Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PV + grzałki w kaloryferze .


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów. Jestem szczęsliwym użytkownikiem  kotła gazowego  kondensacyjnego  1f  podłączonego do 2 gałęzi grzejników i zasobnika cwu ( instalacja własnoręcznie wykonana ,działa od 5 lat bez problemów ,oczywiście podłączenie i odpalenie  kotła oraz serwis to już fachowiec) . Przyszedł mi do głowy taki pomysł na  zmniejszenie zużycia gazu : instalacja off  PV ( 6 paneli razem 2730W i 246,6V + przetwornica ECO BOOST MPPT-3000 ) + grzałka ok 3kW grzeje zasobnik do ok 50st.C .Kiedy osiagnie tam zadaną temperaturę-  przetwornica ( ma 2 gniazda sinus ) kieruje prąd do 4 grzałek 600W 1/2 cala  wkręconych w ostatnie  ( a może lepiej początkowe ) grzejniki . Cieplejsza woda na powrocie spowoduje że kocioł nie zapali dopóki bedzie prąd z PV do grzałek . Domyslam się że nie jest to pomysł rewolucyjny ale jesli spalę gazu mniej to już będzie sukces. Obecnie za gaz płacę ok.3,5-4 rocznie w tym samo  cwu przez sezon ciepły  (pół roku ) ok. 600zł . Koszty jak policzyłem to max  4 tys przy własnej pracy .Dach ok. 30% ,skierowany na południe ,nie zasłonięty , grzałki 1/2 cala bez termostatów  po ok 60zł /szt. Czy ma to sens ? Czy może zamiast przetwornicy inne urzadzenie ? Dziękuję za uwagi i poprawki .Pozdrawiam ,Jacek

Dodam że kocioł " pyka " ustawiony na 30 -35st. C przez większość zimy i wystarcza na 20-21 st C w domu .Może dzięki grzałkom róznica temp. na powrocie będzie mniejsza i kocioł mniej skonsumuje gazu na podgrzanie co do zadanej  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2730W uzyskasz przy pełnym słońcu. Ile razy i przez jaki czas masz taką sytuację między 1 listopada, a 1 marca?

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html#PVP

 

Załóż instalację ON-GRID

 

Listopad przy instalacji 6kW

image.thumb.png.134bd3bbfad8eeaac5109f4fffdbeb53.png

image.thumb.png.e37702caceb47a569c243c5d072db663.png

Jeden "dobry"  listopadowy dzień:

image.thumb.png.04af4604d3b9cf03d51a3208a52d29e0.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz .On -grid odpada nie mam  więcej miejsca na panele i większych pieniędzy na inwestycję   .                  Mój  pomysł to głównie zasilanie zasobnika cwu a te grzałki  ( b. mały koszt)  to dodatki  jak coś ew.  zostanie z prądu . Mam świadomość że zimą słońca nie jest za dużo ale też nie mamy pół roku ciemności ... 

Jak czytać te wykresy ?

Już wiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. strony z pomiarami natężenia energii słonecznej przeliczanej na kW oraz kalkulatora energii potrzebnej do podgrzania 100l wody z 10-50st. C wynika że w nawet najsłabsze miesiące ( grudzień ,styczeń ) podgrzeję jedynie zasobnik prądem z 10 do ok 30 st. C a w pozostałe miesiące chłodne poza zagrzaniem zasobnika zostanie po co najmniej kilka kW do cwu . Czy błądzę ? 

Czyli poza grudniem i stycznia  powinienem zagrzać  zasobnik od 10-50 st. C i zostanie po co najmniej kilka kW do co ( marzec ,kwiecień ,maj oraz wrzesień ,pazdziernik ) . 

Jeśli rocznie spalę mniej gazu za  ok. 600 zł cwu  i choć 200zł co to wygląda na skromny ale niezły uzysk ( 4-5lat zwrot inwestycji ) . 

Czy błądzę ?

PS Czy mozna zastosowac inne ( sensowne )  urządzenie zamiast przetwornicy Eco Boost 3000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wolałbym założyć pv z wpięciem do sieci po pierwsze

1. Możesz złapać dofinansowanie więc będziesz miał trochę taniej lub więcej kW

Koszt wykonania offgrid a ongrid niczym praktycznie się nie różni bo używany falownik możesz mieć za 2-3kzł

2. Zmniejszysz rachunek za prąd bo coś tam latem zaoszczędzisz na prądzie bo nie będziesz grzał przecież domu.

3. Bez problemu możesz zrobić sterowanie które zjadać będzie całą produkcję z PV na bieżąco do grzania wody więc zimą nie ma żadnego bonusu do offgrid bo zysk z pv i tak będzie mizerny

 

Edytowane przez szakallo
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że byłem w stanie grzać wodę w 100l bojlerze tylko prądem w przedziale (po prawej zużycie prądu w kWh tylko z PV):

image.png.743015c121bce962a7c18d56bdcbfe96.png

od połowy kwietnia do połowy września bez problemu. 

 

Wcześniej, czy później to więcej kotłem niż prądem.

 

Idź w on-grid i postaw nawet minimalna ilość paneli, tak, aby dostać dofinasowanie 6tyś zł i odliczenie od podatku z tytułu ulgi remontowej.

Off-grid jest totalnie bez sensu. Raz na jakiś czas forumowicze rzucają tym pomysłem i zawsze pisze to samo  😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Phi, mam ponad 2x tyle 😁

 

Ile "zrobiłeś" od początku roku?

 

U mnie tyle wyprodukowała:

image.png.a8adf93507122f4fea22f946bf41ec0a.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznaj że świeciłeś długim z samochodu przez pół dnia na panele.

