Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Porównanie kosztów ogrzewania domu 150 m2 dla różnych opałów i potrzeb energetycznych domu.


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Porównanie kosztów ogrzewania domu 150 m2 dla różnych opałów i potrzeb energetycznych domu.


Sezon grzewczy rozpoczęty a wraz z nim ogromne wydatki na ogrzewanie. Dla niektórych rodzin koszty ogrzewania przekraczają ich możliwości finansowe. Co więc zrobić aby nie wydawać całych oszczędności na ogrzewane? Dziś dowiemy się jaki jest obecnie koszt wytworzenia ciepła dla różnych opałów, które ogrzewania jest mało przyszłościowe i wkrótce zostanie zakazane oraz jakie nowe podatki zostaną nałożone na użytkowników kotłów. Porównamy koszt ogrzewania domu o powierzchni 150m2 o zapotrzebowaniu na ciepło na poziomie 40, 100 oraz 150kWh/m2/rok. Czeka cię wymiana ogrzewania, koniecznie oglądaj do końca bo różnice w kosztach ogrzewania są szokujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotrwałem do pierwszych 2 minut i wyłączyłem.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeklikałem i potwierdzam. Mało merytoryczne i nudne jak flaki z olejem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego że ktoś się stara to musi sie podobać lub przemilczeć przekaz? Nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

I dlatego że ktoś się stara to musi sie podobać lub przemilczeć przekaz? Nie!
 

Sambor sobie zakpił, a Ty nie zrozumiałeś przekazu 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2023 o 12:51, marxxx napisał(a):

różnice w kosztach ogrzewania są szokujące

Szokująca jest manipulacja kosztów 1 kWh/zł na potrzeby nagonki na pompy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G12W

 

Do 3tyś kWh:

image.png.71950f5699971c9552266943195c01c2.png

 

Powyżej:

image.png.441868f365bb8a0a44a1cc34e6c5b369.png

 

Uwzględniając sprzedaż energii do sieci z PV (w nowym systemie) to wyjdzie:

do 3tyś kWh

0,56zł i 0,08zł

powyżej 3tyś kWh

0,80zł i 0,53zł

 

Wszystkie ceny brutto podane, ze wszystkimi kosztami (koszt kWh, przesyłu i reszty). 

więc te 1zł to nie do końca "oszukana" wartość.

 

Masz coś do dodania Piecuch19?

Edytowane przez o6483256
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg.  autora koszt 1 kWh z węgla orzech po 1200zł/tona to 0,45zł/kWh. Węgiel orzech np. Wesoła 1kg - ok 8 kWh/kg, a z 80% sprawnością 5 klasy ( wg. badań) to ok 6,4 kWh/kg, więc 1,2 zł/kg : 6.4 kWh = ok 0,18zł/kWh, a nie 0,45zl/kWh jak podaje autor na potrzeby nagonki na pompy. 

Dla drewna autorowi wyszło 0,19 zł/kWh, a mi wyszło 0,10 zł/kWh dla kupionego z LP 

Filmik ma na celu wybór korzystnej cenowo formy ogrzewania w długiej perspektywie jeśli chodzi o koszty, a  rosnące ceny prądu i zapowiadane zmiany co do rozliczania godzinowego produkcji z PV w 2024r - w zimie kiedy jest największe zapotrzebowanie nie wróżą konkurencyjnie niskich kosztów przy pompie. Czas pokaże jak będzie?, ale znaczące obniżenie ilości sprzedawanych pomp świadczy o tym że ludzie przejrzeli na oczy i umieją liczyć samodzielnie, a nie wg. podsuwanych wyliczeń reklamujących jakiś produkt. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8kWh z 1kg węgla jest niemożliwe do uzyskania. Przeciętny użytkownik nie wyjdzie, ze sprawnością średnioroczną większa niż 65%, czyli jakieś 5kWh z 1kg. Kolejna sprawa, to bez badan laboratoryjnych, nie określimy dokładnie kaloryczności opału. Więc realnie możemy mieć z kg jeszcze mniej kWh.

