Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł CO do instalacji grawitacyjnej polecacie.


cezario1

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 24.01.2024 o 22:30, mikkei napisał(a):

Widzę masz podobną wielkość domu jak ja - wiec wystarczy ci 14kw z zapasem.  

Ty palisz węglam to możesz mieć mniejszą komore załadowczą kotła.  Drewno ma mniejszą kaloryczność to musi go wejści więcej do kotła. Długość polan też jest ważna bo kródkich nie chcą ciąć (wiecej pracy mają) 14kw dla mnie zdecydowanie za mały piec.

6 godzin temu, Wojslaw napisał(a):

Pompy będą pompować ale z kieszeni a zwłaszcza jak uwolnią ceny prądu ..

Podobno UE ma dopłacać do prądu dla osób grzejących PC w całej Uni.  Zobaczymy czy to zrealizują czy tylko obiecanki.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naciaganie na pompki u nas juž sa mieni na wyciaganie z kieszeni.Cena pradu rosnie,cena stalych oplat,jak zwiazanych z iloscia pobranego pradu,tak oplat za "rezerwowana moc" tež.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GANG UNIA ...
da .. 
tylko już zabrać nie ma komu ..
PRĄD = ich sterowanie ..
a w razie W 
rączka w D i to po sam łokieć ...

klimat się OCIEPLIŁ ..
a przeliczniki na M2 pomieszczeń są z jakich lat ??
do tego większość to jesień i wiosna więc dobór kotła powinien chyba być pod takie chłody.
im większy kocioł tym większe straty, a na pewno przy rozpalaniu.
doskonałym więc pomysłem jest II źródło ciepła 
ale musi spełniać "nowe normy" kominek, kuchnia nawet z płaszczem ale do gotowania ..
i to jest też doskonałe na w razie W ..
i może zostawić "stare" piece - lekkie palenie bez podłączenia do instalacji wodnej, ew malutki wentylator nadmuchowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Ty palisz węglam to możesz mieć mniejszą komore załadowczą kotła.  Drewno ma mniejszą kaloryczność to musi go wejści więcej do kotła. Długość polan też jest ważna bo kródkich nie chcą ciąć (wiecej pracy mają) 14kw dla mnie zdecydowanie za mały piec.

Palę i tym i tym , w zależności co mam.  2 pierwsze sezony paliłem 100% drewnem bo miałem go duże ilosci za darmo. 

18kw ma taką samę komore co 14 tyle ze 10cm wyższa , reszta jest bez zmian. 

Szkoda ze nie można zamówić teraz górnych drzwiczek załadunkowych - super sprawa.

Edytowane przez mikkei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mikkei napisał(a):

Szkoda ze nie można zamówić teraz górnych drzwiczek załadunkowych - super sprawa.

Z tego co dzwoniłem to można zamówić wersję z górnymi drzwiczkami załadunkowymi do MPM DS Plus 14 kW. Te inne z górnymi drzwiczkami to pewnie jeśli ktoś jest zainteresowany taką wersją z górnym załadunkiem to moim zdaniem powinien spróbować zadzwonić do producenta i dystrybutorów czy jeszcze jednej sztuki nie zespawają lub może mają jeszcze gdzieś w magazynach.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super że można zamówic górne drzwiczki załadunkowe - to najlepsza rzecz w tym piecu  - ułatwia dostep, czyszczenie , wymianę elementów ceramiki i sam załadunek jest o wiele fajniejszy - bo można dokładanie poukładać drewno bo sie widzi z góry co i jak no i wiecej można załadować .  Myslalem ze całkiem z tego zrezygnowali bo na prospetach jest tylko boczny załadunek - ale jak widać to dobrze ze można zamówić z górnym bo to super sprawa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikkei napisał(a):

to najlepsza rzecz w tym piecu  - ułatwia dostep, czyszczenie , wymianę elementów ceramiki i sam załadunek jest o wiele fajniejszy - bo można dokładanie poukładać drewno bo sie widzi z góry co i jak no i wiecej można załadować

Dla iednego fajna dla drugiego nie.  Kocioł z górnymi  drzwiczkami nie ma oddymiania . Jak chcesz dokładnie poukładać drewno to będziesz miał nakopcone w całej kotłowni Kotła takiego nie mam ale tutaj użytkownicy tych kotłów tak pisali. MPM ma szerokość drzwiczek taką jak komora więc problemów z wkładaniem drewna nie sądze żeby ktoś miał. 

