Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duża ilość kondensatu w kominie


thudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! 

Aktualnie jestem na etapie wykańczania wnętrz w nowo wybudowanym domu. Ponieważ kocioł jest już zamontowany postanowiłem sobie dogrzewać budowę. Na regulatorze pokojowym mam ustawione 18 stopni co powoduje że kocioł na dość długo się wygasza - podejrzewam że jest to jeden z powodów zbierania się dużej ilości kondensatu w zbiorniku. Komin systemowy, ceramiczny Schiedel Rondo Plus 200 o wysokości ok. 7m zakończony daszkiem - bo początkowo sądziłem że to woda z opadów. W kotłowni "zetka" rurą 160mm którą nieźle wieje. Temperatura kotła to 55 stopni ale mocno ją przebija nawet do 65.

Drugi problem to wędzenie się kotła po wygaszeniu co powoduje że wewnątrz jest mocno oklejony smołą. 

Pierwsze co mi przychodzi do głowy to brak RCK - ciąg jest chyba na tyle mocny że nie pozwala zdusić kotła po wygaszeniu, ale czy to może być powodem zbierania się dużej ilości kondensatu w kominie? 

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do korekty ustawienie wygaszania kotła.  W kotle, po wygaszeniu ma być chicho, ciemno i zimno :-).  A tak na serio, nic a nic żaru nie powinno znajdować się na palniku po wygaszeniu.  Dmuchawa ma tak długo tłoczyć powietrze, by wszystko wygasić.  W moim kotle, gdyby pozostał żar, to jest realna szansa na pożar. Mała, acz jest.  

Kondensatem bym się nie przejmował. No raczej norma.  Sprawdź sobie jaką masz temp spalin na wyjściu z kotła podczas pracy ( mnie więcej 20 cm od kotła ).  Również mam ten sam komin, i mimo upływu lat, na jego ściankach wewnętrznych jest mokro. Podejrzewam, że w denku gdzie zbiera się kondensat, jest podobnie jak u Ciebie.  Dlatego też, robi się odprowadzenie kondensatu .. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o odprowadzeniu kondensatu, jednak mam oczyszczalnię biologiczną i to nie jest najlepszy pomysł. Sądziłem że da się go jakoś ograniczyć. W kwestii wygaszania kotła to w ustawieniach sterownika (Agros PID Plus) niestety nie ma za wiele - prócz braku podawania paliwa przy wygaszaniu.

Przy wygaszaniu wentylator dość długo pracuje na najwyższych obrotach wydmuchując żar, ale wygląda na to że nie do końca skutecznie. Dlatego przyszedł mi do głowy regulator ciągu kominowego, który teoretycznie powinien ograniczyć ciąg wpuszczając "lewe" powietrze.

Zgłębiając temat jednak, RCK może prowadzić do jeszcze większej kondensacji pary - bo dopuszcza zimne powietrze z "zetki" - jeszcze inną koncepcją jest Smartflow - ale ceny trochę zniechęca - poza tym zdania są mocno sprzeczne.

Na razie warunki pracy kotła są dość mało optymalne, bo pracuje on z bardzo małą mocą (ok. 11kW) - wyższa temperatura na budowie mi nie jest potrzebna, poza tym trochę szkoda paliwa na niezamieszkały budynek.

Może to jest sytuacja przejściowa i nie ma co się martwić na zapas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym sterowniku bedzie možliwe ustawic wygaszanie,može pod jakims haslom zamkniete.Co do regulatora ciagu-wlasnie suche powietrze czarstwe wspomaga z wysuszaniem,wilgotne spaliny sa pomieszane i tež szybczej plyna kominom,ale robota regulatora jest w wiekszosci przy wiatrach,lub na wyszych mocach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zapobiegać niż leczyć więc należy pozbyć się powstawania kondensatu zamiast kombinować jak go odprowadzać.

Kondensat powstaje w pracy - proponuję ustawić temp. zadaną na 60C, sprawdzić poziom żaru w palniku czy jest jak trzeba [i nie ma nadmiaru powietrza bo fabryczne nastawy "nadmuch max" są kosmiczne i często z 70 trzeba zejść do 40 żeby było jak trzeba] oraz ograniczyć w sterowniku minimalną moc kotła do najwyższej dostępnej wartości "moc min".

Podaj jaka jest temperatura spalin przy pracy na 100% mocy nastawy [może być >90% od biedy, jak nie chce osiągnąć tej mocy przez 5-10 minut można podnieść tymczasowo zadaną temp. na maksymalną wartość].

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2023 o 13:46, thudy napisał(a):

Zgłębiając temat jednak, RCK może prowadzić do jeszcze większej kondensacji pary - bo dopuszcza zimne powietrze z "zetki"

Dopuszcza takie jakie jest w kotlowni (moejscu montazu). Spada temperatura i jednoczesnie spada wilgotnosc bo spaliny zostaja rozcienczone (kosztem ciepla z kotlowni).

Kondensat ci sie wykrapla bo komin jest zimny. W kotle ci sie nie wykrapla bo kociol cieply. Jak komin (scianka wewnetrzna) osiagnie temperature powyzej punkty rosy to skroplin nie bedzie. Najlepszym sposobem jest ocieplic komin. Gorszym jest wpuszczac tam wysoka temperature spalin zeby sie zagrzal. A innym jest kondensat odprowadzic do kanalizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nawet przy paleniu z w miarę stałą temperaturą spalin kondensat może się wytrącać jeśli punkt rosy będzie w kominie ( powinien być poza kominem), wtedy komin będzie suchy i nie będzie problemów z jego drożnością - do mokrego wszelkie sądze, pyły się czepiają. Najlepiej ocieplić i uszczelnić komin. 

Co do ilości kondensatu to znajomy jak miał problem kondensatu to wsadził wkład kominowy i dopiero było widać ile tego jest, bo nie wsiąkał tylko ściekał po ściankach wkładu przez wyczystkę do wiadra. W okresie przejściowym kiedy kocioł często się odstawiał potrafiło nagromadzić się ok pół wiadra przez dobę ( ok 5-6 litrów kondensatu). Wyrzucił przewymiarowany kocioł z dmuchawą zaczął palić w nowym z stała temperaturą spalin i w jego przypadku to wystarczyło bez ocieplania komina, bo nie było skoków temperatury w kominie. Każdy ma inne warunki, ale wystarczy wprowadzić do komina szczotkę do czyszczenia kominów i będzie widać czy szczotka jest sucha? Czy mokra? 

Wszelkie nakładki na komin czy RCK to jak dla umarłego kadzidło.

Punkt rosy powinien być  za kominem i będzie OK. 

 Niektórzy palą z wyższą temperaturą spalin, ale ekonomiczniej jest ocieplić komin. 

Czasem zdarzają się przypadki nieprawidłowego montażu komina ( nieszczelności, które ciągną lewe powietrze) to też wychładza w tym miejscu komin i powoduje że punkt rosy będzie w kominie. Można wpuścić kamerkę na wygaszonym kominie i będzie widać gdzie? czy od którego miejsca komin jest zimny? - najczęściej przy przejściu przez nieogrzewane poddasze/strych lub przez zalany strop, który działa jak radiator dla komina w tym miejscu.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.