Co będzie przy rozliczeniu godzinowym, to się okaże. Jak masz szklaną kulę, to możesz sobie faktycznie "wróżyć"

Jednak zawsze obniżymy trochę koszty, nawet przy ww rozliczeniu.

 

Ja podałem REALNE ceny energii elektrycznej (mogą być nawet minimalnie zawyżone)

To po ile ktoś kupuje drewno z LP, to jest inna sprawa. Weź średnią cenę rynkową w kraju, a nie cenę po ile Ty kupujesz, bo może być niemiarodajna.

 

PS W sumie nie różnisz się w niczym od autora tego filmu. 

Jemu wychodzi najtaniej prąd, a tobie drewno. Każdy liczy jak mu pasuje 🤣 Przydałoby się więcej obiektywizmu 👍

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównajcie sobie sposób prowadzenia kanału, dykcji i wymowy czy to nie sam człowiek jak z kanału "domowe ewolucje". Moim zdaniem to ta sama osoba.
Z kanału domowe ewolucje gość zachęcał, zachwalał że najtańsze ogrzewanie to właśnie bufor i grzałka jak to super tanio mu wychodzi. Nagle dostał PC do "niby testów" i pracuje i instalatora tych pomp. Więc i nagonka na ten sposób ogrzewania jest większy.

Osobiście także mam bufor z grzałkami. I muszę przyznać że to nie jest drogie źródło ogrzewania. Tyle że PV na starych zasadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 przeczytaj swoją stopkę ze zrozumieniem - dlatego właśnie wychodzi Ci prąd najtaniej.

 Nigdy nie pisałem o uzyskiwaniu 8 kWh z kg węgla, a o 80% sprawności z 8 kWh/kg tj ok 6,4 kWh/kg. 

Nawet wskazywana przez Ciebie sprawność 65% tj 5 KWh/kg to 0,24 zł/kWh , a nie 0,45 zł/kWh podawane do wyliczeń przez autora, więc to zasadniczo zmienia  koszty ogrzewania o ok. połowę.

W LP kupuje drewno wg. ogólnodostępnego cennika drewna. Nie kupuje od handlarzy, bo ich rąbanie jest za drogie, a ich M3 to nie jest m3 i nie pasuje długością do mojego kotła. 

Co do mojej szklanej kuli to prąd w 2024r będzie po ok 1,6 zł/kWh a COP - 3 wyjdzie ok 0,43 zł/kWh.

Będę się przyglądał, bo opału mam na ok. 3 sezony po cenach powiedziałbym przyzwoitych ( węgiel wyszedł mnie po 950zł/tona w lipcowej promocji - każdy mógł kupić w tej cenie w PGG - tj. 0,15 zł/kWh - prąd musiałby być po 0,45 zł/kWh by wyszło tak samo). 

 

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy, bo nie każdemu odpowiada gruba frakcja węgla! Lubisz siedzieć codziennie, przy smoluchu twoja sprawa, ale po raz kolejny proszę, nie dorabiaj do tego ideologii.

 

PS Może, Ty i tam sobie palisz z 80% i większą sprawnością, ale ile jest taki osób ? Promil.. Większość kopci w "smieciuchach" uzyskując grubo poniżej 50% sprawności.

Właśnie ten węgiel za 1200zł oni spalają, ale ich koszt kWh wychodzi znacznie wyższy!

 

 

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dotrwałem do końca filmu. W sumie nic nowego się nie dowiedziałem. 

Moim zdaniem musimy na bieżąco się dostosowywać do sytuacji rynkowej. Ja ze swojego, własnego doświadczenia wiem, że potrzebuję około 12000kWh na rok dla CO i CWU. Nie ma różnicy, czy wezmę to z grzałek, czy z kotła gazowego. Wynik na zapotrzebowanie jest taki sam. W zeszłym sezonie grzałem prądem i trochę gazem. Teraz grzeję gazem i trochę prądem, aby mieć mniejsze zużycie niż w zeszłym sezonie. W ten sposób za prąd będę płacił o 10% mniej w przyszłym roku. A czy wykorzystam tą cenę, to czas pokaże, bo możliwe że gazem będzie taniej niż prądem z 10% upustu.

