Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura powrotu


Mkmk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie odnośnie instalacji CO. Kocioł Pellpal Duo 18kw wpięty w stara instalacje grawitacyjna. Nie mam podłączonego CWU. Jest zawór 4d i za zaworem pompka Co na grzejniki. Chodzi mi o temperature powrotu bo naczytałem się że powinna mieć minimum 50 stopni. Przyłożyłem do rury powrotu czujnik od cwu i pokazuje 39 stopni. Na kotle ustawione 62, na grzejniki za zaworem 4d puszczone 46 w tej chwili. Fachowcy z firmy która mi to montowała mówili że będzie dobrze nie potrzeba pompy na powrót itp. Także mam pytanie do was czy tak jest prawidłowo czy coś trzeba zmienić dołożyć np pompe na powrot i wtedy kociołek też pracowałby lepiej. Dodaje zdjęcia pozdrawiam. 

IMG_20240126_102109.jpg

IMG_20240126_102126.jpg

IMG_20240126_102135.jpg

IMG_20240123_224952.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa na powrocie z 4d to konieczność, i niech ci nikt bzdur nie opowiada. Typu będzie pan Zadowolony. Tak się przedstawia u mnie, oczywiście jest siłownik zaworu  Wnioski wyciągnij sam.IMG20240126144455.thumb.jpg.1887c3295a51fe2be69424e00fb7134d.jpgIMG20240126144800.thumb.jpg.a68c0967cc20c868c336e16349258204.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak masz 39-40 stopni na powrocie to raczej nic tu nie trzeba poprawiać - powrót jest wystarczająco ciepły. 

No i weź pod uwagę że kocioł na pelet się wygasza i ma się wygaszać, wtedy woda stygnie do następnego załączenia. No i latem też raczej długie przestoje się szykują...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Mkmk zanim zdecydujesz się na pompę kotłowa coś mi się wydaje że montaż zaworu do poprawy. Jeżeli zasilanie na grzejniki mamy z lewej strony to odnoga zaworu z prawej powinien być powrót do kotła. Dalej w pionie Screenshot_2023-12-01-17-03-06-13_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.7f7d8ac1b44907f05bef7f39a5368968.jpgna przeciwko wyjścia z pieca powinien być powrót z instalacji. Obróć sobie zdjęcie i porównaj. Z tego co widzę mną twoich zdjęciach to zamienione są powroty ale mogę się mylić bo nie widać całości.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1mps może na zdjeciach nie widać ale jest dobrze u góry powrót z grzejników, prawa strona powrót do kotła. Teraz pytanie jaka pompe na ten powrót i jak podłączyć razem z pompą od CO? W sterowniku mam jedno wyjście wolne od Cwu. Na CO jest pompka jak na zdjęciu chodzi na 1 biegu

IMG_20240104_190055.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mkmk Razem z c.o., ta pompa na zdjęciu bedzie też dobra. Przy ustawieniu pompy powrotu moc musi być większa jak c.o. i najlepiej zastosować tryb ciśnienia stałego. Natomiast pompa c.o. jerzeli na grzejnikach są termostaty to polecam Tryb ciśnienia proporcionalnego.https://hydromet.net.pl/images/calpeda/NCE H/Tryb pracy.JPGhttps://hydromet.net.pl/images/calpeda/NCE%20H/Tryb%20pracy.JPG

4 godziny temu, Mkmk napisał(a):

 

 

Nie zapomnij o zaworze zwrotnym.

Edytowane przez 1mps
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.