Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący drewno - pomoc w wyborze


luki174

Rekomendowane odpowiedzi

Od początku pisałem że dobrze to nie będzie działało ale upieraliście się że da się to zrobić.

Raczej zrobię to po swojemu czyli bufor tylko po to żeby nie zagotowała się woda i to tylko 200l bo taki mam. Zobaczymy jak to będzie działało Dołożyć zawszę większy bufor mogę.  Do kotła można po trochu dokładać. Ma działać awaryjnie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że u mnie nie musi. Jak mam 43 st na grzejnikach przy -15 st zadane na pompie ciepła i jest ciepło w domu.

Zaworów termostatycznych na grzejnikach nie założę

Musi być zrobione po mojemu ze względu na PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie męcz mnie. Zaworów nie założę.

Robię teraz próbę. Bufor podłączyłem równolegle do PC. Grawitacja przy 45 st działa na rurkach 5/4 cala do rozdzielacza (według mojego byłego szefa nie powinno to działać, tak mówił że komuś podobnie  podłączył i nie działało)

Czyli od góry bufora w dół spad do rozdzielacza rura 5/4 i  w górę od rozdzielacza rury 2 cale na CO.

Nagrzeję do 60 st i wyłączę PC zobaczymy po jakim czasie temp spadnie w buforze.     

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor 200l nagrzany do temp 60 st na rurkach 5/4 cala bez pompy CO grawitacja u mnie działała. Po około 1 godz rurki od grzejników zrobiły się prawie zimne a temp w buforze to 37 st.  Koniec testu. Myślę że  jak w przyszłości podłączę bufor 1000l na rurkach 6/4 to będzie to bez problemu działało pomimo że rozdzielacz jest niżej od góry bufora. Żeby temperatura była w buforze wyższa niż w CO to przykręcę powrót na CO Niestety po pewnym czasie trzeba będzie go odkręcić jak bufor trochę ostygnie.  Ewentualnie zawór RTL 6/4 cala gdzieś widziałem takiej wielkości. Może da radę. To jest opcja bez prądu.

Opcja z prądem tak jak na schemacie jeżeli będzie potrzebna.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc.   

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór taki https://allegro.pl/oferta/zawor-rtl-ogrzewanie-podlogowe-prosty-g3-4-6801502443 tylko że tu 3/4 cala. Ale może zostawię rurkę 1 cal bez zaworu a na drugiej lub dwóch rurkach założę 2 zawory RTL 3/4 cala bo taniej wyjdzie  a 6/4 trudno dostać ale na jakimś dużym zakładzie był takiej wielkości zakładany tylko bardzo drogi.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezario1 Czy ten zawór działa bez prądu? Czy on ma być na powrocie? Czy on będzie płynnie zmieniał zakres przepustu/otworu w zakresie temperatur np. od 60 do 35 stopni? Czy też będzie działał bardziej „pulsacyjnie” tj. jak tylko woda w rurze powrotnej ostygnie np. do 35 stopni to on się na powrót otworzy na całość?

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa jak zawory na grzejnikach tylko że bada temp wody a nie otoczenia Działa bez prądu Tu masz opis

Opis działania:

Ogranicznik temperatury na powrocie RTL jest samoczynnie działającym regulatorem do regulacji temperatury wody na powrocie z grzejnika lub pętli ogrzewania podłogowego. Temperatura wody przenoszona jest z korpusu zaworu na czujnik. Jeśli nastawiona na głowicy wartość temperatury jest niższa od temperatury wody, regulator się zamyka, a jeśli wyższa regulator się otwiera.

Mam taki założony na powrocie z bojlera żeby temp wody za wysoka w bojlerze nie była jakby podskoczyła temp za bardzo w CO bo mam rurki PP do wody założone. Temp powrotu regulujesz pokrętłem i działa ona płynnie tak jak w grzejnikach.

Mój działa tak na oko bez pomiaru do 55 stopni.

Ten akurat ma zakres nastawy: 20...50°C

Jak masz zawory termostatyczne na grzejnikach to zawór RTL nie jest Ci do niczego potrzebny.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest płynna regulacja przepływu w zależności od temp wody.

