Skocz do zawartości
IGNOROWANY

O Smart zamkach, miernikach, itp (Z tematu o cenach opału)


Trener40

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, o6483256 napisał(a):

Śmiesznie tanie i działa zdalnie. Pomiar prądu i możliwość zdalnego sterowania. 

Pierwszy, który kupiłem zawyżał zużycie( nie pamiętam jakiej byl  firmy). Oddalem sprzedawcy. Teraz mam 3 szt firmy LTC. Te działają juz w miarę dokladnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko są chińskie klony z inną naklejką i(lub) obudową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na poszczególnych fazach mam sct013

Monitoruję to tak:

image.thumb.png.ab23ebcfbea97a964a03554d564d3d00.png

image.png.c9c2bf6a6993cef565a9224ff4e9e5e2.png

 

image.thumb.png.83c1974637f051284acfa459c775b505.png

image.png.0b05eec3ebf13aa10d9c583183494a95.png

 

Sterowanie i pomiar z gniazdek realizuję za pomocą dgm w162 i firmware`u tasmota

image.png.59d2bcfa66f9cdf0448651a5cf493c51.png

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu to by trzeba Kombi zacytować 🙂 "Każde pokolenie ma swój czas". Nie neguję tego jak ktoś lubi ma potrzebę, ale ja się nogami i ręcami już bronię przed kolejnymi pilotami i innymi takim wifi sterowanymi.

Do wszystkiego pilot, wifi, konfiguracja, połączenia, odczytywanie, wykresy = głupizna. Ześwirować można. Cyborgi chodzące normalnie te ludzie teraz. No masakra jakaś. Prosty wyświetlacz w chińskim mierniku na stałe pokazuje jak krowie na rowie dane ile dane urządzenie pochłonęło czy zużywa energii. Wychodzi na to samo bo reszta danych i wykresów jest potrzebna większość tak naprawdę jak dzidzi majtki. A na koniec podsumuje to i tak rachunek z energetyki 🙂 

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, daromega napisał(a):

 🙂

Do wszystkiego pilot, wifi, konfiguracja, połączenia, odczytywanie, wykresy = głupizna. Ześwirować można.

 🙂

Czyli używasz takiego fona? Bo z tymi nowymi, to ześwirować można 😁

Screenshot_2022-10-31-19-47-21-1.png

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z czapy wzięty - wyjątkowo nie trafiony. Akurat na tej płaszczyźnie czym bardziej zaawanasowane urządzenie tym lepiej. Zastępuje szereg innych które można wywalić i o nich na zawsze zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, arekkk napisał(a):

chyba zacznę zbierać na pompę ciepła Jarek nam wybuduje 3 elektrownie atomowe będzie tani prąd 🤔

Ogarnij się, wbiją łopatę przy kamerach, przetną wstęgę i zniknie kilka  miliardów zł, tyle będziesz miał  z elektrowni A. takaemotka.gif.34443f94561d304b2bbe326a0eb09f5d.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daromega napisał(a):

Przykład z czapy wzięty - wyjątkowo nie trafiony. Akurat na tej płaszczyźnie czym bardziej zaawanasowane urządzenie tym lepiej. Zastępuje szereg innych które można wywalić i o nich na zawsze zapomnieć.

No i właśnie wychodząc z twojego założenia mam jedno urządzenie, które służy mi za:

telefon

komunikator

aparat fotograficzny

sterowanie oświetleniem

sterowanie gniazdami

sterowanie wentylacją

pomiar temperatury i wilgotności w dowolnym pomieszczeniu (naturalnie podgląd)

otwieranie i zamykanie drzwi wejściowych

sterowanie bramą garażową i wjazdową

sterowanie furtką

podgląd i sterowanie kamerami.

i wiele innych...

 

Zwykły miernik wkładany do gniazdka jest ok, pod warunkiem, że nie potrzebujesz odczytu parametrów na bieżąco.

Zresztą jednemu pasuje, a innemu nie. Jednak argument ze smartfonem w twoim wydaniu mnie rozbawił 😉

 

PS Po co Ci klucze do domu, jak możesz otworzyć drzwi smartfonem? 

Po co Ci dowód osobisty i prawo jazdy, jak możesz mieć to w apk m-obywatel? 

 

EDIT

 

Głupia sprawa. Jedziesz na urlop, wyłączasz grzanie bojlera bo na cholerę ma zużywać prąd?

Włączasz go na kilka godzin przed przyjazdem i masz podgrzaną wodę. Wszystko za pomocą głupiej wtyczki za 40zł

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też napisałem, że nie mam nic do tego. Każdy może sobie 150 aplikacji zainstalować. Później odczytywać mało istotne rzeczy z każdej pierdoły i nią sterować. Mnie to nie kręci. No nie i już. Natomiast pomyśl co się stanie jak ten smartfon który wszystkim steruje łącznie z drzwiami co sugerujesz powie nie robię bo się popsułem, wyładowałem nie łapie zasięgu etc. Co wtedy ?. I ostatnie już. Wodę mam ma przepływowych 🙂 .  

