Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przewymiarowana pompa Atlantic


Marcolm

Rekomendowane odpowiedzi

Nie pomoze moim zdaniem. Tu trzeba szukac rozwiazania/przyczyny pracy tej pompy przez dlugi czas na max. Dlaczego nie “zwalnia” z moca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś sytuację w pracy pompy mam taką, że np po wietrzeniu pomieszczenia, temperatura na sterowniku pokojowym spadła, okno zamknięte, to mimo, że temperatura w pomieszczeniu nie została jeszcze osiągnięta, to ona itak się wyłączy bo temperatura na powrocie rośnie. Czy to prawidłowe działanie. Grzejniki mam podłączone w układzie dwururowym, a nie z rozdzielaczy. Mam 3 pętle ( 3 części budynku), a w kotłowni powroty wszystkich 3 schodzą się w jedną 28. Wyjścia na instalację z pompek 28. Załączyłem odręczny schemat instalacji. Odpowietrzania na buforze jest. Naczynie przeponowe na powrocie jest. Dwie pompki za buforem zapewne nie są potrzebne, ale miałem pomysł, aby sterować je termostatami, jeden na górze drugi na dole, ale to się nie sprawdziło. Gdy pompka, czy to jedna, czy obydwie się uruchomiły i wpompowały 70 litrów wychłodonej wody do bufora 200 litrów, to pompa PC się wściekała i wchodziła na wysokie parametry. Zastanawiam się jeszcze czy nie jest coś uszkodzone w mojej pompie i będę jeszcze rozmawiał z serwisem.

image.jpg

7 minut temu, PioBin napisał(a):

Nie pomoze moim zdaniem. Tu trzeba szukac rozwiazania/przyczyny pracy tej pompy przez dlugi czas na max. Dlaczego nie “zwalnia” z moca?

Nie no …pompa zwalnia. Nigdzie noe pisałem, że wchodzi na wysokie obroty. Tylko w przypadku opisanym powyżej (z termostatami. Obecnie przy uruchomieniu po postoju rzędu 15 min, bo tyle ma ustawione wymuszenie postoju (max można 20min). Podchodzi do 25-30% chwilę tak pracuje i zaczyna schodzić. Czas pracy wynosi 10-15 min. Powoli obniża i schodzi do 16% (tyle wynosi min). Tylko jak zejdzie do 16% to chodzi góra 30sek i stop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest 30%?
Jesli 30% mocy cieplnej to 11kW x 0,3 =~3.3kW

Nawet jesli nie ma zadnego odbioru na dom (w co nie wierze) to 200l podgrzac o 5C zajmie jej 20minut. O taka temperature (5C) podgrzewa sie bufor?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas zatrzymania temperatura spada 3-4 stopni 

Przez 15min

Te 30% to pokazyje na panelu, że z taką mocą pracuje spręzaraka. Czy to odpowiada 30% z 11kW to bladego pojęcia nie mam. Nie ma jak tego sprawdzić. Wg producenta spręźarka ma 12 stopni modulacji

Nie wiem czy nie wyczytałem gdzieś na forum,źe jej min to 4kw. Tak czy inaczej to ona musi podnieść temperaturę w buforze i grzejnikach czyli Ok 280l, a jej podbicie 3-4 stopienie zajmuje 12 min nawet przy 3 st na plusie

Edytowane przez Marcolm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam, czy może mam problem z instalacja? Jaki? Nie wiem (oczywiście nadal nie wykluczam pompy). Zrobiłem zgłoszenie do serwisu-niech kombinują. Ale wracając do instalacji, mimo, że dziś było na dworze + 7, a teraz jest +2 to efekt pracy PC mam taki sam, że pracuje do 15 min i stop, z tym, że po starcie wchodzi na wyższe obciążenie (jak zimniej na dworze), ale mniej więcej w tym samym czasie co zwykle osiąga zadaną na zasilaniu. Problem jest z powrotem z instalacji- temperatura rośnie co powoduje wyłączenie PC. W domu ciepło, grzejniki nie są całe ciepłe bo od czego-temperatura na zasilaniu 34. Powrót dochodzi do 31*C. Pompka obiegowa w PC sterowana manualnie. Nie wiem gdzie szukać problemu!. Chyba, że PC coś nie reguluje. Ale chyba nie jest możliwe, że dom z lat 80 przy +2 nie ma zapotrzebowania na poziomie min PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma nikogo co by podpowiedział co mogę jeszcze zrobić z tym fantem? Dziś temperatura na dworze 0, a ona chodzi bardzo podobnie. Bo zacznę wierzyć, że mam dom pasywny. 10-15 min pracy, postój 15 min i jazda. Cały czas ten sam problem- chwilę chodzi, temperatura powrotu powolutku rośnie (sprawdzone na dodatkowym termometrze, zarówno powrót do bufora, jak i powrót na PC. W domu 22,8-23. Nie wiem, ale może coś jest z automatyką PC i nie dawkuje odpowiednio ciepła, bo przecież chyba nie jest możliwym, aby przy 16 grzejnikach nie można było uzyskać różnicy na powrocie 4*. U mnie dochodzi nawet do 2* i się wyłączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz Kolego tak głośno , bo jak Kolega Vlad 24 z czai co proponujesz  to Cię prze błogosławi .🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to macie wilka z lasu

Nie znam tej pompy, ale znam praktyki

Jeżeli dobrze widzę to jest to pompa 16kW. W katalogu 11-14-16 mają jeden wspólny agregat zewnętrzny. 11 ona jest tylko z nazwy. O ile moc nom i max łatwo ograniczyć modulacią, to mocy min nie da się tak łatwo ograniczyć. Max pobór 10,5A, co daje ok 6,7kW i od tego należy liczyć 30%. Następnie wynik pomnożyć na COP w danej t zewn. Będzie tego ok 7kW przy +7C i ok 5kW przy obecnych - 1C.