A co do filmu, to faktycznie zalatuje promocją pomp ciepła. 🙂 Dla chcącego, drewno zawsze wyjdzie najtaniej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piecuch19 napisał(a):

Dla drewna autorowi wyszło 0,19 zł/kWh, a mi wyszło 0,10 zł/kWh dla kupionego z LP

Drogo!

U mnie (w domu) 1kWh ciepla z drewna jest po 0,00 zł. To jest jedyne “paliwo” o zerowym bilansie CO2. Wszystko inne wyprodukowalo (w procesie produkcji) badz wyprodukuje (w procesie zamiany energetycznej) tony dodatkowych gazow cieplarnianych za ktore trzeba bedzie zaplacic.

PS. Ze wzgledu na lenistwo to drewno jest tylko “dodatkiem rekreacyjnym”.

 

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, PioBin napisał(a):

1kWh ciepla z drewna jest po 0,00 zł.

U mnie przez ostanie 2 lata tak było, ale w ten sezon mam niej czasu i drewno tylko w temp poniżej zera.

Na co dzień pellet z Ukrainy - niezły, ale trochę drogi.

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

W zeszłym sezonie grzałem prądem i trochę gazem. Teraz grzeję gazem i trochę prądem, aby mieć mniejsze zużycie niż w zeszłym sezonie. W ten sposób za prąd będę płacił o 10% mniej w przyszłym roku. A czy wykorzystam tą cenę, to czas pokaże, bo możliwe że gazem będzie taniej niż prądem z 10% upustu.

A co do filmu, to faktycznie zalatuje promocją pomp ciepła. 🙂 Dla chcącego, drewno zawsze wyjdzie najtaniej.

Ja dogrzewam bojler prądem w II taryfie do 3tyś kWh (zostało mi do wykorzystania jeszcze ok 1000kWh), bo cena prądu wynosi 2 krotnie mniej niż cena kWh z węgla nawet, ze 100% sprawnością.

Też liczę na 10% niższą cenę w przyszłym roku 😁😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mnie odwrotnie obecna cena prądu w III taryfie wynosi 1zł. 

Te 3000kWh zniknęło na początku sierpnia. W tym roku w tylko raz grzałem wodę CWU prądem.

Wodę grzeję węglem, bo mam zapas na dwie zimy z cenami z przed wojny.

Za prąd do tej pory płaciłem ok. 400-450 zł. co drugi miesiąc (ok. 400kwh miesięcznie)

Teraz z upustem rządowym 125zł otrzymałem fakturę w kwocie ponad 600 zł.

Edytowane przez Sławek007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z PV rachunki u mnie kształtuję sie między 55-60zł miesięcznie. Styczeń 190zł luty 102zł.

Zużycie roczne bez PV powyżej 4500kWh

 

Upustu jeszcze mi nie uwzględnili.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, PioBin napisał(a):

Drogo!

U mnie (w domu) 1kWh ciepla z drewna jest po 0,00 zł. To jest jedyne “paliwo” o zerowym bilansie CO2. Wszystko inne wyprodukowalo (w procesie produkcji) badz wyprodukuje (w procesie zamiany energetycznej) tony dodatkowych gazow cieplarnianych za które trzeba będzie zapłlacic.

PS. Ze wzgledu na lenistwo to drewno jest tylko “dodatkiem rekreacyjnym”.

 

 

Odpowiadając na niektóre odpowiedzi w tym temacie to nie promują żadnego typu ogrzewania, ponieważ nie ma ogrzewania które będzie najlepsze dla wszystkich. Jest wiele  czynników które wpływają na opłacalność tego czy innego rozwiązania.  

Obecnie drewno jest najtańszym sposobem ogrzewania domów w dłuższej perspektywie, o ile proporcje w cenach pomiędzy różnymi  opałami pozostaną na obecnym poziomie co jest mało realne.  Do drewna nie doliczana opłata ETS2!

