Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z zakupem pieca


bigdarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie , posiadam obecnie kocioł gazowy BIASI 24 kW 

Jednak jego dni dobiegają końca , i powinienem go wymienić 

Jednak takich kotłów na rynku już nie ma , nawet innej firmy , bo to kocioł jednofunkcyjny atmosferyczny. 

Może ktoś coś  podpowie ,żeby nie trzeba było zakładać kotła kondensacyjnego , bo on chyba wymaga założenia jakiejś rury w kominie (nie znam się za bardzo )

Dwufunkcyjny odpada , bo mam prawie nowy zbiornik na wodę tak ze 300 litrów (też jest na prąd ) a normalnie zasilany jest z kotła gazowego. Wynajmuję na parterze lokal fryzjerkom i musi być sporo ciepłej wody ...

Proszę o jakieś porady co kupić , a jakbym źle coś opisał to będę poprawiał w miarę możliwości 

Pozdrawiam 

 

image.png

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w czym problem z wymianą na kondensacyjny? Owszem trzeba włożyć rure do komina lub wyprowadzić rure przez ściane.Teraz masz komin do spalin  i dolot powietrza z pomieszczenia a w kondesacyjnym dolot i spaliny mają swoje żródła na zewnatrz, dlatego  rura w kominie (czy tam rura w rurze przez ściane na zewnatrz) można też też rura powietrza na zewnątz a spaliny przez obecny komin. Zaleta taka że będzie palił 15-30% mniej gazu. Jednofunkcyjnych do wyboru do koloru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, więc moją wypowiedź zweryfikuj w innych źródłach.

Tak zagmatwałeś pytanie, że postaram się odpowiedzieć w kilku wątkach.

Wszystkie wytyczne dotyczące systemów spalinowych znajdziesz w DTR konkretnego kondensacyjnego kotła gazowego.
Natomiast ostatnie słowo (przeważnie) będzie należało do odbioru kominiarskiego.

Rurę spalinową (metalową lub plastikową) i tak musisz zamontować we wnętrzu przewodu kominowego, ponieważ ochroni to Twój komin przed zniszczeniem.

Jeżeli producent kotła kondensacyjnego dopuszcza pobieranie powietrza do spalania z kotłowni to musi być to zaznaczone w DTR kotła pod nazwą "Konfiguracja B23p".
Oczywiście kotłownia musi spełniać dodatkowe wymogi techniczne i jednoczenie żegnamy się z kotłem kondensacyjnym  z zamkniętą komorą spalania.  
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bigdarekDa się oczywiście na uportego każdy model tak podłączyć oficjalnie czy nieoficjalnie ale czy odbierze to serwisant danej firmy lub kominiarz to inna sprawa. Pozatym pobierając ciepłe powietrze z wnętrza budynku do spalania gazu tworzysz strate kominową i marnujesz  niepotrzebnie paliwo (  w przypadku kondensacyjnych conajmniej 8% z tego co pamiętam) Ja tam pogodziłbym się z rurą czy tam gotowym zestawem powietrze/spaliny przez ściane które sa już w okolicy 400zł. Na różne sposoby można ten dolot podłaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Lolekx86 napisał(a):

,,, Ja tam pogodziłbym się z rurą czy tam gotowym zestawem powietrze/spaliny przez ściane ,,,


Niestety z system tego typu wiążą się pewne obostrzenia (wysokość od ziemi, odległość od otworów w ścianie), no i maksymalna moc kotła (chyba) do 21 kW.

Edytowane przez Witek-z-Ulicy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie  że można montować samą rurę odprowadzająca spaliny w kominie, a powietrze potrzebne do spalania, kocioł pobiera bezpośrednio z szachtu kominowego bez rury.  Zawsze to coś urwie na kosztach. Bo o to chyba chodzi.

Robią tak instalatorzy jeżeli np średnica wylotu jest mniejsza od średnicy rury spalinowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to taki problem aby zrobić dopływ powietrza z zewnątrz i mieć święty spokój? Przecież to są koszty z dwieście złotych nawet przy kilku metrów przyłącza?
Kilka metrów rury plus kratka na mur i z dwa-trzy kolanka?
O czym tu dyskutować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Sławek007 napisał(a):

Czy to taki problem aby zrobić dopływ powietrza z zewnątrz i mieć święty spokój ,,,


"Święty spokój" to będziemy mieli tylko podczas pogody bezwietrznej.

Przy wietrznej pogodzie oraz rozdziale miejsca wyrzutu spalin i poboru powietrza zawsze będzie występować różnica ciśnień pomiędzy kanałem spalinowym a kanałem zasysającym powietrze do procesu spalania gazu.  

Na pewno taka anomalia wpłynie na optymalne spalanie gazu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2023 o 22:24, Witek-z-Ulicy napisał(a):


Niestety z system tego typu wiążą się pewne obostrzenia (wysokość od ziemi, odległość od otworów w ścianie), no i maksymalna moc kotła (chyba) do 21 kW.

Przede wszystkim budynek musi byc 1-rodzinny, wolnostojący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.