Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet zamiast na ekogroszek.


Marcin-Jacek
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez HarryH,

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy zmiana kotła na ekogroszek 3 klasy na kocioł na ekogroszek 5 klasy wymaga też modernizacji komina ?

Bo jeśli chodzi o kocioł 5 klasy na ekogroszek, to spaliny mają dużo niższą temperaturę i tym samym powodują zalewanie komina i wykwity. Czy jest tak samo z ekogroszkiem ?

 Czy przeróbka kotła 3 klasy na ekogroszek na pellet wydłuży jego żywotność i zapobiegnie obowiązkowej wymianie do końca 2026 roku ?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wymiany kotła to lokalne uchwały antysmogowe o tym decydują , do kiedy i jaki . Natomiast jeśli chodzi o sam kocioł 3 klasy z palnikiem na pelet to nadal jest to kocioł 3 klasy i nic to nie zmienia w świetle przepisów .

Natomiast jeśli chodzi o temperaturę spalin w kotłach 5 klasy to owszem są one niższe od kotłów niższych klas ale czy będzie to miało wpływ na sam komin i ewentualne skraplanie spalin to bardzo indywidualna sprawa głównie uzależniona od usytuowania i konstrukcji komina , sposobu pracy samego kotła rodzaju paliwa i zwłaszcza jego wilgotności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli generalnie problem ze starym ceglanym kominem jest taki sam w przypadku przesiadki na kocioł 5 klasy czy to na ekogroszek czy na pellet.

Tak kombinowałem wymianę kotła 3 klasy na kocioł 5 klasy, ale dowiedziałem się o kominie. Więc chyba nie ma co inwestować w nowy kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Bynajmniej. W spalinach z pelletu jest znacznie więcej wody, bo pellet ma więcej wodoru a mniej węgla. Zatem punkt rosy jest znacznie wyżej i ryzyko zawilgocenia komina jest wyższe.

Ale druga strona medalu jest taka, że wkłady kominowe z nierdzewki na pellecie żyją długie lata, a przy ekogroszku czasem nie są w stanie przetrwać 2 sezonów.

W każdym razie mam Defro ecodesign na ekogroszek 5 sezon w kominie ceglanym, węgiel zawsze suchutki, ustawienia takie, by w nadzór zimą nie przechodził i jak dotąd bez problemów, choć komin jeszcze poniemiecki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak faktycznie miałeś kocioł 3ej klasy, to czy 3cia czy 5ta obowiązuje to samo, jest prawny zapis mówiący,że jeżeli temp. spalin jest <160 + t.otoczenia, to należy montować wkład kominowy. 3cia klasa takie temp. ma tylko przy 100%mocy, przy 30% są w okolicy 100 i poniżej, 5ta klasa to niższe temp, ale ta sama historia.

 

Bardziej kwestia paliwa, prędzej przy pellecie w danym budynku, na danym kominie w danej kotłowni z jej napowietrzeniem wyjdzie kłopot jak na groszku.

 

Jak komin masz w środku budynku (nie zewnętrzna ściana), jak nie ma zawilgoconej piwnicy, jak nie ma poddasza nieużytkowego na którym jest goła cegła komina, to możesz próbowac palić. Jak na poddaszu jest komin z gołej cegły, to szkło wodne i ocieplasz po dach wełną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł chodzi 3 lata non stop, bo latem grzeje też cwu. Wcześniej stał nieużywany parę lat.

Komin jest w środku, piwnica sucha, opał suchy. Natomiast poddasze nieużytkowe, więc będę musiał ocieplić ten komin.

Kocioł na pewno nie chodzi max możliwości. Nie mam czujnika temperatury na czopuchu. Ale generalnie szybko dochodzi do zadanej, bo coś koło 7-9 minut. Ogień porządnie wychodzi lekko ponad ruszt, omijając wklęsły deflektor.

Ta temperatura spalin to ma być ponad 160 jak pracuje czy w podtrzymaniu też ?

Nie miałem pojęcia o tym wkładzie. Jest on wymienny jeśli, by skorodował ? Łatwo się go wkłada, wyciąga ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.