Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprsun 16 kW instalacja grzejnikowa, mały zład wody


andrz6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
mam nietypowy problem: stoję przed zakupem pompy ciepła powietrze-woda 16 kW Monoblock. Mam domek parterowy ok. 50 mkw, gdzie obecnie ogrzewam go klimatyzatorem 3.5 kW. Zużycie dzienne ok. 18 kWh. Domek posiada też instalację CO grzejnikową typu Purmo. Dlaczego taka duża pompa? Bo obok buduje się nowy dom, pow. ogrzewana 280 mkw i za dwa lata ta pompa tam trafi. Jednak chciałbym ją używać już teraz w tym małym domku. Według dokumentacji, pompa może zejść do 1.25 kW poboru prądu. Prawdopodobnie jest to i tak za dużo i jest ryzyko taktowania pompy. Instalacja w domu wygląda tak: kocioł węglowy (do wyrzucenia), rury miedziane 28 mm, bojler Galmet 100 l z wężownicą spiralną wpięty równolegle zaraz za kotłem, dalej na trójnikach wyjście na grzejniki. Czy w tej istalacji potrzebuję dodatkowego bufora? Jeśli tak, to jak go wpiąć? Szeregowo na powrocie czy równolegle?
Z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze przemyślałeś ten zakup? W temp -15 stopni ta pompa ma podobną moc co Panasonic T-cap 9kw. Tu masz wykres mocy 

PSPRSUN pompa ciepła monoblok CGK-040V3L-B 16kW sprężarka Panasonic (oze-ekoshop.pl) Panasonik przy -15 ma 9kw Będziesz miał w cieplejsze dni za dużą moc na SPR SUN (taktowanie) A przy niskiej temp to samo co w Panasoniku

Spr sun nie ma pompy obiegowej i grzałki którą musisz  dokupić i kilka innych pierdułek. Dodatkowy koszt. Nie ma przedstawicielstwa na Polskę więc serwis i naprawa tam gdzie kupiłeś pompę pod warunkiem że firma sie nie zamknie. Dawniej Sprsun była robiona na elektronice Carela i wentylatory też były lepsze firmowe. Teraz pompy staniały i wszystko jest Chińskie oprócz sprężarki która jest Panasonika.  Porównaj sobie wage i wymiary T-capa 9kw  do Spr sun 16kw. Panas jest większy i cięższy. W Panasoniku masz lepszy realny COP.  Sprsun ma zawyżony.

Za 2 lata to możesz zajechać pompę tak mocno przewymiarowaną. Zużycie prądu bedzie   większe na przewymiarowanej. Przerobienie instalacji też będzie swoje kosztowało.

Panas schodzi  do 800 wat. Że pompa ma możliwość zejścia do 1,25 kw to może nie chcieć zejść tak nisko kiedy Ty bedziesz chciał  (pompa pracuje według swojego algorytmu).

Ponieważ pompa mocno przewymiarowana to podłączył bym w starym domu bufor równolegle a w nowym szeregowo zależy od tego jak bedzie zrobiona instalacjia CO bo może się nie dać tak podłączyć. Podłączają też w kształcie litery T.

Potrzebujesz duży bufor do starego domu aby zmniejszyć taktowanie. Minimum 200l.

Spr sun nie wymaga bufora do gwarancji w Panasoniku musisz mieć w tym modelu minimum 50l.

Ja bym poczekał i kupił pompę za 2 lata. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, andrz6 napisał(a):

16 kW Monoblock.

Jeżeli ma być monoblok to watro przemyśleć czy nie lepiej coś  na R290 wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo pompa będzie w domu 280 mkw na 100% podłogówce, więc nie wiem czy wysokie temperatury będą potrzebne.

9 godzin temu, cezario1 napisał(a):

 

Ja bym poczekał i kupił pompę za 2 lata. 

Chodzi o to że mam ostatni rok ulgi termomodernizacyjnej do wykorzystania. 

9 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Dobrze przemyślałeś ten zakup? W temp -15 stopni ta pompa ma podobną moc co Panasonic T-cap 9kw. Tu masz wykres mocy 

 

Panasonic 16 kW to minimum 25-30 tyś. zł. To jest dwa razy tyle co Sprsun. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytałeś uważnie co napisałem. T-cap  9kw będzie odpowiednikiem SPRSUN 16kw Patrz moc pompy w mroźne dni oby dwie mają przy -15 tą samą moc. Taka ma być 1 fazowa  https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-wh-mxc09j3e5-9-kw-14693075720 lub 3 fazowa taka https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-wh-mxc09j3e5-9-kw-14693075720

Trzeba poszukać bo można wyrwać ją taniej Musi mieć firma akredytacje Panasonica żeby była gwarancja.

