Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Interpretacja ustawienia delta T w Panasonic Aquarea 9kW


Azuks
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś może mi wyjaśnić jak w pompie Panasonic Aquarea  9 kW działa ustawienie delta T na grzanie.

Mam grzejniki i bufor 100l, delta ustawiona na 7*C, nie zauważam żadnej różnicy w pracy pompy, zarówno gdy różnica między powrotem a zasilaniem wynosi 7 jak i 5 *C.

W/g mnie powinna schodzić z mocy gdy zmniejsza się różnica temperatur między powrotem a zasilaniem.

Jak ma się zachowywać pompa w przypadku, gdy ustawię delta na 7*C. Co powinna robić gdy delta przy takim ustawieniu będzie spadać i będzie wynosić , 7 *, 6*, 5*, 4*, 3*, 2*, 1* ?, kiedy powinna dawać jaką moc, a kiedy powinna się wyłączyć ?

Edytowane przez Azuks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co grzebać w ustawieniach jak instalator dobrze ustawił.  Na grzejniki ma być 7 na podłogówkę 5. Różnica jest przy zmianie delty w zużyciu prądu.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chcę grzebać, tylko chcę się dowiedzieć jak  powinna zachowywać się ta pompa w przypadku gdy różnica między powrotem a zasilaniem w miarę nagrzewania się zmniejsza.

U mnie nie widać różnicy. Co zaobserwowałem .

Na zew jest -3*C

Delta T ustawiona , 7 *C . Przy tej różnicy temperatur zasil-powrot, moc pompy 2,4 kW                       Przy 6*C moc nadal 2,4 kW.        , Przy 5*C moc nadal 2,4 kW.         Przy 4*C moc nadal 2,4kW.         Przy 3*C moc nadal 2,4 kW.

Moje pytanie, czy pompa nie powinna zchodzić z mocy np. przy 5*C i utrzymywać delta T na poziomie koło 7 *C ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa pracuje według algorytmu napisanego przez konstruktora pompy i nic nie zmienisz.  Wpisuje sie tylko jaka ma być delta odpowiednia do Twojej instalacji.

Nie ważne na jakiej mocy pompa  pracuje Ważne jaki jest COP przy zadanej delcie.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompa dąży do osiągnięcia danego COP ?, U mnie Przy tych parametrach wynosi 2,4 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa dąży do osiągnięcia jak najlepszego COP i najmniejszego zużycia sprężarki. 

Nie może za często sie wł/wył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jaki ma sens ustawienie tej delty T, skoro pompa i tak sama decyduje co robić.

Jakie ma znaczenie czy delta będzie 1, czy 8 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa nie wie na jakiej instalacji pracuje. 

Delta 8 to zimniejszy powrót wody o 8 stopni Zimna woda lepiej odbiera ciepło z pompy  więc wyjdzie większy Cop.

Grzejniki słabiej odają ciepło więc dlatego ustawia sie deltę 7 podłogówka szybciej więc delta 5.

Nie można przesadzić z daltą ani w jedną ani w drugą stronę Masz prawidłowo ustawioną. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie śledzę losów tej pompy od pierwszych wersji, ale poprzednia, wersie H, J, K, L i wszystkie znane mi pompy mają ja dostępną do ustawienia. Natomiast delta T wymiennika z tego co wiem jest dostępna tylko w najtańszych chińskich pompach. Żadem szanujący się producent nie da grzebać przy tym parametrze użytkownikowi, a nawet serwisantowi.

Przykład z Panasa

Tset + 2C strefy martwej =OFF

Tset - "delta T" = ON

Delta jest sztywno na 5K, więc po wyłączeniu grzania Tout od razu spada o ok 5K, ratuje te dodatkowe 2K offsetu. By ograniczać taktowanie warto ustawiać większą deltę ok 7K dla grzejników i przez duża bezwładność 5-6K dla podłogówki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jego pompie jest tylko ustawienie parametru delta na CO.  Natomiast na CWU jest hisyereza. 

Nie chce mi się tutaj rozpisywać bo doradzam jemu a nie Tobie.  Z doświadczenia wiem na jakiej delcie jest lepszy Cop w tej pompie Koledze szczegółowo tłumaczyć co z czego wynika nie mam ochoty.  Dobrze mu ustawili po co grzebać.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym dokładnego wyjaśnienia, po to zakładałem ten post.

Skoro pompa ma ust delta na 7, to dlaczego wyłącza się  (jeśli już do tego dojdzie) w momencie gdy różnica między zasilaniem, a powrotem jest tylko 2 *C.