A podstawowe rzeczy jak rozmowy, komunikator, zdjęcia, banki i wszystko inne czego normalnie się na co dzień używa owszem załatwia. Nie ma potrzeby już nosić dokumentów, pięciu kart bankomatowych i innych podobnych rzeczy które zajmowały do niedawna pół saszetki. Wyręczy też laptopa w diagnostyce auta i parę innych przydatnych mi rzeczy zrobi. To jest w moim rozumieniu wygoda i z tego korzystam. Ale nie odczyty wszystkiego i wszędzie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę w komputerkach od lat 80. Zawodowo w IT od pierwszej połowy 90. Zbieranie danych, ich analiza i automatyzacja, to mój chleb powszedni.

W domu też staram się nie przesadzać z nowinkami. Nie chciałem na przykład wifi do klimy. Po kiego? Nie mam też żadnego Smart Home itp. Nie połączyłem też mojego nas Qnap z kontem w ich chmurze. W ogóle nie mam takiej potrzeby. W mojej ocenie większość tych super wynalazków, to gadżety, bez których żyje się tak samo, jak z nimi, tylko spokojniej. To znaczy nie mają żadnej dodatkowej wartości ponad proste rozwiązania znane dotychczas. No i IoT, to póki co jedna wielka mega dziura bezpieczeństwa. Dziękuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, daromega napisał(a):

Natomiast pomyśl co się stanie jak ten smartfon który wszystkim steruje łącznie z drzwiami co sugerujesz powie nie robię bo się popsułem, wyładowałem nie łapie zasięgu etc. Co wtedy ?.

Czyli tradycyjnie dotarliśmy do koronnego argumenty przeciwko smart zamkom 😄

Co się stanie? Nie otworzę drzwi. Stanie się absolutnie to samo co u Ciebie jak zgubisz klucze! Tylko Ty jak je zgubisz będziesz w stresie, że je ktoś znajdzie i wejdzie ci do mieszkania (szczerze mówiąc takich przypadków pewnie mniej niż ćwierć procenta, ale stres pozostaje). Będziesz musiał zmienić wkładki.

Do tego pozostanie Ci czekać na domowników, aby przyszli/przyjechali i otworzyli Ci drzwi.

Jak to będzie u mnie wyglądało? Podejdę do byle jakiej osoby na ulicy zapytam czy mogę zadzwonić, zadzwonię do domowników  (no i oczywiście, o ile odbiorą 😄) poproszę o otwarcie drzwi. Tak to działa.

Więc bezpieczeństwo i komfort użytkowania jest dużo wyższe niż analogowych kluczy. 

Naturalnie są też minusy. Trzeba od czasu do czasu naładować akumulator w zamku i przede wszystkim wydać na niego pieniądze.

Co do 150 aplikacji w telefonie. To do sterowania wszystkim w domu używam TYLKO JEDNĄ, a do sterowania zamkiem drugą. Mógłbym obie zintegrować, ale ze względów bezpieczeństwa tego nie zrobiłem (jeszcze jedna fajna funkcja jak ktoś ma nerwicę natręctw- można sprawdzić, czy się drzwi zamknęło 😉).

Druga sprawa jest taka, że faktycznie kupując w sklepie te smart gadżety (nie przerabiając ich- zmiana firmware etc) mamy nagle pełno aplikacji  do każdej gadżetu i to jest irytujące.

Wtedy jednak, nie znając się kupujemy dedykowany system smart/inteligentnego domu.

Nie będę tutaj pisał papek marketingowych, że inteligentny dom to niższe zużycie energii itd, bo to ZWYKŁE BZDURY!

 

Banalny problem. Kurier dzwoni, że stoi pod drzwiami? Odpowiadam mu, że otwieram furtkę i bramę garażową. Zostawia przesyłkę w garażu. Zamykam garaż i temat zamknięty.

Normalnie bez takich gadżetów, kombinujemy z sąsiadem, a to nie zawsze się sprawdza.

Podkład z kamery pozwala mi na jakiś tam ogląd sytuacji w danym momencie.

Jak miałem ekipę budowlaną, to dzwonili, abym im drzwi od domu otworzył, bo S`ki "wyskoczyły". Wchodzili, przełączali sobie, ja zamykałem. Problemu nie było. 

Taki dom jest po prostu wygodniejszy do życia to tyle i aż tyle!

55 minut temu, miklo napisał(a):

W mojej ocenie większość tych super wynalazków, to gadżety, bez których żyje się tak samo, jak z nimi, tylko spokojniej. 

