Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Samodzielny montaż i gwarancja.


Stefek1

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo na tym forum jest wpisów o samodzielnym montażu pompy ciepła. Sam zastanawiam się nad tym bo koszt usługi jest nieproporcjonalnie duży. Jak wygląda sprawa respektowania gwarancji przez producenta pompy ciepła w przypadku samodzielnego montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku tej PC, jak zrobisz sam to nie masz gwarancji.

Więc sam zadecyduj co i jak robisz.

Jak montaż przez serwis jest obowiązkowy , to warto się dowiedzieć jak jest z zakupem PC wraz z montażem- wtedy Vat będzie 8% zamiast 23% za samą PC.

Czasem to się kalkuluje.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją montowałem sam , a ze sprzedającym się dogadałem , nie robił żadnych problemów ,cenę też zrobił na niższy Vat ,teraz czeka mnie przegląd do gwarancji pewnie też na odległość ,bo przecież nie będzie ganiał z drugiego końca Polski.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego trzeba zrobić zgodnie z wytycznymi , jak są wymagane na przykład zawory anty zamrorzeniowe to  trzeba je dać , albo olewamy gwarancje i robimy jak uważamy . Mnie dał serwisand  zgodę żebym sam uruchomił .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego monobloka montowałem sam ,   jedyny warunek do gwarancji producenta to uruchomienie przez   serwis który defacto jest darmowy . Jesli wszystko jest zrobione zgodnie  z wymaganiami producenta oraz polskimi normami  to cale uruchomienie sprowadza sie tak naprawdę do włączenia urządzenia  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2023 o 14:48, Kordjano napisał(a):

. Mnie dał serwisand  zgodę żebym sam uruchomił .

Witam.

Zgodę na piśmie od instalatora kolega otrzymał czy tak "na ryj"?

Przepraszam za dosadność, ale znam już ofiarę takiego oświadczenia, a gdy doszło do uszkodzenia obiegówki to serwisant, który wydał zgodę przez telefon nagle zapomniał o rozmowie... czego efektem była utrata gwarancji z powodu braku "uruchomienia" oraz wymiana pompki na koszt kolegi... ciekawe ile na tym zyskał. Mało tego - od kilku dni pod koniec nagrzewania CWU pojawia się błąd, a tu już trzeba wezwać następnego speca. Nie podam marki pompy nie chcąc być "poniżany" przez posiadaczy ale zapewniam, że jest to często wspominany budżetowy model.

Pozdrawiam YARO

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Montując pompę ciepła samodzielnie, ryzykujemy utratę gwarancji producenta, jeśli nie przestrzegamy wytycznych. Warto negocjować warunki z sprzedającym i dokładnie zapoznać się z wymaganiami producenta, by uniknąć problemów w przyszłości. Przestrzeganie norm technicznych jest kluczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No tak przestrzeganie wytycznych ,norm ale to tylko na papierze i gatce na szkoleniach .Zeczywistosc Fachowcow jest inna ala nich liczy sie czas i kasa .U mnie podlaczenie rur Cu ,proznia napelnienie gazem inst. z inst.obslugi 2 godziny .Reszte trzeba sobie dopowiedziec ggdzie ten profesjonalizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem w tamtym roku samodzielnie monoblok Panasonica 9kW seria J. Autoryzowany serwis za uruchomienie pompy chciał ode mnie 2,5kPLN + chcieli obecności kogoś z Panasonica przy uruchamianiu (oczywiście dodatkowo płatna). W końcu stwierdziłem, że się zgadzam i czekałem na ustalenie terminu. Niestety się nie doczekałem bo przyszły mrozy. Zrobiłem analizę zysków i strat i postanowiłem uruchomić samodzielnie pompę. Tym sposobem nie mam gwarancji przynajmniej tak twierdzi Panasonic ale myślę ze UOKiK wciąż zaoferuje mi 2 lata od daty zakupu. Gdybym drugi raz montował pompę (samodzielnie) nie wybrał bym Panasonica. Gdybym wybierał Panasonica nie montował bym samodzielnie bo Partner Pro udziela 5 - 7 lat gwarancji. Teraz muszę, żyć z ryzykiem, że coś się zepsuje ale przynajmniej zaoszczędzę 300 - 500 zł na corocznym serwisie, który wykonam sam.

