Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł gazowy


Gość zine5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W najbliższym czasie planuję wymianę kotła gazowego w domu obecnie posiadam:

junkers zwe 24-3 mfk  dwufunkcyjny 2000 rok.

Ja myślałem nad:

Bosch Condens GC2300iW  20P jednofunkcyjny i zasobnik ciepłej wody Bosch wd120b

lub

Viessmann  VITODENS 111-F

lub

Ariston PAKIET ONE PREMIUM 24 NET (z kotłem GENUS ONE SYSTEM)

Co do budynku i instalacji to ja się nie znam ale tyle co mogę napisać:

Rok budowy 1980 , dom jednorodzinny, 130m2 wysokość pomieszczeń 2,43-2,58m , 5 pokoi dwie łazienki , 4 domowników, ogrzewania podłogowego brak - tylko kaloryfery (7 nowych blaszanych kaloryferów, 5 starych żeliwnych i 2 drabinkowe dodatkowo w łazienkach) instalacja też mieszana tam gdzie nowe grzejniki to miedziane rurki , a gdzie stare to grubsze metalowe) trzy grzejniki o długośći 160cm (dwa stare , jeden nowy) a reszta mniejsze. Dom piętrowy ściany 30cm ocieplone niewiele bo tylko 10cm styropianem. Piec ma zapewniać ogrzewanie domu i  ciepłą wodę w kranach - kuchnia, łazienki, prysznic, wanna) będzie stać/wisieć w piwnicy miejsce na zewnętrzny zbiornik wody użytkowej obok pieca jest, wygląd i głośność pracy pieca bez znaczenia - ważniejsza jest oszczędność gazu.

Proszę o pomoc który z tych modeli się najlepiej nada (a może ewentualnie jakiś inny ?)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam , że obecny piec ma już dziury w górnej części  tak że idzie 2-3 palce włożyć - przerdzewiał w okolicy wylotu spalin do komina , może przez to się część spalin do pomieszczenia ulatnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji jest jeden bardzo dobry wybór: Termet Ecocondens Gold Plus 20 kW i żadnego innego bym nie był pod uwagę. Chyba, że nie masz serwisu w pobliżu, wtedy rozważał bym Immergas Victrix 20 X TT 2 ERP, Bosch 2300 lub Aristona.

Będziesz potrzebować rurę spalinową do komina z nierdzewki lub tworzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o serwis/instalator to:

termet - jeden serwisant w pobliżu (13km)

ariston - brak kompletny w pobliżu

immergas- kilku serwisantów/instalatorów w pobliżu (wszyscy ok 13km od naszego domu)

junkers/bosch - kilku serwisantów/instalatorów w pobliżu (najbliższy 1,3 km od naszego domu)

Czyli na razie zostaję przy junkersie Bosch Condens GC2300iW  20P i do tego jakiś zasobnik ciepłej wody  może być WD120B ? czy starczy WST120-5O ? (bo to 1 tys różnicy)

Co do tej rury powietrzno - spalinowej to chodzi o tę z podwójnymi ściankami (80/125mm na przykład)?

A jeszcze sterownik - obecnie mam sterownik euroster 2000 ,  na korytarzu  pewnie nie będzie pasować do nowego kotła... to wybiorę sterownik  cw 400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Był u mnie oglądać instalator i polecał/proponował kocioł: vaillant 206/5-5  i regulator Multimatic 700/6 , ale cena tego vaillant 206/5-5, co on proponował/proponuje jest tylko 300zł niższa niż modelu VC 256/5-7   ?! Coś tu nie gra....? Wogóle czy vaillant jako firma to dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie: Jeżeli mam już w kominie wkład kominowy z nierdzewki , to czy muszę dodatkowo w niego wkładać rurę podwójną? Czy starczy tylko odprowadzenie spalin z kotła kondensacyjnego , a powietrze by sobie czerpał z pomieszczenia tak jak mój dotychczasowy?

Bo tak planuję zrobić ale był instalator i mówił że nie mogę tak mieć , bo będę mieć mokre ściany w domu ?.... Bo będzie się kondensować w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kotłownia ma kratkę przy kominie i w ścianie pod oknem.

@"Będzie to mniej ekonomiczne" - czyli kocioł straci na sprawności tak?

Co do odskraplacza- to pod piecem na dole mam jakiś kranik ze ściany i pod nim słoik od dżemu (napełnia się wolno - tak pół słoika na pół roku). Czy po zamontowaniu kotła kondensacyjnego nie trza będzie słoika codziennie wymieniać?

Bo odpływ kondensatu będzie bezpośrednio do kanalizacji zrobiony rurką 32mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2020 o 09:16, zine5 napisał:

A mam pytanie: Jeżeli mam już w kominie wkład kominowy z nierdzewki , to czy muszę dodatkowo w niego wkładać rurę podwójną? Czy starczy tylko odprowadzenie spalin z kotła kondensacyjnego , a powietrze by sobie czerpał z pomieszczenia tak jak mój dotychczasowy?

Jakiej średnicy jest ten wkład? 