Natomiast na grzejnikach masz płynną regulację przepływu w zależności od temp otoczenia.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezario1 Czyli on powoli sam samoczynnie zmienia zakres otwarcia się? Czyli jak woda osiągnie np. zadaną temperaturę maksymalną 50 stopni to się zamknie całkowicie a jak będzie 40 stopni to się otworzy częściowo, 30 stopni to się samoczynnie otworzy szerzej a jak będzie np. 20 stopni to się samoczynnie otworzy na maxa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Tylko trzeba pamiętać że z precyzją to bywa różnie tak jak w grzejnikach

Zmniejsza on  przepływ ale u mnie na grawitacji w bojerze działał

Musi być na powrocie koniecznie zamontowany.

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @cezario1 i @Matejko1 gratuluję owocnej dyskusji. Nie wszystko zdążyłem ogarnąć. Mam podobny układ z ,,bufora 200l" tylko u mnie on służy do odbioru nadmiaru enetgi-temperatury. Podpięty jest pod tzw rozdzielacz -zbiorniczek z którego odchodzą piony zasili.  na powrocie identycznie. Tylko na powrocie z tzw bojler mam pompę, służy mi do szybszego przepływu chłodnej wody gdy się zagotuje. Dla bezpieczeństwa otwieram zawory na noc i wtedy widzę że temperatura  spada i (w cw) to samo . Na duży bufor narazie się nie zanosi jestem emerytem z dużą ilością czasu i zaleceniem ruchu. 

Pozdrawiam i życzę pozytywnego rozwiazania

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego AO49

Nam chodzi żeby wszystko działało bez prądu.  W CO temp wody była 45st a bufor dogrzewał się do 80-90st W dodatku woda ma się nie zagotować. Kocio kupiony 25kw ze względu na wymiary paleniska jest mocno przewymiarowany. Brak możliwości założenia głowic termostatcznych na grzejnikach Nie chcemy życia spędzić w kotłowni. Dlatego ta dyskusja.

Ja do puki nie uruchomię kotła to nie wiem do końca jak będzie z temperaturami i czy wystarczy bufor 200l czy będzie trzeba dołożyć większy dla świętego spokoju. Nie wiem nawet ile dni w roku będę palił w tym kotle. Dla mnie temat zamknięty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol @cezario1 dzięki za informację, wszystko jasne.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, cezario1 napisał(a):

Ja do puki nie uruchomię kotła to nie wiem do końca jak będzie z temperaturami i czy wystarczy bufor 200l czy będzie trzeba dołożyć większy dla świętego spokoju. Nie wiem nawet ile dni w roku będę palił w tym kotle

Ale tu https://cieplo.app możesz sprawdzić i będziesz wiedział.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem. Audyt wyszedł podobny.

Teoretycznie wszystko wiem a praktycznie się okaże jak się będzie paliło w piecu i czy będę musiał wyłożyć go szamotem żeby zmniejszyć palenisko. Jaka będzie temp spalin w kominie i ciąg itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2024 o 21:36, cezario1 napisał(a):

Tak. Tylko trzeba pamiętać że z precyzją to bywa różnie tak jak w grzejnikach

Zmniejsza on  przepływ ale u mnie na grawitacji w bojerze działał

Musi być na powrocie koniecznie zamontowany.

O to ciekawe,przymierzałem się do montażu na kilku grzejnikach termostatów ze zwiększonym przepływem (układ grawitacyjny), ale podsunąłeś mi pomysł montażu RTL na powrocie grzejników. Nie wiem czy nie będzie to tańsze,a może skuteczniejsze. Dotychczas myślałem,że RTL montuje się tylko do małej pętli podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Panstan nie zapewni to komfortu cieplnego w poszczególnych pomieszczeniach ( sypialnia, łazienka, korytarz) co przełoży się w efekcie na wzrost sezonowego zużycia opału. Głowice termostatyczne będą lepsze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie montuj RTL na grzejnikach. Na RTL ustalasz temp wody w CO a nie temp w pomieszczeniu. Nagrzeje się pomieszczenie od słońca przez okno RTL nie skoryguje temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.