No ok, daj jakieś przykłady 👍

55 minut temu, miklo napisał(a):

Siedzę w komputerkach od lat 80. Zawodowo w IT od pierwszej połowy 90. Zbieranie danych, ich analiza i automatyzacja, to mój chleb powszedni.

Tak jakoś mi się skojarzyło 😁:

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam zdalne otwieranie bramy i furtki. Zrealizowane jednak przez bezposrednie polaczenie GSM z satelem wiec nie ma „chmur” i serwerow zewnetrznych. Nie chce tez udostepniac jakiegokolwiek dostepu z sieci. Jesli zbieram informacje o stanie budynku to tylko wewnetrznie bez wysylania w internet. Taki kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam własny wirtualny serwer VPN. Z domową automatyką łączę się poprzez VPN.

Bramę mogę również otwierać przez GSM, ale korzystam sporadycznie.

 

Chińskich chmur już nie używam, stąd wymiana firmware w urządzeniach domowej automatyki (wtyczki, termometry etc)

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, miklo napisał(a):

No i IoT, to póki co jedna wielka mega dziura bezpieczeństwa.

Dlatego żadnych zamkniętych rozwiązań i chmur producenta, używam tylko takich modułów gdzie się da wgrać firmware opensource. Dla IoT mam osobne SSID WiFi z izolowanym VLAN. IoT nie połączy się nigdzie poza sieć LAN do której należy tylko HA. Zdalnie łącze się przez tunel WireGuard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No. Takie cuś zaczyna mieć sens. Trochę jak z routerami TP-Link i openwrt :) Ale tak, czy owak - nie chce mi się w to bawić. Co najwyżej jakiś licznik pod klimę założę. Tyle, że mam 4 splity, każdy na oddzielnym drucie i też mi się w sumie nie chce ;) Grzać trzeba, płacić też. Z żoną pokazując wykres i tak nic nie ugram. Jej ma być ciepło i koniec ;) Także tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256

Samym czytaniem tego co napisałeś można się zmęczyć a co dopiero to ogarniać 🙂 . Tak jak napisałem na samym początku każde pokolenie ma swój czas.....

PS.

Ile kluczy w życiu zgubiłeś ?. Mnie się jeszcze nie zdarzyło. Natomiast zgrzyty awarie, wywalony soft i inne takie po aktualizacjach na przykład niespodzianki w sprzęcie elektronicznym występują dość często. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, miklo napisał(a):

Trochę jak z routerami TP-Link i openwrt 🙂

U mnie akurat 3 routery Netgear 6220 (polecam, bardzo popularny router do OpenWrt), i własnie do tego na każdym OpenWrt. 

 

Usługi NAS, HA, WireGuard, Docker itp mam na osobnym mini-PC z Proxmoxem, każda z usług siedzi w izolowanym VM. 

Edytowane przez Camis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam Qnap. Wygodny jest. Router mam teraz Asus na AsusWRT. Daje radę. Za dużo mam chyba zajęć i już nie mam zacięcia, żeby grzebać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, miklo napisał(a):

No. Takie cuś zaczyna mieć sens. Trochę jak z routerami TP-Link i openwrt 🙂

Wszystkie TP-Linki które miałem wcześniej, czy później miały openwrt.

 

Obecny  Archer C6 dostał go bardzo wcześnie, bo "wywalał się" na oryginalnym sofcie zbyt często.

 

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zauważyć, że temat jest o cenach opału i opłacalności, a nie o zamkach, ruterach, smarthomach czy różnych dziwnych aplikacjach z jotta dziurami bezpieczeństwa.

PS.
Błędy w pisowni popełniłem świadomie.

  • Lubię to 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na O Smart zamkach, miernikach, itp (Z tematu o cenach opału)
  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.11.2022 o 08:52, o6483256 napisał(a):

jak zgubisz klucze! Tylko Ty jak je zgubisz będziesz w stresie, że je ktoś znajdzie i wejdzie ci do mieszkania (szczerze mówiąc takich przypadków pewnie mniej niż ćwierć procenta, ale stres pozostaje). Będziesz musiał zmienić wkładki.

Do tego pozostanie Ci czekać na domowników, aby przyszli/przyjechali i otworzyli Ci drzwi.

Jak to będzie u mnie wyglądało? Podejdę do byle jakiej osoby na ulicy zapytam czy mogę zadzwonić, zadzwonię do domowników  (no i oczywiście, o ile odbiorą 😄) poproszę o otwarcie drzwi. Tak to działa.

Więc bezpieczeństwo i komfort użytkowania jest dużo wyższe niż analogowych kluczy. 

Nie gubię kluczy. A zapasowy mam zakopany w ogródku pod kamieniem 🤣

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.