Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kociał HG spalanie sosny, który właściwy?


Daxio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Noszę się z decyzją wynjany śmieciucha na, no właśnie nie wiem na co. 

Dom do ogrzania 300 m^2 jak dobrze pójdzie moc 18 kW, zapotrzebowanie ok 28-33 MWh (dane w bardzo dużym przybliżeniu) instalacja górnego rozdziału, zład wody 500-700L. Wysokość komina ok 12mb.  Posiadam własny las gównie sosnowy, trochę brzóz. Chciałbym go uzupełniać kotłem gazowym w chwili kiedy nie będę miał jak palić. 

Poszukuję kotła HG który niesprawi większych problemów przy sośnie, przepalonej brzozą. Nie chcę też wydawać zbyt dużo na kociał. Który byście polecili? 

Dobrze by było gdyby była by możliwość efektywnego montażu palnika na biomasę. Mógłby spalać węgiel (zostało mi trochę :D) 

ZWstawiam się też nad Gaz+PC, wygoda kosztuję. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Kolega kolejny wątek założył .

I sam nie wie co by chciał , a nie da się wszystkiego mieć i szkłem tyłka utrzeć .

Ale kombinujesz dobrze ,dwa źródła ciepła to dobre na te czasy i nie ma co się łudzić że energia ,w każdej postaci będzie nie droga za komfort będziemy coraz słoniej płacić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kordjano Ci pieknie napisal z czym sie zgadzam w 100% a co do kotla hg na sosne to takiego nie znajdziesz .Producenci  pisza wyraznie paliwo drewno lisciaste sosna to sobie mozesz rozpalac brzoza owszem ale tylko pare szczap pod deba akacja buka i tak na koniec poczytaj na necie o kotlach hg instalacji cenach drewnie sezonowanym miejscu do skladowania opalu itp itd.Kociol to nie wszystko zobacz moja kotlownie na forum i policz ile to wszystko kosztuje. Powodzenia zycze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propos drewna iglastego, wskaż taki zapis:

http://atmospolska.pl/wp-content/uploads/2016/08/instrukcja.pdf

 

Można normalnie iglakami palić. Nie sądzę, żeby był jakiś problem z takim drewnem w innych kotłach (jeśli da się regulować niezależnie powietrze pierwotne i wtórne). A Atmos, to najprostszy kocioł.

 

To może w instrukcji Blaze coś znajdziesz?

https://www.blazeharmony.com/files/blazeharmony/files/downloads/pl/kotly/BN/Instrukcja_BN_PLUS_PL_2023-04-12.pdf

Edytowane przez miklo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Kordjano napisał(a):

Widzę że Kolega kolejny wątek założył .

I sam nie wie co by chciał , a nie da się wszystkiego mieć i szkłem tyłka utrzeć .

Ale kombinujesz dobrze ,dwa źródła ciepła to dobre na te czasy i nie ma co się łudzić że energia ,w każdej postaci będzie nie droga za komfort będziemy coraz słoniej płacić

Tam pytałem się o wybór pomiędzy PC a HG 😄 tutaj chcę coś więcej dowiedzieć się o HG w danym przypadku 🙂

Jest to trudna decyzja, napewno 2 źródła. 

Drewno traktuję jako zabezpieczenie przed dużymi podwyżkami energii. 

11 godzin temu, zachary napisał(a):

Kordjano Ci pieknie napisal z czym sie zgadzam w 100% a co do kotla hg na sosne to takiego nie znajdziesz .Producenci  pisza wyraznie paliwo drewno lisciaste sosna to sobie mozesz rozpalac brzoza owszem ale tylko pare szczap pod deba akacja buka i tak na koniec poczytaj na necie o kotlach hg instalacji cenach drewnie sezonowanym miejscu do skladowania opalu itp itd.Kociol to nie wszystko zobacz moja kotlownie na forum i policz ile to wszystko kosztuje. Powodzenia zycze

Dlatego właściwie rozpocząłem wątek w tym dziale. Już więcej  wiem o fluidalnych kotłach niż o HG...

Rozpatruje sosnę gdyż jej mam naddatek.

Jakiś czas temu  kontaktowałem się z działem technicznym  producentem w sprawie DS WOOD 26 kW.

-sama sosna nie, ale mieszana bądź przepalana 1 wkład sosna, 2 brzoza ponoć ok. Jedynie zwrócić uwagę na ceramikę. 

 

Koszty napewno będą, kociał, bufor, "kotłownia". Ale tak czy tak będą. W zasadzie jak bym miał chwilę dłuższą wyspawałbym bufor tak jaki chce (solary) i ogarnał autorskie sterowanie. 

 

Miejsca akurat mam, w miejscu docelowym mogę przechować 20-30 mp. A na sezonowanie znajdzie się i 200 mp. 

Czy może nie HG, a jakiś inny 5 klasy? Ale nie iwem czy to ma sens. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje że gaz i pompa ciepła to takie dziwne połączenie .

Gaz i kocioł na własne paliwo to tak .

PC i kocioł na własne paliwo również na tak .

Przy czym pc jako jedyne źródło ciepła nie mając PV i to na starych zasadach może się okazać w niedługim czasie jednym z droższych ze sposobów ogrzewania domu .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.06.2023 o 21:36, Kordjano napisał(a):

Mnie się wydaje że gaz i pompa ciepła to takie dziwne połączenie .

Gaz i kocioł na własne paliwo to tak .

PC i kocioł na własne paliwo również na tak .

Przy czym pc jako jedyne źródło ciepła nie mając PV i to na starych zasadach może się okazać w niedługim czasie jednym z droższych ze sposobów ogrzewania domu .

 

Nie mam właśnie PV na starych zasadach, 4 kW na nowych.  Pompę w lato użyłbym do chłodzenia. Do grzania w okresach przejściowych, kiedy mam nadprodukcję, oraz jeżeli będzie w danym okresie wychodzić finsowo lepiej niż gaz. 

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do chodzenia latem proponuję klimatyzator założyć , chodzenie pompą ciepła to nieporozumienie .

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.