Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panasonic taktowanie , nietypowe rozwiązanie hydrauliczne


tomek767
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez tomek767,

Rekomendowane odpowiedzi

26 minut temu, PioBin napisał(a):

 

Zawor powinien byc zamkniety w trakcie normalnego grzania CO, chyba ze z jakis powodow przeplywy w instalacji nie pozwalaja na osiagniecie takich przeplywow jakie sa zadane przez PC to zacznie sie otwierac.

I tego się trzymajmy , nie ma sie co doktoryzować bo będzie DZIAŁAŁO POPRAWNIE .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz, w jaki sposób? Myślałam, że wiesz, doradzając koledze jak ma regulować zawór, i gen Ci co mu ten zawór zalecali, powinni teraz wytłumaczyć, jak on działa i jak go wyregulować. Natomiast kolega autor powinien przeprowadzić test: zamknąć obiory, ustawić max wydajność pompy i odczytać przepływ.

Ja nie chce nim dynamicznie sterować, ja próbuje zwrócić uwagę na na pewne rzeczy. To ja bym zrobił napisałem w poście #17

Doktoryzować? Proponujesz koledze, brać to na wiarę? A jak nie będzie, to? Bierzesz za cokolwiek odpowiedzialność?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splita nie ma, ma monoblok.

Glikol i wymiennik plytowy polecasz?

 

38 minut temu, Vlad24 napisał(a):

Natomiast kolega autor powinien przeprowadzić test: zamknąć obiory, ustawić max wydajność pompy i odczytać przepływ.

Niech tak zrobi. Przy czym czy taka sytuacja sie wydazy w uzytkowaniu?

41 minut temu, Vlad24 napisał(a):

Pytasz, w jaki sposób?

No nie odpowiedziales.

Godzinę temu, Kordjano napisał(a):

nie ma sie co doktoryzować bo będzie DZIAŁAŁO POPRAWNIE

Przeplyw przez sam ten zawor bedzie mocno tlumiony. Ile bedzie nie wiem, niech sprawdzi i niech zobaczy jak zareaguje PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jakim cudem u mnie działa aż miło , przepływ maksymalny 44lmin ,

Równie dobrze zawór zwrotny grzybkowy można powiedzieć będzie tłumił .

Po co by miał ktoś czy coś pozamykać wszystkie odbiory i włączyć pompę , jeśli tak zrobi to ten zawór otworzy się jak zwykły zawór zwrotny ze sprężynką , jak go ustawisz na najmniejszą wartość to stawia mniejszy opór niż typowy zawór zwrotny grzybkowy .

Najwiekszy przepływ pompa generuje podczas defrostu , chyba że ktoś ustawi delltę na 1  .

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze że Ty wiesz najlepiej .

Tak jak monoblok to diabeł wcielony a nie pompa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kordjano napisał(a):

 

Ja nie wiem jakim cudem u mnie działa aż miło , przepływ maksymalny 44lmin ,

 

Jeszcze dopytam: Jaki masz dokladnie model zaworu. Ten przeplyw jak podales jest przy odcietej instalacji czy rownolegle i to i to? Grzanie czy defrost?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Kordjano napisał(a):

Najważniejsze że Ty wiesz najlepiej .

Tak jak monoblok to diabeł wcielony a nie pompa .

Trzymaj gardę, trzymaj poziom. Nie wiedzieć czegoś, to nie ujma, ale doradzanie komuś bez odpowiedniej wiedzy..., zalecał bym większą wstrzemięźliwość. 

Regulowana delta w memu panasonica, to typowa histereza on/off, gdy pompa taktuje, czyli o ile ma obniżyć się temperatura wyjściowa zanim ponownie włączy się sprężarka. Na szczęście producent jest rozsądny i nie daje malkontentom możliwości grzebania przy delcie mającej bezpośredni wpływ na skraplanie, wydajność, sprawność i bezpieczeństwo samego urządzenia.

Glikol i wymiennik - nie, nie polecam, bo jak wyżej mono to zło, ale jak człowiek ma bezpieczną instalację, ale nie wydajną i nie sprawną, to nie można mu zaproponować poprawy wydajności i sprawności kosztem bezpieczeństwa. Bezpieczna to, to taka, z którą nic się nie stanie bezwzględnie na to, ile dni nie będzie prądu, czy będziemy w domu, czy nie, czy akumulator będzie sprawny, czy tylko będzie na niego wyglądał.  Jedyne wg mnie pewne zabezpieczenie to glikol. Zawory wykraplające wymagają zaworów uzupełniających i źródła wody, które się nie wyczerpie z powodu braku prądu (braku np na całym osiedlu, lub w okolicy). Dodatkowo wymaga okresowego serwisu i kontroli. Wszelkiego typu upsy można sobie w buty włożyć.

Sterowanie przepływem - bardzo proste. Termostat ma osiągnąć zadaną, jest oparty o PID. Algorytm sterujący pompą obiegową ma zadaną deltę 5K. Delta ponad 5K - przepływ rośnie i odwrotnie. Jeżeli mimo wzrostu delty i obrotów pompy obiegowej przepływ nie rośnie, to zostanie ograniczona moc pompa ciepła. Do przeniesienia/odebrania mocy nominalnej/maksymalnej wymagany jest odpowiedni przepływ. 

Dobra starczy, skończyła mi się wena

Pytanie, czy autor miał zgłoszoną pompę, jej uruchomienie do gwarancji?

W karcie zgłoszenia należy narysować uproszczony schemat hydrauliczny.

O ile to wszystko było, to nie można ot tak sobie wprowadzić zmiany na podstawie pseudo fachowców z forum internetowego i liczyć, że nikt tego nie zauważy.