Co do ustawień przezfirmę, to nie wiem czy ustawili dobrze czy żle, ale np przepływ producent sugeruję 28, a ja mam ustawione na max i wynosi 47, też nie wiem czy tak powinno być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa fabrycznie ma zalecaną deltę 5*. Niekiedy nie ma fizycznej możliwości osiągnięcia większych różnic temperatury  miedzy zasilaniem i powrotem. jeżeli masz wszystko wygrzane a obiegówka pracuje na stałym poziomie, to powrót będzie coraz cieplejszy i sprężarka zaczyna robić przerwy. Robiłem swoje obserwacje na bazie grzania kotłem z buforem. Tam delta wynosiła przeważnie 4-5* i taka samą ustawiam na pompie, gdyż wiem z jaką intensywnością mam odbierane ciepło w instalacji. Dużo zależy od wydajności samej pompy obiegowej i prędkości przepływu przez różne systemy odbioru. Inaczej mamy na grzejnikach z termostatami niż podłogówce.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Jak ustawisz temp na 40 st to wyłączy się przy 42 st a załączy 33 st przy delcje 7 Delta czym bliżej temperatury zadanej się zmniejsza ale raczej nie mniej niż 5 st 4 chwilowe. Tak ją skonstruowali nie wiem dlaczego. 

W menu instalatora ustawiasz maksymalny przepływ. Ustawia się na pare procent większy niż zalecany przez firmę.

Jak różnica 2 st to coś jest nie tak.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Azuks napisał(a):

Co do ustawień przezfirmę, to nie wiem czy ustawili dobrze czy żle, ale np przepływ producent sugeruję 28, a ja mam ustawione na max i wynosi 47, też nie wiem czy tak powinno być ?

Tez nie wiem.

Przeplyw 28 czego? l/min ? = 1680 l/h

Delta In/Out = ~5C

Moc cieplna PC= ~9,8 kW

Ma to sens nie prawda?

Ps. Podawaj zawsze jednostki jak podajesz liczby, po pierwsze to ulatwia “rozmowe” i dwa swiadczy o dobrym/profesjonalnym technicznym podejsciu do kazdego tematu.
 

Jesli @Vlad24 ma racje to delta nie jest delta a jedynie histereza do zalaczenia/wylaczenia sprezarki.

Poniewaz Ty masz przeplyw wysoki to PC zeszla z moca sprezarki na minimum aby podniesc delte do tych zaprojektowanych 5C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka w PC jest ustawiona 45 l/min, nie pisałem jednostek, bo myślałem że wszyscy producenci podają w takich jednostkach. 

Z Twojego wyliczenia wynika że przy moim przepływie może dawać ok 18kW, a to faktycznie nie możliwe.

Czyli wychodzi na to że pompa też sama reguluje swoją pompą wodną dobierając przepływ w zależności od potrzeby, a parametr który jest ustawiony jest tylko górną granicą przepływu. To by miało sens. Że zdobytej wiedzy zauważyłem, że lepszym rozwiązaniem i oszczędniejszym byłoby zastosowanie bufora na powrocie, a nie równolegle jak ja mam i wtedy pompka zewnętrzna będzie zbędna, a pompka z PC sama dokładnie będzie dobierać przepływ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest jak piszesz i Ja u siebie tak mam to zrobione. Tylko Ty też masz podłogówkę a tam powinna być dodatkowa pompa obiegowa. 

Jak zmieniają Ci się przepływy? U mnie startuje od 18l/m a kończy na 13l/m na delcie 7 na 5 są inne wieksze.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Azuks napisał(a):

Czyli wychodzi na to że pompa też sama reguluje swoją pompą wodną dobierając przepływ w zależności od potrzeby, a parametr który jest ustawiony jest tylko górną granicą przepływu

Powinno tak byc! A nie jest? Czy bufor szeregowo czy rownolegle to inna sprawa. W PC nie konfigurujesz ktore rozwiazanie zastosowano a soft ten sam.

Przeczytalem jeszcze raz swoj post i napisalem ze sprezarka schodzi z moca, chodzilo o pompe obiegowa wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja nie widzę przepływów bierzących, mogę tylko po wyłączeniu pompy wejść w ustawienia pompy obiegowej i zobaczyć jej ustawienia i ją przetestować i pozmieniać. Co do podłogówki to obecna moc pompy zewnętrznej jest wystarczająca i wszystko działa.

Teraz już wiem, że ustawienia delty T nie wpływają na utrzymanie ustawionej wartości między powrotem a zasilaniem, tylko temperaturą w układzie w zależności od ustawień krzywej grzewczej względem zewnętrzne temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak naciśnież na klawiaturze prawy górny przycisk to wyświetli się menu. Poszukaj sprawdzi system i tam wejdziesz 1 bedzie dotyczyło zurzycia energi  2 Zobaczysz temp zasilania i powrotu częstotliwośc sprężarki i aktualny przepływ. Dokładnie nie pamiętam w którym miejscu to jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko na włączonej, inaczej system nie działa i brak podglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiem to było do kolegi.

1 godzinę temu, Azuks napisał(a):

 

Skoro pompa ma ust delta na 7, to dlaczego wyłącza się  (jeśli już do tego dojdzie) w momencie gdy różnica między zasilaniem, a powrotem jest tylko 2 *C.

 

A skąd wiedziałeś że taka różnica występuje jak wyszło że nie wiesz gdzie sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.