Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Fotowoltaika - rozliczenie


Rekomendowane odpowiedzi

Niezależnie od miesiąca wpływ na produkcję ma tylko temperatura i nasłonecznienie. Tej wiosny były prawdopodobnie najgorsze wyniki od lat ze względu na zachmurzenie. Nie wszystkie rejony kraju mają identyczne problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia dolina i jutro w maju mlga dlugo dli.Mocniejsze wyniki mam pozniej.Jesienia jest to juž totalnie zabite,slonce nie wypcha mlge czesto po cale dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja 6kW

image.thumb.png.7ace00f969c4dc565058380d3d5c1b91.png

Wrzesień teraz tez SUPER:

image.png.8b8ea4cf4002882b2148f9029fc32cb3.png

557kWh wyprodukowane do dzisiaj!

 

Jaką macie bieżącą auto konsumpcję? 

Ja wyprodukowałem 5824kWh, a wysłałem do sieci: 3806kWh co daje ok 35% Moim zdaniem niezły wynik zważywszy na brak magazynu.

 

PS. Tym narzędziem szacowałem produkcję zanim zdecydowałem sie na PV i określiłem potrzebną moc:

 

Więc jestem bardziej niż zadowolony z efektów pracy mojej małej elektrowni 👍 

Od połowy kwietnia do dzisiaj grzeję CWU tylko z PV, za pomocą grzałki. Były pojedyncze dni gdzie musiałem dogrzać wodę za pomocą prądu w sieci, ale na oko, to było nie więcej jak 10kWh w całym okresie.

image.thumb.png.3e4a9b5532e22f98f8198856586951af.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Od połowy kwietnia do dzisiaj grzeję CWU tylko z PV, za pomocą grzałki.

Wykorzystam Twoje obserwacje dla siebie.

Jesli zuzywam obecnie 2500kWh rocznie na grzalke CWU+CO - instalacja PV o mocy 2500kWh - wykorzystanie na poziomie 2000kWh offgrid - to szacuje zwrot takiej inwestycji na 3-4lata.

Oszczednosc 8000kWh. Cena pradu 1.2zl.

Jesli by tak bylo to nie jest zle. Czy cos zle zakladam bo dzisiaj mam slaby dzien 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby off-grid dokładnie policzyć, to trzeba by było zamontować jakiś licznik. Wtedy będzie realne wyliczenie oszczędności. Jakby zaprząc do tego jeszcze jakąś automatykę, która naddatek energii odsyłałaby do sieci, to już by była rewelacja. 

Jedno już jest wiadome. Instalacja off-grid + grzałka jest bardziej opłacalna niz on-grid + grzałka. Na samej zmianie z DC na AC traci się bezpowrotnie część energii. Grzałka na AC nie zmniejszy swojej mocy jak słońce przygaśnie, dalej będzie szła pełną mocą do uzyskania zadanej temperatury.

Minus off-grid + grzałka, to w słoneczne dni niepotrzebne grzanie do wysokiej temperatury. Im wyższa temperatura, tym wyższe straty.

Czy ktoś ma jakiś złoty środek? Jak to rozwiązać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Grzałka na AC nie zmniejszy swojej mocy jak słońce przygaśnie,

Czyli pobierze prad z sieci a to mi nie chodzi.

16 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Minus off-grid + grzałka, to w słoneczne dni niepotrzebne grzanie do wysokiej temperatury. Im wyższa temperatura, tym wyższe straty.

Wliczone w straty stope zwrotu.

17 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Aby off-grid dokładnie policzyć, to trzeba by było zamontować jakiś licznik

Mam licznik na grzalce teraz i podalen wartosci AC z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby efektywnie wykorzystać instalację PV, to musimy ją przewymiarować. Mam 6kW i udaje mi sie grzać wodę w bojlerze grzałką 1300W od połowy kwietnia. Jednak przy połowie mniejszej instalacji nie sądzę, żebym dał radę zagrzał wodę w takim okresie. Po prostu okres kiedy słońce świeci z mocą pozwalającą na "bez kosztowe" uruchomienie grzałki byłby zbyt krótki.