O ile on te gwarancję miał w co wątpię, to już jej nie ma i razie kłopotów zostanie z problemem sam, i nikt z  forum mu nie pomoże.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 5|4 cala  jaki model nie pamiętam dokładnie ,spróbuje znaleźć to podam .

Przepływ taki wyświetla się przy defroście , nigdy nie próbowałem przy odciętej instalacji wiadomo że któraś tam głowica sie przymknie od czasu do czasu ,ale przy grzaniu pompą niskim parametrem to nie częste zjawisko .

Przed uruchomieniem pompy jest taki parametr odpowietrzanie i wtedy pompa wyciąga największe przepływy .

Delta t nagrzanie ustawioną mam na 6 st przy takiej delcie u mnie przepływ podczas pracy maksymalnie 20l na min z hakiem .

Kolego @Vlad24 wreszcie konkretnie napisałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Kordjano napisał(a):

Kolego @Vlad24 wreszcie konkretnie napisałeś

No wlasnie 😉

Ale jak ustawia zawor to nie. 😉

A co autor tam zamontowal tez nie wiadomo.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor sam nie montował , dostał prawidłowy schemat z buforem na powrocie rekomendowany przez panasonic ,

Jeśli instalator tej pompy posiada akredytację to powinien wiedzieć co i jak . 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie 1, to przeważnie 0,1 Bara lub 1m podnoszenia. Trzeba ustawić tyle, by pompa ciepła i obiegowa mogła dostarczyć moc nominalną 9kW do instalacji. Ile Bar, czy metrów podnoszenia potrzebuje instalacja by odebrać 9kW, podejrzewam, że i autor nie wie. Możliwe, że i przy 9m, 5K delty ta instalacji nie odbierze 9kW, nawet przy 55C zasilania, a T-cap 9W z grzałkami może wydać 12kW przy -20C.

Pompy wew zazwyczaj montowane 9-10m podnoszenia, ok 2m / 0,2 Bara zbiera wymiennik płytowy pompy, 0,7-0,8 jest do dyspozycji. 

Ustawiając 5-6, możemy mieć nadzieję, że to wystarczy pokonać opory instalacji i tym samym przepompować ok 2m3 wody/h dla mocy max. Jednocześnie zawór musi być na tyle duży, by w razie W dać te same 2m3, a nawet więcej przy defroscie poprzez bypass.

Gen nie polecam, Bo przedział właściwej pracy jest dość wąski. Lepiej muchy oddzielnie od kotletów. Zasada zachowania energii, 1kWh dostarczony do bufora, to 1 kWh odebrany od bufora. Jak nawet t na wyjściu będzie niższa o 1-2K, to znaczy, że przepływ po stronie wtórnej jest wyższy niż pierwotnej i nie ma tym nic złego. Będzie wyższa moc po stronie pierwotnej, to różnica zniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Vlad24 napisał(a):

Natomiast kolega autor powinien przeprowadzić test: zamknąć obiory, ustawić max wydajność pompy i odczytać przepływ.

A ile tych odbiorów ( grzejników) procentowo trzeba zamknąć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vlad24 Wykład godny pochwały, ale nadal bałbym się zapytać jak ustawić pokrętło w samochodzie od nagrzewnicy, żeby mieć w samochodzie ciepło. Miałbym robić pomiary przepływu lub temperatury płynu żeby określić położenie pokrętła? (to pokrętło to tak dla zobrazowania). Ja wiem że to nie jest teoretycznie takie proste, ale to chyba można prosto wytłumaczyć i wykonać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, carinus napisał(a):

Miałbym robić pomiary przepływu lub temperatury płynu żeby określić położenie pokrętła?

Dosc dobrze to wyjasnilismy tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można. Montuje się bufor równolegle, jako sprzęgło i przepływy w pompie mały z głowy.

Jak się zaczyna kombinacie z buforem szeregowo i zaworem nadmiarowym, to pewną wiedzę trzeba posiadać. W ogóle uważam, że to instalator powinien ocenić, czy taki typ podłączenia w danej instalacji się sprawdzi. Wykonać tę instalację i ją wyregulować.

Doradzany był schemat z buforem szeregowo na powrocie (bez zabezpieczeń), ale czy ktoś się zorientował, czy jego instalacja będzie odpowiednio pracować na min przepływach pompy obiegowej? Czy z góry bezpodstawnie założono, że te przepływy będą stałe i niezmienne jak dawniej z kotłem? Jak się okaże, że przy min modulacji mu tylko połowa grzejników grzeje to co wtedy? Czy też w założeniu idealnie zbilansowana hydraulicznie instalacja?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ponawiam pytanie, chciałabym przeprowadzić zalecany przez was test, czyli ,, zamknąć odbiory, ustawić PC na max wydajność i odczytać przepływ " Ile tych odbiorów trzeba pozamykać, chyba nie wszystkie? 

Edytowane przez tomek767
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lec po bandzie zamknij wszystko to skrajny przypadek ktory raczej nigdy nie bedzie mial miejsca. Byc moze da sie sama pompke cyrkulacyjna wysterowac recznie na max. i sprawdzic sam przeplyw.

PS. Rozumiem ze ten zawor jest za buforem?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla  czego dałeś 3/4? na logikę powinien być jak te rury zasilające i powrotu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Kordjano napisał(a):

A dla  czego dałeś 3/4? na logikę powinien być jak te rury zasilające i powrotu .

Taki mieli, taki wstawili, przy przeplywie pompy 13,3 l/min wszystkie  grzejniki grzeją, odkrecalem zawór powoli do końca i się nie otworzył, potem zakręciłem około 40% grzejników, przy takim samym przeplywie też się nie otworzył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.