Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z pompą ciepła HEIKO


DawidWr
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez DawidWr,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam problem z PC, zacznę od początku, przez problem z dostępnością węglem w ubiegłym roku zdecydowałem się na PC. Mój instalator polecił mi PC HEIKO Termal Plus CO+CWU 9kV Monoblok klasa energetyczna A+++ ( przypuszczam że miał interes w zakupie tej PC) problem to duże zużycie energii, teraz latem do podgrzewania tylko CWU wbudowanego w zestaw pompa zużywa na dobę 9-10kW w domu mieszkają dwie osoby dorosłe i bierzemy prysznic średnio raz na dzień. Ze względu na mało informacji w internecie na temat tej pompy, oczywiście zdaje sobie sprawę że to nie górna półka PC. Może ktoś ma PC z tej firmy i jest w stanie się podzielić informacjami na temat zużycia energii elektrycznej? Pozdrawiam Dawid

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może grzejesz jednocześnie bufor i zasobnik cwu?

Grzejąc samym prądem bojler 100l zużycie miesięczne mam poniżej 200kWh. Czyli ok 5-6kWh/doba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górna nie górna to i tak o wiele za dużo , u mnie zasobnik 300l grzany do 45 st dla 6 osób zużycie to 3 do 4 kwh na dobę .

Coś tam musi być źle podziałane w instalacji u Ciebie ,chyba że jaka grzałka Ci się tam załącza w tej pompie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, bufor do podgrzewania CWU jest zakręcony na zaworach kulowych, grzałka w kojlerze odłączona ( do pewności wyjąłem kabelek z grzałki bo steruje nią komputerek z pompy wody)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Dawid!  Zużycie 9-10 kWh na dobę to rzeczywiście ze 2-3 x za dużo...Może warto sprawdzić ile razy w ciągu doby włącza się PC, sprawdź również deltę temperatur do włączenia-wylączenia  grzania bojlera.

Jeśli włącza się często i na krótko, bo po chwili jest już cwu nagrzane to może być jedna z przyczyn.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie znalazłem danych producenta na temat pojemności wężownicy, a zasobnik chyba dobry, nie wiem co masz na myśli (czy nie cieknie) ?

 

Trudno mi powiedzieć jak często włącza się pompa, muszę to poobserwować, a jak chodzi o deltę to nie wiem gdzie szukać takiej informacji

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

250 l  to dobrze dla tej PC. Chodzi mi o wydajność wężownicy, konkretnie jaką ma powierzchnię wymiany / m2/.co to jest za zasobnik? Delta temp. powinna być ustawiana w sterowniku PC. Zaobserwuj więc czestotliwość zalączania . czy zasobnik jest nowy - razem z PC, czy stary który był już w instalacji od dawna?

 

Edytowane przez dorecho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się zgodzę , jeśli pompa będzie się załączała kilka razy na dobę to zużycie może być duże , może histereza zasobnika za mała może trzeba jakiś harmonogram obniżeń nocnych dla zasobnika ustawić , może czujnik temperatury zasobnika zbyt nisko zamontowany i weźmiesz prysznic i pompa zastartuje , musisz sprawdzić ile razy pompa ładuje zasobnik na dobę i ile takie ładowanie trwa . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji tej PC jest podane, że bojler musi mieć pow wężownicy min 1,8 m2 .

Do póki nie wiemy jaka jest pow wężownicy lub przynajmniej model bojlera to wszelakie rady są wróżeniem ze szklanej kuli.

Dodatkowo wymagana jest odpowiednia objętość zładu  - dla 9kW min 135l, inaczej PC będzie pobierała ciepło z bojlera - fajne!!! 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://heiko.pl/wp-content/uploads/2022/08/2022-instrukcja-heiko-thermal-plus.pdf&ved=2ahUKEwitzqvOtpOAAxVkgf0HHR2gC9gQFnoECAEQAQ&usg=AOvVaw05uLqEKebP2Qj78j_E9fuj

Tu wkleiłem link do pobrania pdf do mojej pompy, jak na obrazku jest "lodówka" w której jest zabudowany bojler, szczegółowych danych nie znalazłem i jednostka zewnętrzna. Jest to monoblok 9kV, zbiornik CWU 250l i mam bufor 200l

 

Bufor podłączony na zaworach kulowych z "lodówką" sprawdzałem czy zmienia się pobór energii na otwartych zaworach lub zamkniętych ale bez różnicy i tak steruje tym siłownik z zaworem 3-drogowym wbudowanym wewnątrz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Dawid! W tej sytuacji  skoro wszystko jest prawidłowe, proponuję skorzystać z gwarancji na PC, bo zużywa zdecydowanie za dużo en. elektrycznej.  PC "nie trzyma parametrów" podanych przez firmę Heiko. Ciekawy jestem jak sprawowała się  w okresie grzewczym...czy też szło 2-3 razy więcej energii...Może też uruchomienie PC odbyło się na niewłaściwych parametrach do prawidłowej pracy?  Aktualnie masz sytuację,

że grzanie zwykłą grzałką byłoby tańsze niż praca PC.