Przykład z wczoraj:

Grzałka u mnie startuje w momencie produkcji z paneli 1,5kW

image.thumb.png.d633b9732d184864edd88ad7505beda7.png

Poniżej 1,45kW wyłącza się.

image.thumb.png.a916efd6d5ff04abe65a1c4a12caacc3.pngGrzała 8h, a to tylko 1,4kW

Teraz samemu trzeba policzyć jaką moc potrzebujemy i w jakim czasie, żeby to miało sens.

To akurat dzień bezchmurny i 3kW, a pewnie nawet 2kW instalacja zrobiłaby to bez problemu, ale co zrobimy jak będzie trochę chmur? 

 

Poniżej wykres pracy grzałki (piki przed godziną 7 wynikają z głupot jakie chwilowo wysyła falownik -potrafi podać moc chwilową na 300kW 😂)

Skoki między 12, a 17 to dogrzewanie bojlera (woda sie pomieszała i termostat znowu pozwolił na uruchomienie)

image.thumb.png.1cf92f7620b45dfc42ef158867688e0d.png

Co do sterowania grzałka 230V, możemy to robić na zasadzie sygnału PWM. Uruchamiamy grzałkę na minutę, potem minuta przerwy i już mamy moc grzałki o połowę mniejszą.

Przekład Grzałka 2000W pracuje w cyklu minuta załączenia i minuta przerwy, zużyje nam ok 1kWh energii elektrycznej. Gdy moc PV rośnie wydłużamy grzanie/skracamy przerwy.

Grzałka ma tą zaletę, że można ją w nieskończoność włączać i wyłączać bez uszczerbku dla niej, czego nie zrobimy z PC. Choć niektórzy idioci twierdzą inaczej 🙃.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, o6483256 napisał(a):

Grzałka u mnie startuje w momencie produkcji z paneli 1,5kW

To ma tak nie dzialac przy offgrid DC PWM. To ma juz dawac na grzalke od… no wlasnie od ilu? 100, 200,500w… wiecej?
Pytanie do @wacio1967 od jakiej mocy (lub napiecia lub pradu) startuje ten Twoj sterownik offgrid?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzałka ma być zasilana bezpośrednio z paneli, to w czym problem? 

Można też zrobić kilka grzałek równolegle. Kolejne dołączając jako nowe obciążenie, gdy mocniej świeci słońce.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prad staly pospawa styczniki.Stycznikami potrzebne sterowac.Pradom z sieci? Troche skomplikowane.Falownik do grzalki i to jest wszystko,nie potrzebne nic innego wymyslac,kupowac,przerabiac.

Mysle ale,že pchac sa na dach z panelami,kabli,.... i potym pradu užyc tylko na bojler jest marnotratstwom.Troche juž siagl bym glebieji w kieszen i bojlera potym podlaczyl tylko jako jedno z uzardzien za normalny falownik sinus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PioBin napisał(a):

od jakiej mocy (lub napiecia lub pradu) startuje ten Twoj sterownik offgrid?

Startuje od zera. Niekiedy grzałka grzeje z mocą 15W. Jak tylko słońce wyjdzie, to pojawia się energia na grzałce. Grzałka grzeje tak długo jak dostaje energię, chyba że woda dojdzie do temperatury zadanej. W ten sposób jestem wstanie wyssać wszystko co można z tych PV off-grid. Teraz w ciągu słonecznego dnia generują około 10kWh. W zimie w ciągu słonecznego dnia generują około 8kWh. Ustawione są pionowo i ładnie zbierają słońce w zimie, a na dodatek nie grzeją się. 🙂 

46 minut temu, o6483256 napisał(a):

Można też zrobić kilka grzałek równolegle.

Na pewno by działało, tylko po co komplikować? Grzałka to takie fajne ustrojstwo, że jak będzie miało mniej energii dostarczone, to będzie słabiej grzać. Nie można jej dać więcej energii, bo się spali.