Dom twój pewnie potrzebuje 8-9kW ale przy - 20C i wysoki parametr. 

Dodatkowo stopniowa, a nie płynna modulacia mocy i "agresywny" algorytm PID. 

Tak, że nie ma dla ciebie ratunku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam czysto teoretycznie co by było jak by dołożył bufor szeregowo na powrocie  ?

Jakie jest wasze zdanie?

Nie zwiększyło by długości pracy sprężarki i postoju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pracy to nie wiem, ale postoju to na pewno NIE. Zachwalano mi tę pompę przy znikomej na temtami czas wiedzy na ten temat. Czas postoju można wydłużyć co najwyżej wymuszonym min czasem postoju sprężarki (max czas postoju można ustawić na 20 min). Przy obecnych temperaturach przy postoju 15min temperatura spadnie w układzie 4-5*, a jak by stała 20min to pewnie ze 6. Po starcie to podchodzi do 60-70% i po stopniowym osiąganiu temperatury, wcale tak szybko nie reaguje z modulacją. Czas do wyłączenia jest praktycznie taki sam bo po prostu bardziej wariuje. Największy minus tej pompy to jest taki, że nawet jakby się chciało duży bufor to to nic nie da. Ta pompa ma w sterowniku ustawione, że jeśli temperatura na zasilaniu spadnie o 1* od tej wynikającej z krzywej, to to jest znak do startu, (oczywiście trzyma ją jeszcze ustawiony czas postoju max 20min.). Czyli sytuacja taka pojawi si już po 20sek po zatrzymaniu, bo powrót jest chłodńiejszy 2-3 stopnie, przepływa przez pompę i czujnik zasilańia. Podsumowując, to długi cykl pracy będzie przy pierwszym uruchomieniu bufora, natomiast po jego wygrzaniu, pompa będzie uzupełniać tylko zabrane ciepło, a czy to będzie bufor 200 czy 600 to będzie prawie to samo, z tym tylko, że może mniej agresywnie będzie uzupełniać. Dla mnie to to jest pompa TYLKO do podłogówki. Najgorsze w tym, że serwis szkoli fachmanów, którzy właśnie tak dobierają urządzenie, a później zostawiają z tym klienta. W mojej okolicy nagminnie zakładają 11kW, nie ważne jaki budynek.

11 godzin temu, Vlad24 napisał(a):

No to macie wilka z lasu

Nie znam tej pompy, ale znam praktyki

Jeżeli dobrze widzę to jest to pompa 16kW. W katalogu 11-14-16 mają jeden wspólny agregat zewnętrzny. 11 ona jest tylko z nazwy. O ile moc nom i max łatwo ograniczyć modulacią, to mocy min nie da się tak łatwo ograniczyć. Max pobór 10,5A, co daje ok 6,7kW i od tego należy liczyć 30%. Następnie wynik pomnożyć na COP w danej t zewn. Będzie tego ok 7kW przy +7C i ok 5kW przy obecnych - 1C.

 

Masz rację, pisząc, że jednostka zew jest ta sama. Max pobór wg katalogu i licznika zew 8,5A. Zużycie wychodzi 5,1KW/h (zmierzone na liczniku zew). Z tą modulacją jest tak, że min. schodzi do 16% wg sterownika, a jaka jest wtedy moc to niewiem. Ktoś gdzieś kiedyś pisał że 4KW

Edytowane przez Marcolm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcolm napisał(a):

 Ta pompa ma w sterowniku ustawione, że jeśli temperatura na zasilaniu spadnie o 1* od tej wynikającej z krzywej, to to jest znak do startu, (oczywiście trzyma ją jeszcze ustawiony czas postoju max 20m

Jak nie ma możliwości tego zmienić , to kicha .

Ale czas postoju można wymusić , czyli więcej jak 3 starty na godzinę nie będzie .

A jak się ma zużycie energii u Ciebie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał(a):

Zapytam czysto teoretycznie co by było jak by dołożył bufor szeregowo na powrocie  ?

Jakie jest wasze zdanie?

Nie zwiększyło by długości pracy sprężarki i postoju?

Przede wszystkim niech przerobi układ z bufora równoległego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Kordjano napisał(a):

Jak nie ma możliwości tego zmienić , to kicha .

Ale czas postoju można wymusić , czyli więcej jak 3 starty na godzinę nie będzie .

A jak się ma zużycie energii u Ciebie ?

Przy obecnych temperaturach wychodzą 2 starty. Zużycie z wczoraj 35kW (ale wczoraj był przegrzew Cwu), a tak na obecną chwilę, z racji mamy 0-2* do 30kW. W dni kiedy było +10 - 16kw, ale wtedy więcej wychodzi czasu przestoju niż pracy

 

Z przeróbką bufora, to nie ma problemu, tylko pytanie czy ma to jakieś znaczenie gdy podłączę odwrotnie, czyli: powrót z instalacji na dole, a powrót na PC górą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To tak żebyście wiedzieli że świat nie kończy się tylko na jednym rozwiązaniu i czasem warto pokombinować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marcolm napisał(a):

Z przeróbką bufora, to nie ma problemu, tylko pytanie czy ma to jakieś znaczenie gdy podłączę odwrotnie, czyli: powrót z instalacji na dole, a powrót na PC górą?

Wydaje mi się, że chodzi o to, żeby przy defroście pompa dostała cieplejszą wodę z góry bufora, a nie z dołu.

28 minut temu, Kordjano napisał(a):

To tak żebyście wiedzieli że świat nie kończy się tylko na jednym rozwiązaniu i czasem warto pokombinować .

A no pewnie 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.