PS. montaż samodzielny dał mi niesamowitą frajdę i obłędnie się czułem zmieniając swoje umysłowe tory  na coś innego niż zwykle robię w pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiłeś. Jak zastosowałeś odpowiednie zabezpieczenia  anty zamrożeniowe, to zapewne będzie działać, a u takich gwarantów na 5-lat (na 7 lat to jeszcze nie słyszałem) koszt z montażem pewnie by wyszedł 2-krotnie większy.

Ostatnio na grupie FB, ktoś szukał serwisanta , żeby zrobił jakiś przegląd po 8 latach bezawaryjnej pracy, bo go firma montująca opuściła od razu po montażu (brak kontaktu). Przez 8 lat człowiek sam sobie robił wokół urządzenia i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, tak to bywa z firmami. Trzeba brać fabryczny, autoryzowany serwis (jest bardzo drogo), albo ryzykować z tanim "zamiennikiem" serwisu i liczyć na bezawaryjną pracę.

To jest tak samo jak z PV. Przy montażu miałem zapewniony monitoring instalacji. Jak tylko coś będzie nie tak, to od razu interweniują. Od miesiąca mam wyłączony falownik i zero reakcji. Tak było też w zeszłym roku. 🙂 

Jak ktoś się czuje na siłach, to samodzielny montaż. Zaoszczędzoną kasę odłożyć na ewentualne przyszłościowe naprawy i przeglądy. Może się okazać że po 20 latach odłoży się na nowy sprzęt do samodzielnego montażu. 🙂 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esselite napisał(a):

Dobrze zrobiłeś. Jak zastosowałeś odpowiednie zabezpieczenia  anty zamrożeniowe, to zapewne będzie działać, a u takich gwarantów na 5-lat (na 7 lat to jeszcze nie słyszałem) koszt z montażem pewnie by wyszedł 2-krotnie większy.

Ostatnio na grupie FB, ktoś szukał serwisanta , żeby zrobił jakiś przegląd po 8 latach bezawaryjnej pracy, bo go firma montująca opuściła od razu po montażu (brak kontaktu). Przez 8 lat człowiek sam sobie robił wokół urządzenia i działa.

W przypadku Panasonica 7 letnią gwarancję co najmniej oferują: Klimypompyciepla.pl Sp. z o.o. i Budotom - Ekologia w Twoim domu.
Mój teściu 8 lat temu założył sam pompę ciepła marki Anslut kupiona w markecie Jula. Zapłacił za nią jakieś 5kPLN. Pompa typu split fabrycznie napełniona gazem. w zestawie były przewody z szybkozłączkami. Było to tuż przed zmianą prawa i koniecznością posiadania F-gazów. Przez 8 lat pompa działa niezawodnie a serwis jaki teściu wykonuje ogranicza się do odkurzenia pajęczyn na jednostce zewnętrznej, wyczyszczeniu filtrów i skontrolowania ciśnienia w naczyniu przeponowym. Ja wyszedłem z założenia, że skoro chińska marketówka potrafi działać bezawaryjnie przez tyle lat to markowy Panasonic powinien tyle samo albo dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej kupić taniego a też dobrego haiera samemu podłączyć serwis przyjedzie lub nie ale za 8 stówek podpisze i tyle filozofi , jak ktoś nie potrafi sam sobie pompy zrobić z klimatyzatora oczywiście wtedy ma w nosie wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Haiera skreśliłem bo chciałem mieć sterowanie pogodowe wbudowane w pompę. Rozważałem zakup Kaisai ale pojawiła się pompa panasonica dostępna od ręki i postanowiłem kupić produkt markowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaisai, pierwsze uruchomienie, w mojej okolicy 500zł i gwarancja podbita.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nie ma problemu, możesz sobie sam zamontować monobloka i gwarancja obowiązuje.

To monobloki Sunrain na kompresorach Panasonic, obiegówkach Grundfoss, sterowaniu Emerson także z komponentów z górnej półki stąd pewność, że to podziała długo i bezawaryjnie, zresztą kto wie ten wie i główni klienci na nie to instalatorzy i ich rodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunrain, czyli chińczyk o milionie nazw...

 

PS Stopkę sobie popraw bo PC brakuje 😁

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.