Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik zamiast bufora


andrzej2212

Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem monobloka Panasonic 12kW seria 'J". Moje pytanie dotyczy wykorzystania na bufor CO  dotychczasowego zasobnika CWU Galmet SGW(S)b 300 l. Chcę spiąć w szereg obie wężownice, w układ str. zasilania wpuścić glikol (zbiornik jako wymiennik). Instalacja 60% grzejniki, 40% podłogówka - pow. do ogrz. ok 200m2, budynek po termomodernizacji.

Nowy zbiornik CWU model: Rotenso Aquami AQT300IX2, stary, który chcę wykorzystać jako bufor (wymiennik) model: Galmet SGW(S)b 300l. Dołączam schemat jak zamierzam to spiąć. Czy takie rozwiązanie ma sens?
Dziękuję.

Schemat 1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o oszczędności na robociźnie - samodzielny montaż.

A to sprzęgło jest niepotrzebne bo jego rolę zapewnia ten bufor po lewej.

Solary w prawym buforze powinny być podpięte do dolnej wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na niektóre "budowle" i zastanawiam się dlaczego mam tylko jedną pompę, jeden zawór i wszystko działa.

PC sama w sobie ma już wymiennik. Po co następny wymiennik ?

Jakby ominąć wężownicę, a powrót z ogrzewania przepuścić przez bufor, wywalić sprzęgło, to wyeliminujesz dwie pompy ze schematu.

Takie rzeczy instalator powinien ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za zainteresowanie. 

W dniu 19.08.2023 o 10:52, Vlad24 napisał(a):

Na starcie masz 5-10K poślizgu (straty) na takim wymienniku. 

Nie rozumiem, po co kupujecie sobie te monobloki i następnie chodzicie spać z bólem głowy.

Tak, dotarłem do dok. tech. tego zbiornika i już wiem, że to nie ma sensu.

 

W dniu 19.08.2023 o 11:08, Wello napisał(a):

Pewnie chodzi o oszczędności na robociźnie - samodzielny montaż.

A to sprzęgło jest niepotrzebne bo jego rolę zapewnia ten bufor po lewej.

Solary w prawym buforze powinny być podpięte do dolnej wężownicy.

A skąd przypuszczenie, że chodzi o jakieś oszczędności? Absolutnie żaden samodzielny montaż nie wchodzi w rachubę.

Co do sprzęgła, to było zamontowane wcześniej, (przed PC - układ zasilany kotłem gazowym) z uwagi na dwa obiegi:  grzejnikowy i podłogowy i gdyby bufor już tam był, to bym nie dublował, a tak demontaż sprzęgła nie ma sensu.

Solary oczywiście na dolnej wężownicy (błąd w rysunku)

W dniu 19.08.2023 o 17:32, wacio1967 napisał(a):

Tak patrzę na niektóre "budowle" i zastanawiam się dlaczego mam tylko jedną pompę, jeden zawór i wszystko działa.

PC sama w sobie ma już wymiennik. Po co następny wymiennik ?

Jakby ominąć wężownicę, a powrót z ogrzewania przepuścić przez bufor, wywalić sprzęgło, to wyeliminujesz dwie pompy ze schematu.

Takie rzeczy instalator powinien ogarnąć.

Następny "wymiennik" miał być zalany glikolem na układzie PC-wężownica aby nie mieć "bólu głowy":) przed zamarznięciem, ale w razie "W" dołożę albo zawory antyzamrożeniowe, albo grzałkę z pompką na UPS-ie i będzie po problemie.

Nie chcę eliminować tych pomp, bo jak wyżej napisałem wlaśnie chodzi o odseparowanie obiegów pompowych dla podłogówki i grzejników.

Może się komuś na przyszłość przyda. Stary zasobnik (wymiennik) 300l zastosuję jako bufor. Wężownice zaślepione, układ zabezpieczony antyzamrożeniowo, zasilanie układu CO wpięte w miejsce elektrody magnezowej.

Finalnie układ będzie wyglądał tak:

Schemat 2 popr..png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz lepiej same pompy CO i obiegowa od PC wpiac w tego UPS bez grzalki. Ilosc ciepla zbuforowana w budynku spokojnie wystarczy kwestia wielkosci UPS dla samych pompek. A jak ktos ma inne zrodlo ciepla (malo pradowe) to jechac na nim + skrajnie dlugo agregat.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, sambor napisał(a):

Raczej wtedy pojawią się problemy w stylu czas pracy UPS-a, moc grzałki temp do której ma grzałka  grzać.

Lepiej o tym zapomnij.

Grzałka małej mocy wpięta blisko źródła (PC) ustawiona na pracę kilku stopni na układzie to tylko opcja dodatkowa, ale nie spodziewam się zaników wielogodzinnych (mam dużą bat. aku i odpowiedni UPS) więc pewnie tylko sama pompa obiegowa od pompy ciepła będzie dopięta. Agregat też w razie czego jest.

 

9 minut temu, PioBin napisał(a):

To juz lepiej same pompy CO i obiegowa od PC wpiac w tego UPS bez grzalki. Ilosc ciepla zbuforowana w budynku spokojnie wystarczy kwestia wielkosci UPS dla samych pompek. A jak ktos ma inne zrodlo ciepla (malo pradowe) to jechac na nim + skrajnie dlugo agregat.

Masz rację, ale jeżeli już to samą obiegówkę od PC - chodzi o wymuszenie obiegu, bo nawet jeżeli kilka godzin nie będzie napięcia, to pewnie nie zamarznę w domu:).

Dzięki Panowie za sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z grzałkami, wystarczy pompka na bajpasie którą załączy regulator temperatury na kilka ,kilkanaście sekund i to wystarczy . Ja mam agregat w razie czego i mogę odpalić kocioł w razie czego .

Przeglądałem kiedyś internet i widziałem takie pompki na 12 v temperatura cieczy o ile pamiętam do 110 st albo mniej ,w każdym razie nadała by sie do tego byś podpiął to do akumulatora i regulator temperatury taki na 12 v z czujnikiem temperatury i będzie czuwał w razie zaniku prądu przemieli wodą co jakiś czas to dużo prądu nie pobiera wiec starczy na długo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim pomysłem do odpalenia awaryjnej pompki obiegowej, jest malutki przekaźnik zasilany z sieci 230V z parami styków zwierny/rozwierny. Po zaniku zasilania, przekaźnik samoistnie rozłączając się, zwiera styki zasilania 12V pompki na by-pasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.