Poza tym w sprzedaży dostępne są grzałki AC i grzałki DC. Między tymi grzałkami jest bardzo duża różnica.

Grzałka 2kW AC kosztuje 200 PLN, a grzałka 2kW DC kosztuje 700 PLN. 🙂 Co ciekawe, to na tabliczce znamionowej też jest różnica. Na jednych pisze AC, a na drugich DC. Tyle w temacie różnic. 🙂 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bercus napisał(a):

Prad staly pospawa styczniki.Stycznikami potrzebne sterowac.Pradom z sieci?....

Jak będzie prawidłowo dobrany, to nic nie pospawa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, bercus napisał(a):

Prad staly pospawa styczniki

Dlatego to ma byc bez stycznikow. Do tego sa tranzystory, szybkie PWM i mikroprocesory. Zadnych stycznikow!

27 minut temu, wacio1967 napisał(a):

Niekiedy grzałka grzeje z mocą 15W

 I o to tu wlasnie chodzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PioBin napisał(a):

Mam licznik na grzalce teraz i podalen wartosci AC z sieci.

Na grzałkach AC też mam licznik i mogę dokładnie podać zużycie. Grzałka DC nie jest opomiarowana. Mogę jedynie się domyślać ile energii zużyła (a właściwie zostało jej dostarczone)

Teraz wpadłem na pomysł, żeby na podstawie odczytów z innego falownika i przeliczeniu procentowo produkcji, obliczyć produkcję PV off-grid dla grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

Mogę jedynie się domyślać ile energii zużyła (a właściwie zostało jej dostarczone)

Zamontuj takie lub inne:

https://www.fif.com.pl/pl/liczniki-zuzycia-energii-elektrycznej/1390-licznik-energii-pradu-stalego-le-01dc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na odwrot wymyszlam jak przylaczyc bojler w momentu,kiedy nie wlaczona pralka,lub zmywarka i baterie sa przynajmniej sredno naladowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bercus Wystarczą trzy czujniki. 

  1. Pralka ma pobór poniżej 5W
  2. Zmywarka ma pobór poniżej 5W
  3. Bateria jest naładowana minimum 50%
  4. Włącz przekaźnik na bojler.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej tak to realizuję u siebie. Bojler załącza się wtedy gdy pobór energii zmywarki, oraz pobór energii pralki jest mniejszy niż 200W. Wtedy startuje grzałka bojlera (naturalnie gdy moc pv osiągnie 1,5kW lub więcej). Grzałka grzeje do odcięcia przez termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Automatyką domową Domoticz.

 

https://www.domoticz.com/

 

Pomiarem poboru energii elektrycznej zajmują się smart gniazdka z wgraną tasmotą, lub open bk.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skombinowac hardware i software,w tym jestem slabym.Zapisac pomiedzi soba jakiekolwiek 2,czy wiecej uzardzieni,to dla mnia psychyckie ucierpienie až do calkowitego wyczerpania i checi g destrukcji.Wlasnie nie nawidze tego.Od inteligentnego odkurzacza po drukarke,cos "naprawiac",nie daj boge przylaczyc nie znane,nie wspolpracujace uzardzienie  ku kompu,laptopu bo ktore gniazdko jest "4" ???  :-) I to dopiero poczatok mojej anabazji.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to celuj w rozwiązanie chmurowe tuya. 3 wtyczki tuya podłączone do gniazdek (np zmywarka, pralka i bojler).

Wtedy ustawisz sobie reguły, albo poprosisz kogoś młodszego, żeby to zrobił 😉.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopiero jestem przed transformacją. Chmura okazała się błędem. Kilka razy wkradł się błąd i niestety nie da się go naprawić w bazie danych, bo nie mam do niej dostępu. Po roku czasu musiałem z archiwizować odczyty i zrobić nową instalację. Aby wszystko połączyć będę wchodził w home asistans. Myślałem nad domoticz, ale jest chyba bardziej home asistans przypadł mi do gustu. Dopóki nie zacznę, temat cały czas otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.