Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła. Kilka pytań


Cypisek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam cztery pytania.
1) Mam instalację 3 fazową. Moc przyłączeniową 16kW. Bezpieczniki C25. Czy to wystarczy pod PC Haier 7.8kW (1 fazowa) ?

2)Haiera podpiąc pod 1 fazę, a dom pod inna?

3) Jeżeli nie mam uziemienia w domu to czy PC mogę podpiąć do uziemienia pionowego paneli fotowoltaicznych tz. do szyny pod falownikiem  PV lub  studzienki uziomowej PV?


4) Co powinna zawierać rozdzielnica pod PC?

inbound2871881388222986746.jpg

inbound6763281306582169940.jpg

inbound5255466324470037191.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

1)

7,8 kW = 7800 Watt / 230 Voltów = 33,91 Amperów

Zabezpieczenie główne 25 Amperów jest za małe dla tej jednofazowej pompy.
Zastosuj trójfazową pompę a prąd rozłoży się na trzy fazy po 11,3 Ampera.
Wtedy przyłącze jakie posiadasz w zupełności wystarczy.

2)

Fazy należy obciążać równomiernie.

3)

Każdy budynek jedno czy wielorodzinny musi posiadać własne uziemienie połączone z GSU "gówna szyna uziemiająca". Tutaj muszą być połączone wszystkie "żółto-zielone" przewody ochronne.

4)

Zabezpieczenie nadprądowe + wyłącznik róznicowo prądowy tzw RCD. Dokładnie jest to opisane w dokumentacji pompy jakimi wartościami zabezpieczeń należy pompę ochronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 7,8kW to ogrzewanie, a pobór prądu max 21,3A -> 4,9kW. 

ps. tyle błędów ile ma Haier to jeszcze w żadnym manualu nie widziałem:

wentylator 180 [kW] (słownie: kilowaty / potężne śmigło - PC odlatuje razem chałupą) i "maksymalny pobór prądu wejściowego" podawany w.. [kW] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
1 godzinę temu, Patrol napisał:

Te 7,8kW to ogrzewanie, a pobór prądu max 21,3A -> 4,9kW

W takim przypadku zabezpieczenie przedlicznikowe 25 Amperów wystarczy.
Jedna z faz będzie mocno obciążona, więc na niej bym np w domu nie podłączał dodatkowych odbiorów jak np płyta indukcyjna, piekarnik czy mikrofala. Osobiście preferuję tam gdzie to możliwe urządzenia zasilane z trzech faz jeśli na to pozwalają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Digitrax napisał:

,,, Zastosuj trójfazową pompę a prąd rozłoży się na trzy fazy ,,,


Na pewno nie wiem wszystkiego, ale raczej nie ma pomp ciepła (dla małych obiektów) trójfazowych.
Pompy ciepła są jednofazowe, natomiast podłączenie do sieci pompy może być trójfazowe.
Na pozostałych fazach podłączane są, w określonych warunkach grzałki elektryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Digitrax napisał:

1)

7,8 kW = 7800 Watt / 230 Voltów = 33,91 Amperów

Zabezpieczenie główne 25 Amperów jest za małe dla tej jednofazowej pompy.
Zastosuj trójfazową pompę a prąd rozłoży się na trzy fazy po 11,3 Ampera.
Wtedy przyłącze jakie posiadasz w zupełności wystarczy.

2)

Fazy należy obciążać równomiernie.

3)

Każdy budynek jedno czy wielorodzinny musi posiadać własne uziemienie połączone z GSU "gówna szyna uziemiająca". Tutaj muszą być połączone wszystkie "żółto-zielone" przewody ochronne.

4)

Zabezpieczenie nadprądowe + wyłącznik róznicowo prądowy tzw RCD. Dokładnie jest to opisane w dokumentacji pompy jakimi wartościami zabezpieczeń należy pompę ochronić.

Dzięki. Wezwę elektryka. Niech zrobi mi uziemienie tak jak ma być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
W dniu 24.05.2022 o 21:14, Witek-z-Ulicy napisał:


Na pewno nie wiem wszystkiego, ale raczej nie ma pomp ciepła (dla małych obiektów) trójfazowych.
Pompy ciepła są jednofazowe, natomiast podłączenie do sieci pompy może być trójfazowe.
Na pozostałych fazach podłączane są, w określonych warunkach grzałki elektryczne.

Fakt nie wiesz wszystkiego. Mała moc pompy nie wymusza zasilania jej z jednej fazy. Urządzenia te mogą być jedno i trójfazowe bez względu na moc. Np w kilku krajak EU na potrzeby gospodarstw domowych dostawcy energii nie wykonują przyłączy trójfazowych. Są one tylko na potrzeby zakładów. Tu zastosowanie mają urządzenia zasilane z 1F. Jednofazowe pompy mogą mieć nawet znaczną moc poboru prądu. Dlatego tak jak pisałem wyżej, jeśli jest taka możliwość to się podłącza urządzenia dużej mocy na trzech fazach. W pompach mogą być grzałki jedno lub trójfazowe i nie musi to być jedna. W zależności od zapotrzebowania może się załączyć jedna, dwie lub trzy. Idealnym rozwiązaniem byłoby zasilanie PC trójfazowo i następnie przemiana na DC. Kolejnym etapem to wykorzystanie prądu stałego DC do zasilania falownika sprężarki (niektóre modele tak już mają) oraz dodatkowo zasilanie poprzez PWM grzałki. Mamy dzięki temu stale równe obciążenie wszystkich trzech faz oraz modulację nie tylko wydajności sprężarki ale także grzałek w zakresie od minimum do max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

