Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki na palenisku


Zaniepokojny93

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedy kopczyk zapada przy paleniu na nastawach podanych @1mps,to obnižaj lekko nadmuch.Nie celom co najszybczej dogrzac.Przy wiekszym nadmuchu,niž potrzebnym powstawaja te zasmolone spieki.Miejscami schlodza sia palenisko,miejscami przegrzeje,stopi sa popiol i skleja w siebie wegiel,ktory potym niespalony wypcha do gory.Powietrze nie užyte do spalania zbytno goni szybko spaliny kotlom,sprawnosc spada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustaw jak pisałem i daj mu czas, przynajmniej do wieczora, powinien ustabilizować pracę. Wtedy ocenisz. Zmieniajac parametry co 5-10 minut do niczego nie dojdziesz. Druga sprawa to instalacja mogbyś wrzucić schemat podłączenia kotła wtedy wszystko będzie jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Dozy napisał(a):

aktualnie mam skalę 5-55, ale mogę zmienić na 1-100, nie ma problemu. Będą trochę niestabilniejsze obroty, ale hall jakoś to utrzymie. 

Odwołam się do tego tylko i kończę .

On nie ma halla ,a jak ma to ciężko będzie wydobyć te informacje . I do meritum . Nie każdy ma skzp i nie ma co podpowiadać bazujac tylko na swoich ustawieniach  i swoim sterowniku. Gdybyś nie miał tych dodatków to w palniku by ci wypaliło jamę do slimaka przy około 70%mocy 🤣 tak że po tym zadałem to pytanie . Na co tyle wiatru . 

29 minut temu, Zaniepokojny93 napisał(a):

Rozumiem, zostawmy temperaturę, wróćmy do spieków, żeby ich się pozbyć 

Więc tak . Wyłączyć podtrzymanie . Tak ustawić by sterownik nie podawał i nie dmuchał w podtrzymaniu . Nie mamy lata i kocioł nie ma przestoju po 6godzin . Nie mam twojego sterownika oraz nie znam jego nastaw  . Podaj moc dmuchawy. 

Dawki paliwa się powinny trzymać około 1do 10 .w tym jeden to sekunda podania a 10to czas w sekundach . Więc jak ustawisz 5 podania to 50przerwy. Ten stosunek nie jest na sztywno . Wszystko zależy od kaloryczności opalu jego "granulacji" i tendencji do spiekania .  Zresztą masz wstępnie podane nastawy wcześniej . Wystarczy teraz pozbyć się podtrzymania i dopiescic etap pracy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, 1mps napisał(a):

ustaw jak pisałem i daj mu czas, przynajmniej do wieczora, powinien ustabilizować pracę. Wtedy ocenisz. Zmieniajac parametry co 5-10 minut do niczego nie dojdziesz. Druga sprawa to instalacja mogbyś wrzucić schemat podłączenia kotła wtedy wszystko będzie jasne.

Nie posiadam trójdrożnego zaworka, bo pewnie o to Ci głównie chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim układzie spadków temperatury na kotle nie unikniesz. Zakładam optymistycznie ze temperatura powrotu oscyluje w granicach 35 st. Zimy dól pieca to też sadza. Juz z tego samego powodu wskazanym jest aby piec pracował najlepiej ciągle i oscylował wokól zadanej i nie przebijał dodatkowo o 2-3 stopnie. można to wyregulować przerwą tak aby na palniku nie zalegało zbyt wiele żaru a samo podtrzymanie trwało 5-10 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, FAFAŁ napisał(a):

Gdybyś nie miał tych dodatków to w palniku by ci wypaliło jamę do slimaka przy około 70%mocy 🤣 tak że po tym zadałem to pytanie . Na co tyle wiatru

Skwituję to popularnym przysłowiem: "srali muchy będzie wiosna". 

Tak jak samym powietrzem nie na palisz, tak też nic nim samym nie wypalisz. 

Owszem zwiększanie nadmuchu powoduje najpierw wzrost temperatury spalania (czyli wzrasta sprawność spalania i wydajność opału), ale po przekroszeniu pewnego progu zaczyna się przewietrzanie paleniska i jego wychładzanie. 

Napisałem żeby zwiększył nadmuch, ty się tego uczepiłeś. Autor zastosował się do mojej sugestii oraz sugestii innych kolegów i opisywał rezultat zmian, za to ty dalej piłeś do mnie. I nawet nie zauważyłeś, że w między czasie zasugerowałem mu skorygowanie nadmuchu. Taki od początku miałem zamiar, ale tyś się musiał uczepić i to wszystko spartolić. 

Teraz i ja skończyłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, 1mps napisał(a):

To w takim układzie spadków temperatury na kotle nie unikniesz. Zakładam optymistycznie ze temperatura powrotu oscyluje w granicach 35 st. Zimy dól pieca to też sadza. Juz z tego samego powodu wskazanym jest aby piec pracował najlepiej ciągle i oscylował wokól zadanej i nie przebijał dodatkowo o 2-3 stopnie. można to wyregulować przerwą tak aby na palniku nie zalegało zbyt wiele żaru a samo podtrzymanie trwało 5-10 min.

Dobra, a z nadmuchem zjeżdżać w dół skoro przy 40% są dalej spieki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw jak pisałem. Na ocenę i wnioski przyjdzie czas jak będzie punkt odniesienia. Teraz zapomnij co było.

Czyli nadmuch 34

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem spieki nie są wynikiem źle dobranej dawki powietrza, a po prostu efektem niestabilnej pracy palnika. 

