Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki na palenisku


Zaniepokojny93

Rekomendowane odpowiedzi

PXL_20230112_093317487.thumb.jpg.bf7607621c28d3fac35ec309ed3d69e6.jpg

Witam. Tak jak w tytule, zakupiłem groszek wysoko kaloryczny i niestety tragicznie się spala a raczej nie dopala tylko robią się fałdy zlepionego węgla. 

Posiadam piec PEReko KSR 17, niżej podam ustawienia :

temp pieca 57°

czas pracy : 8 sec 

czas przerwy : 35 sec 

siła nadmuchu : 30 % 

praca w podtrzymaniu : 10 sec 

przerwa w podtrzymaniu 15 min 

moc przedmuchu : 80% 

Może ktoś znajdzie złoty środek na ustawienia tak aby groszek palił się jak należy.

Podsyłam zdjęcie paleniska jak dziś po nocy wyglądało.

Pozdrawiam i czekam na pomoc 😭

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie za mało powietrza.
Zwiększ nadmuch o 10% i sprawdź za kilka godzin.
Ponad to T.zadana kotła powinna być wyższa, przynajmniej 64°C, wówczas wymiennik wolniej załazi sadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dozy to ewidentnie gdzie ? Tu gdzie jest 30% czy tu gdzie jest 80 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8:35 To za dužy pomiar podanego opalu,nawet wysokokalorycznego,nawet za wysoko ponad 17 KW,okopczone jak od diabla.Nie ma szancu dopalic sia.Obnižaj podawanie na polowe.4:35,czy 8:70 i obserwuj.Potym dopiero cos robic z nadmuchom.Jesli nie dogoni zadanej,potym možno lekko dodac opalu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, FAFAŁ napisał(a):

@Dozy to ewidentnie gdzie ? Tu gdzie jest 30% czy tu gdzie jest 80 🤣

Serio pytasz czy żarty sobie stroisz? 

Jeśli te drugie, to powietrza dodaj tam gdzie go brakuje. 😂

A tak na poważnie, to chyba łatwo się domyśleć, że skoro w ustawieniach pracy palnika jest mniejszy nadmuch niż w czuwaniu, to powietrza nie dodajemy tam gdzie już jest go w opór, tylko tam gdzie go brakuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dozy napisał(a):

Ewidentnie za mało powietrza.
Zwiększ nadmuch o 10% i sprawdź za kilka godzin.
Ponad to T.zadana kotła powinna być wyższa, przynajmniej 64°C, wówczas wymiennik wolniej załazi sadzą.

Tak, tylko, że problem mam też taki, że jak zwiększam temperaturę na piecu, to komin ostro się nagrzewa. Ustawiłem 60°.

 

Godzinę temu, 1mps napisał(a):

Ustaw sobie podawanie 5s,przerwa 35s. nadmuch 34%.

Podtrzymanie 2s co 7min, wentylator w podtrzymaniu 30%.

Ustawiłem 5s, przerwę 30, reszta ustawień jak napisałeś. 🖐️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ostro? Jaka masz temperaturę spalin? Uwierz mi, że lepszy gorący komin niż zimny i wilgotny. Wiem to z autopsji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp.kotla wygodniejsza wyzsza.Komin ostro sia nie nagrzewa z powodu temp.kotla o 4°.Ja mam 75 i komin nie jest goracym.Masz obawe o strata kominowa.ktora jest przy 10°na kominie mniej,niž 1% i palnik ci marnuje 50%,zabrudzony wymienik 30%

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dozy napisał(a):

Jak ostro? Jaka masz temperaturę spalin? Uwierz mi, że lepszy gorący komin niż zimny i wilgotny. Wiem to z autopsji. 

Ok, to podnoszę. Zaufam Twojemu doświadczeniu kolego 🙂

Tylko muszę obserwować czy będzie dobijał do danej temp.

2 minuty temu, bercus napisał(a):

Temp.kotla wygodniejsza wyzsza.Komin ostro sia nie nagrzewa z powodu temp.kotla o 4°.Ja mam 75 i komin nie jest goracym.

