Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozpoczynam przygodę z foto


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez michs,

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, carinus napisał(a):

,,, Obciążenie mocą nawet na wyższym napięciu jest obciążeniem jednak mocą i ta złączka musi tę moc przenieść.


Gówno prowda.

To co powiesz o liniach energetycznych średniego i wysokiego napięcia.
Nie dosyć, że linki są "bardzo liche", to na dodatek jeszcze złącza nie przystają do przenoszonych przez linie energetyczną mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że będzie działać do końca swoich dni w to nie wątpię. Boję się że te dni będą szybko policzone. Mógłbym powiedzieć że stworzysz na tych złączkach połączenie 100kW i tez będzie działać, ale bazujemy tutaj na prądach 9-13A występujących na obecnych panelach w warunkami atmosferycznymi, które są dosyć zmienne i życie pokazuje że może wystąpić problem. Nie chcę być jednym z tych nawet 0,01% ofiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, carinus napisał(a):

Nie chcę być jednym z tych nawet 0,01% ofiar.

To nie pakuj tam miedzi i wysokiej temperatury. Przegląd i wymiana na nowe, jak najbardziej, ale cięcie i metoda chałupnicza, to jakiś żart przy takich prądach. Chcesz zepsuć bardzo istotną rzecz, która ma wpływ na bezpieczeństwo. I to właśnie bezpieczeństwo przeciwpożarowe.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

To co powiesz o liniach energetycznych średniego i wysokiego napięcia

Przewód bez izolacji, chłodzony ciągłym przepływem powietrza ma całkiem inne warunki termiczne niż przewód w izolacji , leżący na powierzchni często całkiem gorącej , bez przepływu powietrza wokół tego przewodu to już inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, carinus napisał(a):

,,, postanowiłem zamiast złączek fabrycznych zastosować złącza zaprasowywane na tulejkach miedzianych, na to termokurcz z klejem i dodatkowy termokurcz dla osłony całości. Koszt niewygórowany a śpię spokojniej. ,,,

Takie słowa (nie obrażaj się) może napisać osoba, która tylko użytkuje lub sporadycznie instaluje takie instalacje.

Proszę mi wykonać pomiary takiego ogniwa fotowoltaicznego i znaleźć niepoprawnie działający panel fotowoltaiczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, carinus napisał(a):

Obciążenie mocą nawet na wyższym napięciu jest obciążeniem jednak mocą i ta złączka musi tę moc przenieść.

Moc nie ma tu nic do rzeczy. Tutaj chodzi o natężenie prądu.

Czy grzałkę 2kW może zasilać napięcie 100000V o natężeniu 0,02A na przewodzie 1,5mm2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardziej mechanikiem niż elektrykiem. W obecnych samochodach łańcuch rozrządu powinien starczyć do końca jego żywota...ale nie starcza. W instalacjach solarnych MC4 powinna pracować bez problemów... ale są problemy. Nie widzicie podobieństwa sytuacyjnego.

1 minutę temu, wacio1967 napisał(a):

Moc nie ma tu nic do rzeczy. Tutaj chodzi o natężenie prądu.

Czy grzałkę 2kW może zasilać napięcie 100000V o natężeniu 0,02A na przewodzie 1,5mm2 ?

Nie interesuje mnie grzałka a problemy z MC4. Więc odpowiedz czy są problemy, czy ich nie ma>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P=U*I

 

Ten wzór powinien wystarczyć w tej debacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego w samochodach odchodzą od pasków rozrządu, na rzecz trwalszego połączenia, czyli łańcuch rozrządu, a że to nie jest jednak tak sprawne jak myśleli, to teraz będą montować koła zębate.

  • pasek rozrządu = złączka miedziana
  • łańcuch rozrządu = złączka MC4
  • koło zębate = następca złączki MC4 jak się nie sprawdzi.
3 godziny temu, Witek-z-Ulicy napisał(a):

Skoro na filmie pojawił się produkt firmy Fronius, to zapraszam do zapoznania się z ich materiałami dotyczącymi bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych.