Co do cen opałów to też są one różne, np ja mam kopalnie pod nosem to mogę nabyć tanio węgiel, kto inny otoczony jest lasami i ma tanie drewno. 

 

Dlatego starałem się brać ceny średnie obowiązujące w październiku Polsce. 

Cytat

Ile kosztuje tona węgla w składach? (info z przed 5 dni) W składach opału w październiku cena węgla oscyluje w granicach 2000 zł. Przykładowo, w składach w woj. mazowieckim węgiel kostka klasy 26 kosztuje średnio nieco powyżej 2000 zł. Za paletę węgla orzech trzeba zapłacić również około 2000 zł. Za tonę ekogroszku workowanego trzeba zapłacić 1900 zł. Tyle płaci się za węgiel polski. Za ten importowany, np. z Kazachstanu trzeba zapłacić w składzie opału trochę mniej 1600 - 1900 zł za tonę. Jaka cena węgla w PGG? Od września drożej! Od września sklep PGG podniósł ceny węgla o 100 zł na tonie. Jaka jest cena węgla w PGG i jaki węgiel jest dostępny? Trzeba od razu wspomnieć, że poprawiła się ostatnio dostępność węgla, pojawił się nawet ekogroszek, który był wcześniej praktycznie nie do kupienia. Jakie są ceny wybranych sortymentów? Orzech - Jankowice - 1200 zł/tona - wcześniej kosztował 1100 zł/tona Kostka - Ziemowit - 1270 zł/tona - wcześniej kosztował 1170 zł/tona Orzech - Ziemowit - 1200 zł/tona - wcześniej kosztował 1170 zł/tona Orzech - Rydułtowy - 1200 zł/tona, Orzech - Sośnica - 1200 zł/tona, Karolinka i Karlik Ekogroszek - 1750 zł/tona (workowany), Pieklorz Ekogroszek - 1500 zł/tona, Kostka Staszic-Wujek - 1370 zł/tona Groszek 5-25 - Staszic-Wujek - 1320 zł.

 
Co do sprawności kotłów to pomiędzy deklarowaną sprawnością 85% a realną jest spora różnica.   Pełną sprawność kocioł może osiągnąć tylko pod pełnym obciążeniem czyli przez kilka procent czasu pracy.
 
Z kanałem domowe ewolucje nie mam nic wspólnego.  Nigdy też nie dostałem  żadnego kotła czy pompy ciepła do testów.  mam w domu dwa kominki, kocioł automatyczny i pompę ciepła i często mówię na podstawie własnych doświadczeń. 
 
 

 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, PioBin napisał(a):

Drogo!

U mnie (w domu) 1kWh ciepla z drewna jest po 0,00 zł. To jest jedyne “paliwo” o zerowym bilansie CO2. Wszystko inne wyprodukowalo (w procesie produkcji) badz wyprodukuje (w procesie zamiany energetycznej) tony dodatkowych gazow cieplarnianych za ktore trzeba bedzie zaplacic.

PS. Ze wzgledu na lenistwo to drewno jest tylko “dodatkiem rekreacyjnym”.

 

No żeby tak było to trzeba ręczną piłą ciąć ✂ i na plecach kłody nosić 😚

a robotę jako rozrywkę liczyć .

Ale fajnie jest bufor załadować w duże mrozy taki swoim drewnem od czasu do czasu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




fajnie jest bufor załadować w duże mrozy taki swoim drewnem od czasu do czasu .
Oj tak. A jakie to odstresowujace siedzie, patrzeć w ogień i kawałki drewna dokładać.


  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Insze ciepło z tego jest , nie to co z Pc☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cieplo jest jak moja malzonka okreslila romantyczne, haha.

24 minuty temu, Kordjano napisał(a):

No żeby tak było to trzeba ręczną piłą ciąć ✂ i na plecach kłody nosić

Zgoda. Troche weglowodorow i weglowodanow spalilem 😉

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.