 

Sprsun 16 kw ma przy temp + 8 stopni na dworze. A 9 kw przy -15

Panasonic cały czas ma nie zmieniającą się moc 9kw

Patrzy się na moc w mroźne dni a nie jak jest ciepło na dworze.

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 kW panasonic ma z 12 stki wymiennik ale nie tylko stąd ta przewaga w osiągach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Sprsun musisz doliczyć jeszcze cenę pompkki takiej jak do CO i  grzałki wraz ze stycznikiem itd. Ma tylko wyjście do podłączenia  sterowania pompki i grzałką. Panasonic wszystko ma i to wysokiej klasy. Nawet nie ma co porównywać jakości Panasonica z Chińskimi pompami Inna bajka.

Rotenso nie znam ale z tego co słyszałem to budżetowa pompa ciepła.

Nie sugeruj się mocą pompy na papierze bo cwaniacy podają moc w wysokiej temperaturze a jak przyjdzie mróz to w domu zimno a pompa 20 kw. Lub załącza się grzałka.

Wchodzą nowe modele Panasonica więc dlatego taka cena starego modelu. Ta pompa rok temu kosztowała dużo więcej.

Musisz obliczyć sobie jakie zapotrzebowanie na ciepło będzie miał Twój nowy dom na cieplo.app i będziesz wiedział jaką pompę potrzebujesz.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2023 o 11:29, cezario1 napisał(a):

Nie czytałeś uważnie co napisałem. T-cap  9kw będzie odpowiednikiem SPRSUN 16kw Patrz moc pompy w mroźne dni oby dwie mają przy -15 tą samą moc. Taka ma być 1 fazowa  https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-wh-mxc09j3e5-9-kw-14693075720 lub 3 fazowa taka https://allegro.pl/oferta/pompa-ciepla-panasonic-wh-mxc09j3e5-9-kw-14693075720

Trzeba poszukać bo można wyrwać ją taniej Musi mieć firma akredytacje Panasonica żeby była gwarancja.

 

Sprsun 16 kw ma przy temp + 8 stopni na dworze. A 9 kw przy -15

Panasonic cały czas ma nie zmieniającą się moc 9kw

Patrzy się na moc w mroźne dni a nie jak jest ciepło na dworze.

Ale bądź uczciwy i powiedz dla jasności że panasonic grzałkami się wspomaga i suma sumarum pobór prądu będzie w zasadzie taki mniej więcej sam ,na ten temat były juz dwa lata temu testy robione i nawet haier nie wychodził gorzej od panasonica nie uwzględniając grzałek bo te zawsze w każdej najtańszej pompie da się wpiąć .

19 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Do Sprsun musisz doliczyć jeszcze cenę pompkki takiej jak do CO i  grzałki wraz ze stycznikiem itd. Ma tylko wyjście do podłączenia  sterowania pompki i grzałką. Panasonic wszystko ma i to wysokiej klasy. Nawet nie ma co porównywać jakości Panasonica z Chińskimi pompami Inna bajka.

Rotenso nie znam ale z tego co słyszałem to budżetowa pompa ciepła.

Nie sugeruj się mocą pompy na papierze bo cwaniacy podają moc w wysokiej temperaturze a jak przyjdzie mróz to w domu zimno a pompa 20 kw. Lub załącza się grzałka.

Wchodzą nowe modele Panasonica więc dlatego taka cena starego modelu. Ta pompa rok temu kosztowała dużo więcej.

Musisz obliczyć sobie jakie zapotrzebowanie na ciepło będzie miał Twój nowy dom na cieplo.app i będziesz wiedział jaką pompę potrzebujesz.

To cę zaskoczę ,dom 140m2 parter i piętro po 70m2 jedna warstwa styropianu dopiero 5cm następne 15 w trakcie i haier 8kw przy minus 19 stopniach zeszłego roku spokojnie sobie grzał bez najmniejszych problemów nie twierdzę że każdy ma kupić ale tez nie napinajmy faktów z opowieści bo tu jest praktyka nie teoria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam Panasonica i Sprsun z doświadczenia nie z teoretycznych opisów reklamowych. Haiera i Rotenso nie znam to sie nie wypowiadam. U mnie w domu Panasonik t-cap nie musi wspomagać się grzałkami (nie mam żadnych załączeń)  bo jest dobrze dobrany do instalacji CO i zapotrzebowania na ciepło domu. Nie znam zapotrzebowania klegi jakie będzie  miał w nowym domu dlatego nie wiem czy t-cap 9kw i  Sprsun 16kw (pompy mają identyczną moc przy -15stopni)  będzie musiał wspomagać się  grzałkami. Ponieważ będzie miał podłogówkę to na pewno grzałki będą załączały się do defrostu.