Ok, biorę radę po uwagę. Dziękuję 👊

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Dozy napisał(a):

Serio pytasz czy żarty sobie stroisz?

Gdybyś chociaż znał moc dmuchawy uznałbym to za żart 🤣🤣

Więc zadam to pytanie kiej mocy masz dmuchawe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zaniepokojny93 to jak bardzo się nagrzewa komin zależy od ilości węgla na palniku, mocy nadmuchu i czasu pracy a ten zależy od histerezy. Dwa stopnie to najbardziej uniwersalna histereza w kotłach z podajnikiem. Skoro dawki zmienione w pracy i w podtrzymaniu ten problem nie powinien już występować w takim stopniu. Co do histerezy musisz sam zdecydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie tak wygląda przy ustawieniach

60°

5 sec / 20 sec 

nadmuch 40%

praca w podtrzymaniu: 4 sec 

przerwa w podtrzymaniu: 7 min

Moc przedmuchu : 50%

 

Dodam, że zlepia się ale przy obecnych ustawieniach ze zlepiny robił się nawet ładny popiół. Aczkolwiek czy da radę jeszcze z tego wycisnąć tak aby żadnych brył nie było ? 

received_9222977877742769.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, FAFAŁ napisał(a):

Gdybyś chociaż znał moc dmuchawy uznałbym to za żart 🤣🤣

Więc zadam to pytanie kiej mocy masz dmuchawe ?

To zależy o którą pytasz bo w użytku są aż 4. 😁  61W, 75W, 90W i 370W.

A teraz powiedz mi, jakie to ma znaczenie dla kotła autora wątku? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie że jak jest dużej mocy to nie ma jakiegokolwiek sensu dawać jej jeszcze więcej mocy . Z prostego względu . Powietrzem nie napalisz 🤣 

A i jeszcze chyba są 40 watowe jak mi się zdaje .

Tu wystarczy pozbyć się czuwania . Ustawić odpowiednio dawki powietrzno paliwowe . Obserwować i dopiero można brać się za zabawę z podtrzymaniem . Tak się robi dwustan . Powoli i etapami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zaniepokojny93 widzę że ty jednak nie potrzebujesz żadnej pomocy. A ustawienia które zrobiłeś są prawie dokładnie takie same jak miałeś tyle tylko że w mniejszych dawkach. Więc poprawy efektów raczej bym się nie spodziewał.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, 1mps napisał(a):

@Zaniepokojny93 widzę że ty jednak nie potrzebujesz żadnej pomocy. A ustawienia które zrobiłeś są prawie dokładnie takie same jak miałeś tyle tylko że w mniejszych dawkach. Więc poprawy efektów raczej bym się nie spodziewał.

Zrobiłem jak mówiłeś, 5s / 35 i nadmuch, to wtedy mi do danej temperatury długo nabijał i było za nisko na palenisku. Dlatego zmienilem.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, FAFAŁ napisał(a):

Takie że jak jest dużej mocy to nie ma jakiegokolwiek sensu dawać jej jeszcze więcej mocy . Z prostego względu . Powietrzem nie napalisz 🤣 

A i jeszcze chyba są 40 watowe jak mi się zdaje .

Tu wystarczy pozbyć się czuwania . Ustawić odpowiednio dawki powietrzno paliwowe . Obserwować i dopiero można brać się za zabawę z podtrzymaniem . Tak się robi dwustan . Powoli i etapami .

Ahaa.. No to ja tą 80W zamontowaną na palniku (chociaż na wirniku jest napisane 75W) mam ustawioną na full i czasami tego tlenu jest za mało w spalinach, a powietrze dmuchawa zaciąga bezpośrednio z zewnątrz budynku.  I nie, nie ma oporów w zasysaniu powietrza. 

Autor wątku miał problem ze spalaniem paliwa. Doradziłem zwiększenie nadmuchu. W rezultacie nastąpiła poprawa. Nie wiem, gdzie widzisz problem. Jak chcesz o tym porozmawiać to zapraszam na pw.