Zrób jak @1mps pisze. Jeszcze kiedyś mu za to podziękujesz. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, 1mps napisał(a):

Ustaw jak pisałem. Na ocenę i wnioski przyjdzie czas jak będzie punkt odniesienia. Teraz zapomnij co było.

Czyli nadmuch 34

I tak zrobię, dzięki i będę informował o efektach !

2 minuty temu, Dozy napisał(a):

Czasem spieki nie są wynikiem źle dobranej dawki powietrza, a po prostu efektem niestabilnej pracy palnika. 

Zrób jak @1mps pisze. Jeszcze kiedyś mu za to podziękujesz. 🙂

Obyś się nie mylił. Dzięki 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja pisałem "mu", nie mi. 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypilnuj by kocioł ruszył odczekaj chwile , moze być do czasu aż zacznie wzrastać mu temperatura i pstryknij fotkę. Może trzeba mu jeszcze zjechac powietrze , jednak bez oceny plomienia nic nie da się powiedzieć . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, FAFAŁ napisał(a):

Przypilnuj by kocioł ruszył odczekaj chwile , moze być do czasu aż zacznie wzrastać mu temperatura i pstryknij fotkę. Może trzeba mu jeszcze zjechac powietrze , jednak bez oceny plomienia nic nie da się powiedzieć . 

 

Piec jest całkowicie zapchany po nocy. Nawet płomień nie ma siły się przebić.

Jest tragedia ...

PXL_20230114_074147711.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle za dużo na palniku. Miałeś dać zdjęcie jak wygląda ogień. To co na palniku to nie wygląda jak spiek tylko niedopalony węgiel. Może tak być że po postoju on już nie ma żaru a nawet jak ma to zbyt mocne powietrze go gasi .  Wniosek taki aby przerwę wydłużyć do 40 a nadmuch obniżyć na początek na 28. To tylko żeby się nie okazało że palnik jest zapchany a dysze powietrza są niedrożne to wtedy żadne ustawienia nie pomogą. Jak możesz daj zdjęcie jak się pali i zdjęcie dmuchawy- jest z klapką, przesłoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, 1mps napisał(a):

Ciągle za dużo na palniku. Miałeś dać zdjęcie jak wygląda ogień. To co na palniku to nie wygląda jak spiek tylko niedopalony węgiel. Może tak być że po postoju on już nie ma żaru a nawet jak ma to zbyt mocne powietrze go gasi .  Wniosek taki aby przerwę wydłużyć do 40 a nadmuch obniżyć na początek na 28. To tylko żeby się nie okazało że palnik jest zapchany a dysze powietrza są niedrożne to wtedy żadne ustawienia nie pomogą. Jak możesz daj zdjęcie jak się pali i zdjęcie dmuchawy- jest z klapką, przesłoną?

Wszystko rozumiem, zdjęcia podeślę jak wybiorę wszystko z pieca a klapka jest jakieś 20% uchylona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ulep wyszedł z wegla . Rozpal to na nowo . W ustawieniach podtrzymanie jak możesz ustaw tak długi czas by kocioł nie miał możliwości wejść w ten tryb . Musimy tu ogarnąć podstawę później resztę . Klapka minimum połowa otwarcia a najlepiej na fula .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, 1mps napisał(a):

No właśnie, tak podejrzewałem ,przesłona ...🤦🏻‍♀️ 

Tylko jest też jeden problem. Wczoraj wieczorem wykorzystywana była woda przez 20 min. Temperatura na piecu spadła o 14° i prawie zgasł piec.

Jeśli chodzi o mój palnik w piecu to jest na tyle niski, że jak jest mało na nim węgla to kanały powietrza na nim są nie zasłonięte i temperatury nie dociąga. Więc wniosek chyba jest taki, że jednak tego węgla nie może być za mało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza tylko jak zdążyłeś się zorientować problem tkwi w nadmuchu. Klapka na ful jak pisał kolega i dopiero można ustawiać ale podstawą jest drożny palnik. Wyczyść go, chyba od spodu masz dekiel i sprawdź drożność otworów w koronie palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 1mps napisał(a):

Wszystko się zgadza tylko jak zdążyłeś się zorientować problem tkwi w nadmuchu. Klapka na ful jak pisał kolega i dopiero można ustawiać ale podstawą jest drożny palnik. Wyczyść go, chyba od spodu masz dekiel i sprawdź drożność otworów w koronie palnika.

Tak, klapka już na full jest. Jeśli chodzi o drożność to faktycznie trochę miału jest .. tak btw. przed okresem grzewczym był całkowicie czyszczony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli otwory powietrzne w koronie palnika drożne a korona dobrze osadzona i uszczelniona  to dmuchawa 28, przerwa 40 reszta bez zmian i rozpalają. Wstaw zdjęcie jak się pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Zaniepokojny93 napisał(a):

Tylko jest też jeden problem. Wczoraj wieczorem wykorzystywana była woda przez 20 min. Temperatura na piecu spadła o 14° i prawie zgasł piec.

I nie powinno tak być . On ma chodzić aż dobije ,chyba że ma jakieś dziwne alarmy . Czy będzie dobijał pół godziny czy dwie . Dobrze ustawione spalanie nie zaniknie . Ciężko jest stwierdzić co się dzieje . Albo podajnik jest szybki i wali za wiele węgla przez co żar jest wypychany z paleniska albo jakieś cyrki występują tam. I te cyrki musimy zlokalizowac . Dla tego dalej stoję przy swoim . Podtrzymanie to zło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.