Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem Z Temperaturą Wody Na Powrocie


Marusz75

Rekomendowane odpowiedzi

Tak na zasilaniu bojlera w najwyższym punkcie też mam.

Tak pomogło na srubunku,tylko to było przed wywaleniem tego ZZ i jak ponownie wodę napelnilem do instalacji to takie coś się dzieje. Jak sprawdzam i sobie ręcznie otworzę na chwilę zawór 4D prawie na Maxa to właśnie takie bulgotanie słychać jak woda z kotła idzie z powietrzem to może dlatego tak się za powietrza bojler jak pompa się zalaczy to ciągnie powietrze z kotla i nie daje rady przepłynąć.

Zastanawia mnie jak napelnilem wode do instalacji to ma jakieś znaczenie w jakiej pozycji powinien być zawor 4D? A może takie cyrki są przez ten odpowietrznik automatyczny nad pompa CO ?

Edytowane przez arek810316
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napełniasz instalację, a powinieneś ją napełniać od dołu to zaw 4-D musi być otwarty na max , aby powietrze z kotła wyszło przez naczynie przelewowe.

Tylko, że u ciebie nie ma osobnej rury do naczynia i to też jest problemem .

Jak na kotle masz jakiś korek na niewykorzystanym króćcu, to można zamiast niego dać odpowietrznik ręczny i nim podczas napełniania wypuszczać powietrze z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa sie chyba sie rozwiązała...wypchlo powietrze na grzejniki na pietro a w 4 grzejnikach pustka sie zrobila tylko troche powietrza,otworzyłem zawór 4D na maca i wolałem wody , trochę jej brakowało,poodpowietrzalem i narazie hula..

Tylko delikatnie słychać takie przelewanie na zasilaniu CWU na kolanku to co mialem miesiąc temu. Czy żeby popuścić na tym górnym srubunku to wyłączyć pompe i zamknąć zawór przed pompa czy na otwartym zaworze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spróbuje dodać zdjęcia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaje zdjęcia,ale coś nie chcą sie dodać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na wstępie chciał  bym się przywitać i pozdrawiam całą gromadzącą się tu ekipę.

 

Zacznę może od opisu problemu a następnie parę słów na temat instalacji.

 

Problem polega na tym, iż powrót z zasobnika C.W.U. wypycha wodę powracającą z podłogówki oraz z obiegu kaloryferów. efektem jest nagrzewanie wody w układzie C.O. do dużo wyższych temperatur (nawet o 20 st.C)niż zadane mimo całkowitego zamknięcia zaworu mieszającego. Sytuacja ta ma miejsce również w przypadku wody użytkowej. Gdy pompa przestaje pracować gorąca woda zasilająca wcześniej zasobnik do tego stopnia ogrzewa wejście, iż podnosi znacząco temperaturę wody użytkowej. Średnice rur powrotów i zasilania to 35mm.

Jeśli zdjęcia za mało przedstawiają lub wyrażam się nie jasno proszę o pytania.

 

Dom jednorodzinny dobrze ocieplony o łącznej powierzchni 180mkw. z 2015 r, Instalacja oparta na Piecu Heitztechnik HT DassPell 20KW. Układ zamknięty z zabezpieczeniem Syr. Ogrzewanie podłogowe podzielone na 7 obiegów, łączna powierzchnia grzania to około 100mkw sterownik Tech z podziałem na 4 strefy(pogodówka). Grzejniki Karmi X2 w 2 układach z rozdzielaczem.góra 6 kaloryferów oraz obieg dół-4 kaloryfery (bez rozdzielacza), System kotłowni oparty na podzespołach esbe i pmpach wilo. Sterownik Kotła zarządza pompą krótkiego obiegu, pompą C.W.U., oraz C.O., ponad to na powrocie krótkiego obiegu zainstalowany zawór trójdrożny 55 st.C, Natomiast na wyjścu wody użytkowej zabezpieczenie anty oparzeniowe z ograniczeniem 45 st.C(regulowane). Kocioł steruje również zaworem mieszającym C.O.W układzie zasobnik wody użytkowej ACV 100 l.(zbiornik w zbiorniku). Sterowaniem obiegu podłogówki zajmuje się sterownik Tech który obsługuje pompę oraz mieszacz. Obieg C.O. kaloryferów jak i podłogówki jest połączone od strony zasilania oraz powrotu i wpięte do powrotu z zasobnika C.W.U. Obieg wody ciepłej również na pompie wilo sterowany programatorem tygodniowym (na szynie w rozdzielnicy).

post-77039-0-23651000-1515103617_thumb.jpg

post-77039-0-94976700-1515103619_thumb.jpg

post-77039-0-55800300-1515103622_thumb.jpg

post-77039-0-60387900-1515103624_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja zbudowana źle - przy zaworze 3d z pompą na powrocie i pompach i zaworach 3d na zasilaniu do podłogówki i CO w instalacji powinno być sprzęgło

Przebijanie temp na odbiorach i CWU powoduje najprawdopodobniej pompa kotłowa która tłoczy przez zawory 3d na zasilaniu i do CWU

W złych miejscach zawory zwrotne - na zdj 3 powinny być tam gdzie są zawory kulowe przy zaworach 3d

Na zdj 4 - odpowietrznik automatyczny po stronie ssawnej pompy może zaciągać powietrze - nie zapowietrza się ta instalacja?

Masz 2 rozwiązania -

1.albo zamontowanie sprzęgła

post-2974-0-94662300-1515152962_thumb.jpg

2 albo wywalenie zaworu 3d z powrotu i zastosować pompę kotłową 

post-2974-0-90019900-1515153010_thumb.png

 

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że zawór 3D termo p.oparzeniowy przy zastosowaniu pompy cyrkulacyjnej montuje się nieco inaczej.