Ten model Panasonica jest teraz w bardzo dobrej cenie więc opłaca się go kupić. Nie twierdzę że to najlepsza pompa na świecie bez wad ale lepsza od Sprsun sprwadzanego obecnie do Polski bo wersja na lepszych podzespołach jest nadal robiona tylko nie sprowadzana do nas (cena jest za wysoka). 

W internecie można wyczytać dużo nieprawdziwych opini. Jak ktoś ma źle dobraną pompę lub źle zrobioną instalacje CO to nawet na droższą pomę narzeka że szajs. 

 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej cenie nad Sprsun też można się zastanowić  Dla Ciebie wszystko - pompa ciepla sprsun - w kategorii Pompy ciepła (olx.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymogi UE ponoć też ma  lepsze parametry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodzi o cenę a Sprsun jest dużo droższy na R290 i ma gorsze parametry w niskich temperaturach bo nie ma EVI

Do podłogówki lepszy będzie  Sprsun na R32 z EVI.

To lepiej wziąć sprawdzonego T-cap 9 kw niż Sprsun na R290. Wyjdzie taniej i ma lepszą modulację mocy.

Żeby dobrze doradzić co kupić trzeba znać zapotrzebowanie jego domu na ciepło ale kolega chyba nie jest zainteresowany naszymi doradami bo nie odpowiada na to co piszemy.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no dla czego R290? ma dużo lepsze parametry  (stosuje się sprężarki dwustopniowe)  zaraz wytłumaczę.

Najpierw noty prawne R410 . Pomyśl po co wypełniałeś wniosek CCEB powstaje prawo gdzie wszystkie pompy powyżej GWP 5ton będą zarejestrowane. Przegląd raz w roku, żadna firma płacąca podatki nie zrobi tego za 600 zeta z wpisem do CRO.

R32 zmniejszona ilość no jest fajniejszy zapotrzebowanie 80% ekwiwalentu względem R410 do tego jednorodny czego nie możemy powiedzieć o 410. 

Teraz r290, czynnik naturalny o GWP 3. Nie podlega pod CRO, aktualnie opóźnienie wpisu do CRO to 600pln kary dla 10 dni roboczych.

Ale przyjrzyjmy się ciśnieniu i wyliczonej temperaturze oraz parom nasyconym. Magiczne 30bar, popatrzy na parametry  pompy, prąd to 12A (6kW) przy temperaturze 50stoni wyliczone, ale temperatura pary nasyconej to 60 stopni. Punkt krytyczny 78Stopni

R290 pomijając naturalność i prawo, aby uzyskać magiczne 50stopni potrzebuje tylko 16,5 bara da to około 3,5kW. Minusy nie może stać w piwnicy. Ale jak poczekasz do wakacji to w mojej będę robił retrofit do R290 z dochłodzeniem cieczy dla zwiększenia przegrzania.

Ja tam już liczę oszczędności, u mnie pompa na 24h od wczoraj uruchomił się 11razy i zużyła 13kW na taryfie g11 (0,85na  dało 11 złotych), 200mk (piętrowy budynek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ceną prądu to Ci się coś pomyliło. Chyba 1.85 zł po przekroczeniu limitu i opłatami za przesył. Limit to ludzie wykorzystują nawet jak nie mają pompy więc trzeba liczyć cenę po przekroczeniu limitu. Jak przyjdą mrozy to będziesz miał dużo większe zużycie.

Czytając tutaj niektóre wypowiedzi to  wychodzi na to że najlepsze pompy ciepła to te własnej konstrukcji najczęściej przerobione z klimatyzacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic 9 kw ma GWP/CO =  675/1.080 t  na R32 więc te pompy z  GWP powyżej 5 ton to duże pompy nie do typowego domu jednorodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, andrz6 napisał(a):

Wymogi UE? Nie słyszałem. 

Propan R290 to przyszłość czynników chłodniczych trzeba to mieć na uwadze ponieważ inne mają negatywny wpływ na środowisko nie sa mile widziane w UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe kogo będą karać? Czy tego co sfałszował certyfikat pompy, czy tego co montował  pompę a może najprościej obecnego właściciela pompy.  

Na Czyste Powietrze już dawno sprawdzają certyfikaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.