W USA każdy domek posiada swój transformator z którego do mieszkania doprowadzane są dwie fazy po 120 V a pomiędzy nimi jest 240 V. W UK dają jedną fazę 230 V. W PL energetycy w układzie pomiarowym wymagają kabli o przekroju min. 10 mm2 a w UK jest to aż 25 mm2. Jest to właśnie spowodowane mocnym obciążeniem jednej fazy a nie trzech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi tylko o faktyczne rozłożenie obciążenia dla PC w wersji 3F ze sprężarką DCI. Nie znalazłem nigdzie pomiarów, ani fotek z amperomierza wskazujących wartości prądów na wszystkich trzech fazach. Wiem, że taki model będzie działał po zaniku jednej fazy (o ile nie wyleci faza zasilająca sterownik) i wówczas dociążana jest kolejna faza, ale jak ktoś ma to chętnie zobaczę pomiary w normalnych warunkach pracy (tj.przy trzech fazach, bez udziału grzałek, sama sprężarka, obiegówka, sterowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Pompy inwerterowe trójfazowe modulują mocą sprężarki poprzez zmianę częstotliwości i poziom napięcia na silniku kompresora. Jest to analogiczne jak w klasycznych falownikach zasilających silniki klatkowe. W falowniku takim wpierw następuje przemiana trójfazowego zasilania AC na DC. Dopiero z napięcia DC jest kierowane zasilanie do modułu mocy trójfazowego, który napędza kompresor.  Jeśli, więc automatyka pompy pobiera zasilanie z szyny DC to nawet przy awarii jednej z faz całość będzie działać ale wtedy moc pobierana rozłoży się na dwie pozostałe fazy. Normalnie w takim układzie zawsze obciążenie będzie równe na trzech fazach. Jeśli natomiast automatyka pompy posiada własny zasilacz to zapewne jest on na 230 V a wtedy minimalnie więcej jedna z faz jest obciążona i lepiej by ona miała zasilanie zawsze bo gdy znika to całość OFF. Przy pompach bez modulacji typu ON-OFF np Kołton ważna jest kolejność faz. Producent to przewidział i wyposażył pompę w moduł zabezpieczający ze stycznikieme dodatkowo wykorzystali softtart dla kompresora trójfazowego by zapewnić "miękki rozruch" bo jak wiemy od tego zależy żywotność kompresora.

Będąc u klienta wykonam pomiary by zaspokoić Twoją ciekawość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej teorii to na sprężarce jest mylące nazewnictwo 'DC motor'. Falownik robi z prądu stałego zmienny - jak na poniższym schemacie:01_large.jpg.ec49be679f20b45a773af2c14458b458.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już raz to pisałem, ale się powtórzę:

Sprężarka inverterowa jest napędzana silnikiem prądu stałego , bezszczotkowym, z magnesami stałymi tzw BLDC a inverter robi tam za komutator - przełączając bieguny zasilania nieruchomych cewek, gdyż to magnesy są wirnikiem.

Od prędkości przełączania zależy prędkość wirowania wirnika.

Sam inverter jest elementem silnika, jest sterowany przez zewnętrzną elektronikę wg potrzebnych obrotów - na identycznej zasadzie działają np nowe pralki LG - tam nie ma kół pasowych - silnik jest wprost na osi bębna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiam się nazewnictwa, bo to prostownik robi DC z AC, a nie inwerter.

Bldc — "bezszczotkowe maszyny prądu stałego to po prostu maszyny prądu przemiennego PM z półprzewodnikowym napędem o zmiennej częstotliwości (VFD) "

Jak falownik jest zintegrowany z silnikiem bezszczotkowym to nazywanie go DC jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Patrol napisał:

Co do samej teorii to

Witam

Fajny schemacik... a mam pytanko takie malutkie ... jak to jest że t-cap 12kW 3 fazowy dziala na 2 fazach i zerze.... oczywiście bez uruchamiania grzałek....

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@YaroXylen a jak mu zabierzesz jedna faze - ta od grzelek - to bedzie dzialac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tam są chyba 3 grzałki .... oczywiście wyłączone od dwóch lat, ale jednak pompa hula na 2 fazach i zerze bez żadnych błędów... a podobno nie może ... ¯\_(ヅ)_/¯

Yaro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byc moze prostownik DC (zasilacz) jest jednofazowy. Wiec bedzie dzialac i na jednej… Byc moze… bo nie wiem co jest dokladnie w srodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkalem zasilacza 2faz. Albo jeden albo trzy ale ok. Moze to w PC.

Rozdzielenie natomiast zasilania 1f zasilacz i 1f elektronika ok zgoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze byc i 2f wymagane nie upieram sie ale nie rozumie po co tak robic?

Jesli wymagany 2f to i 3f + N sa dostepne. A to bardzo upraszcza cala elektryke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do autora tematu. Uziom PV masz chyba zrobiony przez kogoś nie mającego uprawnień i wiedzy. Kabel uziemienia który masz użyty nie powinien być zakopany w ziemi. Z biegiem czasu miedź się utleni a PV zostanie bez odpowiedniego uziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, YaroXylen napisał:

Witam

Fajny schemacik... a mam pytanko takie malutkie ... jak to jest że t-cap 12kW 3 fazowy dziala na 2 fazach i zerze.... oczywiście bez uruchamiania grzałek....

Pozdrawiam. YARO

To wbrew pozorom jest już stara konstrukcja, a odpowiedź jest prosta. Jest tam albo pasywny PFC w postaci 3 dużych blaszanych dławik ów, albo w ogóle brak korekty współczynnika mocy. 

Swoją drogą jak się bawić to na całego i nie wykluczone, że za niedługi czas pojawi nam się na fakturze nowa pozycja. Moc bierna pojemnościowa i moc bierna indukcyjna. W wielu przypadkach kwoty za te pozycje przekroczą kwoty za moc czynną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.