 

@Zaniepokojny93

 jeśli widzisz, że płomień jest za jasny, a kopczyk się zapada, to możesz spróbować nieco zredukować nadmuch. O ile? Spróbuj o 3 oczka i dalej kontroluj. I po efekcie powinieneś wywnioskować czy aktualny nadmuch zostawić, czy jeszcze zredukować, czy podbić na 39.

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Zaniepokojny93    I tak miało być.

Długo to znaczy ile? 

Ile stopni musiał odrobić aby wszedł w podtrzymanie ?

Ile stoi w podtrzymaniu ?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dozy napisał(a):

jest napisane 75W) mam ustawioną na full i czasami tego tlenu jest za mało

To weź ją puść bez skali 🤣 chłopie nie szukam do ciebie wycieczek . Zrozum jedno . Taka jak twoja dmuchawa w palniku około 17 kw będzie chodziła z mocą około 30 maksymalnie i nie trzeba więcej . Jaki jest sens pakować jej więcej mocy jeśli jest cały proces palenia i podtrzymania  zle ustawiony .  I nie zapraszaj mnie na PW bo mi to nie potrzebne . 

@1mps no i widać że drogę znasz . 

 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 1mps napisał(a):

@Zaniepokojny93    I tak miało być.

Długo to znaczy ile? 

Ile stopni musiał odrobić aby wszedł w podtrzymanie ?

Ile stoi w podtrzymaniu ?

Właśnie coś tu nie gra bo powinien podbijać przy spadku 2° a zdarzyło się, że temperatura spadła do 52 np...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo zmieniłeś podtrzymanie i za długo w tym stanie był. Tu zależność jestb prosta. Podtrzymanie służy do podtrzymania żaru do nastepnego cyklu pracy a nie jako sposób palenie. Czy ty naprawdę myślisz że na tym bedzie  oszczędnie ? Podpowiem ci wrecz przeciwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak że jak spadnie ci temperatura o 2 to kocioł szybko to skoryguje . Te 2 stopnie to czas by kocioł ruszył z paleniem . I tak dalej będzie spadać ci temp zadana . Ile ? To zależy od instalacji od tego jaki jest odbiór ciepła . Więc jak ci tak spadnie o 6 od zadanej i kocioł zacznie już podbijać w górę to jest spoko . Oczywiście to nie jest wyznacznik .u ciebie może być inaczej . 

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, 1mps napisał(a):

Bo zmieniłeś podtrzymanie i za długo w tym stanie był. Tu zależność jestb prosta. Podtrzymanie służy do podtrzymania żaru do nastepnego cyklu pracy a nie jako sposób palenie. Czy ty naprawdę myślisz że na tym bedzie  oszczędnie ? Podpowiem ci wrecz przeciwnie.

A mi nie chodzi o oszczędności, tylko o to żeby dziadostwo się spalało i żeby był popiół jak należy a nie spieki. Więc w tych ustawieniach co wyżej podałem, co teraz zmienic?

3 minuty temu, FAFAŁ napisał(a):

To nie jest tak że jak spadnie ci temperatura o 2 to kocioł szybko to skoryguje . Te 2 stopnie to czas by kocioł ruszył z paleniem . I tak dalej będzie spadać ci temp zadana . Ile ? To zależy od instalacji od tego jaki jest odbiór ciepła . Więc jak ci tak spadnie o 6 od zadanej i kocioł zacznie już podbijać w górę to jest spoko . Oczywiście to nie jest wyznacznik .u ciebie może być inaczej . 

Rozumiem, zostawmy temperaturę, wróćmy do spieków, żeby ich się pozbyć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@FAFAŁ, aktualnie mam skalę 5-55, ale mogę zmienić na 1-100, nie ma problemu. Będą trochę niestabilniejsze obroty, ale hall jakoś to utrzymie. 

Zaproszenie na pw nie było wynikiem jakiejkolwiek sympatii czy gościnności, a po prostu próbą polubownego rozwiązania sporu, bez upubliczniania jego przebiegu. 

Niby nie szukasz zwady, ale autorowi wątku nic nie podpowiadasz, tylko do mnie wciąż pijesz. 

Skoro ma źle te nastawy, to czyń Waść dobre sugestie aby autor poczuł dług wdzięczności. 

 

/edit.. 

W końcu... 😜 

 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.