Żeby duzo nie pisać, poniżej schemat:

 

post-51897-0-25467500-1515154134.png

 

Korekta do wpisu hajtalera dot. zaworów zwrotnych - nie mogą być tam, gdzie w tej chwili są zawory kulowe.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdążyłem edytować - oczywiście za trójnikiem do powrotu

gmaj zawsze czujny - dzęki

post-2974-0-04468000-1515155821_thumb.jpg

 

Chociaż tam jest chyba źle wpięty powrót obiegu po lewej stronie - powinien być doprowadzony do dolnego 3d

Tak powinno być

post-2974-0-78632500-1515156948_thumb.jpg

Edytowane przez hajtaler428
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazane, aby autor opisał dokładnie wszystkie rury wychodzące poza kadr, (części można się domyśleć). Zwłaszcza powroty z CWU oraz z obiegów c.o. i podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Aby dodać zdjęcia do postu należy:

 

Kliknąć w czarny przycisk „Więcej opcji” w prawym dolnym rogu. Pokaże się: „Wybierz plik”, kliknąć w przycisk z tym napisem i wybrać plik z komputera, a następnie zatwierdzić przyciskiem: „Załącz ten plik”.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawa zdjęcie wkleiło mi się obrócone,ale może ktoś z Was jest w stanie zobaczyć czy instalacja jest zrobiona prawidłowo. Podlogowka steruje zawór 4 drożny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawa zdjęcie wkleiło mi się obrócone,ale może ktoś z Was jest w stanie zobaczyć czy instalacja jest zrobiona prawidłowo. Podlogowka steruje zawór 4 drożny.

Czy mogłabyś odczytać z tej białej karteczki jaki jest typ zaworu zaznaczonego w kółeczku na foto?Nie widzę koniecznych zabezpieczeń dla układu zamkniętego

post-32948-0-96207900-1515268271_thumb.jpeg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazane, aby autor opisał dokładnie wszystkie rury wychodzące poza kadr, (części można się domyśleć). Zwłaszcza powroty z CWU oraz z obiegów c.o. i podłogi.

Witam i przepraszam że tak późno odpisuje.

post-77039-0-33070700-1515279910_thumb.jpg

post-77039-0-33453600-1515279912_thumb.jpg

post-77039-0-28559700-1515279914_thumb.jpg

post-77039-0-42903000-1515279916_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam że tak późno odpisuje.

Układ mieszający wodę użytkową jest nie prawidłowo wykonany, brak pułapki cieplnej to ustaliłem na podstawie instrukcji montażu samego zaworu. obieg zamknięty wody u. nagrzewa wodę do tego stopnia że nie jest w stanie obniżyć temperatury wody.

Edytowane przez Dyfergo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja zbudowana źle - przy zaworze 3d z pompą na powrocie i pompach i zaworach 3d na zasilaniu do podłogówki i CO w instalacji powinno być sprzęgło

Przebijanie temp na odbiorach i CWU powoduje najprawdopodobniej pompa kotłowa która tłoczy przez zawory 3d na zasilaniu i do CWU

W złych miejscach zawory zwrotne - na zdj 3 powinny być tam gdzie są zawory kulowe przy zaworach 3d

Na zdj 4 - odpowietrznik automatyczny po stronie ssawnej pompy może zaciągać powietrze - nie zapowietrza się ta instalacja?

Masz 2 rozwiązania -

1.albo zamontowanie sprzęgła

attachicon.gifsprzeglo.jpg

2 albo wywalenie zaworu 3d z powrotu i zastosować pompę kotłową 

attachicon.gifpost-2387-0-28812400-1456515304.png

Nie maiłem problemu z zapowietrzaniem instalacji, jak do tej pory (2 lata).

Mam pytanie do podanego przez Ciebie rozwiązania nr 2 z pompą kotłową, jak zabezpieczyć powrót kotła (55st.C)?

Co do podanego przez Ciebie rozwiązania z powrotami to czy zawory kierunkowe wraz z ciśnieniem jakie jest na powrocie z zasobnika w trakcie jego ładowania nie zablokuje powrotu z instalacji grzewczych? Chodzi mi o to czy woda będzie mogła krążyć w tych obiegach?

Czy powroty z instalacji grzewczych nie mogą się mieszać? 

Edytowane przez Dyfergo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już zawór VTC do ochrony kotła przed korozją niskotemp.to dołożyłbym sprzęgło(koszt ponad 400zł) jak w schemacie nr.1 Hajtiego post#89 Za sprzęgłem podłączyć jak w załączniku z uwzględnieniem lokalizacji zaworów zwrotnych.

Niby rozwiązanie z pompą kotłową jest tańsze(musisz dać za pompą zawór grzybkowy do regulacji przepływu+zawór zwrotny)

ale raczej nie bardzo się sprawdzi dla kotła na pellet.Zawór VTC w pierwszej kolejności puszcza na obieg kotłowy do osiągnięcia temp.na powrocie w zależności do jakiej temp. jest zawór np.55st po przekroczeniu tej temp.puszcza na obieg instalacji.Sam zawór VTC masz dobrze podłączony.Jest naczynie przeponowe do CO oraz zawór bezpieczeństwa?Brak naczynia przeponowego do CWU(chyba że jest poza foto)Na dolocie zimnej wody do zasobnika powinien być zawór zwrotny,być może gdzieś tam się ukrył w gąszczu rur)Mam nadzieje że masz wodę z sieci a nie z hydroforu.

post-32948-0-40945100-1515310427_thumb.jpg

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.