Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ciągle zapowietrzająca się pompa


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Instalacja już pracuje 3 lub 4 rok i co roku mam problem z zapowietrzającą się pompą wilo pico. Jest to pompa która pompuje na piętro. W tym roku zapowietrzyła się tak że chyba będę musiał popuścić śrubunki przy pompie bo nie jestem w stanie wygonić z niej powietrza. Funkcja odpowietrzania na tej pompie nie daje wogóle rezultatów. Zastanawiam się jeszcze nad sprawą dodania odpowietrznika nad pompą. Odpowietrznik jest na listwie zasilającej podłogę, puszcza powietrze, jednak mimo tego całość powietrza nie jest w stanie się do niego dostać. Nad pompą mam kolanko 90 stopni. Czy to byłby dobry pomysł gdybym wstawił zamiast niego trójnik z wyjściem do góry na odpowietrznik automatyczny? 

IMG20231020221333.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia skąd to powietrze . Nie ma nigdzie żadnej nieszczelności, przynajmniej nigdzie nie cieknie woda. Odkąd działa instalacja jest z tym problem . Powietrze jest praktycznie cały czas tzn jest kilka dni spokoju i po kilku dniach słychać co jakiś czas szum i bulgotanie jednak z niewielką ilością powietrza pompy dają sobie radę. Teraz po okresie letnim nazbierało się go naprawdę dużo i pompa nie daje rady go przepchnąć. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JacekFF napisał(a):

Nie mam pojęcia skąd to powietrze . Nie ma nigdzie żadnej nieszczelności, przynajmniej nigdzie nie cieknie woda. Odkąd działa instalacja jest z tym problem . Powietrze jest praktycznie cały czas tzn jest kilka dni spokoju i po kilku dniach słychać co jakiś czas szum i bulgotanie jednak z niewielką ilością powietrza pompy dają sobie radę. Teraz po okresie letnim nazbierało się go naprawdę dużo i pompa nie daje rady go przepchnąć. 

 

To może być wina albo kawitacji np na zaw 3-D lub źle zamontowanego odpowietrznika automatycznego

PS

Jak zapowietrza się pompa dawanie separatora za pompą to jak kwiatek do kożucha!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzies w instalacji wystepuje podciśnienie ktore zaciaga powietrze do instalacji przez “nieszczelnosci”. Typowa “nieszczelnosc” to odpowietrzniki.

Zwieksz cisnienie w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pompa nie ma zaworu zwrotnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.10.2023 o 10:10, PioBin napisał(a):

Gdzies w instalacji wystepuje podciśnienie ktore zaciaga powietrze do instalacji przez “nieszczelnosci”. Typowa “nieszczelnosc” to odpowietrzniki.

Zwieksz cisnienie w instalacji.

Układ jest otwarty więc nie mam możliwości zwiększenia ciśnienia. 

W dniu 21.10.2023 o 09:18, sambor napisał(a):

To może być wina albo kawitacji np na zaw 3-D lub źle zamontowanego odpowietrznika automatycznego

PS

Jak zapowietrza się pompa dawanie separatora za pompą to jak kwiatek do kożucha!

Jedyne otwarte odpowietrzniki automatyczne mam powyżej pompy cwu oraz na belce zasilającą podłogę na piętrze więc jedynie przez te dwa może dostawać się powietrze. Możliwe też że winna jest kawitacja tak jak wspomniałeś. No nic narazie zamontuję odpowietrznik nad pompą zamiast tego kolanka i zobaczę czy coś pomoże 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam również problem z powietrzem w instalacji. Zasilanie instalacji z bufora jest poprowadzona z samej góry zbiornika a odpowietrznik poprowadzony w bok od rury zasilającej. Tak jak na zdjęciu. Czy jest zagrożenie że powietrze jest zasysane tym odpowietrznikiem.?

Screenshot_2023-10-25-20-26-50-534-edit_com.miui.gallery.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U ciebie to sie raczej nie da odpowietrzyc. Po prostu w tamtym miejscu ten odpowietrznik nic nie odpowietrza. Powietrze w buforze zbiera sie u samej gory i jest zaciagane do instalacji lub  ta rura i z powrotem trafia do bufora i tak w kolko. Z tego powodu lepiej jest odpowietrznik zamontowac nad buforem a odejscie instalacji robic z boku bufora w najwyzszym odejsciu (tak wiem ze stacisz kilka/kilkanascie litrow ciepla).

Pompa nie jest w stanie wytworzyc wiekszej roznicy cisnien anizeli jest jej max. wysokosc podnoszenia i jesli cisnienie w instalacji jest wieksze to nie da sie zaciagnac powietrza przez odpowietrznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 23.10.2023 o 08:42, sambor napisał(a):

Jak będziesz montował trójnik do odpowietrznika, to przed odpowietrznikiem daj w górę odcinek rury - tak 10-20cm i dopiero odpowietrznik.

Będę w ten weekend montował ten odpowietrznik ale zauważyłem jedną rzecz. Teraz nie mam jeszcze puszczonego ogrzewania na dom tylko kocioł pracuje w trybie letnim i pracuje tylko pompa cwu. Nie słychać by w instalacji pojawiało się powietrze. Gdy włączę ogrzewanie też pompy pracują normalnie ale gdy włączę pompę która dogrzewa powrót do kotła zaczynają się cyrki z powietrzem. Po uruchomieniu pompy na powrocie po pewnym czasie pojawia się powietrze w instalacji. Pompa pracuje na min jakie mogłem ustawić coś koło 5W.Co jakiś czas słychać na kilka sekund szum właśnie w okolicy powrotu do kotła, szum jakby ktoś spuszczał wodę w ubikacji i po chwili cisza. Pompa na powrocie spada wtedy z obrotów do 1W i znów wraca do normalnej pracy. Nie wiem czy to pompa która jest na powrocie powoduje pojawianie się powietrza czy to tylko zbieg okoliczności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.10.2023 o 08:42, sambor napisał(a):

Jak będziesz montował trójnik do odpowietrznika, to przed odpowietrznikiem daj w górę odcinek rury - tak 10-20cm i dopiero odpowietrznik.

Powiedz mi kolego jak połączyć odpowietrznik automatyczny 1/2 z pexem. Wszędzie widzę złączki skręcane pex 25x3/4. Nie ma nigdzie 1/2. Screenshot_2023-11-08-09-19-31-63_a038fdda0361bc57fee075193df50ddc.thumb.jpg.d14747f0cb5fbfc760872ad7d296e7ad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.