Miałem kiedyś podobną sytuację, kiedy zamontowany ciepłomierz /legalizowany/ wskazywał wartości rzędu 20-25 %  gorsze niż dane techn. PC.  Została zwrócona do sprzedawcy z powodu "nie trzymania "parametrów.

Podobno teraz firma zrezygnowała z dystrybucji tych PC.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam - a może masz cyrkulację CWU odpaloną na stałe? To potrafi pięknie wyciągać ciepło z bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o montaż to robił instalator z uprawnieniami, a co do zużycia energii w okresie zimowym to już bardziej skomplikowane, już tłumaczę. Pompa została kupiona i odpalona ok lutego, ale wtedy też udało mi się kupić węgiel więc przełączyłem ogrzewanie domu na piec CO a PC grzała CWU żeby nie zamarzła. Po czasie z ciekawości zerknąłem na zegar od energii elektrycznej obsługujący tylko PC i szok 😭

Co do cyrkulacji jest podłączona ale pod taką "czasówke" do gniazdka

 

3 godziny temu, sambor napisał(a):

Ten zestaw nie nazywa się monoblok, tylko hydrosplit, a w tej konfiguracji to tylko pozostaje reklamacja.

Oczywiście pod warunkiem że montaż był przez autoryzowanego montera.

A jednostka zewnętrzna w tradycyjnym monobloku i w tym hydrosplicie jest taka sama?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz ten kocioł dalej zostawiony ? 

Jeśli chodzi o grzanie cwu pompą w zimie to uważam że taniej wychodzi kotłem ,

Jak masz ten bufor podłączony ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DawidWr napisał(a):

A jednostka zewnętrzna w tradycyjnym monobloku i w tym hydrosplicie jest taka sama?

Nie taka sama - w monobloku ma pompę wodną na zewnątrz , a w hydrosplicie masz pompę wewnątrz 

Układ powinien pracować z naczyniem przeponowym (zamkniętym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podczas podgrzewania CWU pompą ma być bufor zamknięty czy otwarty?

I kocioł na ekogroszek też mam, na szczęście go zostawiłem, jest też połączony do bufora i odcięty zaworami, można grzać PC lub piecem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, DawidWr napisał(a):

To podczas podgrzewania CWU pompą ma być bufor zamknięty czy otwarty?

To zależy jak masz podłączone, wg rys fabrycznych i zdrowego rozsądku powinien być zawsze otwarty.

Bufor jest odcinany samoczynnie zaw 3-D przełączającym grzanie CWU i CO.

Tzn powinien być odcinany, gdyż on jest zabudowany w jednostce wewnętrznej, wiec nie wiadomo co i jak z nim jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, po wizycie autoryzowanego serwisu Heiko pompa już w ogóle oszalała, a mianowicie minęło ok 20 godzin pompa zużyła już 10kW, oczywiście dzwoniłem do serwisu i odpowiedź mnie załamała, może zacytuję w dużym skrócie:

-przy temperaturze ustawionej na CWU 48 stopni (bo tak mam) pompa może mieć takie zużycie lub za dużo korzystam z wody ciepłej co przekłada się na dłuższa pracę sprężarki. Drugi argument to duże zużycie energii jest spowodowana niską temperaturą otoczenia (u mnie były 32 stopnie) zero komentarza z ich strony. Reklamacji ani naprawy gwarancyjnej nie biorą pod uwagę bo w ich mniemaniu urządzenie jest sprawne i mieści się w granicach producenta. Macie jakiś pomysł co mogę zrobić, wezwać inny serwis niezależny i zapłacić, tylko jak ktoś stwierdzi że nie działa poprawnie to Dystrybutor i serwis który był i tak mnie "odbiją"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo Dawid! średnie zużycie cwu na osobę to 30-60 l dziennie. Jeśli zużywasz dużo więcej /jak twierdził serwis/ np 100 l na osobę, to zużywasz 200 litrów. Delta temp. to ok.40 stopni. więc pi x drzwi potrzeba oki. 8 kWh ciepła na podgrzanie tej ilości wody; doliczając straty niech to będzie 10 kWh ciepła. Wg danych /innej firmy wprawdzie/ COP powinien być rzędu 4. Przyjmijmy 3 ! . Twoja PC powinna zużyć nie więcej niż 3,5 kWh prądu dziennie !

Co zrobić? Nie wiem... może udokumentować pobór cwu ciepłomierzem , potem wobec niezaprzeczalnych faktów - jeśli nie przyjmą PC  do zwrotu - sprawa do sądu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.