Jeżeli jest czysty, a raczej powinien być po kotle gazowym to można do środka wsadzić tylko rurę spalinową do kotłów kondensacyjnych a jego wykorzystać jako czerpnię powietrza. Kondensat będzie normalnie spływał do kotła i dedykowanym spustem do kanalizacji. I nie widzę gdzie tu problem z mokrymi ścianami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wkład średnicy z 15cm , a co do rury to rozumiem ,że rurę spalinową od kotła , do końca komina puścić tak? (do kotła boscha taką 8cm średnicy) czyli potrzebuje rury spalinowej i zwężki z 15 na 12,5cm do czerpania powietrza przez kocioł tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najtaniej będzie krótką rurę spalinową od kotła do obecnego wkładu (wykorzystać go jako odprowadzenie spalin z kotła kondensacyjnego) ,a otwór 125mm w kotle do czerpania powietrza zostawić otwarty- niech sobie czerpie z pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rura spalinowa do kondensata wyprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta ws spadków, długości i ilości kolan ponad ten wkład który masz teraz. Dodatkowo na górze czapka na przewód spalinowy i osłona na czerpnię żeby wody opadowe nie wpadały, oraz w kotłowni redukcja jak piszesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, zine5 napisał:

Ale najtaniej będzie krótką rurę spalinową od kotła do obecnego wkładu (wykorzystać go jako odprowadzenie spalin z kotła kondensacyjnego) ,

Nie. Ten przewód nie nadaje się do kondensata. To nie jest komin nadciśnieniowy, brak uszczelek. Dodatkowo będziesz wychładzać kotłownię przez czerpanie powietrza przez nią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zine5 napisał:

"Będzie to mniej ekonomiczne" - czyli kocioł straci na sprawności tak?

tak, bo nawiewasz zimne powietrze do pomieszczenia. Nie regulujesz ilości powietrza, które wpada przez kratkę w ścianie.

 

3 godziny temu, zine5 napisał:

Co do odskraplacza- to pod piecem na dole mam jakiś kranik ze ściany i pod nim słoik od dżemu (napełnia się wolno - tak pół słoika na pół roku). Czy po zamontowaniu kotła kondensacyjnego nie trza będzie słoika codziennie wymieniać?

Raczej pół wiadra dziennie :) Warto tam pociągnąć jakąś kanalizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WojtuNie napisał:

Nie. Ten przewód nie nadaje się do kondensata. To nie jest komin nadciśnieniowy, brak uszczelek. Dodatkowo będziesz wychładzać kotłownię przez czerpanie powietrza przez nią. 

Bardzo słuszna uwaga, zależy jeszcze co to masz za komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, teres napisał:

Raczej pół wiadra dziennie :) Warto tam pociągnąć jakąś kanalizację.

Raczej ilość skroplin się nie zwiększy, bo ten komin może być użyty tylko jako zewnętrzna część komina koncentrycznego (jako czerpnia), a w środek musi wsadzić rurę spalinową do kotłów kondensacyjnych i skropliny z niej będą odprowadzane przez kocioł do kanalizacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, teres napisał:

Bardzo słuszna uwaga, zależy jeszcze co to masz za komin.

Sądząc po wieku (20 lat) to raczej komin do kotła z otwartą komorą, zresztą po takim okresie to nawet jak miał uszczelki to już się nie nadają do kondensata i nikt nie zagwarantuje jego szczelności co musi być przy nadciśnieniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem przed chwilą na dachu i obejrzałem, pomierzyłem średnice rury i wychodzi że:

Rura w kominie ma tylko 110mm średnicy i zakończona jest takim blaszanym daszkiem (widać na zdjęciu w załączniku obok anteny) a 130mm średnicy ma ta rura od kotła do komina (to rura spiro taka jak do okapu w kuchni), wkład komina jest czysty wewnątrz,  jest okapnik i  nad okapnikiem taka okrągła wyczystka. wkład jest z nierdzewki.

Czyli  do kanalizacji mam podłączyć syfon z kotła i jeszcze ten okapnik na dole wkładu kominowego? Czy tylko sam syfon w kotle ? Będzie to Bosch  GC2300iW  20P  20kw (no chyba że wg was 15kw kocioł by starczył?)

czy coś by zaszkodziło nowemu kotłowi gdybym zredukował średnicę rury spalinowej z 8 na 6 cm ? Bo jak wsadzę tę 8cm w tą 11cm to niewiele miejsca między nimi zostanie...

Na stronie ciepło właściwe wyszło mi zapotrzebowanie typowe 6,7kw a maksymalne 14,3kw.

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest opcja tylko na fi 60. To teraz są dwie opcje, jeżeli długość komina pozwala na odprowadzenie 60 to tak jak pisałem, a jeżeli musi już być 80 dla tej długości to taką do tego komina włożyć, a czerpnię zrobić jako osobną przez ścianę.

Ale to już trzeba policzyć która opcja. I naprawdę nie idź w czerpanie powietrza z kotłowni, bo ma chyba tylko wady. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji 60 tylko przy pionowym (bez kolanek) odprowadzeniu albo przez ścianę. Czyli w twoim przypadku zostaje 80 w istniejący komin i czerpnia z zewnątrz. Oczywiście to dla podanego Bosha, inne kotły mogą mieć inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.