Poczytałem sobie trochę tych wytycznych. Wygląda na to że mam wszystko zgodnie z normą. Na dodatek jest bardzo duży nacisk na złączki MC4 i ich prawidłowym zaciskaniu.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wacio1967Czy potrafisz coś przeczytać ze zrozumieniem? Przeczytaj jeszcze raz co napisałem o łańcuchu rozrządu w samochodzie i porównaj to ze swoimi porównaniami z czapy. Te obecne łańcuchy to odpowiednik MC4 z podobnego gównolitu zrobione jedne i drugie. Jeżeli sugerujesz że złącze rozdzielne MC4 z blaszki nierdzewnej, zaciśnięte zaciskarką na przewodzie miedzianym cynowanym, jest pewniejszym połączeniem niż mufa miedziana zaprasowana na przewodzie miedzianym cynowanym, to nie ma do Ciebie więcej pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje zdanie na temat muf miedzianych wypowiedziałem. Ty zrobisz jak chcesz. Twoja instalacja, Twoja sprawa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączone wszystko do sieci jest, tylko przełącznik po stronie napięcia stałego (z paneli) jest wyłączony. Gdybyś miał włączony, nie mając dwukierunkowego licznika, naliczałoby Ci opłatę za produkcję, taką jak za pobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no raczej nie. Liczniki dwukierunkowe były już od dawna montowane przez ZE, wystarczy jak spadzi się licznik. Mówię z doświadczenia miesiąc jechałem tak ale wiedziałem że jest licznik 2 kierunkowy i to co oddam do sieci tego nie zobaczę nigdy. Nie naliczono mi nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siliesian

Mój licznik ma 7 lat to może to być ten co można to zrobić ? bo skoro miałby mi nie naliczać za oddaną energię to dobrze bo to co bym wykorzystał to mniej bym płacił a że stracę resztę to z tym mogę się pogodzić wszak to za długo nie trwa miesiąc czy dwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wymianę licznika czeka się ok 30dni, zresztą mają obowiązek podłączyć instalację w określonym czasie (nie pamiętam, czy nie było to właśnie 30dni) i tego się trzymają.

Ten miesiąc Cię nie zbawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia na liczniku to graficzne - strzałki jedna w jedną stronę druga w drugą stronę. Oraz na wyświetlaczu przyciskając przycisk dochodzimy do 1.8.0, (wartość pobrania w taryfie stałej) 1.8.1 (wartość pobrania w taryfie dwutaryfowej - nocnej), 1.8.2 (wartość pobrania w taryfie dwutaryfowej - dziennej). Przechodzimy dalej aż pokażą się cyfry 2.8.0, 2.8.1, 2.8.2 i analogiczne jak powyżej. Tu jest pokazane ile oddaliśmy do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kodów, to poniżej najważniejsze, ściągnięte z Taurona

Opis kodów wyświetlanych przez inteligentny liczniki

0.9.1 Aktualny czas (gg:mm:ss - godzina, minuta, sekunda)

0.9.2 Aktualna data (rrrrmmdd - rok, miesiąc, dzień) 

0.2.2  Aktualna grupa taryfowa, dla której zaprogramowany jest licznik 

1.8.0 Energia czynna pobrana z sieci całodobowo (suma)  w taryfie, np. G11

1.8.x Energia czynna pobrana w strefie "x" - x="1"strefa dzienna x="2" strefa nocna, w taryfie np. G12

1.6.0 Moc maksymalna jaką Klient pobrał w danym miesiącu

2.8.0 Energia czynna oddana do sieci (suma) 

5.8.0 Energia bierna indukcyjna (suma) 

8.8.0 Energia bierna pojemnościowa (suma) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Siliesian

Falownik FOXees  doszedł ale żeby nie przetłumaczyć głupiej instrukcji na Polski to już przegięcie user guide i tyle , oni myslą że każdy zna Angielski i do głowy im nie przychodzi że ktoś ruskiego się uczył .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wy swoimi wpisami i jaszczomp z NBP, który wspomina o dezinflacji do poziomu stabilnych 18% spowodowaliscie u mnie chęć uzyskania jakieies sensownej stopy zwrotu z podatku. Dużo nie pije więc poszedłem w FV.

Zamówione w pon w południe 3,3kwp oraz inwerter offgrid Powland 5,5kW.

We wtorek rano osprzęt był juz u mnie zameldowany ;).

IMG_20230309_183803.thumb.jpg.d1a72ad4a7d340de06e3ce7950251e09.jpgIMG_20230307_153342.thumb.jpg.9c58230aadf27bafa46668624f9eb948.jpg


Teraz muszę domówić mocowanie i wtaszczyc to na dach garażu.

Plan jest praca w trybie FV opcja bypass sieć i zasilanie wybranej fazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piastunPoszedłbym nieco głębiej w projekt i wspomagał produkcją z paneli zasilanie czegokolwiek o stałym poborze mocy. Gdybyś dysponował nawet mikroinwerterem on-gridowym to wpinając się w obciążaną fazę, mocą mniejszą lub nawet równą mocy pobieranej, zwykły jednokierunkowy licznik nie nabija energii a Ty nie ciągniesz tyle z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym będzie chulac (taki jest plan) pralka, ogrzewanie podłogowe(450w), cwu 100l( bo grzałka jest w połowie), lodówka, laptop, pompa do filtra basenowego i pompa do ogrzewania solarnego w basenie i jakieś fanty (może klima jak starczy mocy przerobowych).

Myślę, że będzie to ładnie hulać ;), tylko jeszcze musi to wskoczyć na dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.