Ja zamówiłem OGNIWO BIO szczapy wkłada się w zdłuż komory Nie sądzę żeby były jakieś problemy z układaniem. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to wygląda w MPM. Mnie gorzej paliło się tak w kopciuchu. W Ogniwe raczej nie będę palił tylko awaryjnie w razie braku prądu. Przyszło rozliczenie  z Taurona zostało prądu z ubiegłego roku powyżej 6tys kw do wykożystania do końca 2024r + to co wyprodukuje w tym roku Jakieś razem 16tys nie jestem w stanie tego zużyć.    

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może trzeba użyć nadwyżek prądu do zrobienia w drodze elektrolizy wodoru i zmagazynowania go na okres gdy już się skończą stare zasady fotowoltaiki a panele się zużyją - tak jak w tym domu ogrzewanym wodorem:

albo kupić jakiś tani samochód elektryczny i go używać zamiast zwykłego spalinowego.

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O samochodzie myślałem ale inwestycja nie opłacalna na razie.  Mam mało palący samochód nie awryjny Podatek od samochodów spalinowych wyszedł z kalkulatora 860zł  na rok więc do zaakceptowania. Dopóki nie wprowadzą zakazu wjazdu diesla do miasta to po co kupowac drugi samochód i trzymać dwa.

Ma wejść możliwość odsprzeaży prądu innej prywatnej osobie ale na razie  tylko istnieje taka możliwość pomiędzy firmami.  Jakieś zmiany szykuje UE ale dokładnie w temat się nie zagłebiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero od jesieni 2023r grzeję PC i dlatego taka nadwyżka no i  zima w tym roku lekka. Przy -15 st 2tys kw na miesiąć samo PC zużyje.  Może kupie kuchenkę elektryczną. Lepiej że więcej jest tego prądu niż bym musiał dokupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Ja zamówiłem OGNIWO BIO szczapy wkłada się w zdłuż komory Nie sądzę żeby były jakieś problemy z układaniem. 

To na pewno bo to stary kopciuch z 1 dołożoną płytą z ceramiki, wymiennik jest śmiesznie miniaturowy. Ale mam nadzieje że bedzie ci sie w tym jakośc paliło bo kupiłeś coś kto nikt nie polecał.....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia grzewcza płaszcza wodnego 3.2 takie dane katalogowe w 25kw  Podobno za duża dla mnie bo będę miał niską temp spalin w kominie Jak byś mógł wyjaśnić o co chodzi z tym wymiennikiem Jak patrzałem w innych nawet droższych piecach to w Ogniwie  bio  jest większy wymiennik bo jest pionowy i poziomy.  W MPM 26kw powierzchnia grzewcza to 2.9 czyli mniejsza.

Na niektóre modele ludzie narzekają ale nie spotkałem się żeby ktoś krytykował akurat ten model.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wszystko spoko - ale na YT nie ma ANI JEDNEGO filmu użytkownika takiego pieca Ogniwa.....

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jeden kociol rzadzi wszystkimi.Troche sa psuje,ale sekta fanow wytrzymalna,wszystko przebacza.Dorobi,przerobi zamiast producenta.Ale twierdza,že maja najwiekszego......ehm...wymiennika. 🙂

 

  • Zgadzam się 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MPM Only 😜 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś chce na ciągu bez wentylatora to może taki kociołek? Najmniejszy 22 kw, razem z buforem w środku i wężownicą do wody użytkowej i panelli solarnych. W razie braku prądu zamykają się dopływu powietrza i nie zagotuje się. Są też wersję bez wody buforowej w środku. Wersja 34 kw ma w sobie 700 litrów.  Ciekawa. Zapytam o cenę 22kw. Ma 5 gwiazdek tzn. najwyższej jakości. Wykonana z blachy nierdzewnej i ma 10 lat gwarancji.

 

Edytowane przez rafwla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko klapa od góry .. po otwarciu wszystko wyleci na pomieszczenia ..
ew trzeba mocny wentylator = wychłodzenie pieca i komina ..
ale pomysł dobry .. bez strat ciepła na rurach, jedno ocieplenie,
tylko .. woda użytkowa najszybciej rozwali zbiornik i jeśli to zintegrowane ...to tu mało fajne.

to jest podobne do OPOP ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jakoś nie ucieka dym. Mówią że im więcej węgla żarzącego się w komorze tym lepiej działa kocioł. Sekretem jest palnik w tym kotle, nie ma żadnych zdjęć.

Przetłumaczę co gość mówi. " Dziś rano mamy piękny słoneczny dzień,  możemy nie zapełniać kotła. Jeśli rano znajduje palnik w takim stanie czyścimy go aby był dobry przepływ spalin, dajemy dwa kawałki drewna, nie za duże, dajemy je blisko tunelu,   pomogą nam one rozpalić wieczorem. Wyłączamy kocioł aby odpalić do dziś wieczorem.

Edytowane przez rafwla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.