Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy posiadam wiedzę, aby zbudować pompę ciepła? Czy wiem jak działa pompa ciepła?


Romulus1973

Rekomendowane odpowiedzi

Widziałem już ten pierwszy schemat i mi się spodobał. Przed buforem wstawić zawór 3-drogowy do grzania CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, o6483256 napisał(a):

,,,, Przed buforem wstawić zawór 3-drogowy do grzania CWU?


To teraz chwilka na przemyślenia.
W czasie ładowania zasobnika CWU, nagle wystąpią warunki do przeprowadzenia defrostu parownika.

Więc należało by wpierw sprawdzić w dokumentacji pompy ciepła, czy taka sytuacja może mieć miejsce. 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, o6483256 napisał(a):

Widziałem już ten pierwszy schemat i mi się spodobał. Przed buforem wstawić zawór 3-drogowy do grzania CWU?

Dokładnie wszystko tak samo jak przy tradycyjnym równoległym podłączeniu (4T)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Widziałem już ten pierwszy schemat i mi się spodobał

Jest OK. Ale to bardzo niewiele zmienia w porownaniu do podlaczenia rownoleglego.

 

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienia tyle, że nie ma różnicy w temp. przed i za buforem. Teraz ile to niewiele? Jak różnica 1-2C (czasami więcej) wydaje się małym zyskiem to przy PC ma już znaczenie, więc jak ktoś robi połączenie od zera, a nie przerabia istniejący układ, to po co ma sobie pogarszać idąc w oklepany układ równoległy? nawet jakby się rozchodziło o pół stopnia to cały czas pogorszenie...

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Patrol podmieszanie (roznica o ktorej piszesz) moze wystepowac w obu przypadkach 3t i 4t. Wynika tylko z wydajnosci pomp po obu stronach.

Co wiec daje 3t?

Szybciej dostepna temperatura na wyjsciu - nie trzeba ogrzac kilku (kilkunastu) litrow wody w buforze i czekac az dotrze do wyjscia.

Bardzo latwo zmienic (w obie strony) uklad z rownoleglego na szeregowy - wystarczy zamontowac zawor odcinajacy przed buforem (na jego zasilaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, o6483256 napisał(a):

Widziałem już ten pierwszy schemat i mi się spodobał. Przed buforem wstawić zawór 3-drogowy do grzania CWU?

Podmieszanie wody jest wtedy nieuniknione, dla pompy niby niewielkie wartości różnicy temperatury tworzą spore straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PioBin sam napisałeś co daje 3T  - nie czekasz, woda bezpośrednio, bez podmieszania, zasila odbiory (z opcją podpięcia od góry bufora dostajemy w zasadzie max co można wycisnąć). Nikomu nigdy nie kazałem przerabiać 4T na 3T, ale jak już się robi ud zera to pytam po co iść w 4T? Jak ktoś ciśnie w kierunku bufora na powrocie to też wolna droga, można w ogóle z bufora zrezygnować jeśli grzejników nie będzie się dławić i zład wystarcza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem sie pojawi, gdy woda z bufora na powrocie nie będzie miała wymaganego minimum temperatury, żeby pompa nie musiała odpalić grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Patrol napisał(a):

woda bezpośrednio, bez podmieszania, zasila odbiory

Podmieszanie moze wystapic w obu przypadkach. Minimalnie zmienia sie “czas rozruchu”. Pomijalne.

Napisalem ze “latwo przejsc” na szeregowe polaczenie. Przemyslalem (nie zauwazylem) i… nie do konca poniewaz oprocz zmiany zasialania, przy szeregowym wymaga sie polaczenia powrotu do bufora “po przekatnej” wiec musiala by byc rowniez i tam opcja przepiecia zaworami powrotu z CO na gore bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, carinus napisał(a):

Problem sie pojawi, gdy woda z bufora na powrocie nie będzie miała wymaganego minimum temperatury, żeby pompa nie musiała odpalić grzałek.

To dalej w zależności czym dysponujemy jakim dodatkowym żródłem zasilania , możemy  nadal wspomagać pompę ciepła bez konieczności włączania grzałek .

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcus312 Ja cały czas mam na myśli podstawową funkcję takiego buforka, czyli magazyn ciepła dla defrostów. Nie będę dogrzewał jeszcze pompy żeby grzałek nie używała.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2024 o 16:04, Andrzej_M_ napisał(a):


To teraz chwilka na przemyślenia.
W czasie ładowania zasobnika CWU, nagle wystąpią warunki do przeprowadzenia defrostu parownika.

Więc należało by wpierw sprawdzić w dokumentacji pompy ciepła, czy taka sytuacja może mieć miejsce. 

Jeszcze odniosę się do powyższego - sterownik przerywa ładowanie cwu, robi defrost (wyciąga ciepło z instalacji/bufora), po kilku minutach wraca do ładowania cwu - to zdaje się powszechne rozwiązanie. Swoją drogą przy wariancie włączania bufora równolegle nie spotkałem schematu, na którym producent zawór umieściłby zawór przełączający inaczej niż przed buforem.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że bez sensu jest umieszczanie bufora przed zaworem 3d, gdyż latem podczas pracy pompy dla cwu, niepotrzebnie będzie grzana porcja wody w buforze, a defrost przy grzaniu cwu nie wpływa na komfort cieplny w budynku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Muszę się pochwalić moim nowym nabytkiem czyli sterownik do mojej pompy ciepła z klimatyzatora gree amber prestige 7kw (9,5kw) znajdzie się czas to zakładam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pompy już z listy ZUM wyleciały:

https://lista-zum.ios.edu.pl/

image.thumb.png.f07948e6a32d7ae1bba323758b4b95fa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.