A to się nie liczy 😄

Falownik wali w ciula bo mam sofara i dopiero teraz aktualizowali sterownik ale pokazuje mi 6,18MWh obstawiam że z 5,5 to w miarę uczciwy wynik.

Miałem dni w maju że pokazywał mi po 70 kWh dziennie więc prawdopodobnie potrafił dublować produkcję, nie lukałem na falownik bo na nim powinna być chyba prawdziwa produkcja.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam sofara i liczy poprawnie.

Ustaw właściwą strefę czasową. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Phi, mam ponad 2x tyle 😁

Cieniasy jesteście. Dzisiaj złapałem 2,6kW. 🙂 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja 3.8 , wczoraj 1.1 przedwczoraj 1kwh .

Ogólnie to coraz gorsze zimy ,bardziej pore deszczową przypominają a nie zimę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, wiolinek napisał(a):

Czy mozna wierzyć  tej stronie

Jak wszystko wpisałeś prawidłowo, to wyliczenia są miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze azymut musi być podany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegów. Jestem szczęsliwym użytkownikiem  kotła gazowego  kondensacyjnego  1f  podłączonego do 2 gałęzi grzejników i zasobnika cwu ( instalacja własnoręcznie wykonana ,działa od 5 lat bez problemów ,oczywiście podłączenie i odpalenie  kotła oraz serwis to już fachowiec) . Przyszedł mi do głowy taki pomysł na  zmniejszenie zużycia gazu : instalacja off  PV ( 6 paneli razem 2730W i 246,6V + przetwornica ECO BOOST MPPT-3000 ) + grzałka ok 3kW grzeje zasobnik do ok 50st.C .Kiedy osiagnie tam zadaną temperaturę-  przetwornica ( ma 2 gniazda sinus ) kieruje prąd do 4 grzałek 600W 1/2 cala  wkręconych w ostatnie  ( a może lepiej początkowe ) grzejniki . Cieplejsza woda na powrocie spowoduje że kocioł nie zapali dopóki bedzie prąd z PV do grzałek . Domyslam się że nie jest to pomysł rewolucyjny ale jesli spalę gazu mniej to już będzie sukces. Obecnie za gaz płacę ok.3,5-4 rocznie w tym samo  cwu przez sezon ciepły  (pół roku ) ok. 600zł . Koszty jak policzyłem to max  4 tys przy własnej pracy .Dach ok. 30% ,skierowany na południe ,nie zasłonięty , grzałki 1/2 cala bez termostatów  po ok 60zł /szt. Czy ma to sens ? Czy może zamiast przetwornicy inne urzadzenie ? Dziękuję za uwagi i poprawki .Pozdrawiam ,Jacek
Dodam że kocioł " pyka " ustawiony na 30 -35st. C przez większość zimy i wystarcza na 20-21 st C w domu .Może dzięki grzałkom róznica temp. na powrocie będzie mniejsza i kocioł mniej skonsumuje gazu na podgrzanie co do zadanej  ?
Szczerze daruj sobie takie przeróbki. Tykko ongrid i grzanie CWU poza zima. Płacisz za gaz 4,5tys to nie dużo wiec akceptowalnie przy grzejnikach. Przy 23 stopniach pewnie gdzieś 6 tys. Z PV w zimie to tyle co kot napłakał. Jak byś miał net metering to co innego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tym sezonu na offgrid 2,2Kw wyciaglem 1,2 MWh.Jestem zadowolnym,bo nie ma baterii ktora by pochlaniala calodniowa produkcje,czyli w nocy jescze przelacza falownik na siec poki wieczorem wieksze zapotrzebowanie.W dzien zužycie wlasnie robi žonka i to slaby link, jakbym kota powierzyl zužywaniem.Musze domyslec prze/przylaczanie bojlera,bo latom baterie w poludnie na 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bercus napisał(a):

Ja w tym sezonu na offgrid 2,2Kw wyciaglem 1,2 MWh.Jestem zadowolnym,bo nie ma baterii ktora by pochlaniala calodniowa produkcje,czyli w nocy jescze przelacza falownik na siec poki wieczorem wieksze zapotrzebowanie.W dzien zužycie wlasnie robi žonka i to slaby link, jakbym kota powierzyl zužywaniem.Musze domyslec prze/przylaczanie bojlera,bo latom baterie w poludnie na 100%.

Jak zbudowana masz instalacje off ( elementy i odbiorniki )?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 paneli po 375W,falownik must 24V 3KW mocy/240V,wstep 2 KW z paneli.240V rozprowadzone ekstra w kuchnia,gdzie pralka,zmywarka-tam zle stare czarne gniazdko i obok zielone darmowe(by žonka mogla przelaczac kiedy potrzebne obu uzardzien zamiast stopniowo,ALE...).Potym kociol podajnikowy ma swoje gniazdko,pergola z pompka oczka i lodarka,jescze jedna lodarka w piwnicy.Teraz wiem,že mialem kupic falownika 5,5KW 48V by pociaglo pralka i zmywarka zaraz,panele 550W.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, bercus napisał(a):

6 paneli po 375W,falownik must 24V 3KW mocy/240V,wstep 2 KW z paneli.240V rozprowadzone ekstra w kuchnia,gdzie pralka,zmywarka-tam zle stare czarne gniazdko i obok zielone darmowe(by žonka mogla przelaczac kiedy potrzebne obu uzardzien zamiast stopniowo,ALE...).Potym kociol podajnikowy ma swoje gniazdko,pergola z pompka oczka i lodarka,jescze jedna lodarka w piwnicy.Teraz wiem,že mialem kupic falownika 5,5KW 48V by pociaglo pralka i zmywarka zaraz,panele 550W.

 

Od 370 zł  ( 430 W ) sztuka .

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.