forum, a którym ja oczywiście nie jestem ( moja wiedza w tym temacie jest naprawdę znikoma ). Jedynie co mnie interesuje to fakt kupna jak najlepszego kotła do moich potrzeb.

szakallo podłogówki akurat nie mam, i nie planuję w najbliższej przyszłości ( o ile w ogóle ), więc ten problem odpada. Z tego co piszesz wnioskuję jednak, że kocioł o mocy minimalnej poniżej 3 kW należy wybrać wtedy, gdy jest podłogówka. W przeciwnym wypadku należy wybrać kocioł o mocy co najmniej 3,5 kW. Dobrze wnioskuję?

 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Panowie proszę o ukierunkowanie mnie jakiej mocy kocioł wybrać ( minimalnej i maksymalnej ) ponieważ zaczynam głupieć w natłoku Waszych informacji Tak jak pisałem w innym wątku z obliczeń wynika, że moc grzewcza C.O powinna wynosić 18-20 kW.   sambor wspomniał teraz o mocy 14-15 kW ( według wyliczeń to za mało ).

Proszę o konkluzję i złożę zamówienie zanim się sam zamotam i dokonam złego wyboru. 

 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już ci pisałem chyba 2x albo i więcej  Termet Gold 20kW będzie OK, a ty dalej drążysz czy 0,5kW w tą stronę czy w tą.

To po prostu chore.

Pisałem ci o mocy 15kW pod kątem mocy minimalnej rzędu 2kW !

Nie tylko moc czy marka kotła decyduje,  instalacja też, a większość z was ma ją źle wykonaną np nieprawidłowo dobrane grzejniki, niewłaściwe przekroje rur, braki w izolacji tych rur, itd...

To tak jakbyś szukał do przeciętnego auta jak najlepszych opon i nic po za tym.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)
7 godzin temu, sambor napisał(a):

Nie tylko moc czy marka kotła decyduje,  instalacja też, a większość z was ma ją źle wykonaną np nieprawidłowo dobrane grzejniki, niewłaściwe przekroje rur, braki w izolacji tych rur, itd...

Czy mógłby Pan wyjaśnić jak prawidłowo dobrać grzejniki i średnicę rur? Je również będę wymieniać i skoro to też jest istotne, to poprosiłbym o wskazówki, ponieważ nie wiem, czy osoba wykonująca te prace w ogóle się będzie tym przejmować, czy odbędzie się to na zasadzie " chcesz to masz ". Instalacja będzie z miedzi. 

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejność jest taka:

liczysz zapotrzebowanie na ciepło każdego z pomieszczeń

do tych pomieszczeń dobierasz grzejniki- oczywiście zakładasz rodzaj grzejnika i realną temp zasilania

do wybranych grzejników liczysz rury 

dobierasz kocioł- wg gustu, dostępności serwisu, opinii społecznych itd....

ew sprawdzasz czy wybrany kocioł wydatkiem pociągnie sam instalację, czy może potrzeba sprzęgła i drugiej pompy

Pilnujesz aby było wykonane wg tego co policzyłeś 

I to wszystko.

jak nie wiesz co i jak , to bierzesz projektanta lub innego kumatego, który to zrobi za ciebie 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli już wszystko wiem oprócz 1. Mianowicie, czy mogę kupić grzejniki od razu z zaworami ( np takie https://www.purmo.com/pl-pl/produkty/ogrzewanie-i-chlodzenie/grzejniki/grzejniki-panelowe/grzejniki-panelowe/ventil-compact ), czy kupić gołe tzn bez zaworów i montować je oddzielnie? Grzejnik zamieściłem jedynie poglądowy, aby ukazać o co mi chodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ci się wydaje że wszystko już wiesz;)Możesz zakupić przedstawione grzejniki Purmo.W 90%tach montowane są dwupłytowe.Musisz zadecydować czy mają mieć podlaczenie dolne czyli tzw V-ki czy boczne typ K.Grzejniki V-ki mają już wbudowana wkladke termostatyczną i należy ewentualnie  dokupić do niej pasujaca głowice termostatyczna (chyba że jest w komplecie z grzejnikiem)Do boczno zasilanych musisz dokupić całe zestawy termostatyczne(zawór zasilający i powrotny)

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki zasilane od dołu mają zawory już wbudowane w grzejnik, natomiast zasilane z boku nie mają firmowo wbudowanych zaworów, czasem sprzedający proponuje zestaw grzejnika i zaworu i głowicy, i zaw na powrocie tzw odcinającego - ale to nie jest reguła.

Natomiast jak kupujesz zawory oddzielnie to muszą mieć on regulację nastaw wstępnych.

Godzinę temu, pablos83 napisał(a):

Czyli już wszystko wiem oprócz 1

Tu akurat jest odwrotnie, gdy z widać , że jesteś cienki w tym temacie, ale po kilku błędach będziesz wiedział, kosztem ...............

Jak chcesz to pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
W dniu 23.03.2024 o 15:48, pablos83 napisał(a):

Pozostaje jeszcze kwestia wyboru kotła jaki jest mi polecany w innym wątku, a którego moc minimalna jest wyższa niż 3,5 kW.

W dniu 25.03.2024 o 06:13, pablos83 napisał(a):

posiada moc minimalną ok 3,5 kW. Więc jak rozumiem polecany kocioł Termet Gold jednak odpada ?

Masz kupić Termet Ecocondens Gold Plus 1 funkcyjny 20kW. Ma zakres mocy 3-20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

sambor kilkukrotnie już pisałem, że jestem cienki w tym temacie 🙂 A co do grzejników to w moim przypadku w grę wchodzą grzejniki  z zasilaniem bocznym właśnie ( zdecydowanie mniej demolki w chałupie ). Czy mógłbyś zaproponować zawory jakie powinienem kupić ( nazwę / model ), cokolwiek, abym wiedział czego szukać ?

teres czyli temat wyboru kotła został tym samym zamknięty

Edytowane przez pablos83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pablos83 napisał(a):

Czy mógłbyś zaproponować zawory jakie powinienem kupić ( nazwę / model ), cokolwiek, abym wiedział czego szukać ?

Powinny być takie jakie wyjdą z projektu, bez tego to masz całą ofertę na Aledrogo, lub nawet na szybkiej Ali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.